Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνεχιζεις να μη καταλαβαίνεις....

 

Συνδιαζεις τα δεδομένα από 2 ή περισσότερες κάμερες, και από διαφορετικές αναλύσεις.

Τα 40 mpixel δεν ανήκουν στην κυρία κάμερα, αλλά στη δεύτερη που προσφέρει μεγαλύτερη ανάλυση σε μοχρωμο αισθητήρα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τα 40 mpixel είναι η κύρια rgb κάμερα του κινητού. Ο μονόχρωμος είναι ο κλασικός 20αρης όπως στο mate 10 pro και ο τρίτος είναι ένας τηλεφακός 8 mpixel.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα έλεγα ότι αν μπορούσαμε να αναλύσουμε και να εξηγήσουμε ακριβώς πως δουλεύει ο αισθητήρας του Ρ20 θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε και αισθητήρες :) .

Πάντως, μια ανάγνωση για όποιον ενδιαφέρεται για το pureview της Nokia που μελεταγαμε επί εποχής 1020 θα βοηθήσει :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

επειδη το P20 δεν εχει ερθει, αφηστε τις θεωριες και οταν το παρει καποιος το δοκιμαζουμε, μεχρι τοτε ας παιξουμε με ο,τι εχουμε. Συγκριση V30 με MAte 10 pro σε 12 και 20ΜΡ με στοκ και gcam:

12MP:

40357727434_0292480f47_c.jpgMate 10 pro by Nikos Bletas, on Flickr

20MP:

40357696094_7c0811115b_c.jpgMate 10 pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

v30 hdr on:

39257731690_898691129c_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

V30 hdr off:

40173270845_30859346d6_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

V30 gcam:

41024270102_8de60e54cc_c.jpgV30 gcam by Nikos Bletas, on Flickr

 

Mate 10 pro

12mp:

40357783274_2123300cf0_c.jpgMate 10 pro by Nikos Bletas, on Flickr

20mp:

39257856170_4d3fbc6cff_c.jpgMate 10 pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

v30 stock

HDR on:

40357621014_ec3f0a82fe_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

HDR off:

39257776800_d2125d35f9_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

Gcam:

41024324502_67e3af3342_c.jpgV30 gcam by Nikos Bletas, on Flickr

 

mate 10 pro

12mp:

27195151618_8770fb28f0_c.jpgMate 10 pro by Nikos Bletas, on Flickr

20mp:

40357758454_0515277560_c.jpgMate 10 pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

V30 stock HDR off:

41066471091_cc7bfb5527_c.jpgV30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι αν μπορούσαμε να αναλύσουμε και να εξηγήσουμε ακριβώς πως δουλεύει ο αισθητήρας του Ρ20 θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε και αισθητήρες :) .

Πάντως, μια ανάγνωση για όποιον ενδιαφέρεται για το pureview της Nokia που μελεταγαμε επί εποχής 1020 θα βοηθήσει :)

Κωνσταντίνε μόνο μέσω τέτοιων προσεγγίσεων μπορούν να βελτιωθούν οι κάμερες των κινητών σε δύσκολες συνθήκες.

Από το '15 προσπαθούν μέσω της μείωσης των MP και παράλληλης αύξησης του μεγέθους των, συν όσο μεγαλύτερο άνοιγμα γίνεται στο διάφραγμα. Κλασσικές μέθοδοι οι οποίες μπορεί να βελτιώνουν ως ένα σημείο τις lowlight αλλά έριξαν την ποιότητα στις ημερησιες ή έστω δεν την βελτίωσαν.

 

Η προσέγγιση της Huawei δείχνει ότι βελτιώνει παράλληλα και τις ημερησιες τουλάχιστον στον τομέα ευκρίνεια - λεπτομέρεια.

Βλέπω όμως φωτογραφίες εντελώς φλατ. Όχι μόνο στα Huawei αλλά γενικώς στα Android.

Πρόσωπα που δείχνουν την μύτη λες και βρίσκεται στην ίδια ευθεία με το μάγουλο, σύννεφα χωρίς ανάγλυφο και γενικά έλλειψη βάθους.

