Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεις την φωτογραφία της κάμερας δίπλα στην φώτο του κινητού θα καταλάβεις ότι πίνακας δεν είναι sharp πουθενά σε σχέση με το τα μάτια και την μύτη της κούκλας. Ούτε καν η μπλούζα δεν είναι in focus. Κανε λίγο ζουμ για να το δεις καλύτερα. Σ αυτή την απόσταση το συνολικό dof είναι κάπου 12 εκατοστά.

Δηλαδή 6 εκατοστά περίπου εμπρός από το μάτι και 6 πίσω από το μάτι. Πάντα για Full frame στα 35mm f2.8 στο 1 μετρό απόσταση.

 

Σε σύγκριση με κινητό δεν το συζητάμε καν... αν ήταν με κινητό θα ήταν σαν να είχε γίνει hyperfocus... :lol:

 

Μαλιστα. Το All in focus τώρα έγινε "σχεδον" in focus... :rolleyes:

 

Ο te_salat στο συγκριτικό έγραψε να μην κοιτάμε το πινακα γιατί έχει θολώσει. Εκεί σχολιάζεις ότι δεν καταλαβαινεις τι εννοεί καθότι ειναι μεγάλο το dof και ότι ειναι in focus τοσο το θεμα όσο και το background. Τώρα έγινε "σχεδόν" in focus... Όπως θα λεγες και εσυ "προοδεύουμε" :lol:

 

Πες ρε άνθρωπε ότι έκανες λάθος... τόσο κακό ειναι; ;):)

Και σταμάτα να "δασκαλεύεις" όλο το κόσμο. Υπάρχουν και πιο φιλικοί/σωστοί τρόποι.

 

Όταν έκανα λάθος, το είπα... Δεν έχω κανένα θέμα...

Είπα, φαίνεται στον καναπέ πολύ ωραία το dof και πως κινείται στη φωτογραφία...

Εγώ δεν θα πω αυτό το dof μικρό πάντως σε αυτή τη φωτό... Δεν θεωρώ ότι στα 100εκ. απόσταση, τα 12εκ. in focus είναι μικρό dof...

Θες να το πεις εσύ? οκ...

 

Δεν δασκαλεύω κανέναν...

Τόσοι με γνώσεις εδώ μέσα μπρούσατε να κάνατε τέτοιες κουβέντες νωρίτερα...

Προτιμήσατε ανούσια σχόλια σε φωτογραφίες επί φωτογραφιών...

 

Και είδες ότι έγινε πρόοδος? Ακόμα και ο StratosGR εκεί που έλεγε ότι το 99,9% των φωτό κινητών είναι με sotware bokeh και κωλοτούμπιασε λέγοντας τώρα ότι μπορεί να εμφανιστεί φυσικό bokeh υπό συγκεκριμένες συνθήκες...

 

Φοβαμαι μην φαω ξυλο...

 

Μην φοβάσαι... Δεν δέρνουμε, ακόμα... :shifty:

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μαλιστα. Το All in focus τώρα έγινε "σχεδον" in focus... :rolleyes:

 

Ο te_salat στο συγκριτικό έγραψε να μην κοιτάμε το πινακα γιατί έχει θολώσει. Εκεί σχολιάζεις ότι δεν καταλαβαινεις τι εννοεί καθότι ειναι μεγάλο το dof και ότι ειναι in focus τοσο το θεμα όσο και το background. Τώρα έγινε "σχεδόν" in focus... Όπως θα λεγες και εσυ "προοδεύουμε" :lol:

 

Πες ρε άνθρωπε ότι έκανες λάθος... τόσο κακό ειναι; ;):)

Και σταμάτα να "δασκαλεύεις" όλο το κόσμο. Υπάρχουν και πιο φιλικοί/σωστοί τρόποι.

Για τις περισσότερες διαμάχες στο φόρουμ ευθύνεται το ύφος. Αν προσέχει καθένας μας το πως απευθύνεται στους άλλους θα πάμε καλύτερα.

Ειδικά σ αυτό το thread, ήταν η μόνιμη αιτία. Ο συμφορουμιτης ας δώσει λίγη προσοχή σ αυτό.

