Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασχολείτε κανένας με αυτό το MMORPG;

 

Είμαστε 4-5 άτομα στον Bloodfin.

 

ingame name: Nikos Athenian

 

 

 

(Εκ παραδρομής έγραψα τοπ μήνυμα αυτό σε λάθος χώρο. Παρακαλώ έναν από τους διαχειριστές να το μετακινήσουν στο σωστό forum. Ευχαριστώ)

The rewards of tolerance are treachery and betrayal.
Link to comment
Share on other sites

Το έχετε κατά νου σας αυτό το παιχνίδι; Είναι Diablo-style...

 

Κάθε γνώμη και άποψη θα ήταν αποδεκτή... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα είναι ο ορισμός του Action RPG (το Diablo είναι καθαρό action με 1-2 rpg στοιχεία), και ιδιαίτερα δύσκολο μάλιστα.

 

Φυσικά, υπάρχει και το Divine Divinity, που είναι το πρώτος μέρος της "σειράς".

Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

Το ένα αποτελεί συνέχεια του άλλου; Δηλαδή, να παίξουμε πρώτα το Divine Divinity και στην συνέχεια το Beyond Divinity?

 

Το λέω από θέμα υπόθεσης και του ρου της ιστορίας του παιχνιδιού...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα πάρα πολύ (ίσα ίσα για να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι) με αυτό, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω από πλευράς σεναρίου!
Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ώρες θα πρέπει λογικά να είναι διαθέσιμο το Multiplayer Beta 2 ( PreDemo ) του παιχνιδιού

F.E.A.R. ( First Encounter Assault Recon ).

Είναι ένα παιχνίδι Horror-FPS με ωραία ατμόσφαιρα, πολύ καλά εφφέ, πολύ μα πάρα πολύ αίμα :D και γραφικά & φυσική επόμενης

γενιάς ( Next Gen Physics & Graphics ).

 

Κάποιες από τις "δυνατότητες" στα γραφικά ίσως να μην είναι διαθέσιμα στο public beta release που δόθηκε από την

Sierra.

Λογικά θα είναι αποκλειστικότητα του FilePlanet ( http://www.fileplanet.com ) μιας και οι δύο εταιρίες έχουν αρκετό

καιρό που συνεργάζονται στα Public Beta Testings.

 

Το game αυτό αναμένεται να κάνει θραύση, και να χτυπήσει πολύ το Doom III & οποιαδήποτε ιδέα της ID Software για

νέα επέκτασή του D3.

 

Το game αποδεικνύεται αρκετά βαρύ, πράγμα που θα το καταλάβετε από την πρώτη στιγμή ( το καλό που σας θέλω να έχετε

κάρτα γραφικών από 6600GT & άνω, 1GB RAM, και δυνατή CPU...αλλιώς αλίμονο )

 

Πρίν λίγες μέρες είχα κάτσει και είχα κάνει κάποιες μετρήσεις με το timedemo που έρχεται μαζί με την BETA ( πρέπει

να συμπεριλαμβάνεται και στην σημερινή Public Release ).

Περίμενα τους νέους drivers της ATi καθώς υπήρχαν μερικά "bugs" με την έκδοση 5,4 που έτρεχα στο PC.

 

Έτσι εχθές έκανα πρωτού την πέσω για ύπνο...το πρωί ( ! lol ) μερικές μετρήσεις με τους νεότερους drivers της ATi,

Catalyst v5,6

 

Στους drivers οι ρυθμίσεις έχουν ως εξής:

 

Anti-Aliasing & Anisotropic Filtering = Application Controlled

και τα υπόλοιπα στο Full Quality, με το Catalyst A.I. disabled.

 

Οι μετρήσεις:

 

Το σύστημα της δοκιμής

Motherboard: MSI K8N Neo2 Platinum 54g

CPU: AMD Athlon 64 3200+ WinChester ( Defaults )

RAM: 2x512MB OCZ PC4800EL Platinum ( DDR 400 2-2-2-6 1T )

HDD: Maxtor DiamondMAX Plus 9 200GB

VGA: HIS Excalibur Radeon X800PRO 256MB ( Defaults )

SPU: Creative SoundBlaster Audigy 2 ZS

 

 

1024x768, 32BIT, Minimum Details, No AA/AF:

minimum fps: 32

average fps: 79

maximum fps: 359

Distribution ( κατανομή ): 0% του χρόνου κάτω από τα 25fps, 3% του χρόνου μεταξύ 25 και 40fps, 97% άνω των 40fps

 

1024x768, 32BIT, Medium Details, No AA/AF:

minimum fps: 10

average fps: 34

maximum fps: 314

Distribution: 59% κάτω από 25fps, 30% μεταξύ 25 & 40fps, 11% άνω των 40fps

 

1024x768, 32BIT, Maximum Details, No AA/AF:

minimum fps: 7

average fps: 29

maximum fps: 301

Distribution: 66% κάτω από 25fps, 23% μεταξύ 25 & 40fps, 11% άνω των 40fps

 

Suicide run ( LOL ) 1024x768, 32BIT, Maximum Details, 4xAA 16xAF:

minimum fps: 3

average fps: 18

maximum fps: 245

Distribution: 89% κάτω από 25fps, 4% μεταξύ 25 & 40fps, 7% άνω των 40fps

 

 

Αύριο ( σ.σ. Σάββατο βράδυ-μεσάνυχτα ) θα κάνω και μετρήσεις με την CPU υψηλά χρονισμένη, με μνήμες ψηλά και με σκληρά timings, και overclocked την γραφικών.

