Jump to content

Περί Πνευματικών Ταγών


apostolis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι γράφει ο μεγάλος μας ηγέτης και πνευματικός ταγός μας; Μήπως κυνηγάει με πάθος το παιδικό του όνειρο για την ανάληψη των καθηκόντων του Γενικού Γραμματέως των Ηνωμένων Εθνών ή προσπαθεί να μυήσει εαυτόν στον θαυμαστό χώρο των επιχειρήσεων, αναζητώντας πεδίο δράσης, έστω και στον μακρινό και φτωχό για αυτόν κόσμο της Μαύρης Ηπείρου; Το μέλλον θα αποκαλύψει τα υστερόβουλα σχέδια του. Οψόμεθα λοιπόν και περιμένουμε τα δέοντα...

 

 

 

P.S. Θα ήθελα να παρακαλέσω , όπως να μην γίνεται τόσο εκτεταμένη χρήση της μεθόδου <<άρπα - κόλλα>> (αγγλιστί copy - paste), απτή απόδειξη της οποίας, περίτρανα αποτελεί το συγκεκριμένο άρθρο, διότι αμαυρώνει τη φήμη του εξαιρετικά γλαφυρού και ενδιαφέροντος ειδησεογραφικά και όχι μόνο site σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον apostolis13

 

P.S. Θα ήθελα να παρακαλέσω , όπως να μην γίνεται τόσο εκτεταμένη χρήση της μεθόδου <<άρπα - κόλλα>> (αγγλιστί copy - paste), απτή απόδειξη της οποίας, περίτρανα αποτελεί το συγκεκριμένο άρθρο, διότι αμαυρώνει τη φήμη του εξαιρετικά γλαφυρού και ενδιαφέροντος ειδησεογραφικά και όχι μόνο site σας.

 

 

 

Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον apostolis13

 

Τι γράφει ο μεγάλος μας ηγέτης και πνευματικός ταγός μας; Μήπως κυνηγάει με πάθος το παιδικό του όνειρο για την ανάληψη των καθηκόντων του Γενικού Γραμματέως των Ηνωμένων Εθνών ή προσπαθεί να μυήσει εαυτόν στον θαυμαστό χώρο των επιχειρήσεων, αναζητώντας πεδίο δράσης, έστω και στον μακρινό και φτωχό για αυτόν κόσμο της Μαύρης Ηπείρου; Το μέλλον θα αποκαλύψει τα υστερόβουλα σχέδια του. Οψόμεθα λοιπόν και περιμένουμε τα δέοντα...

 

 

 

P.S. Θα ήθελα να παρακαλέσω , όπως να μην γίνεται τόσο εκτεταμένη χρήση της μεθόδου <<άρπα - κόλλα>> (αγγλιστί copy - paste), απτή απόδειξη της οποίας, περίτρανα αποτελεί το συγκεκριμένο άρθρο, διότι αμαυρώνει τη φήμη του εξαιρετικά γλαφυρού και ενδιαφέροντος ειδησεογραφικά και όχι μόνο site σας.

 

 

Τρομερή ευφράδεια λόγου, απίστευτο στυλ... πλήρης αποτυχία να επικοινωνήσεις μαζί μας :blink:

 

Τι εννοεί ο ποιητής; :confused:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μα υπήρξε σαφέστατος ο άνθρωπος, ιδιαίτερα στο υστερόγραφό του! (παρεμπιπτόντως “Υ.Γ.” εις την Ελληνικήν την οποίαν με αξιοθαύμαστη τεχνική χειρίστηκε): Δεν επιθυμεί την αναδημοσίευση νέων τα οποία έχουν δημοσιευθεί αλλού! Το "δημοσιογραφικό επιτελείο" του myphone, δηλαδή, θα πρέπει προφανώς να ταξιδεύει στα πέρατα της γης με στόχο ν’ ανακαλύπτει και να προβάλλει πρώτο και αποκλειστικά την επικαιρότητα! :rolleyes:

 