 

Στο θέμα μας τώρα. Έγραψα μην κοιτάτε τον πίνακα γιατί μπορεί κάποιος να συγκρινε την περιοχή αυτή με την αντίστοιχη του κινητού και να μας έλεγε ότι το U11 είναι πιο sharp σου την κάμερα.

Ο φίλος όντως έκανε λάθος και του το εξήγησα με επόμενο ποστ.

 

Από εκεί και πέρα το βάθος πεδίου έχει μικρή σημασία για χρήστες κινητών γιατί είναι σχεδόν απεριόριστο και εμφανίζεται όπως είπαμε εκατοντάδες φορές, μόνο σε μάκρο καταστάσεις.

Το portrait mode ονομάστηκε έτσι γιατί στην ουσία χρειάζεται μόνο όταν φωτογραφίζεις πορτραίτο οπου το blur στο background είναι κανόνας.

Αν τραβήξεις 3 φίλους θα αναγκαστείς να πας 2 μέτρα πίσω οπότε αντίο blur εκτός και αν το background είναι κάνα βουνό στο βάθος.

Όποιος αμφιβάλλει ας βάλει ένα αντικείμενο στα 2-2,5 μέτρα και ένα άλλο άλλο τόσο πίσω. Ας τραβήξει μια φώτο με focus στο ένα αντίκεινται και μια στο άλλο. Οι διαφορές σε ευκρίνεια θα είναι πολύ μικρές για να χαρακτηριστούν blur.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Καλύτερη η gcam.

Έχεις βάλει το correction of autoexposure *4 ? Ή απλά ήταν σε auto και ZSL?

.

 

και στις 2 εφαρμογές τράβηξα με auto

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

MIXOtsi ποτέ δεν παραδέχτηκες τίποτα. Και να σου πω την αλήθεια δεν θα το τράβαγα αν δεν έβλεπα ότι συνεχιζεις να έχεις ύφος αυθεντίας στα υπόλοιπα μέλη ενώ αυτό που έγραψες πριν ήταν τεχνικα χοντρό λαθος σε βαθμό που με κάνε να αναρωτηθώ αν έχεις πιάσει ποτέ φωτογραφικη μηχανή. Επιπλέον έχουν γίνει προσπάθειες στο παρελθόν από αρκετά μέλη για τεχνική ενημέρωση/συζήτηση. Οπότε cool.

 

Προσωπικά τουλάχιστον νιώθω ότι έχω βοηθήσει στο βαθμό που γνώριζα/μπορούσα ειτε με σχόλια είτε με οδηγούς και ουδέποτε δεν συμμετείχα σε ανούσια γλειψιματα. Συνήθως τεχνικές παρατηρήσεις κάνω. Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος... και αυτοί με τη σειρά τους έχουν βοηθήσει τοσο εμένα όσο και τους υπόλοιπους.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον te salat. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος. Το ύφος το γαμαουα και απαντήσεις του στυλ "σταματά τη κλαψα" δεν είναι και ότι καλύτερο. Από εκεί και πέρα θα χαρώ αν μου κάνεις 2-3 παρατηρήσεις στο πώς να βελτιωθώ φωτογραφικά ή στη προσπάθεια να δούμε τις τεχνικές διαφορές μεταξυ καμερών κινητών. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και στις 2 εφαρμογές τράβηξα με auto

 

Στο config έχεις κάτι με zsl να υποθέσω; Αν ναι είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή αφού πρέπει να τραβηξε πολύ γρήγορα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εμείς γιατί γράφουμε τόσα posts μεταξύ μας, γράφωντας επί της ουσίας? Ετσί μπορούν και άλλοι...

 

Σε προηγούμενη σελίδα έγραψα "λαθος μου" όταν προέκυψε παρανόηση απο τα γραφόμενα μου. οκ?

Εδώ δεν υπάρχει κάποιο λάθος να παραδεχτώ...

