Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το πέτυχες με μόνο 1 sec έκθεση; Εξαιρετική!

Οκ στο wb θα το θελα λίγο πιο ψυχρό βέβαια αλλά αν κρίνω από ψυχρά φουγάρα προφανώς δεν ήταν και τόσο εύκολο.

 

ευχαριστώ.. και να θελα δεν πάει παραπάνω, 1 sec ανώτατο:rolleyes:

 

ήταν δύσκολη φωτο, τα φώτα στο θωρηκτό ήταν λευκά και στο λιμάνι κίτρινα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πολυ καλα το πετυχες Βασιλη!!

 

Το θωρηκτο Αβερωφ ανεβηκε πανω ε?

Θρύλος το συγκεκριμένο, αν θυμάμαι καλά ειναι το μοναδικό πολεμικό πλοίο που μπήκε στην ΠΟΛΗ μετά την άλωση.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα το πετυχες Βασιλη!!

 

Το θωρηκτο Αβερωφ ανεβηκε πανω ε?

Θρύλος το συγκεκριμένο, αν θυμάμαι καλά ειναι το μοναδικό πολεμικό πλοίο που μπήκε στην ΠΟΛΗ μετά την άλωση.

 

ναι φίλτατε θα το έχουμε κανα μήνα εδώ πάνω.. είναι πολύ εντυπωσιακό απο κοντά, θα πάω και απο μέσα να το δω ενα πρωινό

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλτατε θα το έχουμε κανα μήνα εδώ πάνω.. είναι πολύ εντυπωσιακό απο κοντά, θα πάω και απο μέσα να το δω ενα πρωινό

 

Εννοειται να ανεβεις πανω, αξιζει και με το παραπανω εμπειρια ζωης ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή βασιλη! Καλό φένετε το Sony!Το p10 τέλος?

 

The power of 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

bill_thes κι εγώ παρατήρησα στις κούνιες πως είναι λίγο out of focus ή κουνημένη. Αλλά ήμουν από κινητό και δεν το ανέφερα μήπως ήταν απλά η ποιότητα τέτοια.

 

Αυτή όντως είναι καλύτερη όπως λέει και ο Γιάννης.

 

Αν δεν σου είναι κόπος την επόμενη φορά βγάλε μια βραδινή smart auto και μια manual με διάφορα settings... Κυρίως auto ISO και 1/4 kai 1/8 για να δούμε τι κάνει στο ISO ;)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή βασιλη! Καλό φένετε το Sony!Το p10 τέλος?

 

The power of 10

 

ευχαριστώ Γιάννη, ναι πάει το χαβάη:rolleyes:

 

bill_thes κι εγώ παρατήρησα στις κούνιες πως είναι λίγο out of focus ή κουνημένη. Αλλά ήμουν από κινητό και δεν το ανέφερα μήπως ήταν απλά η ποιότητα τέτοια.

 

Αυτή όντως είναι καλύτερη όπως λέει και ο Γιάννης.

 

Αν δεν σου είναι κόπος την επόμενη φορά βγάλε μια βραδινή smart auto και μια manual με διάφορα settings... Κυρίως auto ISO και 1/4 kai 1/8 για να δούμε τι κάνει στο ISO ;)

 

έγινε Βάγγο, θα το δοκιμάσω σύντομα κι έτσι

edit: το δίνεις το op5 βλέπω; γμτ αν δεν έπαιρνα το sony θα στο ζητούσα, ήθελα να το δοκιμάσω και αυτό..

δεν έμεινες ικανοποιημένος;

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 3 auto... λιγο πριν μου το φάει η γυναίκα :cry: . Νομίζω από όσα κινητά έχω τραβήξει αυτό το κάδρο έχει το πιο φυσικό αποτέλεσμα (μιλάμε πάντα για stock καμερα)

 

23799344818_cd427c69fd_c.jpgIMG_20171010_013721 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 3 auto... λιγο πριν μου το φάει η γυναίκα :cry: . Νομίζω από όσα κινητά έχω τραβήξει αυτό το κάδρο έχει το πιο φυσικό αποτέλεσμα (μιλάμε πάντα για stock καμερα)

 

 

όντως δείχνει αρκετά ισορροπημένη..

