Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhoneX auto

41048417171_5eea18a4e8_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

Αυτά τα ωραία σύννεφα δε θα άντεχα αν δε τα έβγαζα φωτογραφία,νομίζω τα πάει καλά στο συγκεκριμένο θέμα.

Για μένα σου έχω ξαναπεί ότι το Χ είναι από τα καλύτερα σε γενική απόδοση της κάμερας. Είναι πολύ ισορροπημένο και με επεξεργασία βελτιώνονται οι φωτό.

Δεν έχουν επιδιώξει να κάνουν κάτι για πολύ low light καταστάσεις γιατί πιστεύουν ότι η χρήση του κινητού σαν κάμερα είναι να αποδίδει σωστά σε νορμάλ συνθήκες.

Όταν γράφει τόσο καλά ουρανό, χρώματα κλπ, λίγο μ ενδιαφέρει αν σε πλήρη ανάλυση δίνει λιγότερο sharpness.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα σου έχω ξαναπεί ότι το Χ είναι από τα καλύτερα σε γενική απόδοση της κάμερας. Είναι πολύ ισορροπημένο και με επεξεργασία βελτιώνονται οι φωτό.

Δεν έχουν επιδιώξει να κάνουν κάτι για πολύ low light καταστάσεις γιατί πιστεύουν ότι η χρήση του κινητού σαν κάμερα είναι να αποδίδει σωστά σε νορμάλ συνθήκες.

Όταν γράφει τόσο καλά ουρανό, χρώματα κλπ, λίγο μ ενδιαφέρει αν σε πλήρη ανάλυση δίνει λιγότερο sharpness.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θυμάμαι που είχες γράψει πριν 2-3 χρονια ότι της Apple τα κινητά βγάζουν σχεδόν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα......μάλλον κάτι ισορροπημένο για το μέσο άνθρωπο.

Τώρα όσο για το βραδυ που ανέκαθεν ήτανε και είναι μέτριες τι νομίζουν εκεί στα κεντρικά.....ότι δε βγαίνουμε έξω το βραδάκι ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχες γράψει πριν 2-3 χρονια ότι της Apple τα κινητά βγάζουν σχεδόν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα......μάλλον κάτι ισορροπημένο για το μέσο άνθρωπο.

Τώρα όσο για το βραδυ που ανέκαθεν ήτανε και είναι μέτριες τι νομίζουν εκεί στα κεντρικά.....ότι δε βγαίνουμε έξω το βραδάκι ? :lol:

 

Εντάξει, δεν ειναι και τοσο κακές οι νυχτερινές. Δεν νομιζω οτι τα πάει χειρότερα από το μέσο κινητό των 400 ευρώ.

Από το mi note 3 τουλάχιστον που έχω βλέπω ότι έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Τώρα το αν ειναι πιο πίσω στις νυχτερινές από note 8 ή U11 οκ, αλλά δεν νομιζω οτι αυτό το κανει κακη κάμερα.

 

Η όποιο γκρινια είχε υπάρξει ηταν η τιμή. Αλλά και πάλι καπου εκει κοντά ειναι τα όρια των κινητών.

Λιγο κάτω λίγο πάνω δεν νομιζω οτι φέρνουν καμια ριζοσπαστική διαφορά

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχες γράψει πριν 2-3 χρονια ότι της Apple τα κινητά βγάζουν σχεδόν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα......μάλλον κάτι ισορροπημένο για το μέσο άνθρωπο.

Τώρα όσο για το βραδυ που ανέκαθεν ήτανε και είναι μέτριες τι νομίζουν εκεί στα κεντρικά.....ότι δε βγαίνουμε έξω το βραδάκι ? :lol:

Η φιλοσοφία τους μάλλον είναι αν θες να τραβήξεις τους φίλους σου στο μπαράκι, χρησιμοποίησε φλας.

