Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναδιαβασε το ποστ #8438...το αν ειναι μετριοτατη ασε να το κρινει ο κοσμος.

Αμα εχεις να μας δειξεις κατι ανωτερο ποιοτικα απο p20 pro...παρακαλω να το δουμε

Αλλη μια φωτογραφια που ενω υπαρχει φωτισμος και φαινεται και απο τις αντανακλασεις, ο θορυβος ειναι υπαρκτοτατος. Η δευτερη που ανεβασες μολις τωρα, ολη η οροφη ειναι φουλ στον θορυβο. Φωτογραφια που δεν χρησιμοποιειται πουθενα. Κανενα δειγμα που αποδεικνυει αυτο που εγραψες πριν θα δουμε ή οχι; Εγω δεν εχω κατι ανωτερο οποτε δεν χρειαζεται να αποδειξω και κατι. Εσυ απο την αλλη αφου ανεβαζεις με αλλη εφαρμογη, καλο θα ηταν να ανεβαζεις και με την στοκ για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αλλη μια φωτογραφια που ενω υπαρχει φωτισμος και φαινεται και απο τις αντανακλασεις, ο θορυβος ειναι υπαρκτοτατος. Η δευτερη που ανεβασες μολις τωρα, ολη η οροφη ειναι φουλ στον θορυβο. Φωτογραφια που δεν χρησιμοποιειται πουθενα. Κανενα δειγμα που αποδεικνυει αυτο που εγραψες πριν θα δουμε ή οχι; Εγω δεν εχω κατι ανωτερο οποτε δεν χρειαζεται να αποδειξω και κατι. Εσυ απο την αλλη αφου ανεβαζεις με αλλη εφαρμογη, καλο θα ηταν να ανεβαζεις και με την στοκ για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης.

 

Παραξενο...εγω βλεπω μηδενικο θορυβο και στις δυο.

Ενω οι λεπτομερεις ειναι εντυπωσιακες.Ασ μας και οι υπολοιποι παντως τι βλεπουν

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο...εγω βλεπω μηδενικο θορυβο και στις δυο.

Ενω οι λεπτομερεις ειναι εντυπωσιακες.Ασ μας και οι υπολοιποι παντως τι βλεπουν

 

Χαχα...Απο ποτε σε νοιαζει τι λενε οι υπολοιποι;; Περιμενουμε το αμεσα συγκριτικο λοιπον με το P20 pro μιας και για να εβγαλες ηδη συμπερασμα μαλλον ειδες κατι που εμεις δεν εχουμε δει, οπως και τις φωτογραφιες που σου ζητησαμε.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα...Απο ποτε σε νοιαζει τι λενε οι υπολοιποι;; Περιμενουμε το αμεσα συγκριτικο λοιπον με το P20 pro μιας και για να εβγαλες ηδη συμπερασμα μαλλον ειδες κατι που εμεις δεν εχουμε δει, οπως και τις φωτογραφιες που σου ζητησαμε.

 

Επισης θελω να σε παρακαλεσω αμα θελεις να σχολιασεις καποια φωτο να κανεις παραθεση

την ιδια την φωτο...εστι ωστε να μπορει να βλεπει ο κοσμος εαν αυτα που γραφεις εχουν καποια βαση η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια φωτογραφια που ενω υπαρχει φωτισμος και φαινεται και απο τις αντανακλασεις, ο θορυβος ειναι υπαρκτοτατος. Η δευτερη που ανεβασες μολις τωρα, ολη η οροφη ειναι φουλ στον θορυβο. Φωτογραφια που δεν χρησιμοποιειται πουθενα. Κανενα δειγμα που αποδεικνυει αυτο που εγραψες πριν θα δουμε ή οχι; Εγω δεν εχω κατι ανωτερο οποτε δεν χρειαζεται να αποδειξω και κατι. Εσυ απο την αλλη αφου ανεβαζεις με αλλη εφαρμογη, καλο θα ηταν να ανεβαζεις και με την στοκ για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης.

