Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ορθόν, στα δείγματα των iPhone, Pixel παρατηρώ πιο smooth bokeh, η Huawei λες και κάνει κόψε ράψε ένα πράγμα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Αυτό βρήκες να σχολιάσεις;είχα pixel xl και ξέρω τι μπορεί να κάνει iPhone δεν είχα αλλά νομίζω εκτίθεσαι και το γράφω τελείως φιλικά οι φωτογραφίες είναι για εκτύπωση κατευθείαν χωρίς επεξεργασία, θα τις αφήσω λίγες ώρες ακόμα και μετά θα κατέβουν

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θανο κριμα που δεν ποσταρεις συχνα γιατι το Pixel 2 το θεωρω το καλυτερο καμεροτηλεφωνο που υπαρχει αυτη τη στιγμη.

 

Εξαιρετικες αυτες με το θολωμα που εβαλες και το πορτρετο επισης το επιασε αψογα!!

 

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι σπανια βγαζεις ''κακή'' φωτο ετσι? τουλαχιστον αυτο λενε ολοι...

 

Μάριε η μοναδική περίπτωση να χάσει φωτογραφία μέχρι τώρα είναι όταν θα τραβήξω σε σκοτάδι και θα ενεργοποιηθεί το φλας. Για κάποιο λόγο μπορεί να χάσει το focus.

 

Εδώ ένα πορτραίτο που είχα βγάλει αρχικά με το 6p όταν πρωτοβγηκε το port για το νεξους

 

25073552537_6e21ff974b_z.jpg2018-01-28_03-33-07

 

Και εδώ μία παρόμοια με το Pixel

 

26072766638_b4d6cddb15_z.jpg2018-01-28_03-33-27

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά παίζει ρόλο το και καλά aperture που επέλεξες. Μπορείς να βάλεις και κάτι λιγότερο επιθετικό (πχ f3.5)

 

Στο p9 πάντως μου άρεσε το αποτέλεσμα. Μου φαίνεται καλύτερο από του mi note 3 που έχω τώρα χωρίς βέβαια να το δω δουλέψει πολύ μιας και λόγω του τηλεφακου χάνει αρκετά σε ποιότητα (πχ indoor lighting)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς auto και είναι κόντρα στον ήλιο που σήμερα ήταν πάρα πολύ έντονος στη Θεσσαλονίκη, αν και δεν έχω καταλάβει τι σε χαλάει γιατί στο pc που την είδα τώρα η λεπτομερείες είναι εκπληκτικές

 

 

Ε πες ότι είναι από samsung να δεις μετά σχόλια αποθεωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε η μοναδική περίπτωση να χάσει φωτογραφία μέχρι τώρα είναι όταν θα τραβήξω σε σκοτάδι και θα ενεργοποιηθεί το φλας. Για κάποιο λόγο μπορεί να χάσει το focus.

 

Εδώ ένα πορτραίτο που είχα βγάλει αρχικά με το 6p όταν πρωτοβγηκε το port για το νεξους

 

25073552537_6e21ff974b_z.jpg2018-01-28_03-33-07

 

Και εδώ μία παρόμοια με το Pixel

 

26072766638_b4d6cddb15_z.jpg2018-01-28_03-33-27

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοβερές φίλε μου, αν και του 6p μου αρέσει πιο πολύ μοιάζουν πιο φυσικά τα χρώματα, ίσως να φταίει η διαφορά ημέρας και ώρας

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νεάπολη-στρεμπενιωτη είναι το πατρικό μου. Εγώ μένω συκιες επταπυργίου πιο κάτω από τα goodys!!

 

Αντε να βρεθούμε για κεφεδακι γείτονες!!! :)

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Γιάννη πρέπει να βρεθούμε για καφέ και να ανέβει φοβερό συγκριτικό

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχα κανα Καλντερόν μεσα αν κ εγω δουλεύω στη Κω θα ενημερώσω οταν ανέβω

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσα είμαι οπότε θέλετε παιδιά αρκεί να βολέψει να αφήσω τον μικρό! :)

 

Στείλτε pm και κανονίζουμε!

