Jump to content

SMS απο ανυρπακτους αριθμους/λεξεις


arisgr0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,Πριν κανε μηνα εκανα νέο συμβολαιο με Cosmote Και πηρα νέο αριθμο.

Περιστασιακα μου ερχονται παραξενα SMS. Παραθετω δυο από αυτά:

 

Αποστολεας: PATE SEVEN

ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΕΡΔΙΣΤΕ 200 ΕΥΡΩ ΜΕΤΡΗΤΑ ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΞΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΩΙ-ΑΠΟΓΕΥΜΑ-ΝΥΧΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ FREE!!!

 

(Πατωντας "κληση", καλει τον αριθμο 728373836 και μου βγαζει ηχητικο "δεν χρησιμοποιείται" )

 

Αποστολεας: ROYAL

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! ΕΧΕΤΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ BONUS 30 ΕΥΡΩ ΙΣΧΥΕΙ ΕΩς ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 19/7 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! ΜΠΟΤΣΑΡΗ 20

 

(Πατωντας "κληση", καλει τον αριθμο 76925 και μου βγαζει ηχητικο "δεν χρησιμοποιείται" )

 

Καλεσα την Cosmote και ενώ αρχικα πηγαν να με γραψουν κανονικα, επεμεινα και τελικα μου ειπανε "Οι μηχανικοι μας βλεπουν ότι το sms δρομολογειται από την wind και πρεπει να αποταθείτε σε αυτην"

 

Τι να κανω? Δεν εχω μπει σε κανενα υποπτο site και σιγουρα αυτά τα sms δεν εχουν προκληθεί από δικη μου απροσεξια!

Να σημειωσω ότι από Cosmote τους ειπα να μη δεχομαι από 5ψηφια που μπορει να χρεωθώ και ειπαν ότι μου βαλαν φραγη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από Μάη ΜΟΛΙΣ έκανα φορητότητα από Wind f2go σε WU είχα τηλεφωνήματα (όχι sms) διαρκώς από τα γνωστά spam ("Κερδίσατε ...€, αλλά πάρτε το 90xxxxxxx να κατοχυρώσετε το δώρο σας!!" :p)

212 000 1310

212 000 1321

212 000 1311

κλπ...

 

Ενδιαφέρον αυτό που λες:

Καλεσα την Cosmote και ενώ αρχικα πηγαν να με γραψουν κανονικα, επεμεινα και τελικα μου ειπανε "Οι μηχανικοι μας βλεπουν ότι το sms δρομολογειται από την wind και πρεπει να αποταθείτε σε αυτην"

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω ότι πραγματι ελέγξανε από που ερχονται....απλα το ειπαν για να με ξεφορτωθούνε.

Το ερωτημα είναι τι κανω....να παρω την wind...και να πω τι ακριβως?

Τελικα εσας που παει το μυαλο σας? Ο προηγούμενος κατοχος του αριθμου ειχε κανει την βλακεια?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούν δρομολογείται απο την wind?Ο αποστολέας έχει wind?

Χρησιμοποιεί το δίκτυο της wind?

Στα μηνύματα δεν γράφει για στοπ στείλτε στο Χ ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,Πριν κανε μηνα εκανα νέο συμβολαιο με Cosmote Και πηρα νέο αριθμο.

Περιστασιακα μου ερχονται παραξενα SMS. Παραθετω δυο από αυτά:

 

Αποστολεας: PATE SEVEN

ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΕΡΔΙΣΤΕ 200 ΕΥΡΩ ΜΕΤΡΗΤΑ ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΞΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΩΙ-ΑΠΟΓΕΥΜΑ-ΝΥΧΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ FREE!!!

 

(Πατωντας "κληση", καλει τον αριθμο 728373836 και μου βγαζει ηχητικο "δεν χρησιμοποιείται" )

 

Αποστολεας: ROYAL

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! ΕΧΕΤΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ BONUS 30 ΕΥΡΩ ΙΣΧΥΕΙ ΕΩς ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 19/7 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! ΜΠΟΤΣΑΡΗ 20

 

(Πατωντας "κληση", καλει τον αριθμο 76925 και μου βγαζει ηχητικο "δεν χρησιμοποιείται" )

 

Καλεσα την Cosmote και ενώ αρχικα πηγαν να με γραψουν κανονικα, επεμεινα και τελικα μου ειπανε "Οι μηχανικοι μας βλεπουν ότι το sms δρομολογειται από την wind και πρεπει να αποταθείτε σε αυτην"

 

Τι να κανω? Δεν εχω μπει σε κανενα υποπτο site και σιγουρα αυτά τα sms δεν εχουν προκληθεί από δικη μου απροσεξια!

Να σημειωσω ότι από Cosmote τους ειπα να μη δεχομαι από 5ψηφια που μπορει να χρεωθώ και ειπαν ότι μου βαλαν φραγη.