 

Είναι κάποια πράγματα που τα κινητά δεν θα μπορέσουν ποτέ να βελτιωσουν. Εκ των πραγμάτων το μέγεθος αισθητήρων σε συνάρτηση με το μικρό εστιακό μήκος δεν το επιτρέπουν.

Εδώ δεν το μπορούν οι mft κάμερες όταν φόρανε φακούς κάτω από 25mm.

 

Μετά υπάρχει αυτή η τόσο έντονη παραμόρφωση που μετατρέπει τα κτίρια σε πύργο της Πίζας. Ένα φαινόμενο που παρατηρείται στις DSLR μόνο με χρήση φθηνών extreme ευρυγωνιων φακών κάτω των 20mm. Όχι 26 που αντιστοιχούν οι φακοί των κινητών.

 

Ελπίζω τουλάχιστον η χρήση των 40 MP όπως θα χρησιμοποιηθεί στο P20, να λύσει και το άλλο μεγάλο θέμα των κινητών: το ότι οι φωτογραφίες χάνουν πάνω από το 60% της ποιότητας τους όταν τις βλέπεις σε μεγάλη ανάλυση.

Αν πετύχει η Huawei, θα δούμε σίγουρα παρόμοιες κάμερες και σε άλλα κινητά.

 

 

@@ Nikos MPI

Νίκο βλέποντας την 20αρα από το Huawei, επιβεβαιώνεται αυτό που γράφω παραπάνω ότι τα λιγότερα MP μετά το 15, μείωσαν την λεπτομέρεια στις φωτογραφίες υπό νορμάλ συνθήκες.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Nικο οι φωτος ειναι private δεν φενονται!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Nικο οι φωτος ειναι private δεν φενονται!

 

εχεις δικιο, δεν το ειχα προσεξει. Τις αλλαξα. Απορω τι βλεπαν οι υπολοιποι, μαλλον τις μισες :lol::lol::p

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στο δεύτερο σετ η gcam έχει σώσει τα highlights στο παράθυρο (αν και πρεπει να χει χαμηλότερη φωτεινότητα). Βέβαια στο πρώτο σετ δεν μου άρεσε τόσο η gcam. Όσον αφορά το mate, για να καταλάβω διαφορά απο 12 στα 20 mpixels, προφανώς πρέπει να κάνω download οπότε δεν θα το σχολιάσω (ακόμα).

 

Όσον αφορά την τελευταία κοντινή λήψη, παρότι στο mate 10 σε παιρνε να πας και πιο κοντα δεν υστερεί σε bokeh. Αν πλησίαζες περισσότερο θα είχες πετύχει πιστεύω ανώτερο bokeh από το v30.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δυο βράδυνες με φωτισμό και δυο εσωτερικού χώρου..

iPhoneX auto

 

41069754661_39882b64bd_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

39261002310_ac68768d4e_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

27197965698_dfd0a39e24_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

26198533107_dd8ce375dc_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@imperia με εξαίρεση την δευτερη που ειναι κουνημμένη, μια χαρά τις βρισκω.

 

Δείτε λιγο το iso/shutter όμως στις πρωτες δυο για να καταλάβετε λιγο ποσο χαμηλός φωτισμός ειναι στις υπόλοιπες που έχουν ανεβει κατά καιρούς.

 

Εν το μεταξύ μου κάνει εντυπωση που στην τελευταία έβαλε shutter 1/50 όταν σε άλλες έβαλε μέχρι και 1/4 με χαμηλότερο iso.

Μήπως αν εντοπίσει κίνηση ανεβάζει shutter?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικές φωτό από iPhone, ενώ έχουν βελτιώσει λεπτομέρεια στο X, φαίνεται μόνο στο zoom, καθώς η soft προσέγγιση της Apple σε αφήνει να νομίζεις ότι μπορεί να είναι και από 7αρι η φωτογραφία, όταν τη βλέπεις κανονικά. Εντύπωση μου κάνουν τα πολύ πιξελιασμενα πρόσωπα των πιτσιρικάδων στην τελευταία στο δρόμο.