Όσο για την πρώτη παράγραφο, μάλλον αποτέλεσε ένδειξη θαυμασμού προς τον συγγραφέα, ο οποίος ξόδεψε αφιλοκερδώς τον πολύτιμο χρόνο του για να μεταφέρει στα μέλη της δικτυακής μας κοινότητας κάποια ενδιαφέροντα νέα. Τον ευχαριστούμε λοιπόν και συνεχίζουμε! :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αν ενοχλεί το ιδιότυπο της γραφής μου , αλλά η εκπαίδευση μου δεν μου επιτρέπει να υποπέσω σε κατώτερα επίπεδα! Επιπροσθέτως, λυπάμαι αν πραγματικά στεναχωρώ ορισμένους, αλλά πιστέψτε με ότι εργάζομαι καλόβουλα στα πλαίσια της επικοδομητικής και γόνιμης κριτικής που τόσο ανάγκη έχουμε στις μέρες μας. Στο θέμα μας, δεν κατηγορώ τον προσφιλέστατό μου Alex σε καμιά περίπτωση, μα προσπαθώ να ευαισθητοποιήσω τα εκλεκτά μέλη του myphone, ώστε να περιορισθούν τα διαρκώς διογκώμενα φαινόμενα της απλής και ξερής μετάφρασης από ξένα portals και η απλή μεταφορά τους στο αγαπημένο μας site (σε αυτό αναφέρομαι ως μέθοδο <<άρπα κόλλα>> προηγουμένως). Αυτό άλλωστε, είναι ικανός να το φέρει εις πέρας και ένας απλός φιλόλογος ξένης γλώσσας! Το ζητούμενο για εμάς τους απλούς αναγνώστες δεν ειναι τόσο η ξερή μετάφραση , λίγο πολύ όλοι ξέρουμε εγγλέζικα και έχουμε κάποια επαφή με κορυφαίους ξενόγλωσσους δικτυακούς τόπους ανάλογης θεματολογίας, αλλά ο σχολιασμός από τα έγκυρα και αξιόλογα μέλη του myphone, τα οποία είναι επιφορτισμένα με αυτή την επίπονη, αναγνωρίζω, διεργασία. Αυτό ζητάει ο κοινός επισκέπτης, σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη. Παράλληλα, θα ήθελα να παρακαλέσω, όπως να μην αναφερόμαστε σε τετριμμένα όσο και κοινότοπα ζητήματα, γιατί είναι απλώς χάσιμο χρόνου!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον αγαπητό μου Petran για τα καλά του λόγια - μου δίνουν θάρρος και κουράγιο για την συνέχεια - και δια την υπενθύμισήν του περί του Υ.Γ.! Ειλικρινά, εκ παραδρομής, λόγω συχνής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας μου με ξένους , με χτύπησε και εμένα ο αδυσώπητος δαίμωνας του τυπογραφείου.

Μα ποιος είπε ότι δεν θαυμάζω τον συγγραφέα για την αφιέρωση χρόνου σε μια σημαντική για το κοινό εργασία, το αντίθετο μάλιστα, το αναγνωρίζω και εργάζομαι προς το κοινό συμφέρον, εκφράζοντας τις ταπεινές μου απόψεις - ενδεχόμενες λύσεις , από αυτό το δικτυακό βήμα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον apostolis13

 