 

Ισχύει φίλος...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επισης θελω να σε παρακαλεσω αμα θελεις να σχολιασεις καποια φωτο να κανεις παραθεση

την ιδια την φωτο...εστι ωστε να μπορει να βλεπει ο κοσμος εαν αυτα που γραφεις εχουν καποια βαση η οχι.

Στο συγκεκριμενο σχολιο που εκανες παραθεση δεν μιλαω για καποια φωτογραφια συγκεκριμενη. Δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι. Απλα σου λεω οτι τα σχολια σου ειναι αστοχα για ακομα μια φορα.

 

 

Βαγγελη εχει πολυ μεγαλη διαφορα το NR μεταξυ pro(auto) και φουλ αυτοματο. Προσωπικα δεν ξερω τι απο τα 2 θα προτιμουσα, ωστοσο το αποτελεσμα ειναι πως κανει για ολες τις προτιμησεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να χρειαστει pixel peeping προτιμω το auto. Οταν κανεις λιγο zoom το τρως το παστέλι...

 

Το Pro εχει αρκετο chroma noise, εχει περισσοτερη λεπτομερεια (μην τα ξαναλεμε), εχει και σετακι ενα raw file αν τυχον θες να παιξεις μετα... Ε θα ελεγα πως το Pro mode ειναι αυτο που προτιμω εν τελει.

Link to comment
Share on other sites

Vagos αδικείς πιστεύω το τηλέφωνο με αυτές που ανέβασες, είπαμε όχι και σε τρίποδο αλλά μην τραβάτε στο πόδι, και μια slr θα χαντακωνόταν πιστεύω

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια φωτογραφια που ενω υπαρχει φωτισμος και φαινεται και απο τις αντανακλασεις, ο θορυβος ειναι υπαρκτοτατος. Η δευτερη που ανεβασες μολις τωρα, ολη η οροφη ειναι φουλ στον θορυβο. Φωτογραφια που δεν χρησιμοποιειται πουθενα. Κανενα δειγμα που αποδεικνυει αυτο που εγραψες πριν θα δουμε ή οχι; Εγω δεν εχω κατι ανωτερο οποτε δεν χρειαζεται να αποδειξω και κατι. Εσυ απο την αλλη αφου ανεβαζεις με αλλη εφαρμογη, καλο θα ηταν να ανεβαζεις και με την στοκ για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης.

 

Στο συγκεκριμενο σχολιο που εκανες παραθεση δεν μιλαω για καποια φωτογραφια συγκεκριμενη. Δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι. Απλα σου λεω οτι τα σχολια σου ειναι αστοχα για ακομα μια φορα.

 

 

Βαγγελη εχει πολυ μεγαλη διαφορα το NR μεταξυ pro(auto) και φουλ αυτοματο. Προσωπικα δεν ξερω τι απο τα 2 θα προτιμουσα, ωστοσο το αποτελεσμα ειναι πως κανει για ολες τις προτιμησεις! :p

 

Ξαναδιαβασε το σχολιο σου που εγραψες πριν 15 λεπτα.

[b Η δευτερη που ανεβασες μολις τωρα, ολη η οροφη ειναι φουλ στον θορυβο. Φωτογραφια που δεν χρησιμοποιειται πουθενα.][/b].

 

Αρα αναφερεσαι σε συγκεκριμμενη φωτο...που ειναι αυτη με τις κουκλες

Link to comment
Share on other sites

εμπειρο ματι δεν εχω ουτε εμπειρος χειριστης της καμερας ειμαι, επειδη ειδα οτι γινεται ενας ντορος σημερα με νυχτερινες βγηκα στο παραθυρακι και πατησα μια αυτοματη με Hdr auto και βγηκε αυτη,,αν επαιζα χειροκινητα πιστευω θα επιανα λιγακι λεπτομερεια παρα πανω,μιλαμε για αποσταση απο την αυλη στα 40 μετρα τουλαχιστον! s8+ 41461822282_36b016d2dc_c.jpg20180416_221654 by Παρασκευάς Καμενιδης, on Flickr
Link to comment
Share on other sites

 

Οι εταιρείες στις αρχές πάντα θέλουν διόρθωση στην κάμεραστιις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας του κινητού.. εμένα μαρεσουν οι φωτογραφίες.. περιμένω με ένα update να γίνει ακόμα πιο δυνατό..

