Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι ρε συ, με HQ δεν έχει θόρυβο... Χωρίς hq είναι που γίνεται πάρτι από θόρυβο...

 

Χωρίς HQ

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα ήταν ακριβώς το ανάποδο. Χωρίς HQ ήταν λιγότερος ο θόρυβος. Ίσως να είναι και θέμα rom. Τέσπα, τώρα το καβάτζωσε η γυναίκα οπότε δεν μπορω να πειραματιστώ άλλο... τουλάχιστον όχι αμέσως. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βλαση βλεπω το ειχες πριν απο εναν χρονο, ετσι; Παιζει απο τοτε μεχρι τωρα που το ειχε ο Ανδρεας να πηρε αναβαθμισεις και να αλλαξαν καπως τα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Στην πρωτη φαινεται και το dynamic range της καμερας...εκπληκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή βλέπω τελευταία πειραματίζεστε με 3rd party εφαρμογές ή port στοκ κάμερας άλλων συσκευών, ποιες μπορούμε να πούμε ότι είναι οι καλύτερες στο Android?

 

Από τρίτους δοκίμασα κάποιες δωρεάν όπως την FV-5 αλλά ήταν υποδεέστερες της στοκ LUMIX Camera. Υπάρχει καμία δυνατή πρόταση;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή βλέπω τελευταία πειραματίζεστε με 3rd party εφαρμογές ή port στοκ κάμερας άλλων συσκευών, ποιες μπορούμε να πούμε ότι είναι οι καλύτερες στο Android?

 

Από τρίτους δοκίμασα κάποιες δωρεάν όπως την FV-5 αλλά ήταν υποδεέστερες της στοκ LUMIX Camera. Υπάρχει καμία δυνατή πρόταση;

 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις.

 

Ας πούμε η snap camera φημίζεται για το hdr όπου μπορείς να επιλέξεις το βαθμό της αύξησης του δυναμικού εύρους, contrast κλπ.

 

Η bacon camera είναι ιδανική για manual σε κινητά που δεν έχουν api2 ενώ παρέχει και σελφι φλας.

 

Η cyanogen camera είναι ιδανική για αυτούς που προτιμούν λιγότερο noise reduction.

 

Η open camera προσφέρει παραμετροποίηση σε εικόνα και βίντεο. Η αγαπημένη μου για βίντεο σε κινητά με χαμηλά καρέ (πχ redmi της xiaomi) και ίσως το καλύτερο noise reduction σε unofficial roms.

 

Η snapdragon camera είναι ο πρώην βασιλιάς σε κινητά με snapdragon επεξεργαστή και unofficial rom. Λέω πρώην γιατί σιγά σιγά δίνει την θέση της στη google camera. Βέβαια παραμένει η πιο bug free κάμερα.

 

Τέλος μια πολύ καλή επιλογή είναι η manual camera με πολύ βολικο interface.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

φοβερες οι φωτο απο την ομορφη Κρητη, το σκεφτομαι να ανεβω αμα ειναι θα σε ειδοποιησω να μου πεις τις τοποθεσιες...

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 HDR+ με την νεα εκδοση 5.1.011

 

Low light

23826842788_8e712a33bc_c.jpgIMG_20171014_010018 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Βλαση βλεπω το ειχες πριν απο εναν χρονο, ετσι; Παιζει απο τοτε μεχρι τωρα που το ειχε ο Ανδρεας να πηρε αναβαθμισεις και να αλλαξαν καπως τα πραγματα.

Μα ακόμη το έχω... Με 4.5.0 official... Απλά το σετ το είχα έτοιμο στο Flickr. Η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια τότε και τώρα. Ουσιαστικά το HQ κάνει αποθορυβοποίηση στην φωτογραφία...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα ακόμη το έχω... Με 4.5.0 official... Απλά το σετ το είχα έτοιμο στο Flickr. Η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια τότε και τώρα. Ουσιαστικά το HQ κάνει αποθορυβοποίηση στην φωτογραφία...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ίσως εκεί διαφέρουν το 3 με το 3t. Σε μένα ήταν ακριβώς το ανάποδο. Άμα δεις αυτές που ανέβασα στις προηγούμενες σελιδες ήταν όλες χωρίς HQ (το καταλαβαίνεις από το υψηλότερο shutter). Με το HQ είχα σχεδόν μηδενικό nr.