 

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το Huawei 20 pro ζηλεύω το μεγάλο αισθητήρα. Αυτά να τα βλέπουν οι άλλοι μπας και στις επόμενες εκδόσεις αλλάξουν τακτική :cool:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δυο βράδυνες με φωτισμό και δυο εσωτερικού χώρου..

iPhoneX auto

 

41069754661_39882b64bd_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

39261002310_ac68768d4e_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

27197965698_dfd0a39e24_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

26198533107_dd8ce375dc_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

Έχεις ανεβάσει κανένα πορτραίτο με φωτισμό δωματίου;

Αν εκεί τα πηγαίνει καλα, είναι οκ για κάμερα κινητού.

Αν καίει τα φώτα σε σκοτεινούς κατά τα άλλα χώρους είναι θέμα επιλογών software γιατί οποιαδήποτε κάμερα είτε DSLR θα κάνει το ίδιο αν φωτομετρησει σε πιο σκοτεινό σημείο. Απλά εκεί επιλέγουμε -ev και μετά φωτίζουμε μόνοι μας στην επεξεργασία τα σκοτεινά.

Οπότε εμένα δεν μου λέει κάτι αν μπορώ να επέμβω.

Αυτό που θέλω από το κινητό μου είναι λεπτομέρεια, λιγότερο θορυβο και βάθος.

Όλα τα άλλα τα διορθώνω η επεμβαίνω την ώρα που τραβάω. Αυτά τα 3 όμως δεν διορθώνονται. Είτε τα έχει είτε δεν τα χει.

Από την δική μου συσκευή όπως και από τις περισσότερες άλλωστε, λείπει το βάθος. Εν μέρη ή gcam δίνει ένα ποσοστό και μαζεύεται.

Φαίνεται σε παλαιότερες φωτό που έχω ανεβάσει με την κούκλα και έχω χρησιμοποιήσει την ΟΕΜ κάμερα, την gcam και την DSLR.

Ως προς τα άλλα είμαι ικανοποιημένος χθες τράβηξα μια snapshot την κόρη μου μπροστά στην τηλεόραση ενώ βλέπαμε την εθνική στο φιλικό με την Αίγυπτο. Δύσκολη φωτό γιατί φορούσε καπέλο που σκιαζε το μισό πρόσωπο και είχε φωτεινή πηγή πίσω της. Παρόλα αυτά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος καθως μου έδωσε μια πλήρως αξιοποιήσιμη φωτογραφία .

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κλασσικές φωτό από iPhone, ενώ έχουν βελτιώσει λεπτομέρεια στο X, φαίνεται μόνο στο zoom, καθώς η soft προσέγγιση της Apple σε αφήνει να νομίζεις ότι μπορεί να είναι και από 7αρι η φωτογραφία, όταν τη βλέπεις κανονικά. Εντύπωση μου κάνουν τα πολύ πιξελιασμενα πρόσωπα των πιτσιρικάδων στην τελευταία στο δρόμο.

 

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Εκεί οποία κάμερα και να τραβήξει θα βγάλει θόρυβο ή έστω θα μειώσει την λεπτομέρεια για να εξαλείψει τον θόρυβο. Τα πρόσωπα δεν φωτίζονται σωστά.

Όπως είπε και ο Αντρέας είναι εντυπωσιακό ότι εντοπίζει την κίνηση και ρυθμίζει καταλλήλως το shooter speed.

Θέλω να πω ότι σε μια τέτοια φωτογραφία δρόμου δεν ζητάς ποιότητα πορτραίτου στους περαστικούς. Σε ενδιαφέρει να γράψει την έκφραση του προσώπου και αυτό το έχει πετύχει.