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για τις πληροφορίες! Όταν λες για θόρυβο εννοείς το luminance έτσι; τον χρωματικό που τον αφήνεις περίπου; κι επίσης μιας και σε βρήκαμε... Τα υπόλοιπα στοιχεία (contrast, details, radius και masking) στο μενού του θορύβου τα πειράζεις; και εννοώ αν είναι κάτι ψιλό στάνταρ σαν αλλαγή που κάνεις και όχι σε πολύ συγκεκριμένη φωτογραφία.

 

Όχι εννοώ το detail tool. Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά. Δες το screen shot. Είναι από την mobile έκδοση αλλά το ίδιο υπάρχει και στην desktop.

 

To contrast & details αφορά το πόσο θα επηρεαστούν αυτές οι δύο παράμετροι από τις αλλαγές σου. Σπάνια τα πειράζω. Δοκίμασε στον υπολογιστή και δες το αποτέλεσμα για να καταλάβεις πώς λειτουργούν.

Το masking είναι σημαντικό όταν αυξάνεις το sharpening. Όσο αυξάνεις το masking, οι μαύρες περιοχές δεν γίνονται πιο sharp και είναι χρήσιμο στις βραδινές γιατί αν γίνει sharpening στα σκοτεινά θα αυξηθεί ο θόρυβος.

 

Όταν έχω φωτογραφία με θόρυβο ξεκινώ βάζοντας το sharpening στο 0 και αυξάνω σιγά σιγά το noise reduction μέχρι να βρω το σημείο που δεν μ ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος πλέον.

Αν έχω χρωματικό θόρυβο πχ σε ημερησιες στον ουρανό αυξάνω και το colour noise reduction.

Μετά ανεβάζω σιγά σιγά το sharpening ώστε να βρω την ιδανική ισορροπία μεταξύ sharpness και noise.

Μετά απ' αυτό, επεμβαίνω με το εργαλείο βούρτσα τοπικά. Όπου έχει μείνει θόρυβος χαμηλώνω το clarity & Sharpening και παράλληλα αυξάνω το noise reduction (screen shot 2).

 

Το Luminance καθορίζει την ένταση των χρωμάτων. Προς τα αριστερά τα κάνει πιο έντονα.

 

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις είναι να επιλέξεις μια φωτογραφία και να πειραματιστείς μ ένα μόνο εργαλείο μέχρι να καταλάβεις πώς λειτουργεί.

Δες και μερικα βίντεο στο YouTube ξεχωριστά για κάθε εργαλείο. Αλλά μην προσπαθείς να τα μάθεις όλα μαζί γιατί με τόση πληροφορία θα μπερδευτεις.e5f2388ea8b6bf65a96c4b41b23c40cc.jpg4375352f9d4358143c1afef1c1cc8e36.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λες και παρακολουθώ το κανάλι της Βουλής, Πολάκης εναντίον Γεωργιάδη. Μόνο ο Κασιδιάρης λείπει...

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Λες και παρακολουθώ το κανάλι της Βουλής, Πολάκης εναντίον Γεωργιάδη. Μόνο ο Κασιδιάρης λείπει...

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

@x_vagos_x

Βαγγέλη τα πορτραίτα είναι πολύ καλά.

Δεν τα κατατάσσω σε σύγκριση με άλλα κινητά από την στιγμή που δεν έχουμε συγκριτικό. Βλέπω ότι είναι πολύ καλά.

 

Από τις βραδινές μου αρέσει το pro mode που έχεις χρησιμοποιήσει στην πρώτη με το αυτοκίνητο.