Συγγνώμη, αν ενοχλεί το ιδιότυπο της γραφής μου , αλλά η εκπαίδευση μου δεν μου επιτρέπει να υποπέσω σε κατώτερα επίπεδα! Επιπροσθέτως, λυπάμαι αν πραγματικά στεναχωρώ ορισμένους, αλλά πιστέψτε με ότι εργάζομαι καλόβουλα στα πλαίσια της επικοδομητικής και γόνιμης κριτικής που τόσο ανάγκη έχουμε στις μέρες μας. Στο θέμα μας, δεν κατηγορώ τον προσφιλέστατό μου Alex σε καμιά περίπτωση, μα προσπαθώ να ευαισθητοποιήσω τα εκλεκτά μέλη του myphone, ώστε να περιορισθούν τα διαρκώς διογκώμενα φαινόμενα της απλής και ξερής μετάφρασης από ξένα portals και η απλή μεταφορά τους στο αγαπημένο μας site (σε αυτό αναφέρομαι ως μέθοδο <<άρπα κόλλα>> προηγουμένως). Αυτό άλλωστε, είναι ικανός να το φέρει εις πέρας και ένας απλός φιλόλογος ξένης γλώσσας! Το ζητούμενο για εμάς τους απλούς αναγνώστες δεν ειναι τόσο η ξερή μετάφραση , λίγο πολύ όλοι ξέρουμε εγγλέζικα και έχουμε κάποια επαφή με κορυφαίους ξενόγλωσσους δικτυακούς τόπους ανάλογης θεματολογίας, αλλά ο σχολιασμός από τα έγκυρα και αξιόλογα μέλη του myphone, τα οποία είναι επιφορτισμένα με αυτή την επίπονη, αναγνωρίζω, διεργασία. Αυτό ζητάει ο κοινός επισκέπτης, σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη. Παράλληλα, θα ήθελα να παρακαλέσω, όπως να μην αναφερόμαστε σε τετριμμένα όσο και κοινότοπα ζητήματα, γιατί είναι απλώς χάσιμο χρόνου!

 

 

Αγαπητέ χρήστη, λυπάμαι αλλά παρά την φιλότιμη προσπάθειά σου να ασκήσεις "επικοδομητική" κριτική, κατάφερες έμμεσα να προσβάλλεις ένα μέλος του Mystaff και κατ' επέκταση ολόκληρο το mystaff. Μια πολυπληθή ομάδα χρηστών δηλαδή, που αφιλοκερδώς, 7 ημέρες την εβδομάδα, αφήνουν σημαντικά πράγματα απο τη ζωή τους, προσωπική ή μη, για να βρίσκουν σε ολόκληρο το Internet, ή να προμηθεύονται μέσω Δελτίων Τύπου, τα τελευταία Νέα σε Ελλάδα και τον Κόσμο γενικότερα, για να μπορείς εσύ και οι υπόλοιποι να τα σχολιάζεις. :)

 

Τα νέα γιαυτό εμφανίζονται στις πρώτες σελίδες. Για να τα σχολιάσεις εσύ, με το επίπεδό σου (το οποίο δυστυχώς είναι δυσανάλογο της παιδείας σου :( ) και όχι να ασκήσεις κριτική στον Editor που ανέβασε το νέο.

 

Αν επιθυμείς ακόμα πιο εντυπωσιακά και σημαντικά νέα, χωρίς... ξερή μετάφραση, στείλε μου ένα email με το βιογραφικό σου στο mythozz@myphone.gr και αν έχεις τις απαραίτητες δυνατότητες θα γίνεις editor. :) Αυτό αποτελεί πρόσκληση. :)

 

Σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου, λυπάμαι όμως που ο τρόπος που επέλεξες να τις διατυπώσεις ήταν ατυχής. :( Θα σε παρακαλέσω να μου διατυπώσεις τις τυχόν απορίες, διαφωνίες, προτάσεις σου με PM, αφού ο συγκεκριμένος χώρος είναι για τον σχολιασμό του "ξερά" μεταφρασμένου νέου. :(

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη, αν προσέβαλλα τον προσφιλέστατό μου, επαναλαμβάνω, Alex, όσο και τα αξιολογότατα λοιπά μέλη του mystaff. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα και πιστεύω δεν υπέπεσα σε αυτό το ολίσθημα! Στα υπόλοιπα απαντώ με <<PM>> στον σεβαστό Mythozz, διότι δεν κρίνω σκόπιμο να <<ταλαιπωρώ>> τους αναγνώστες με αντίκρουση προσωπικών επικρίσεων και κατηγοριών. Ευχαριστώ, για την κατανόηση και κλείνω με μια προτροπή: Ας μιλήσουν οι ειδικοί, από εδώ και εμπρός πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ...