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές φίλε μου, αν και του 6p μου αρέσει πιο πολύ μοιάζουν πιο φυσικά τα χρώματα, ίσως να φταίει η διαφορά ημέρας και ώρας

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ, και μάλιστα στο 6p είχα ενεργοποιήσει μία επιλογή που ομορφαίνει το πρόσωπο(εις βάρος της λεπτομέρειας) για αυτό φαίνεται λίγο σα πουδραρισμενο.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, και μάλιστα στο 6p είχα ενεργοποιήσει μία επιλογή που ομορφαίνει το πρόσωπο(εις βάρος της λεπτομέρειας) για αυτό φαίνεται λίγο σα πουδραρισμενο.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά κάτι που έχω δει απο το port, οι νεωτερες εκδόσεις που προέρχονται από το pixel 2 εχει λιγο παραπάνω contrast και noise reduction σε σχέση με τις παλαιότερες ή όταν επιλέγεις Model nexus 6p.

 

Βέβαια δεν ξέρω πόσο αντικειμενικό είναι αυτό γιατί προφανώς το port δεν φτάνει την απόδοση του ίδιου του pixel 2 XL :)

Link to comment
Share on other sites

Και 2 από τα τηλεκατευθυνόμενα φορτηγά του υιού.

IMG_20180128_155934

IMG_20180128_155839

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Ε πες ότι είναι από samsung να δεις μετά σχόλια αποθεωτικά.
Δεν νομίζω έχει ωριμάσει το νήμα πολύ, απλά είναι καλά τα αρνητικά σχόλια και ευεργετικά αρκεί να έχουν επαφή με την πραγματικότητα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω έχει ωριμάσει το νήμα πολύ, απλά είναι καλά τα αρνητικά σχόλια και ευεργετικά αρκεί να έχουν επαφή με την πραγματικότητα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο software αυτό που έπρεπε απαραίτητα να βελτιώσει η Huawei στην κάμερα του mate 10 σε σχέση με το P10 είναι το shutter lag, πράγμα πολύ πιο σημαντικό από το bokeh για μένα, που παραμένει όμως artificial σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται.και εγω αλκατελακιας ειμαι.ανεβασε και αλλα δειγματα στο μελλον να χαζεψουμε.

Χαχα.. Απλά έψαχνα μια φτηνή οσο το δυνατον pure android συσκευή. Ετυχε και πήρα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εξαιρετικες! Ειδικά η πρώτη που υποθέτω θα είναι με μαξ ανοιχτό διαφραγμα για μένα είναι φοβερή. Ξεχωρίζει το ζευγάρι με τη μία από το background και δεν θεωρώ πως είναι καθόλου artificial. Με μαξ διαφραγμα και σε φωτογραφική μηχανή έτσι φαίνεται. Επίσης έκοψε τα πρόσωπα πολύ καλά νομίζω. Τα υπόλοιπα για τις άλλες εταιρίες είναι ανούσια σχόλια νομίζω. Ο Γιώργος έχει πει πολλές φορές την προτίμηση του σε Samsung λόγω shutter lag αλλά το mate τέτοιο πρόβλημα δεν έχει. Ούτε και χρώματα λάθος έχει όπως έχει το s7 που έχει αναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Αλέξανδρε συμφωνώ, μάλλον δεν θα ξανά ανεβάσω άλλες κουράστηκα να βλέπω σχόλια εκτός πραγματικότητας,το ξαναγράφω τώρα τις βλέπω σε 40αρα TV και οι φωτογραφίες είναι αψεγάδιαστες,καλή τύχη στο νήμα ελπίζω να βοήθησα και εγώ από την πλευρά μου για τις συγκρίσεις καμερών να στε καλά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδη θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα...Μολις παρατηρησα τον "Ανταγωνισμο" που ανεφερε ο Γιωργος απο το ζευγαρι φωτογραφιων που ανεβασε ο Θανος με το Pixel 2 XL. Δηλαδη τα ματια μας νομιζετε δεν τα χρησιμοποιουμε εμεις; Δηλαδη βλεπεις τα 2 bokeh, το ενα απο το mate 10 pro και το αλλο απο τον "ανταγωνισμο" Pixel 2 XL και θες να μας πεισεις οτι υπερεχει σ αυτο το ζευγαρι το pixel;; Πραγματικα περιμενω να μου υποστηριξεις το επιχειρημα σου συμφωνα με αυτην την φωτογραφια που ειδαμε.