 

Πάμε παρακάτω να γίνουν οι παρατηρήσεις από όποιους θέλουν...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου ένα quote εκεί που έγραψες "λάθος μου". Το μόνο που θυμάμαι να έγραψες ήταν εκεί που επέμενες να απευθύνεσαι σε μένα για την ονοματολογια περί bokeh ενώ έγραψα ότι δεν το συνεχίζω. Και αυτό ήταν πολύ πριν το μήνυμα που σου έγραψα για τη d750

 

Ακόμα και τώρα συνεχίζεις να υποστηρίζεις το οτι είναι in focus ενώ ο πίνακας ξεκάθαρα είναι out of focus (ή bokeh όπως θα το έγραφες). Βέβαια τώρα το γύρισες σε "σχεδόν" in focus.

 

Και ξαναλέω ότι δεν θα το τράβαγα αν δεν συνεχίζες να χεις ύφος αυθεντίας. Παρακάτω θα πάμε όταν θα αποκτήσεις τρόπους απέναντι στα υπόλοιπα μέλη ;). Αλλιώς πάλι κόντρες και κλαψες θα προκύψουν... Και δεν εννοώ από μένα γιατί στη τελική πόσο πια να το τραβήξω.

 

Τα παραπάνω δεν πάνε μόνο σε σένα αλλά σε όλους μας. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για τις περισσότερες διαμάχες στο φόρουμ ευθύνεται το ύφος. Αν προσέχει καθένας μας το πως απευθύνεται στους άλλους θα πάμε καλύτερα.

Ειδικά σ αυτό το thread, ήταν η μόνιμη αιτία. Ο συμφορουμιτης ας δώσει λίγη προσοχή σ αυτό.

 

Στο θέμα μας τώρα. Έγραψα μην κοιτάτε τον πίνακα γιατί μπορεί κάποιος να συγκρινε την περιοχή αυτή με την αντίστοιχη του κινητού και να μας έλεγε ότι το U11 είναι πιο sharp σου την κάμερα.

Ο φίλος όντως έκανε λάθος και του το εξήγησα με επόμενο ποστ.

 

Από εκεί και πέρα το βάθος πεδίου έχει μικρή σημασία για χρήστες κινητών γιατί είναι σχεδόν απεριόριστο και εμφανίζεται όπως είπαμε εκατοντάδες φορές, μόνο σε μάκρο καταστάσεις.

Το portrait mode ονομάστηκε έτσι γιατί στην ουσία χρειάζεται μόνο όταν φωτογραφίζεις πορτραίτο οπου το blur στο background είναι κανόνας.

Αν τραβήξεις 3 φίλους θα αναγκαστείς να πας 2 μέτρα πίσω οπότε αντίο blur εκτός και αν το background είναι κάνα βουνό στο βάθος.

Όποιος αμφιβάλλει ας βάλει ένα αντικείμενο στα 2-2,5 μέτρα και ένα άλλο άλλο τόσο πίσω. Ας τραβήξει μια φώτο με focus στο ένα αντίκεινται και μια στο άλλο. Οι διαφορές σε ευκρίνεια θα είναι πολύ μικρές για να χαρακτηριστούν blur.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

MIXOtsi ποτέ δεν παραδέχτηκες τίποτα. Και να σου πω την αλήθεια δεν θα το τράβαγα αν δεν έβλεπα ότι συνεχιζεις να έχεις ύφος αυθεντίας στα υπόλοιπα μέλη ενώ αυτό που έγραψες πριν ήταν τεχνικα χοντρό λαθος σε βαθμό που με κάνε να αναρωτηθώ αν έχεις πιάσει ποτέ φωτογραφικη μηχανή. Επιπλέον έχουν γίνει προσπάθειες στο παρελθόν από αρκετά μέλη για τεχνική ενημέρωση/συζήτηση. Οπότε cool.

 

Προσωπικά τουλάχιστον νιώθω ότι έχω βοηθήσει στο βαθμό που γνώριζα/μπορούσα ειτε με σχόλια είτε με οδηγούς και ουδέποτε δεν συμμετείχα σε ανούσια γλειψιματα. Συνήθως τεχνικές παρατηρήσεις κάνω. Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος... και αυτοί με τη σειρά τους έχουν βοηθήσει τοσο εμένα όσο και τους υπόλοιπους.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον te salat. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος. Το ύφος το γαμαουα και απαντήσεις του στυλ "σταματά τη κλαψα" δεν είναι και ότι καλύτερο. Από εκεί και πέρα θα χαρώ αν μου κάνεις 2-3 παρατηρήσεις στο πώς να βελτιωθώ φωτογραφικά ή στη προσπάθεια να δούμε τις τεχνικές διαφορές μεταξυ καμερών κινητών. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο config έχεις κάτι με zsl να υποθέσω; Αν ναι είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή αφού πρέπει να τραβηξε πολύ γρήγορα.