 

Δυστυχώς ευρίσκομαι και εγώ στην δυσάρεστη θέση του να διαπιστώσω ότι δυστυχώς αυτά που ο φίλτατος apostolis13 αναφέρει στο δημοσίευμά του είναι αληθή.

 

Κακά τα ψέματα. Ο διαδικτυακός αυτός τόπος είναι μεν η πλέον πολυπληθής ηλεκτρονική κοινότητα σε σχέση με την κινητή τηλεφωνία, αλλά αδυνατώ να εντοπίσω σημάδια έρευνας ή πρωτόυπα νέα. Όλα τα νέα αποτελούν (κακές) μεταφράσεις αντιστοιχων press releases διεθνών εταιρειών, που ο καθένας μπορεί να αναγνώσει στην ιστοσελίδα τους. Από δε τεχνικής απόψεως, δύναμαι να διακρίνω άγνοια αρκετών από τους-υποτίθεται-σχετικούς χρηστήστες του forum.

 

Από την υπογραφή του αξιότιμου alexcass (χωρίς να θέλω να τον προσβάλλω σε καμμία περίπτωση) διακρίνω μια τάση καταναλωτικής μανίας σε ότι αφορά τις ηλεκτρονικές συσκευές, χαρακτηριζόμενος ενίοτε tech freak και ενίοτε fashion victim, προσπαθώντας να καλύψει κενά στο χαρακτήρα του. Φαντάζομαι ότι δυστυχώς θα εκπροσωπεί μεγάλο τμήμα των μελών (ευτυχώς όχι όλων) αυτού του διαδικτυακού τόπου, που, μην μπορώντας να αναδειχθεί κοινωνικά αλλιώς, αρέσκεται στο να αγοράζει ακριβά τεχνολογικά δημιουργήματα και να επιδυκνύει την κατοχή του και τον συγχρονισμό του με τις εκάστοτε τάσεις της σχετικής αγοράς σε διαδικτυακούς τόπους σαν αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Bucaneer,

 

Κατ' αρχήν καλώς ήλθες στην παρέα μας. Το ότι δεν μπορείς να συναντήσεις πρωτότυπα νέα ή σημάδια έρευνας, όπως αποκαλείς πραγματικά με εκπλήσσει, εκτός φυσικά αν θεωρείς ότι όλα όσα έχουν γραφτεί στις ενότητες των my devices, καθώς και τα FAQs, τα άρθρα, αλλά και κάποια από τα νέα - σίγουρα όχι όλα - αποτελούν κακά αντίγραφα / μεταφράσεις / άρπα κόλλα, αντίστοιχων ξένων sites. Σε αυτήν την περίπτωση εκτός του ότι με θίγει προσωπικά το μήνυμά σου, θεωρώ ειλικρινά, ότι δεν μπορείς ούτε να εκτιμήσεις, ούτε να αναγνωρίσεις τη δουλειά που γίνεται εδώ, χωρίς καμία υποχρέωση ή ανταμοιβή. Εφόσον θεωρείς δε ότι όλα αυτά σου είναι άχρηστα, θα σε παρακαλούσα να μείνεις στα χρήσιμα ελληνικά sites ή τα αντίστοιχα του εξωτερικού. Αλλωστε, δεν ζητάμε τίποτα ως αντάλλαγμα γι αυτά που προσφέρουμε.

 

Τώρα, όσον αφορά τον alexcass και το γεγονός ότι είναι tech freak, δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Είμαι και εγώ tech freak. Για να εκφραστώ λαικά, γουστάρω την τεχνολογία και ναι θα ήθελα πραγματικά να έχω στην κατοχη μου αρκετά gadgets, όχι όμως - όπως εσύ πιστεύεις - για να αναδοιχθώ κοινωνικά (?) - αλλά επειδή είναι ένα πάθος, hobby, ενασχόληση και δεν ξέρω και εγώ πως αλλοιώς να την αποκαλέσω τη συγκεκριμένη συνήθεια.