Γιατι εγω βλεπω τα εξης (στα γραφω για να σε βοηθησω σε πιο αντικειμενικα σχολια στο μελλον):

1. ενα φωτοστεφανο θολουρας γυρω απο το κεφαλι του παιδιου

2. Ενα μπουκαλι που φαινεται μονο η ακρη πανω απο τα μαλλια του για καποιο λογο ειναι λιγοτερο θολο απο το ακριβως διπλανο του

3. Η μηχανη του καφε αστραφτει

4. Οτι ειναι στην ακρη της φωτογραφιας παει προς το καθαρο με ενα "κλικ" θολωματος, ενω τα διπλανα τους μπουκαλια τα κανε φουλ θολα

5. Το μουσι του παιδιου μπερδεψε το software και γι αυτο ειδικα στα αριστερα οπως βλεπουμε εμεις εχει "κενα" σημεια μεταξυ τριχας-background.

Αυτα με μια γρηγορη ματια για τον ανταγωνισμο που αναφερεις λοιπον. Που προφανως θα δουμε και εξαιρετικα δειγματα bokeh απο το Pixel σε αλλα καδρα, αλλα μη λεμε και οτι να ναι. Γνωμες ειναι και τα εχει πει πολυ σωστα ο φιλος μας ο Clint Eastwood για αυτες, αλλα λιγο σεβασμος και στα υπολοιπα μελη που διαβαζουν.

Βαγγελη μη πτοεισαι φιλε...Υπαρχουν και ατομα που εκτιμουν τα σωστα δειγματα ανεξαρτητα απο το ονομα της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 Auto

 

39948631751_339959f6ec_c.jpgIMG_20180128_174016 by Guardian, on Flickr

 

39238648544_62f4ce162a_c.jpgIMG_20180128_173818 by Guardian, on Flickr

 

25077442867_327bba4ef6_c.jpgIMG_20180128_173019 by Guardian, on Flickr

 

39050586945_68216f2b64_c.jpgIMG_20180128_172043_HDR by Guardian, on Flickr

 

39238674604_790a7f058b_c.jpgIMG_20180128_171234 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολύ ωραίες είναι στο auto όλες; βλέπω ότι κρατάει χαμηλά το iso

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολύ ωραίες είναι στο auto όλες; βλέπω ότι κρατάει χαμηλά το iso

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Oλες αυτοματες ειναι βαγγελη! :)

 

Manual σπανια δουλευω.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Συστηματικά κάποιοι χαλάνε το νήμα με προσωπικές έριδες, παρά τις πάρα πολλές προειδοποιήσεις (και ποινές).

Διαγράφησαν μηνύματα, και υπήρξαν πάλι ποινές ως τελευταία "προειδοποίηση" προς τους εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Oλες αυτοματες ειναι βαγγελη! :)

 

Manual σπανια δουλευω.

Μου αρέσει φίλε η κάμερα της συσκευής κρατάει χαμηλά το iso στο auto όπως και οι καλές κάμερες ναυαρχιδων

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει φίλε η κάμερα της συσκευής κρατάει χαμηλά το iso στο auto όπως και οι καλές κάμερες ναυαρχιδων

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τα χρήματα που κοστίζει η συσκευή δεν έχει αντίπαλο πουθενά μα πουθενά.

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...