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχει ένα πορτρετο mode ,δε το χρησιμοποίησα ποτε αλλα θα βγάλω όταν μπορέσω.....μάλλον κάποιο πρόσωπο πρέπει να είναι αυτό και όχι αντικείμενο. Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου αρέσει η προσέγγιση της Apple στο θέμα κάμερα πιο πολύ και από της Samsung. Το μόνο που θεωρώ απαράδεκτο στο X, είναι το ατσουμπαλο κόψιμο στο portrait selfie, απορώ πώς δε το έχουν διορθώσει ακόμα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν λεει πορτρέτο ο Κώστας εννοεί τον κλασσικό ορισμό, δηλαδή όχι το mode αλλά απλά να φωτογράφισες πρόσωπο ;)

 

Εγώ πάντως θεωρώ οτι έχει αδικηθει η κάμερα του iphone X. Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή, καλύτερη από τα περισσότερα κινητά των 400 (τουλάχιστον απο το δικό μου mi note 3 καλυτερη την βρισκω). Οκ ειναι λιγο κάτω στις νυχτερινές σε σχέση με note 8, u11 κλπ.

Αυτό την κάνει κακή κάμερα; Δεν νομιζω... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το Huawei 20 pro ζηλεύω το μεγάλο αισθητήρα. Αυτά να τα βλέπουν οι άλλοι μπας και στις επόμενες εκδόσεις αλλάξουν τακτική :cool:.

 

Και στο P20 νομίζω προεπιλογή θα είναι να δουλεύει στα 10MP, συνδυάζοντας 4 πίξελς σε 1.

 

edit: άκυρο, μετά κατάλαβα ότι εννοούσες το φυσικό μέγεθος του αισθητήρα και όχι τον αριθμό των πιξελς

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν λεει πορτρέτο ο Κώστας εννοεί τον κλασσικό ορισμό, δηλαδή όχι το mode αλλά απλά να φωτογράφισες πρόσωπο ;)

 

Εγώ πάντως θεωρώ οτι έχει αδικηθει η κάμερα του iphone X. Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή, καλύτερη από τα περισσότερα κινητά των 400 (τουλάχιστον απο το δικό μου mi note 3 καλυτερη την βρισκω). Οκ ειναι λιγο κάτω στις νυχτερινές σε σχέση με note 8, u11 κλπ.

Αυτό την κάνει κακή κάμερα; Δεν νομιζω... :)

 

OK,θα βγάλω πρόσωπο με φωτισμό δωματίου και με τα δυο mode όταν μπορέσω,να βρω και άτομο που θα ξέρει ότι θα ανεβει στο flickr :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε βιντεάκια που χαζολόγησα σήμερα στο youtube το Huawei 20 pro σε σχέση με το S9+ δεν το βρήκα καλύτερο παρά τη βαθμολογία του DxoMark. To S9+ σε πάρα πολλές περιπτώσεις μου φάνηκε καλύτερο και εδώ φαίνεται η καλή δουλειά που κάνει η Σάμυ τα τελευταία χρόνια στο software.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε βιντεάκια που χαζολόγησα σήμερα στο youtube το Huawei 20 pro σε σχέση με το S9+ δεν το βρήκα καλύτερο παρά τη βαθμολογία του DxoMark. To S9+ σε πάρα πολλές περιπτώσεις μου φάνηκε καλύτερο και εδώ φαίνεται η καλή δουλειά που κάνει η Σάμυ τα τελευταία χρόνια στο software.

 

Στο βιντεάκια ζουμάραν στις φωτογραφίες; Κάναν pixel peep ?

 

@xostel μου λείπει η λεπτομέρεια που είχα στις ημερήσιες του mi5s.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν λεει πορτρέτο ο Κώστας εννοεί τον κλασσικό ορισμό, δηλαδή όχι το mode αλλά απλά να φωτογράφισες πρόσωπο ;)

 

Εγώ πάντως θεωρώ οτι έχει αδικηθει η κάμερα του iphone X. Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή, καλύτερη από τα περισσότερα κινητά των 400 (τουλάχιστον απο το δικό μου mi note 3 καλυτερη την βρισκω). Οκ ειναι λιγο κάτω στις νυχτερινές σε σχέση με note 8, u11 κλπ.

Αυτό την κάνει κακή κάμερα; Δεν νομιζω... :)

Αντρέα με κατάλαβες. Ένα απλό πορτραίτο θέλω για να δω πως τα πάει σε μέτριο φωτισμό όπως είναι αυτός των living room.

