Jump to content

Αγορά κινητού για Pokemon GO


Arinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Έως 400 αλλά θα προτιμούσα να είναι όσο το δυνατόν πιο λίγα.

2) Δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος της οθόνης.

3) Ελλάδα, δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση.

4) Ναι, έχω την μπλε.

5) Όχι.

6) Με Αγγλικό μενού είμαι ευχαριστημένος.

7) Οθόνη θα έλεγα πως θα την ήθελα καλή ή καλύτερη από αυτή του τωρινού μου κινητού, το ίδιο και για τον ήχο.

8) Pokemon GO θα παίζω οπότε θα ήθελα αυτονομία με ταχύτητα. Δεν γνωρίζω αν θεωρείται βαρύ παιχνίδι αλλά στο τωρινό μου κινητό δεν παίζεται και σίγουρα δεν έχει το αίσθημα των 30/60 fps ή παραπάνω.

9) A5 2015 το απλό, χωρίς υποστήριξη δεύτερης κάρτας, 16 GB

 

Είχα στο μυαλό μου S6 και την υπόλοιπη οικογένεια των S6, μαζί με την οικογένεια huawei p*

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν γραφεις τιποτα για την καμερα, δεν παιζεις βαρια παιχνιδια και σε νοιαζει φουλ η αυτονομια θα κοιταζα κανενα κινητο με snapdragon 625 ανεξαρτητως χρηματων (θα σου βγει βεβαια αρκετα φτηνοτερα). Ως εκ τουτου σου εχω τις εξης προτασεις

 

Redmi note 4 snapdragon https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

Lenovo P2 https://www.skroutz.gr/s/10325957/Lenovo-Vibe-P2-4GB-32GB.html

Moto g5 plus http://www.e-shop.gr/kinito-motorola-g5-plus-32gb-3gb-dual-sim-grey-gr-p-TEL.090844

 

Το πρωτο ειναι το καλυτερο vfm στα λεφτα του.

Το δευτερο εχει ακομα καλυτερη αυτονομια, με μεγαλυτερη ram κατα 1 GB και amoled οθονη.

Το τριτο εχει μικροτερη αυτονομια απο τα αλλα δυο, εχει μικροτερη lcd οθονη αλλα την καλυτερη καμερα ολων (καλυτερη απο αυτην που εχεις)

 

Για το πρωτο ξερω οτι ειναι μια χαρα το gps του (το ειχα). Δεν γνωριζω ομως για τα αλλα... αν και δεν εχει τυχει να διαβασω κατι αρνητικο :) .

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν γραφεις τιποτα για την 800αρα μπαντα, δεν παιζεις βαρια παιχνιδια και σε νοιαζει φουλ η αυτονομια θα κοιταζα κανενα κινητο με snapdragon 625 ανεξαρτητως χρηματων (θα σου βγει βεβαια αρκετα φτηνοτερα). Ως εκ τουτου σου εχω τις εξης προτασεις

 

Redmi note 4 snapdragon https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

Lenovo P2 https://www.skroutz.gr/s/10325957/Lenovo-Vibe-P2-4GB-32GB.html

Moto g5 plus http://www.e-shop.gr/kinito-motorola-g5-plus-32gb-3gb-dual-sim-grey-gr-p-TEL.090844

 

Το πρωτο ειναι το καλυτερο vfm στα λεφτα του.

Το δευτερο εχει ακομα καλυτερη αυτονομια, με μεγαλυτερη ram κατα 1 GB και amoled οθονη.

Το τριτο εχει μικροτερη αυτονομια απο τα αλλα δυο, εχει μικροτερη lcd οθονη αλλα την καλυτερη καμερα ολων (καλυτερη απο αυτην που εχεις)

 

Για το πρωτο ξερω οτι ειναι μια χαρα το gps του (το ειχα). Δεν γνωριζω ομως για τα αλλα... αν και δεν εχει τυχει να διαβασω κατι αρνητικο :) .

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Βρήκα και αυτό, https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html που έχει επίσης την 800αρα μπάντα. Επίσης έμαθα ότι θα κυκλοφορήσει καινούριος snapdragon 660, μήπως να περίμενα για κάποιο κινητό με αυτόν; Διαβάζω ότι έχει και cat7 που υποστηρίζει 300/100 ταχύτητες. Όχι ότι θα τις δούμε και σύντομα με την wind αλλά μπορεί κάποια στιγμή να γίνει στα επόμενα 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα 265 ευρω καλυτερα να κοιταξεις το lenovo p2 που εχει καλυτερη αυτονομια και amoled οθονη. Για αυτο και δεν στο ανεφερα ;)

 

Ο 660 ειναι σιγουρα τουμπανο αλλα με βαση αυτα που ζητας να κανεις δεν σου χρειαζεται. Αλλωστε μεχρι να βγει και να πεσει η τιμη μπορει να μην παιζεις πια pokemon go :p. Οποτε στο σημερα σου προτεινα 3 εναλλακτικες με την μια να εχει καλη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα 265 ευρω καλυτερα να κοιταξεις το lenovo p2 που εχει καλυτερη αυτονομια και amoled οθονη. Για αυτο και δεν στο ανεφερα ;)

 

Ο 660 ειναι σιγουρα τουμπανο αλλα με βαση αυτα που ζητας να κανεις δεν σου χρειαζεται. Αλλωστε μεχρι να βγει και να πεσει η τιμη μπορει να μην παιζεις πια pokemon go :p. Οποτε στο σημερα σου προτεινα 3 εναλλακτικες με την μια να εχει καλη καμερα.