Αυτοί οι αριθμοί σε χρεώνουν όταν λαμβάνεις το μήνυμα;;;
Link to comment
Share on other sites

Κλήση αποστολέα πατάς? Καποιες φορες το πρόγραμμα των sms ερμηνεύει λανθασμένα κάποια νούμερα από το κείμενο του μηνύματος ως τηλεφωνικό αριθμό και στον εμφανίζει για να τον καλέσεις. Η wind δεν μπορεί να έχει σχεση αφου μιλαμε για νεο αριθμό συμβολαίου κοσμοτε. Ακομα και αν παλιά καποιος τον ειχε στην wind,με την λήξη της συνδρομής μπαίνει φραγή,και μετά από 6 μήνες επιστρέφεται στον αρχικό πάροχο ώστε κάποια στιγμή να ξαναδιατεθεί. Ότι κι αν έκανε ο προηγούμενος δεν ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαινεται (θα σιγουρευτω στον επομενο λογαριασμο) δεν χρεωνομαι. (Η εφαρμογή COSMOTE , αν υποθεσουμε ότι ενημερωνεται συνεχως, δεν μου εμφανιζει χρεωση).

Και ναι, παταω "κληση" και μου βγαζει αυτά τα παραξενα νουμερα. Ως SMS δεν φαινεται νουμερο αποστολεα.

STOP δεν εχει, τα μηνυματα είναι όπως σας τα γραφω.

Αφου αποκλειεται να προερχεται από τον προηγουμενο, τοτε πως προκληθηκαν τα SMS? Διοτι εγω ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπηκα καπου επιφοβα.

Παιζει να τα στελνουνε από μονοι τους?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαινεται (θα σιγουρευτω στον επομενο λογαριασμο) δεν χρεωνομαι. (Η εφαρμογή COSMOTE , αν υποθεσουμε ότι ενημερωνεται συνεχως, δεν μου εμφανιζει χρεωση).

Και ναι, παταω "κληση" και μου βγαζει αυτά τα παραξενα νουμερα. Ως SMS δεν φαινεται νουμερο αποστολεα.

STOP δεν εχει, τα μηνυματα είναι όπως σας τα γραφω.

Αφου αποκλειεται να προερχεται από τον προηγουμενο, τοτε πως προκληθηκαν τα SMS? Διοτι εγω ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπηκα καπου επιφοβα.

Παιζει να τα στελνουνε από μονοι τους?

Λογικά αυτά τα SMS στέλνονται σε τυχαίους αριθμούς. Δεν έχει σχέση ο προηγούμενος κάτοχος! Μπλόκαρε τα από την εφαρμογή των μηνυμάτων να μη σου έρχονται. Αφού δεν σε χρεώνουν.... Μικρό το κακό

 

 

Η ο παροχος (Cosmote, wind ktl ktl) πουλάει μαζικά αριθμούς πελατών της σε αυτές τις spam "εταιρίες φαντασματα" έναντι αμοιβής η απλά τα στέλνουν αυτοί από μόνοι τους σε τυχαίους αριθμούς.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εβαλα στη "μαυρη λιστα" του κινητου. Ελπιζω να λειτουργησει και να μη με ενοχλησει ξανα.

Παντως χθες επειδή ξαναρωτησα, ελαβα διαφορετικη απαντηση από Cosmote.

"Πειτε μας τι ωρα το λαβατε για να τσεκαρουν οι μηχανικοι μας". Τελικα μου λενε: Ερχεται από ξενο δικτυο απο εξωτερικο (ουτε λογος για Wind) από μια εταιρια που λεγεται PAME SEVEN (ΧΑΧΑΧΑ ΕΛΕΟΣ!!!ΞΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ!!!!!! ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ SPELLING ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ SEVEN ΜΕ C !!!)

Λεω δεν υπαρχει τετοια εταιρια στο google. Αυτό μας ειπανε λεει η κοπελιτσα, να σας συνδεσω στις πληροφοριες καταλογου να ρωτήσετε! Με συνδεει, με βγαζει καπου αλλου (infor-express 1250 λεει δεν μπορω να σας βοηθησω σε αυτό που ζητατε)

Οι ανθρωποι είναι για γελια. Προκαλουν τη νοημοσυνη μας.

 

Αυτό που δεν καταλαβαινω (αν αφήσουμε το ενδεχομενο να πληρωνονται και αρα να το παιζουν κινεζοι), πως γινεται να μη μπορεις να δεις απο που ερχεται αυτό το SMS! Από ποιον βρε αδερφε? Δεν μπορεις να μου λες ερχεται απο "αλλου" και δεν ξερω τιποτα άλλο.