 

Εκτός από τους όρους bokeh,dynamic range κ.λ.π.υπάρχει και ο όρος savoir vivre που πρέπει να μαθαίνεται πρώτος.

Επειεδή ακριβώς ο τρόπος είναι πρόβλημα και με το καλημέρα φάνηκε, πλέον αυτά τα ποστ τα βλέπω μόνο όταν τα κάνετε παράθεση.

Δε θα χαλάσω εγώ τη ζαχαρένια μου :)

Link to comment
Share on other sites

 

Στο config έχεις κάτι με zsl να υποθέσω; Αν ναι είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή αφού πρέπει να τραβηξε πολύ γρήγορα.

 

στις ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα . Το μόνο που βρήκα σχετικά με το ZSL που αναφέρεις είναι εδώ στο μενού.

Στο μενού βλέπω έχει μια ρυθμιση για το G6 παρώτι έχω G5, Η συγκεκριμένη έκδωση του Gcam είναι για LG κινητά...

το όνομα αρχείου είναι cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6.apk

 

27082569348_695cb40241_o.pngScreenshot_1 by andreas andreas, on Flickr

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου ένα quote εκεί που έγραψες "λάθος μου". Το μόνο που θυμάμαι να έγραψες ήταν εκεί που επέμενες να απευθύνεσαι σε μένα για την ονοματολογια περί bokeh ενώ έγραψα ότι δεν το συνεχίζω. Και αυτό ήταν πολύ πριν το μήνυμα που σου έγραψα για τη d750

 

Και εκεί έγραψα ότι ήταν λάθος μου, γιατί δεν απευθυνόμουν προσωπικά σε σένα, ενώ δόθηκε εσφαλμένα αυτή η εντύπωση...

 

Ένα απλό πράγμα έγραψα, η φωτό του te_salat με τη κούκλα, δεν έχει μικρό dof...

 

Το καλό της ιστορίας είναι ότι έμαθες κι εσύ τι είναι bokeh... :lol:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Και εκεί έγραψα ότι ήταν λάθος μου, γιατί δεν απευθυνόμουν προσωπικά σε σένα, ενώ δόθηκε εσφαλμένα αυτή η εντύπωση...

 

Ένα απλό πράγμα έγραψα, η φωτό του te_salat με τη κούκλα, δεν έχει μικρό dof...

 

Το καλό της ιστορίας είναι ότι έμαθες κι εσύ τι είναι bokeh... :lol:

 

Άρα ουδέποτε παραδέχτηκες τίποτα σχετικά με την d750 και μετά προσπάθησες να το μπαλωσεις γράφοντας "σχεδόν". Συνειδητοποιείς ότι δεν είναι κινητό που έχει κοντά στο 5 με 6 crop factor; Γκουγκλαρε το λίγο γιατί από αυτά που γράφεις φαντάζομαι δεν ειχες ποτέ πειραματιστεί σε φωτογραφική μηχανή.

 

Ευχαριστώ! Χωρίς εσένα θα συνεχιζα να λέω bokeh μόνο το "καλό bokeh" και τα υπόλοιπα backround blur. Μας εσωσες από τεράστια κατρακύλα...

 

Με τη σειρά μου ελπίζω και συ να έμαθες το πως προκύπτει το dof από το αναγκαίο γκουγκλαρισμα που έριξες μετά από τον διάλογό μας και να μην σου βγαίνουν θολές οι φωτογραφίες. Αν και μάλλον προτιμώ απλά να μην είσαι επιθετικός προς τους χρήστες με ύφος αυθεντίας.

 

Άντε αρκετά το τραβήξαμε. Ριχτε καμία φωτογραφία :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

LG cam

Gcam20180321_221632 by andreas andreas, on Flickr[/img]

 

 

Μια πρόχειρη σύγκριση μεταξύ του auto της LG cam και του auto του Google cam, στο υπόγειο μου που δεν έχει και πολύ καλό φωτισμό.