Φαίνεται πως λόγω των αρκετά περίπλοκων & πολλών υπολογ. φυσικής & των heavy graphics έχουμε limitation και σε CPU & VGA.

 

Enjoy :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ανέβασα εδώ ένα βίντεο με σκηνές τραβηγμένες από το Benchmark του F.E.A.R.

 

Τρέχει στο σύστημα που αναφέρεται στο παραπάνω post, και σε ανάλυση 1024x768, 32BIT, Maximum Details, Full Quality, 4xAA 16xAF.

 

Enjoy :)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα θελω να το ρωτησω... :O

 

Ειναι το παιχνιδι που δειχνει σε ενα VideoClip ενος Metal συγκροτηματος;

Αν ειναι αυτο τοτε μιλαμε για πολυ ΣΦΑΓΕΙΟ !!! :w00t:

 

Και κατι αλλο... Εγω με P4 2.93Ghz , 1GB Ram , Nvidia 6600 256 , θα μπορω να το τρεξω; (Πες μου ναι... :alien: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούω metal, και γενικώς δεν βλέπω TV / Music Video Clips, άρα δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο.

 

Στα 800x600 minimum details κάτι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούω metal, και γενικώς δεν βλέπω TV / Music Video Clips, άρα δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο.

 

Στα 800x600 minimum details κάτι θα κάνεις.

 

Κι εγω τυχαια ειδα το συγκεκριμενο VideoClip και τρελαθηκα με το παιχνιδι που "παρουσιαζε" κατα καποιο τροπο... Εψαχνα να βρω ποιο ειναι αλλα κανεις δεν ηξερε κατι... Ελπιζω παντως να ειναι αυτο :rolleyes:

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θελω να ρωτησω αν κανενα παιδι εχει τσιπαρι το game cube για να μας πει εντυπωσεις.Αν βρισκει παιχνιδια (copy) ποσο τα παιρνει τι τσιπ εχει βαλει αν τρεχουν χωρις κανενα προβλημα αν απλα το βαζεις και παιζεις.Οποιο παιδι ξερει περιμενω την γνωμη του.
Link to comment
Share on other sites

Exei balei enas filos mou. Ta paixnidia ta katebazei kai ta grafei se mini-dvds. Den exoun kanena problima apoti exw dei kai mou exei pei, kai gia na to baleis: ebale nomizw ena gnisio, meta anoikse to kapaki kai perimene na anapsei ena lampaki, ebgale to gnisio kai ebale to antigrameno(auto prepei na to kaneis mesa se 5 i 10 deuterolepta, den thumamai alla prolabaineis aneta..) kai na patiseis kaoio koumpi. Kapws etsi ta thumami. Mia fora to exw dei mono, den thumamai..

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra > S23 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > S3 Classic > Samsung Galaxy Watch4 Classic

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ονλα΄΄ι΄΄νε στο pes 4 pc.

mpainw stin antoixtoixi epilogi kai den briskei...

 

to problima einai oti den mporw na sindetho kan.

 

to paixnidi mou gnwrizi to eswteriko ip kai oxi to eksoteriko.

 

pira stin vivodi alla den katafera tipota.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Mipws einai spasmeno to paixnidi??

Mallon gi'auto..

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra > S23 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > S3 Classic > Samsung Galaxy Watch4 Classic

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έπαιζα για πολύ καιρό cs 1.6 έχοντας εγκαταστήσει το steam , το απεγκατέστησα και τώρα που προσπάθησα να το ξανα εγκαταστήσω , ενώ κατεβάζω το steam installer από την επίσημη ιστοσελίδα , η διαδικασία σταματάει πάντα όταν πάει να κάνει update και το μήνυμα που μου βγάζει είναι το εξής :

 

http://www50.brinkster.com/klou/images/steam3.jpg

 

Στην αρχή νόμισα ότι κάτι έχω κάνει στο pc και δεν παίζει..Ύστερα δοκίμασα να κάνω την διαδικασία στο laptop στο οποίο ποτέ δεν έχω βάλει steam.

Μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο πράγμα.Όταν έφτανε στο update , σταματούσε την διαδικασία και μου πετούσε αυτό το μήνυμα..

Κανείς κάποια ιδέα ;

 

Επίσης όταν το κάνω εγκατάσταση από ένα προιγούμενο steam installer που είχα κατεβάσει, πάλι όταν πάει να κάνει Update μου πετάει το εξής μήνυμα και νομίζω γίνεται για τον ίδιο λόγο.

http://www50.brinkster.com/klou/images/steam.jpg

 

Επίσης μετά όταν από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων πάω να κάνω unistall , ενώ γίνεται , παραμένει το steam.exe χωρίς να μπορώ να το σβήσω χειροκίνητα λέγοντας οτί ίσως δεν έχω τα κατάλληλα δικαιώματα και άλλες τέτοιες αρλούμπες...

Θα μας τρελλάνει!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έμαθα ότι είναι αστείο να νομίζεις οτί είσαι ο μόνος που έχεις ένα συγκεκριμένο πρόβλημα σε οτιδήποτε έχει να κάνει με υπολογιστές!

 

Ένα google και σε μερικά λεπτά κατάλαβα τι έπρεπε να κάνω.

 

Σε περίπτωση που και κάποιος άλλος αποκτήσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα δίνω την διεύθυνση που έχει τη λύση!

 

http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?postid=934231

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι αληθινό αλλά μπράβο σε όποιον το έφτιαξε, εκπληκτική δουλειά και πολύ καλό σαν ιδέα :)
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...