 

Όπως έχω ξαναγράψει συμφωνώ μαζί σου ότι είναι αδικημένη.

Σε σχέση με το U11 προτιμώ στις ημερησιες το Χ.

Το σημαντικότερο στην κάμερα της apple είναι ότι δίνει φωτογραφίες πολύ άνω του μετρίου σε όλες τις συνθήκες.

Το dxo δεν της χαρίστηκε.

 

@@aptaliko

Βασίλη κι εγώ ζηλεύω τον μεγάλο αισθητήρα.

Επίσης είμαι της άποψης ότι ενώ είναι αναμφισβήτητα η κορυφαία (η κάμερα του P20 pro), η διαφορά δεν είναι τεράστια και επικεντρώνεται σε συγκεκριμένα σημεία όπου έχει πλεονέκτημα λόγο του αισθητήρα και της διάταξης με τις 3 κάμερες.

Στις βραδινές για παράδειγμα η διαφορά ήταν ολοφάνερη και μεγάλη.

Σε πορτραίτο με φως ημέρας, μου άρεσε πρώτα του iPhone X μετά του pixel και τελευταία του Ρ20 pro.

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεάκια ζουμάραν στις φωτογραφίες; Κάναν pixel peep ?

 

Αντρέα όχι δεν είδα περιπτώσεις με ζουμ, εκεί φαντάζομαι ότι τα 40mp θα έχουν το πλεονέκτημα ;).

 

Βασίλη κι εγώ ζηλεύω τον μεγάλο αισθητήρα.

Επίσης είμαι της άποψης ότι ενώ είναι αναμφισβήτητα η κορυφαία (η κάμερα του P20 pro), η διαφορά δεν είναι τεράστια και επικεντρώνεται σε συγκεκριμένα σημεία όπου έχει πλεονέκτημα λόγο του αισθητήρα και της διάταξης με τις 3 κάμερες.

Στις βραδινές για παράδειγμα η διαφορά ήταν ολοφάνερη και μεγάλη.

Σε πορτραίτο με φως ημέρας, μου άρεσε πρώτα του iPhone X μετά του pixel και τελευταία του Ρ20 pro.

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κώστα σε πορτρέτο ημέρας και σε εμένα μου άρεσε ποιο πολύ το iphone x, σε μεγέθυνση στο πρόσωπο της κοπέλας (φαντάζομαι στη φώτο του DxOMark αναφέρεσαι) το Huawei και ειδικότερα το λογισμικό του πήρε πολλές πρωτοβουλίες, νομίζω ότι σε επόμενες αναβαθμίσεις θα βελτιωθεί ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα όχι δεν είδα περιπτώσεις με ζουμ, εκεί φαντάζομαι ότι τα 40mp θα έχουν το πλεονέκτημα ;).

 

 

 

Κώστα σε πορτρέτο ημέρας και σε εμένα μου άρεσε ποιο πολύ το iphone x, σε μεγέθυνση στο πρόσωπο της κοπέλας (φαντάζομαι στη φώτο του DxOMark αναφέρεσαι) το Huawei και ειδικότερα το λογισμικό του πήρε πολλές πρωτοβουλίες, νομίζω ότι σε επόμενες αναβαθμίσεις θα βελτιωθεί ;).

 

Βασικά στις νυχτερινές τραβάει σε 10 mpixels. Οπότε για pixel peep μίλαγα μόνο.

Αλλά ναι ειναι ακόμα νωρίς. Μόλις τώρα βγήκε το κινητό. Ίσως βελτιωθεί σε updates.

 

Βέβαια αν δεν δουμε και μερικά δείγματα ακόμα ειναι νωρίς να κρίνουμε. Αλλά τα specs δείχνουν πολύ promising :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, δεν το ειχα προσεξει. Τις αλλαξα. Απορω τι βλεπαν οι υπολοιποι, μαλλον τις μισες :lol::lol::p

 

Νομιζω μπορεις να τις κανεις ενσωματωση εδω τις κρυφες με το λινκ, αλλα αν πατησεις να ανοιξουν φουλ στο φλικρ δεν θα ανοιγουν

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...