 

Το μήνυμά σου πάντως σίγουρα με το να χαρακτηρίζει τη πλειοψηφία των μελών αυτού του forum ως "κενούς", και ανάξιους να αναδειχθούν κοινωνικά με άλλους τρόπους, αναμφίβολα είναι προσβλητικό. Δέχομαι τα σχόλιά σου για την μετάφραση των νέων, όχι όμως και τους χαρακτηρισμούς σου ή τις κοινωνικά συμπεράσματα, που προέκυψαν από την ανάλυση των... μηνυμάτων του αλέξη και κάποιων άλλων παιδιών, που βρίσκονται εδώ.

 

Αν έχεις κάτι προσωπικό με τον alexkass ή τα μέλη του forum, έχεις κάθε δικαίωμα να το συζητήσεις μαζί τους προσωπικά. Έως τότε όμως επέτρεψέ μου και εμένα να αμφισβητήσω και φυσικά να διαψεύσω τα όσα ανέφερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bucaneer

 

Χαιρετώ...

 

Δυστυχώς ευρίσκομαι και εγώ στην δυσάρεστη θέση του να διαπιστώσω ότι δυστυχώς αυτά που ο φίλτατος apostolis13 αναφέρει στο δημοσίευμά του είναι αληθή.

 

Κακά τα ψέματα. Ο διαδικτυακός αυτός τόπος είναι μεν η πλέον πολυπληθής ηλεκτρονική κοινότητα σε σχέση με την κινητή τηλεφωνία, αλλά αδυνατώ να εντοπίσω σημάδια έρευνας ή πρωτόυπα νέα. Όλα τα νέα αποτελούν (κακές) μεταφράσεις αντιστοιχων press releases διεθνών εταιρειών, που ο καθένας μπορεί να αναγνώσει στην ιστοσελίδα τους. Από δε τεχνικής απόψεως, δύναμαι να διακρίνω άγνοια αρκετών από τους-υποτίθεται-σχετικούς χρηστήστες του forum.

 

Από την υπογραφή του αξιότιμου alexcass (χωρίς να θέλω να τον προσβάλλω σε καμμία περίπτωση) διακρίνω μια τάση καταναλωτικής μανίας σε ότι αφορά τις ηλεκτρονικές συσκευές, χαρακτηριζόμενος ενίοτε tech freak και ενίοτε fashion victim, προσπαθώντας να καλύψει κενά στο χαρακτήρα του. Φαντάζομαι ότι δυστυχώς θα εκπροσωπεί μεγάλο τμήμα των μελών (ευτυχώς όχι όλων) αυτού του διαδικτυακού τόπου, που, μην μπορώντας να αναδειχθεί κοινωνικά αλλιώς, αρέσκεται στο να αγοράζει ακριβά τεχνολογικά δημιουργήματα και να επιδυκνύει την κατοχή του και τον συγχρονισμό του με τις εκάστοτε τάσεις της σχετικής αγοράς σε διαδικτυακούς τόπους σαν αυτόν.

 

Ρε φίλε αν δεν γουστάρεις μην μπαίνεις στο site μας.Σου είπε κανείς να μπείς με το ζώρι???Και ο alexkass τι σε νοιάζει τι κάνει???Μπορεί να είναι πλούσιος και να θέλει να αγοράζει κινητά.Αν δεν γουστάρεις μην μπαίνεις στο myphone.Εμείς το γουστάρουμε πολύ για αυτό και είμαστε και κάθε μέρα μέσα.