 

Sony XZ1

αυτόματο με κόντρα ήλιο, hdr on

 

37394613200_3062b0cef2_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

έγινε Βάγγο, θα το δοκιμάσω σύντομα κι έτσι

edit: το δίνεις το op5 βλέπω; γμτ αν δεν έπαιρνα το sony θα στο ζητούσα, ήθελα να το δοκιμάσω και αυτό..

δεν έμεινες ικανοποιημένος;

 

Το δίνω, Μπιλ, και δεν ξαναδίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό χωρίς OIS... :rolleyes:

 

Έχω χάσει αρκετές λήψεις, και χωρίς OIS δεν μπορώ να παίξω στο χέρι ούτε με Pro HDR Camera (που τραβάει 3 exposures αλλά όχι αστραπιαία, και κάνει μετά merge), όπως επίσης τράβηξα ένα πανόραμα και βγήκε ζελεδάκι. Δεν το έχω ξαναματαδεί αυτό :mad:

 

Αν το Sony είχε OIS θα με έψηνε ανταλλαγουίτα. Ήθελα να δοκιμάσω το Zenfone 3 Zoom βασικά. Εσύ δεν το είχες κάποια στιγμή; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το δίνω, Μπιλ, και δεν ξαναδίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό χωρίς OIS... :rolleyes:

 

Έχω χάσει αρκετές λήψεις, και χωρίς OIS δεν μπορώ να παίξω στο χέρι ούτε με Pro HDR Camera (που τραβάει 3 exposures αλλά όχι αστραπιαία, και κάνει μετά merge), όπως επίσης τράβηξα ένα πανόραμα και βγήκε ζελεδάκι. Δεν το έχω ξαναματαδεί αυτό :mad:

 

Αν το Sony είχε OIS θα με έψηνε ανταλλαγουίτα. Ήθελα να δοκιμάσω το Zenfone 3 Zoom βασικά. Εσύ δεν το είχες κάποια στιγμή; :cool:

 

Πάντως το mi5s παρά το ότι δεν έχει ois τα πήγαινε εξαιρετικά. Τράβαγε γενικά με αρκετά υψηλότερο shutter speed. Βέβαια έφυγε λόγω κακού δαχτυλικού.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν το Sony είχε OIS θα με έψηνε ανταλλαγουίτα. Ήθελα να δοκιμάσω το Zenfone 3 Zoom βασικά. Εσύ δεν το είχες κάποια στιγμή; :cool:

 

ναι το είχα για λίγο.. αρκετά δυνατό στο αυτόματο

https://www.flickr.com/photos/127981122@N02/albums/72157685192419080

 

και με αποτελεσματικότατο ois

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mi5s παρά το ότι δεν έχει ois τα πήγαινε εξαιρετικά. Τράβαγε γενικά με αρκετά υψηλότερο shutter speed. Βέβαια έφυγε λόγω κακού δαχτυλικού.

 

5,15".

 

Huge NOPE. :cool: Μονο 5,5"+ πλέον. Έπαθα και έμαθα με το Honor 8. Εξίσου εξαιρετικό κινητό, χωρίς OIS μεν, αλλά πολύ όμορφο όσο το OP5 κατ' εμέ. Αλλά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

5,15".

 

Huge NOPE. :cool: Μονο 5,5"+ πλέον. Έπαθα και έμαθα με το Honor 8. Εξίσου εξαιρετικό κινητό, χωρίς OIS μεν, αλλά πολύ όμορφο όσο το OP5 κατ' εμέ. Αλλά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ.

 

True story. Κάτω από 5.5 ιντσες ούτε εγώ την παλεύω.

Link to comment
Share on other sites

...και δεν ξαναδίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό χωρίς OIS... :rolleyes:

Κάντα 200 Βαγγέλη. Οι απαιτήσεις σας-μας (και ο λόγος που χολοσκάτε-με σε αυτό το νήμα) θέλουν απεξάπαντως OIS.

Για μένα το OIS είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κάμερας.