Όπως για αρκετά χρόνια δεν επέτρεπαν κανενός είδους ρύθμιση έτσι και τώρα κοιτάνε τι ενδιαφέρει τους πολλούς.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχες γράψει πριν 2-3 χρονια ότι της Apple τα κινητά βγάζουν σχεδόν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα......μάλλον κάτι ισορροπημένο για το μέσο άνθρωπο.

 

Τώρα όσο για το βραδυ που ανέκαθεν ήτανε και είναι μέτριες τι νομίζουν εκεί στα κεντρικά.....ότι δε βγαίνουμε έξω το βραδάκι ? :lol:

 

 

 

Αυτές είναι από ταπεινό πλέον 6s

22654385742_a14669447f_z.jpg by -NetRaider||-

 

22632917302_ebb9906f40_z.jpg by -NetRaider||-

 

Χωρίς να εννοώ ότι είναι κορυφαίο το X στις βραδινές, καθώς δε το έχω δοκιμάσει, δε μας έχεις ανεβάσει και καμία φωτογραφία που να σε απογοητεύει με αυτό που περίμενες. Απλά βγαίνεις από το σπίτι, τραβάς αυτό που θα δεις πρώτα μπροστά σου και μετά το ανεβάζεις εδώ. Δε γίνεται έτσι, ούτε καν o gtf δε το κάνει αυτό που κατεβαίνει στην πλατεία

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι από ταπεινό πλέον 6s

22654385742_a14669447f_z.jpg by -NetRaider||-

 

22632917302_ebb9906f40_z.jpg by -NetRaider||-

 

Χωρίς να εννοώ ότι είναι κορυφαίο το X στις βραδινές, καθώς δε το έχω δοκιμάσει, δε μας έχεις ανεβάσει και καμία φωτογραφία που να σε απογοητεύει με αυτό που περίμενες. Απλά βγαίνεις από το σπίτι, τραβάς αυτό που θα δεις πρώτα μπροστά σου και μετά το ανεβάζεις εδώ. Δε γίνεται έτσι, ούτε καν o gtf δε το κάνει αυτό που κατεβαίνει στην πλατεία

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εννοείς ότι κακώς ανέβασα φωτογραφία από το μπαλκόνι και έπρεπε να βγω μια βόλτα έξω να τραβήξω και μετά να ανεβάσω μια φωτογραφία από το δρόμο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι το θεωρω λιγο αδικημένο το x.

Νομιζω η παρεξηγηση προκυπτει από τα πραγματικά πολύ χαμηλά iso που βαζει.

Νομιζεις οτι εχει αρκετο φως αλλα μπορει να ηταν σκοταδια. Για αυτό και πολλοι λενε οτι ειναι χαλια η κάμερα του.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι κακώς ανέβασα φωτογραφία από το μπαλκόνι και έπρεπε να βγω μια βόλτα έξω να τραβήξω και μετά να ανεβάσω μια φωτογραφία από το δρόμο ?
Εάν το είχες 3 μέρες οκ, αλλά το έχεις 3 μήνες. Εαν το αγόρασες για το μπαλκόνι, οκ πάω πάσο. Κι αυτοί που ανεβάζουν μπαλκόνι συνήθως έχουν και δεύτερη συσκευή μαζί για να γίνει σύγκριση

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν το είχες 3 μέρες οκ, αλλά το έχεις 3 μήνες. Εαν το αγόρασες για το μπαλκόνι, οκ πάω πάσο. Κι αυτοί που ανεβάζουν μπαλκόνι συνήθως έχουν και δεύτερη συσκευή μαζί για να γίνει σύγκριση

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Αν θέλεις πέσμου σε πια χωρα σε πια διεύθυνση και θα γίνουν οι επιθυμίες σου πραγματικότητα.

 

Θα μας βάλεις και χέρι στα καλά καθούμενα.

 

Το αφήνω εδώ γιατι σέβομαι όλους τους άλλους.