 

Κατάλαβα, το pokemon δεν το παίζω για εμένα (ευτυχώς). Απλά θα ήθελα να το είχα το κινητό για αρκετά χρόνια και όχι για 1-2 όπως το a5 που το έχω από τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας του.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν ειναι να δωσεις 400 ευρω για να κρατησεις μια συσκευη κανα χρονο παραπανω δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου. Στη τελικη υπαρχουν και εξωγενεις παραγοντες που να μην σου επιτρεψει να το κρατησεις παραπανω απο 2 χρονια (πχ βλαβη, σπασιμο, κλοπη, αναγκη για αλλαγη κλπ).

 

Παρε με 159 ευρω το redmi note 4 snapdragon και αν μετα απο 1-2 χρονια πεσει σε αποδοση, με τα χρηματα που γλυτωσες παιρνεις καινουργια συσκευη που θα ειναι πολυ πιο τουμπανη απο οτι θα επαιρνες σημερα ;)

 

Για την ιστορια ο snapdragon 625 ειναι αρκετα δυνατος επεξεργαστης και σε εμπειρια χρησης κοιταει στα ισια πολλες ακριβοτερες συσκευες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, η τιμή του note 4 έχει μόνο 130 με μεταφορικά απ' ότι βλέπω. Αρκετά πιο φθηνό από τις τιμές που περίμενα, και πόσο μάλλον από το δικό μου κινητό που χρησιμοποιώ τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Για αγορα απο Κινα μιλας και λες 130; Νομιζα οτι ηθελες αγορα απο Ελλαδα. Κατα τη γνωμη μου για 30 ευρω δεν αξιζει η αναμονη και το ρισκο του τελωνειου. Αλλωστε θα εχεις εστω μια υποτυπωδη εγγυηση απο ελληνικο καταστημα.
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα είναι, πρώτο πρώτο λινκ στο σκρουτζ έχει τόσα

Edit: άκυρο, μόλις είδα το φπα, τα μικρά γράμματα

Edited by Arinos
Link to comment
Share on other sites

Πρωτου το παρεις, ρωτας αν στο πλαι γραφει global version και πισω model 2016102 ωστε να ειναι το ευρωπαικο (800αρα μπαντα και ευρωπαικος φορτιστης).
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω από αύριο.

 

Λοιπόν, το έψαξα και για άλλα καταστήματα από έξω και βρήκα αυτό, http://www.geekbuying.com/item/Offical-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-4G-64GB-Smartphone---Black-380496.html

μήπως συμφέρει να πάρω εκείνο αν δεν υπάρχει το πρόβλημα με προϊόντα από Κίνα και τελώνιο

 

Πρωτου το παρεις, ρωτας αν στο πλαι γραφει global version και πισω model 2016102 ωστε να ειναι το ευρωπαικο (800αρα μπαντα και ευρωπαικος φορτιστης).

 

Διάβασα το αντίστοιχο θέμα του κινητού, τι παίζει με τις rom κτλπ; Θα έχουν την official τα σκρουτζομάγαζα;

Edited by Arinos
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το κινητό που θα διαλέξεις να έχει απαραίτητα γυροσκόπιο. Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε από κάποιον. Το χρειάζεσαι για την πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του παιχνιδιού.

 

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το κινητό που θα διαλέξεις να έχει απαραίτητα γυροσκόπιο. Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε από κάποιον. Το χρειάζεσαι για την πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του παιχνιδιού.

 

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο kimovil γράφει ότι το έχει, μάλλον τότε όντως θα υπάρχει. Θα δείξει στις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το αντίστοιχο θέμα του κινητού, τι παίζει με τις rom κτλπ; Θα έχουν την official τα σκρουτζομάγαζα;

 

Αγνωστο. Βεβαια μπορεις να τους ρωτησεις αν ειναι Official με ota updates αλλα στη πραξη υπολογιζε ενα 25% πιθανοτητα να χρειαστει να φλασαρεις rom.

Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο. Βεβαια μπορεις να τους ρωτησεις αν ειναι Official με ota updates αλλα στη πραξη υπολογιζε ενα 25% πιθανοτητα να χρειαστει να φλασαρεις rom.
Συνήθως ναι, έχουν Official Global ROM. Μπορείς να ρωτήσεις όταν θα ρωτήσεις και για το αν είναι το Global Version

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πιθανότατα από την Δευτέρα να το έχω στα χέρια μου μιας και δεν έλαβα κάποια ενημέρωση σχετικά για τον κούριερ.

Edit: 4g+ έχει; μιας και διαβάζω για cat6 300/50 στην σελίδα του πλαίσιο γράφει 150 σκέτο αλλά μάλλον θα πήραν πληροφορίες για το note 4x με τον 4xx SD

Edited by Arinos
Προσθήκη ερώτησης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...