Άντε τα λέμε Bucaneer

Και κόψε της επιθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ MsK

 

Εγώ δεν έχω την διάθεση ούτε να προσβάλλω ούτε να υποεκτιμήσω την δουλειά κανενός. Απλά ήλπιζα μέσω της-καλοπροαίρετης-κριτικής μου να συμβάλλω και εγώ ελάχιστα στην βελτίωση αυτής της προσπάθειας που τόσο καιρό παρακολουθώ χωρίς να είμαι μέλος. Με απαγοητεύει το ότι το site προσπαθεί να αναδειχθεί και να δείξει μια εικόνα τεχνικού τόπου και τελικά να καταλήγει τόπος συγκεντρώσεως τεχνολογιόπληκτων που-στην πλειοψηφία τους- θεωρούν τα τεχνολογικά αντικείμενα όπως ορισμένες γυναίκες τα παπούτσια. Προσοχή, δε λέω όλοι, και πιστεύω από τα λεγόμενά σου ότι παρανόησες το post μου πριν. Εγώ δε λέω για όλους. Αναφέρομαι σε ορισμένα κραυγαλέα παραδείγματα, σαν και αυτό που ανέφερα.

 

Όσον αφορά το δημοσίευμα του Arg8gr το θεωρώ παιδαριώδες δείγμα της ανωριμότητάς του και αρνούμαι να το σχολιάσω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,

 

Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά δεν μπορώ να πράξω διαφορετικά. Με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι και άλλοι αναγνώστες και μέλη του εκλεκτού site μοιράζονται παρόμοιες ανησυχίες με εμένα. Αλλά με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι ορισμένοι έχουν συμπεριφορά, η οποία αρμόζει σε παιδιά νηπιαγωγείου. Για να μπαίνω στο site σημαίνει ότι και εγώ <<γουστάρω>> , όπως λέτε λαικά, απλά προσπαθώ να εκθέσω μερικές νέες ιδέες και απόψεις για το καλό όλων μας, δίχως να θίγω προσωπικά κανέναν. Περί των ανωτέρων κοινωνικών απόψεων δεν έχω τι να προσθέσω, εκτός από την παραδοχή μου ότι αποτελεί ένα δυναμικό κοινωνικό φαινόμενο , στις μέρες μας, το οποίο δύναται να εξελιχθεί σε πρόβλημα. Δεν θέλω να προεκτείνω παραπέρα τις σκέψεις μου, γιατί θα ξεφύγουμε ολοκληρωτικά από το θέμα του άρθρου του προσφιλεστάτου Αλέξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bucaneer

 

Αγαπητέ MsK

 

Εγώ δεν έχω την διάθεση ούτε να προσβάλλω ούτε να υποεκτιμήσω την δουλειά κανενός. Απλά ήλπιζα μέσω της-καλοπροαίρετης-κριτικής μου να συμβάλλω και εγώ ελάχιστα στην βελτίωση αυτής της προσπάθειας που τόσο καιρό παρακολουθώ χωρίς να είμαι μέλος. Με απαγοητεύει το ότι το site προσπαθεί να αναδειχθεί και να δείξει μια εικόνα τεχνικού τόπου και τελικά να καταλήγει τόπος συγκεντρώσεως τεχνολογιόπληκτων που-στην πλειοψηφία τους- θεωρούν τα τεχνολογικά αντικείμενα όπως ορισμένες γυναίκες τα παπούτσια. Προσοχή, δε λέω όλοι, και πιστεύω από τα λεγόμενά σου ότι παρανόησες το post μου πριν. Εγώ δε λέω για όλους. Αναφέρομαι σε ορισμένα κραυγαλέα παραδείγματα, σαν και αυτό που ανέφερα.

 

Όσον αφορά το δημοσίευμα του Arg8gr το θεωρώ παιδαριώδες δείγμα της ανωριμότητάς του και αρνούμαι να το σχολιάσω περαιτέρω.