Είναι δεύτερη φορα που μου επιτίθεσαι για τους δικούς σου λόγους.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν ειναι και τοσο κακές οι νυχτερινές. Δεν νομιζω οτι τα πάει χειρότερα από το μέσο κινητό των 400 ευρώ.

Από το mi note 3 τουλάχιστον που έχω βλέπω ότι έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Τώρα το αν ειναι πιο πίσω στις νυχτερινές από note 8 ή U11 οκ, αλλά δεν νομιζω οτι αυτό το κανει κακη κάμερα.

 

Η όποιο γκρινια είχε υπάρξει ηταν η τιμή. Αλλά και πάλι καπου εκει κοντά ειναι τα όρια των κινητών.

Λιγο κάτω λίγο πάνω δεν νομιζω οτι φέρνουν καμια ριζοσπαστική διαφορά

 

Μόνο που δεν είναι κινητό των 400 ευρώ :happy:

 

Χωρίς να εννοώ ότι είναι κορυφαίο το X στις βραδινές, καθώς δε το έχω δοκιμάσει, δε μας έχεις ανεβάσει και καμία φωτογραφία που να σε απογοητεύει με αυτό που περίμενες. Απλά βγαίνεις από το σπίτι, τραβάς αυτό που θα δεις πρώτα μπροστά σου και μετά το ανεβάζεις εδώ. Δε γίνεται έτσι, ούτε καν o gtf δε το κάνει αυτό που κατεβαίνει στην πλατεία

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κι όμως ήταν από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος που ανέβασε νυχτερινές έξω (όχι μπαλκόνι) και μας έδειξε την χρυσή μετριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν είναι κινητό των 400 ευρώ :happy:

 

Κι όμως ήταν από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος που ανέβασε νυχτερινές έξω (όχι μπαλκόνι) και μας έδειξε την χρυσή μετριότητα.

 

True. Άλλωστε αυτό γράφω και παρακάτω ότι για αυτό έπεσε η γκρινιά.

Αλλά άλλο να λες οτι πχ το u11 εχει καλύτερες βραδυνές και άλλο να λές ότι το iphone x έχει κακή κάμερα.

 

Αλλά τώρα πραγματικά, έχει τόσο μεγάλη διαφορά το κινητό των 400 από πχ των 800 στη κάμερα;

Τα διπλάσια χρήματα δεν φέρνουν την διπλάσια κάμερα. Σκέψου οτι στο s9 ειδαμε και πάθαμε να βρούμε φωτογραφία που ειναι ανώτερο από s8.

Οπότε προς το παρόν κάπου εκεί ειναι το ταβάνι στα κινητά.

 

Για αυτό δεν μπορώ να πω οτι έχει κακή κάμερα το iphone x. Στις μέσες συνθήκες δεν θα δεις κάποια σπουδαία διαφορά.

Τώρα αν στα σκοτάδια τα πάει χειρότερα οκ. Αλλά κακή κάμερα δεν μπορείς να την πεις. Πόσο μάλλον όταν σε αποζημειώνει με τις ημερήσιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ετοιμάζομουν να τσιμπήσω ενα nokia 8 αλλά μετά απο κάποια δείγματα που ειδα φρέναρα.

Νομίζω δίκαια πήρε το σκορ στο xda.

 

ισχυει...μετρια καμερα η οποια απογειωνεται ομως με τη χρηση Hdr+

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσιάση τώρα (live) των p20 (PRO) o CEO έχει βάλει πάνες.

Από την αρχή μιλάνε μόνο για την κάμερα σε απαυθείας αντιπαράθεση με τα Iphone X kai Samsung 9s+.

Φυσικά αναφέρθηκαν στα αποτελέσματα του DXO.

40Mp ! και ανέφερε στην ομιλία για 1.55 μέγεθος pixel!!! Δεν βγαίνουν τα νούμερα εκτός και αν ήταν για τη 2η κάμερα.

ISO λένε ανεβαίνουν στα 102000 περίπου!