Είναι αρκετά καλή.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Huawei mate 10 pro και μερικές βραδινές αυτόματο όλες

41458604592_1864abeb27_c.jpgIMG_20180416_151414 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

27633071738_8b6f75a91b_c.jpgHuawei mate 10 pro Auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

27633093318_9b140c4888_c.jpgHuawei mate 10 pro Auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

40611018535_3c5a24fa3e_c.jpgHuawei mate 10 pro Auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

41504594671_228e3eee43_c.jpgHuawei mate 10 pro Auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@x_vagos_x

Βαγγέλη τα πορτραίτα είναι πολύ καλά.

Δεν τα κατατάσσω σε σύγκριση με άλλα κινητά από την στιγμή που δεν έχουμε συγκριτικό. Βλέπω ότι είναι πολύ καλά.

 

Από τις βραδινές μου αρέσει το pro mode που έχεις χρησιμοποιήσει στην πρώτη με το αυτοκίνητο.

Είναι αρκετά καλή.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, Κώστα, νομιζω υπο συνθηκες καλου φωτισμου, ειναι μισο βημα πιο πισω απο HDR+ σε καθαροτητα και λεπτομερεια.

 

edit: ευχαριστω Βασιλη-απο-κατω

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Κώστα(77), ευχαριστούμε.

 

Πάρτε και ένα P20 Pro indoor well-lit πορτραίτο, να φοβάστε να τρώτε όλο σας το φαΐ:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/814/40787867954_1baf700d49_z.jpg[/img]indoor portrait, auto 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Και μια ακόμη, τραβηγμένη άβολα κοντά, στην περίπτωση που θέλει κάποιος να μιλήσουμε για τους πόρους του δέρματός μου ξερωγώ.

[ig]https://farm1.staticflickr.com/877/40788124214_d325662004_z.jpg[/img]indoor well lit portrait, auto 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Δεν είναι με την selfie cam, είναι Auto 40mp με κλειστο το AI γιατί μου άνοιγε το Portrait mode διαφορετικά.

 

εξαιρετικά τα βρίσκω τα πορτραίτα.. η λεπτομέρεια είναι εφάμιλλη του περιβοήτου hdr+

ας σταματήσουν επιτέλους οι διαμάχες και ας μιλησουν οι φωτογραφίες

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δείτε ποστ ενα χρόνο πριν. Το ίδιο σκατο είναι απο τότε και δεν αλλαξε. Μηδενικός θόρυβος λέει ο ψεύτης. Με το u11 που το κραζει τώρα επειδή το πουλήσε

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σαν κάτοχος του U11 επιβεβαιώνω πως η στοκ κάμερα δεν ειναι καλη για το βράδυ.. καίει λάμπες και πρέπει να ρίξεις το ev αλλά και πάλι θα βγει μέτρια η φωτογραφία οπως η παραπάνω

 

γίνε λίγο πιο κόσμιος όμως φίλατε

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ναι, Κώστα, νομιζω υπο συνθηκες καλου φωτισμου, ειναι μισο βημα πιο πισω απο HDR+ σε καθαροτητα και λεπτομερεια.

 

edit: ευχαριστω Βασιλη-απο-κατω

Δεν νομίζω ότι μπορούμε και δεν χρειάζεται άλλωστε να κατατάσσουμε τις συσκευές.

Το αποτέλεσμα είναι απόλυτα ικανοποιητικό στις παρούσες συνθήκες.

Συγκριτικά έχω κάνει σε συσκευές που έχω και για μένα σε πορτραίτο αυτό που παραμένει αξεπέραστο είναι το Nexus 5x, ούτε καν το 6p.

Δεν είναι μόνο η λεπτομέρια σ ένα πορτραίτο. Το 5Χ δημιουργεί λιγότερη παραμόρφωση, σου δίνει την αίσθηση του βάθους και γενικά είναι πιο κοντά σε DSLR. Πάντα κρίνοντας από δικές μου δοκιμές σε σχέση με το πολύ καλό σε πορτραίτο U11, 2 Xiaomi με gcam, Samsung S7 edge με gcam και στοκ.