Μόνο εάν δεν με αποασχολοούσε η κάμερα θα έπαιρνα κινητό χωρίς OIS.

Και να σας πω: μην ξεχνάμε και την λήψη βίντεο ε...εδώ παλεύουμε με τις φωτογραφίες αλλά μία κάμερα τραβάει και βίντεο. Εκεί κι αν είναι απαραίτητο το OIS. Καλό και το EIS αλλά μόνο σαν συμπλήρωμα (και αυτό μόνο σε ημερήσιες λήψεις...προς το παρόν).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο -που δεν τραβάω- το ΕΙS ειναι πιο σημαντικό. Οι κινήσεις του τηλεφώνου είναι μεγαλύτερες από τις κινήσεις του σένσορα και αντισταθμίζεται η ανάγκη για OIS οταν έχεις EIS.

 

Στο OP5 το video EIS είναι εξαιρετικό.

 

Αλλά γενικά συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάντα 200 Βαγγέλη. Οι απαιτήσεις σας-μας (και ο λόγος που χολοσκάτε-με σε αυτό το νήμα) θέλουν απεξάπαντως OIS.

Για μένα το OIS είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κάμερας.

Μόνο εάν δεν με αποασχολοούσε η κάμερα θα έπαιρνα κινητό χωρίς OIS.

Και να σας πω: μην ξεχνάμε και την λήψη βίντεο ε...εδώ παλεύουμε με τις φωτογραφίες αλλά μία κάμερα τραβάει και βίντεο. Εκεί κι αν είναι απαραίτητο το OIS. Καλό και το EIS αλλά μόνο σαν συμπλήρωμα (και αυτό μόνο σε ημερήσιες λήψεις...προς το παρόν)

 

Καλά εντάξει, και το le max 2 έχει εξαιρετικό ois (τραβάω χεράτες σε 1/3) αλλά προφανώς δεν αρκεί.

 

Πάντως το EIS έχει βελτιωθεί αισθητά σε αρκετές συσκευές. Βέβαια το OIS δεν το φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο -που δεν τραβάω- το ΕΙS ειναι πιο σημαντικό. Οι κινήσεις του τηλεφώνου είναι μεγαλύτερες από τις κινήσεις του σένσορα και αντισταθμίζεται η ανάγκη για OIS οταν έχεις EIS.

Και στα χαμηλού φωτισμού - Light νυχτερινά; :confused:

 

Πάντως το EIS έχει βελτιωθεί αισθητά σε αρκετές συσκευές. Βέβαια το OIS δεν το φτάνει.

ΟΝΤΩΣ έχει βελτιωθεί! Αλλά ...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εκεί γυρνάμε στην ανάγκη για μεγαλύτερο σένσορα. Και πάλι το OIS δεν θα δώσει περισσότερο φως.

 

Εχει να κάνει πλέον με το φως που φτάνει, και όχι με την μείωση της κίνησης του σένσορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος σένσορας το Α και το Ω σε όλα ρε πστ μου! :cool:

Όλα εκεί καταλήγουν τελικά ρε παιδιά...:!:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Edit:

Οι 2 τελευταίες είναι manual. Tap δε θυμάμαι σε ποιες έκανα μιας και είναι 2 εβδομάδων αλλά οι άλλες είναι στο αυτόματο και ίσως να έχω κάνει tap to focus σε κάποιες. Αν φαίνεται κάπου στο Flickr πείτε μου γιατί δεν το βρίσκω, να τις πω αναλυτικά

 

παρτε και μερικες απο εμενα απο Ναυπλιο:

37619663212_9bf81fce31_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

36980976193_850908bcac_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

36941292974_a525a165f0_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

ολιγον απο AGE of EMPIRES(Byzantines):

37619641762_8d025a1df7_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

37393757280_1fe339f9d2_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

23798751118_9127779879_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

23798737448_605ecbe174_c.jpgS8 plus by Nikos Bletas, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ωραίες βγήκαν. Αυτές είναι όλες auto? Το ρωτάω γιατί η προτελευταία και τελευταία είναι 1/8 και 1/4 αντίστοιχα με iso 50.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...