Δεν έκανα λάθος στα μηδενικά...

Για να δούμε...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

ισχυει...μετρια καμερα η οποια απογειωνεται ομως με τη χρηση Hdr+

 

Αν εισαι χαμηλά το να απογειωθείς δεν ειναι δυσκολο. Το θέμα ειναι που φτάνεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Από αυτά που ειδα απογοητεύτηκα. Ναι τεράστια διαφορά αλλά δεν ξεπερνά τα υπόλοιπα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη κάνω και το Ρωμαίο για να κατέβεις εσυ από το μπαλκόνι, πιάσε ένα δρόμο με φώτα και μαγαζιά και δως του μια κανονικά χωρίς tap to focus, μια underexposed και μια overexposed διαλέγοντας αυτό το κίτρινο φωτακι που μοιάζει με ήλιο, δεξιά από το κίτρινο τετράγωνο κουτάκι.

 

Μην ασχολείσαι μαζί μου,το γράφω ευγενικά.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσιάση τώρα (live) των p20 (PRO) o CEO έχει βάλει πάνες.

Από την αρχή μιλάνε μόνο για την κάμερα σε απαυθείας αντιπαράθεση με τα Iphone X kai Samsung 9s+.

Φυσικά αναφέρθηκαν στα αποτελέσματα του DXO.

40Mp ! και ανέφερε στην ομιλία για 1.55 μέγεθος pixel!!! Δεν βγαίνουν τα νούμερα εκτός και αν ήταν για τη 2η κάμερα.

ISO λένε ανεβαίνουν στα 102000 περίπου!

Δεν έκανα λάθος στα μηδενικά...

Για να δούμε...

 

εχεις Link?

Link to comment
Share on other sites

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

True. Άλλωστε αυτό γράφω και παρακάτω ότι για αυτό έπεσε η γκρινιά.

Αλλά άλλο να λες οτι πχ το u11 εχει καλύτερες βραδυνές και άλλο να λές ότι το iphone x έχει κακή κάμερα.

 

Αλλά τώρα πραγματικά, έχει τόσο μεγάλη διαφορά το κινητό των 400 από πχ των 800 στη κάμερα;

Τα διπλάσια χρήματα δεν φέρνουν την διπλάσια κάμερα. Σκέψου οτι στο s9 ειδαμε και πάθαμε να βρούμε φωτογραφία που ειναι ανώτερο από s8.

Οπότε προς το παρόν κάπου εκεί ειναι το ταβάνι στα κινητά.

 

Για αυτό δεν μπορώ να πω οτι έχει κακή κάμερα το iphone x. Στις μέσες συνθήκες δεν θα δεις κάποια σπουδαία διαφορά.

Τώρα αν στα σκοτάδια τα πάει χειρότερα οκ. Αλλά κακή κάμερα δεν μπορείς να την πεις. Πόσο μάλλον όταν σε αποζημειώνει με τις ημερήσιες.

 

Από τη στιγμή που είναι ισάξιο στις ημερήσιες με τα ανταγωνιστικά, αλλά μένει πάρα πολύ πίσω στις νυχτερινές, τα άλλα σε αποζημειώνουν παντού.

Και θα έπρεπε να είναι καλή η κάμερα γιατί δεν υπολείπεται σε σένσορα.

Το ότι τα διπλάσια χρήματα δεν δίνυον διπλάσια απόδοση σίγουρα, μη σου πω και το αντίθετο.

Γιατί και ένα ταπεινό xiaomi το βράδυ πατάει κάτω το Χ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μετά από ένα λεπτό το παράτησα.

Για να καταλάβεις τα αγγλικά του τύπου θέλει prediction AI.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα λεπτό το παράτησα.

Για να καταλάβεις τα αγγλικά του τύπου θέλει prediction AI.