Οι φωτογραφίες βγήκαν στο πόδι (όχι με τρίποδο) .

 

Τι λέτε?

 

μικρες διαφορες...ελαφρως καλυτερη η gcam κυριως ως προς το sharpness

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα . Το μόνο που βρήκα σχετικά με το ZSL που αναφέρεις είναι εδώ στο μενού.

Στο μενού βλέπω έχει μια ρυθμιση για το G6 παρώτι έχω G5, Η συγκεκριμένη έκδωση του Gcam είναι για LG κινητά...

το όνομα αρχείου είναι cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6.apk

 

27082569348_695cb40241_o.pngScreenshot_1 by andreas andreas, on Flickr

 

Βασικά είναι μέχρι να ενεργοποιηθεί το night mode. Εκεί πιστεύω θα ξαναεπαιρνε κεφάλι η στοκ. Οπότε σε χαμηλότερο φωτισμό όπου μπαίνει night modr, μόνο αν το γύρισες το hdr+ στο on (επιλογή τέρμα δεξιά) και με τα parameters αρκετά ψηλά έχει ελπίδες η gcam απέναντι της.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ουδέποτε παραδέχτηκες τίποτα σχετικά με την d750 και μετά προσπάθησες να το μπαλωσεις γράφοντας "σχεδόν". Συνειδητοποιείς ότι δεν είναι κινητό που έχει κοντά στο 5 με 6 crop factor; Γκουγκλαρε το λίγο γιατί από αυτά που γράφεις φαντάζομαι δεν ειχες ποτέ πειραματιστεί σε φωτογραφική μηχανή.

 

Ευχαριστώ! Χωρίς εσένα θα συνεχιζα να λέω bokeh μόνο το "καλό bokeh" και τα υπόλοιπα backround blur. Μας εσωσες από τεράστια κατρακύλα...

 

Με τη σειρά μου ελπίζω και συ να έμαθες το πως προκύπτει το dof από το αναγκαίο γκουγκλαρισμα που έριξες μετά από τον διάλογό μας και να μην σου βγαίνουν θολές οι φωτογραφίες. Αν και μάλλον προτιμώ απλά να μην είσαι επιθετικός προς τους χρήστες με ύφος αυθεντίας.

 

Άντε αρκετά το τραβήξαμε. Ριχτε καμία φωτογραφία :)

 

Η αλήθεια είναι ότι αν πεις αυτό το θόλωμα bokeh σε φωτογράφο που ξέρει τι του γίνεται και όχι τον κυρ Μήτσο που τραβάει γάμους και βαφτίσια, μπορεί να βγεις κερδισμένος με καμιά καλή φωτογραφική, επειδή θα στην πετάξει στο κεφάλι.

Aλλά είπαμε για την οικονομία της συζήτησης το λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ουδέποτε παραδέχτηκες τίποτα σχετικά με την d750 και μετά προσπάθησες να το μπαλωσεις γράφοντας "σχεδόν". Συνειδητοποιείς ότι δεν είναι κινητό που έχει κοντά στο 5 με 6 crop factor; Γκουγκλαρε το λίγο γιατί από αυτά που γράφεις φαντάζομαι δεν ειχες ποτέ πειραματιστεί σε φωτογραφική μηχανή.

 

Ευχαριστώ! Χωρίς εσένα θα συνεχιζα να λέω bokeh μόνο το "καλό bokeh" και τα υπόλοιπα backround blur. Μας εσωσες από τεράστια κατρακύλα...

 

Με τη σειρά μου ελπίζω και συ να έμαθες το πως προκύπτει το dof από το αναγκαίο γκουγκλαρισμα που έριξες μετά από τον διάλογό μας και να μην σου βγαίνουν θολές οι φωτογραφίες. Αν και μάλλον προτιμώ απλά να μην είσαι επιθετικός προς τους χρήστες με ύφος αυθεντίας.

 

Άντε αρκετά το τραβήξαμε. Ριχτε καμία φωτογραφία :)

 

:lol::lol::lol:

trollololol...

 

Μέσα είσαι...