 

Όσο ανεβάζεις δείγματα και διαβάζοντας τι ζητάς από την κάμερα σου, είναι σίγουρος ότι θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.

Το αν είναι πρώτο η τρίτο στις βραδινές δεν έχει σημασία. Το 5Χ είναι και που λείπει από τα κινητά και λόγος για να αγοράσω το επόμενο HTC αν το διαθέτει.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικά τα βρίσκω τα πορτραίτα.. η λεπτομέρεια είναι εφάμιλλη του περιβοήτου hdr+

ας σταματήσουν επιτέλους οι διαμάχες και ας μιλησουν οι φωτογραφίες

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σαν κάτοχος του U11 επιβεβαιώνω πως η στοκ κάμερα δεν ειναι καλη για το βράδυ.. καίει λάμπες και πρέπει να ρίξεις το ev αλλά και πάλι θα βγει μέτρια η φωτογραφία οπως η παραπάνω

 

γίνε λίγο πιο κόσμιος όμως φίλατε

Βασίλη το U11 σε πολύ lowlight δεν είναι για χρήστες του ενός κλικ.

Έχει όμως το καλό ότι σε αφήνει να επέμβεις και να πάρεις αυτό που θες.

 

Κάτι άλλο άσχετο: αυτό τον καιρό επιπλώνω το καινούργιο μου σπίτι και χρειάζεται πολλές φορές να φωτογραφίζω πράγματα για να τα ταιριάζω. Η πιστότητα των χρωμάτων της στοκ είναι πολύ κοντά και καλύτερη απ'οτιδήποτε είχα πριν.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι άλλο άσχετο: αυτό τον καιρό επιπλώνω το καινούργιο μου σπίτι και χρειάζεται πολλές φορές να φωτογραφίζω πράγματα για να τα ταιριάζω. Η πιστότητα των χρωμάτων της στοκ είναι πολύ κοντά και καλύτερη απ'οτιδήποτε είχα πριν.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ισχύει Κώστα, έχει πολύ φυσικό αποτέλεσμα χρωματικά και το κατατάσσω μαζί με τα sony (τις ναυαρχίδες της) και τα op 5/5t όπως έγραψα και μερικές σελίδες πιο πίσω

 

ορίστε κι ενα ακόμα δείγμα με στοκ

U11 αυτόματο

 

41505487041_a53f3cb64b_c.jpg2018-04-17_12-21-48 by vasilis poun, on Flickr

Edited by punisher24
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξενερωσει λιγο με τις νυχτερινες του op5t(σωθηκε λιγο με gcam) και που δεν εχει ois αλλα αυτη η φυσικότητα τν χρωμάτων που βγάζει το ειχα δει μονο σε iphone x που είχα...για το u11 δεν ξερω γιατι δεν το ειχα αλλα μου αρεσουν οι φωτογραφίες του απο τα δείγματα που ανεβάζετε...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη το U11 σε πολύ lowlight δεν είναι για χρήστες του ενός κλικ.

Έχει όμως το καλό ότι σε αφήνει να επέμβεις και να πάρεις αυτό που θες.

 

Κάτι άλλο άσχετο: αυτό τον καιρό επιπλώνω το καινούργιο μου σπίτι και χρειάζεται πολλές φορές να φωτογραφίζω πράγματα για να τα ταιριάζω. Η πιστότητα των χρωμάτων της στοκ είναι πολύ κοντά και καλύτερη απ'οτιδήποτε είχα πριν.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κωστα εχω βγαλει αρκετες Low light Με το u11...Και το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο.

Μιλαω παντα για στοκ καμερα

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 6 πρωτα δείγματα κάμερας

 

https://www.techgear.gr/oneplus-6-camera-samples-136769/

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...