 

Σωστός... ήταν ταυτόχρονα σε 2 γλώσσες...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι ισάξιο στις ημερήσιες με τα ανταγωνιστικά, αλλά μένει πάρα πολύ πίσω στις νυχτερινές, τα άλλα σε αποζημειώνουν παντού.

 

Και θα έπρεπε να είναι καλή η κάμερα γιατί δεν υπολείπεται σε σένσορα.

 

Το ότι τα διπλάσια χρήματα δεν δίνυον διπλάσια απόδοση σίγουρα, μη σου πω και το αντίθετο.

 

Γιατί και ένα ταπεινό xiaomi το βράδυ πατάει κάτω το Χ.

 

 

Από πού το συμπέρανες;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και ένα ταπεινό xiaomi το βράδυ πατάει κάτω το Χ.

 

Εγώ μια φορά το βλέπω καλύτερο το Iphone X από το δικό μου mi note 3.

Οπότε δεν ειμαι σίγουρος για αυτό που λες.

 

Αν έχεις κάποιο συγκριτικό με χαρά να το σχολιάσουμε :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

Προκειται για μια καμερα που θα φερει επανασταση στο χωρο των κινητων.

Μεγεθος σενσορα 1/1.73", 40mp

Βαθμολογια dxomark 114 still photos

Προσωπικα ειδα τα δειγματα και χαζεψα

https://www.dxomark.com/huawei-p20-pro-camera-review-innovative-technologies-outstanding-results/

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη κάνω και το Ρωμαίο για να κατέβεις εσυ από το μπαλκόνι, πιάσε ένα δρόμο με φώτα και μαγαζιά και δως του μια κανονικά χωρίς tap to focus, μια underexposed και μια overexposed διαλέγοντας αυτό το κίτρινο φωτακι που μοιάζει με ήλιο, δεξιά από το κίτρινο τετράγωνο κουτάκι.

Επειδή δεν μπορώ να αισθάνομαι ρουφιάνος, και επειδή διαβάζω καθημερινά το νήμα, αναφέρω οτι έκανα αναφορά για επιθετικότητα χωρίς λόγο. Η ευγένεια δεν βλάπτει.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Προκειται για μια καμερα που θα φερει επανασταση στο χωρο των κινητων.

 

Μεγεθος σενσορα 1/1.73", 40mp

 

Βαθμολογια dxomark 114 still photos

 

Προσωπικα ειδα τα δειγματα και χαζεψα

 

https://www.dxomark.com/huawei-p20-pro-camera-review-innovative-technologies-outstanding-results/

 

 

 

Πρόσεξε μόνο γιατί ο Kirin δε παίρνει από HDR+

Όντως εντυπωσιακά τα δείγματα και αληθοφανή σενάρια

 

Επειδή δεν μπορώ να αισθάνομαι ρουφιάνος, και επειδή διαβάζω καθημερινά το νήμα, αναφέρω οτι έκανα αναφορά για επιθετικότητα χωρίς λόγο. Η ευγένεια δεν βλάπτει.

 

Ε όχι από σένα ρε Keras, στη κλάψα μας έχει 3 μήνες ότι δε βγάζει καλές βραδινές με δείγματα ένα κάδο σκουπιδιών, έναν τοίχο με γκράφιτι και τρία δέντρα απέναντι. Δε μπορώ άλλη κλάψα. Καλά έπραξες πάντως, δε κρατάω κακία σε σένα, και γω μπορεί το ίδιο να έκανα

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Προκειται για μια καμερα που θα φερει επανασταση στο χωρο των κινητων.

Μεγεθος σενσορα 1/1.73", 40mp

Βαθμολογια dxomark 114 still photos

Προσωπικα ειδα τα δειγματα και χαζεψα

https://www.dxomark.com/huawei-p20-pro-camera-review-innovative-technologies-outstanding-results/

 

Αν είχε το μισό resolution με αυτό το μέγεθος σένσορα, θα ήταν ο βασιλιάς της νύχτας χωρίς καν να χρειαστεί να δούμε δείγματα..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...