Edited by arisgr0
Link to comment
Share on other sites

Να το τσεκάρουν οι μηχανικοί τους;;;

Πολύ πρόχειρη απάντηση μου φαίνεται αυτή που σου έδωσε. Ότι της ήρθε εκείνη την στιγμή είπε. Τι να έλεγε; ότι δίνουν αυτοί τους αριθμούς των συνδρομητών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλα προχειρη. Σε προηγουμενη επικοινωνια μου ειχαν πει ότι ερχεται από το δικτυο της Wind. Τωρα μου ειπαν για δικτυο από το εξωτερικο. Από την εταιρια "PATE SEVEN".

Που προφανως είναι greeklish και όχι ονομα εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλα προχειρη. Σε προηγουμενη επικοινωνια μου ειχαν πει ότι ερχεται από το δικτυο της Wind. Τωρα μου ειπαν για δικτυο από το εξωτερικο. Από την εταιρια "PATE SEVEN".

Που προφανως είναι greeklish και όχι ονομα εταιριας

Οπότε..... Κατάλαβες!!!! Αυτοί κάνανε την πατάτα με τους μαζικούς αριθμούς (έχει ξαναγίνει αυτό στο παρελθόν).

Έρχεται το μήνυμα μέσω της wind, περνάει από την Cosmote και το λαμβάνεις εσύ; Ήμαρτον....

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τέτοια!

 

Τώρα που μπλοκαρες τους αριθμούς δεν θα σε ενοχλήσουν ξανά οι 2 συγκεκριμένο ι. Εκτός αν στείλουν από νέο νούμερο.

 

Εγω είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα πριν 3 χρόνια. Ερχόταν κάτι τέτοια περίεργα sms μεταφρασμένα στα ελληνικά με περίεργα νούμερα. Είχα και κλήσεις από αυτά τα νούμερα. Μίλαγα με την εξυπηρέτηση της Cosmote και μου λέγανε ότι κάτι έκανα εγώ! Εγώ γράφτηκα σε κάποια τέτοια υπηρεσία και ότι δεν μπορούν να μου μπλοκάρουν αυτά τα νούμερα. Αλλά δούλευα στα κεντρικά γραφεία της Cosmote εκείνο το διάστημα (χοχοχο) και έμαθα πως πουλάει μαζικά τους αριθμούς μας σε τέτοιες "εταιρίες σπαμ" και πληρώνεται γι αυτό!

 

Κ ενώ αρχικά μου λέγανε ότι δεν μπορούν να μου μπλοκάρουν αυτά τα νούμερα, ξαφνικά μετά από ένα τηλέφωνο υπαλλήλου της Cosmote, δεν με ενόχλησαν ξανά οι αριθμοί αυτόι!

 

Δεν είχα εκείνο το διάστημα συσκευή που να μπορεί να μπλοκάρει sms και εισερχόμενες κλήσεις κ έπρεπε να βρεθεί λύση αλλιώς μιας και στην εξυπηρέτηση μου κάνανε τους κινεζους.

 

Πιστεύω πως θα είσαι οκ τώρα που τα μπλοκαρες εσύ.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω, το κινητο μου βλεπει από ποιο αριθμο ερχεται το sms?

Θα το μπλοκαρει (δεν θα μου το εμφανισει) αφου παραδοθεί σε αυτό βλέποντας τον αριθμο ή βλέποντας ως αποστολεα "PATE SEVEN" ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω λαμβανω μυνηματα διαφημιστικου χαρακτηξρα απο Hondos... χωρις αριθμο αποστολεα.. ερχετε σαν αποστολεας το H.C. ετσι ακριβως αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να μην λαμβανω αλλο αυτα τα ακυρα sms. Τον αριθμο μου δεν γνωριζω πως τον εχουν βαλει στην λιστα τους .... παντως ειναι εκνευριστικοτατο .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσφατα ελαβα κανονικο sms από ένα ατομο που μου ευχοταν τυπικα χρονια πολλα και ανεφερερε το ονομα της ως ταδε "τραγουδιστρια" Την googlaro και βλεπω ότι είναι από Σαλονικη. Της εξηγησα την κατασταση μεσω sms και μου ειπε ότι δεν ξερει το επωνυμο του ανθρωπου παρα μονο ότι τον λενε Αλεξανδρο! Δεν επέμεινα βεβαια...

Τα sms που λαμβανω (ΑΚΟΜΑ) από ονόματα αναφερουν σαλονικιοτικες οδους.

 

Με λιγα λογια συμπεράνω οτι αυτά τα sms στελνονται από εγγραφες που εκανε ο προηγούμενος κατοχος! Είναι δυνατον η Cosmote να μη ξερει από που προερχονται???

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζεις άκρη με την Cosmote ως προς τα μηνύματα με αποστολέα χωρίς νούμερο. Η μόνη λύση είναι μπλοκάρισμα του αποστολέα, ώστε να μην καταλαβαίνεις καν ότι έρχεται το μήνυμα, και να τρώει αυτόματη διαγραφή. Έτσι σταματάει η ενόχληση άπαξ δια παντός.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...