Link to comment
Share on other sites

S8+ stock camera HDR off

 

37633628386_27f4f578b9_o.jpg2017-10-14_05-05-09 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Google camera HDR+on

 

37633629906_a306156ca4_o.jpg2017-10-14_05-05-19 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω δει ακόμα και αν όντως βοηθάει στην επεξήγηση. Βάλτε υπότιτλους γιατί έχει αρκετό μπλα μπλα

 

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω δει ακόμα και αν όντως βοηθάει στην επεξήγηση. Βάλτε υπότιτλους γιατί έχει αρκετό μπλα μπλα

 

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

Το νόημα από τα λεγόμενά του, είναι ότι δεν είναι (πια?) η βάση το 100 και ότι είναι συμπτωματικά τα νούμερα κοντά εκεί.

Οτι η DXO δίνει συμβουλές (υπό πληρωμή) σε αλγόριθμους πριν την κυκλοφορία σε κάποιες εταιρίες αλλά όχι απαραίτητα ότι είναι μεροληπτικοί (??!!...) στη βαθμολογία.

Οτι ενώ ο επιμέρους Μ.Ο βγαίνει πολύ λιγότερο από τον τελικό, οφείλεται στη βαρύνουσα σημασία κάποιων χαρακτηριστικών. Αλλά και πάλι αμφιβάλλει (νομίζω) για το πως προκύπτει το τελικό υψηλό αποτέλεσμα.

Χαρακτηρίζει εργαστηριακά σωστά τα τεστς αλλά λέει και το αυτονόητο. Να μην πηγαίνουμε απαυθείας στο τέλος να διαβάσουμε το σκορ αλλά να προσέξουμε όλο το review και να δίνουμε βάση σε αυτά που θα μας ενδιέφεραν σε μία κάμερα.

Νομίζω ότι κρατάει μια πισινή για το DXO από την όλη στάση του στα λεγόμενά του, δεν είναι δηλαδή το Holy Grail των reviews αλλά σε επιμέρους χαρακτηρισμούς μιας κάμερας είναι μία πολύ καλη συμβουλή...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Htc 10 HDR+

 

37017089763_caa94d87a7_c.jpgIMG_20171014_113140 by Guardian, on Flickr

 

37655431202_5fc349f18f_c.jpgIMG_20171014_113617 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@johnyman25, αυτές είναι με το app του pixel 2 ? Σου δουλεύει καλύτερα από το προηγούμενο;

 

Ειναι με την τελευται εκδοση 5.1.011.Αυτη ειναι του pixel 2?Δουλευει πολυ καλυτερα ναι ειδικα σε Low light.Δεν εχει καθολου θορυβο.

 

Πως τις βλεπεις αντρεα?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι με την τελευται εκδοση 5.1.011.Αυτη ειναι του pixel 2?Δουλευει πολυ καλυτερα ναι ειδικα σε Low light.Δεν εχει καθολου θορυβο.

 

Πως τις βλεπεις αντρεα?

 

Πολύ καλή δουλίτσα από άποψη dynamic range αλλά εχουν αυτό τον κάπως "κρεμ" αφύσικο τόνο που αντιπαθώ στο hdr+

 

Θα ήθελα κάποια δύσκολη νυχτερινή ανεβάζοντας όμως δείγμα και από άλλο camera app (πχ την snapdragon που δουλεύεις τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλίτσα από άποψη dynamic range αλλά εχουν αυτό τον κάπως "κρεμ" αφύσικο τόνο που αντιπαθώ στο hdr+

 

Θα ήθελα κάποια δύσκολη νυχτερινή ανεβάζοντας όμως δείγμα και από άλλο camera app (πχ την snapdragon που δουλεύεις τώρα).

Γύρισα πάλι σε viper 10 οπότε θα τραβήξω το βράδυ με hdr+ vs stock camera.

Η κλασική λήψη από το μπαλκόνι. :D

 

The power of 10

 

Edit:Σχεδον ιδια φωτο με την στοκ καμερα!Αυτη πως ειναι?

 

36978094064_73318c7251_c.jpgΣάβ-10-14_2017_11-31-π.μ._3205 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Edit:Σχεδον ιδια φωτο με την στοκ καμερα!Αυτη πως ειναι?

 

36978094064_73318c7251_c.jpgΣάβ-10-14_2017_11-31-π.μ._3205 by Guardian, on Flickr

 

πολύ καλή Γιάννη, ίσως ενα κλικ παραπάνω φωτισμένη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω bill!!!Ειναι οντως ενα κλικ πανω το exposure..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...