 

Τέσπα, πάμε παρακάτω...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφύγουμε λίγο από το bokeh...Note 8 vs mate 10 pro, auto

27073057338_1df1880536_b.jpgnote 8 by Achilles Gk, on Flickr

 

39134573990_03d1a9fd04_b.jpgmate 10 pro by Achilles Gk, on Flickr

 

ψηφιζω Note 8 αχιλλεα,καλο το συγκριτικο,,αλλα στα ματια μου το νοτε ειναι ποιο κοντα σε αυτο που ζηταω σε καμεροκινητο! βεβαια το χρωμα που πορτοκαλιζει δινει αλλη νοτα αλλα οταν σκασει η φωτεινοτητα νομιζω γιατι δεν τα ξερω καλα το dynamic range του νοτε,τελειωνει εκει για μενα η συγκριση!

Link to comment
Share on other sites

ψηφιζω Note 8 αχιλλεα,καλο το συγκριτικο,,αλλα στα ματια μου το νοτε ειναι ποιο κοντα σε αυτο που ζηταω σε καμεροκινητο! βεβαια το χρωμα που πορτοκαλιζει δινει αλλη νοτα αλλα οταν σκασει η φωτεινοτητα νομιζω γιατι δεν τα ξερω καλα το dynamic range του νοτε,τελειωνει εκει για μενα η συγκριση!

 

Βασικά διαφερουν πολύ σε φωτεινότητα. Εκεί κέρδισε το note για μένα. Διαφορετικα δεν είμαι σίγουρος αν θα διέφεραν ιδιαίτερα (πέραν του wb). Για αυτό λέω ότι θα είχε ενδιαφέρον αν την ξανατραβαγε προσπαθοντας να πετύχει παρόμοια φωτεινότητα (πχ με ταπ ή ev)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl

Εδω φαινεται και το dynamic range της καμερας.

Δεν εκαψε τις φωτεινες πηγες.Γενικα η αποδοση της σκηνης ηταν πολυ κοντα σε αυτο που

εβλεπε το ανθρωπινο ματι

40064255455_9f533a401a_c.jpgpro25 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το exposure για ακόμη μια φορά είναι στο - 1

 

Ανέβασε την μια χωρίς να κατεβάσεις exposure κτλ. Εκεί θα φανεί τι ψάρια πιάνει.

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το exposure για ακόμη μια φορά είναι στο - 1

 

Ανέβασε την μια χωρίς να κατεβάσεις exposure κτλ. Εκεί θα φανεί τι ψάρια πιάνει.

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

 

Γιαννη δε παιζει ρολο...δηλαδη στο manual δε βαζεις εσυ τις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δε παιζει ρολο...δηλαδη στο manual δε βαζεις εσυ τις ρυθμισεις?
Ναι άλλο το manual άλλο το αυτόματο!

Υποτίθεται πάντα δοκιμάζουμε αυτόματο χωρίς ταπ χωρίς πείραγμα το exposure αλλιώς δεν θεωρείται αυτόματο αλλά Semi manual.

Κανω λάθος?

Έτσι δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις ειδικά όταν δεν γράφουμε ότι πείραξαμε exposure κτλ.

Αυτά..

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλο το manual άλλο το αυτόματο!

Υποτίθεται πάντα δοκιμάζουμε αυτόματο χωρίς ταπ χωρίς πείραγμα το exposure αλλιώς δεν θεωρείται αυτόματο αλλά Semi manual.

Κανω λάθος?

Έτσι δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις ειδικά όταν δεν γράφουμε ότι πείραξαμε exposure κτλ.

Αυτά..

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

 

μα δεν γραφω πουθενα οτι ειναι στο αυτοματο.

Εξαλου στα exif φαινονται τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλο το manual άλλο το αυτόματο!

Υποτίθεται πάντα δοκιμάζουμε αυτόματο χωρίς ταπ χωρίς πείραγμα το exposure αλλιώς δεν θεωρείται αυτόματο αλλά Semi manual.

Κανω λάθος?

Έτσι δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις ειδικά όταν δεν γράφουμε ότι πείραξαμε exposure κτλ.

Αυτά..

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

 

Χωρις tab δεν εστιάζει εύκολα τη νύχτα το 950 Γιαννη. Υποθέτω οτι το έκανε για αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...