 

 

Είναι προφανές ότι ενώ δεν είχες τη διάθεση να προσβάλεις σημειώνεις ότι δεν μπορείς να εντοπίσεις σημάδια έρευνας ή πρωτότυπα νέα, κάτι που φυσικά είναι αναληθές και τα παραδείγματά τα ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Αναμφίβολα θα υπάρξουν και νέα, τα οποία θα μεταφραστούν, από τα δελτία τύπου των εταιρειών – άλλωστε γι αυτό εκδίδονται, για να αναπαραχθούν – και σίγουρα θα υπάρχουν νέα, που θα αναπαραχθούν από «ξένες» πηγές. Ωστόσο, εστιάζοντας την προσοχή σου μόνο σε αυτά, τα οποία αναφέρεις στο μήνυμά σου και μην έχοντας τη δυνατότητα να αξιολογήσεις και να εκτιμήσεις τη συνολική εικόνα του δικτυακού τόπου, υποτιμάς τόσο τα παιδιά, που συνεργάζονται, όσο και τη δική μου, προσωπική δουλειά. Υπάρχουν πρωτότυπες παρουσιάσεις κινητών, πρωτότυπα νέα, πρωτότυπα και πιθανόν μοναδικό στο είδος τους άρθρα, αλλά πάνω από όλα μια κοινότητα, που αδικείς με το μήνυμά σου και σίγουρα, γνωρίζει γιατί βρίσκεται εδώ. Ίσως να μην ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντά σου και αυτό φυσικά είναι αποδεκτό. Ποτέ όμως δεν θα δεχθώ γενικέψεις, άλλα και πορίσματα βάση των μηνυμάτων των μελών, τα οποία σε κάθε περίπτωση θεωρώ και πάλι προσβλητικά.

 

Ο δικτυακός τόπος μας είναι τεχνικός και μπορεί να αποδειχθεί με τα θέματα, που περιλαμβάνονται στις ενότητές του, ενώ η κοινότητά του συγκεντρώνει όλους όσους ενδιαφέρονται για τα συγκεκριμένα θέματα – κάτι που είναι απόλυτα λογικό. Σε μια ευρεία κοινότητα όπως η δική μας, σίγουρα θα υπάρχουν τεχνολογιοπληκτοι, όπως τους αποκαλείς, σίγουρα θα υπάρχουν και άτομα που ασχολούνται λιγότερο με την τεχνολογία και δίνουν έμφαση σε άλλα θέματα, σίγουρα θα υπάρχουν «καλοί», σίγουρα θα υπάρχουν και «κακοί» χρήστες της τεχνολογίας κ.ο.κ.., σίγουρα θα υπάρχουν άτομα μικρότερης ή μεγαλύτερης ηλικίας. Το myPhone.gr είναι ωστόσο ανοικτό σε όλους. Κάποιοι θα το διαβάσουν για να ενημερωθούν, άλλοι για να επιλέξουν συσκευή, άλλοι για να λύσουν τις τυχόν απορίες τους, άλλοι για να γνωρίσουν την τεχνολογία. Ωστόσο, κανείς από αυτούς δεν κατακρίνει τους υπολοίπους, έστω και αν όπως αναφέρεται στο μήνυμά σου, πρόκειται για «κραυγαλέα» παραδείγματα.

 

Τέλος, για να κλείσω και αυτό το μήνυμα, όσα παιδιά συμμετέχουν στο myPhone.gr, ο καθένας με το δικό του τρόπο, το κάνουν χωρίς αμοιβή, αλλά και χωρίς να περιμένουν αντάλλαγμα. Οποιαδήποτε βοήθεια, ακόμη και με τη μορφή σχολίων, είναι ευπρόσδεκτη. Οποιοδήποτε νέο, ακόμη και αν πρόκειται για μια μετάφραση, είναι ευπρόσδεκτη. Το ίδιο και η καλοπροαίρετη κριτική. Ποτέ όμως δεν επιτρέπεται η κριτική προς τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητάς. Σίγουρα και εσύ, αφού εδώ και καιρό παρακολουθείς τον δικτυακό μας τόπο, θα έχεις τους λόγους σου που το κάνεις. Σίγουρα λοιπόν, όπως παραδέχεσαι, κάτι έχεις «μάθει» ή «λάβει» από εδώ. Σε διαφορετική περίπτωση, δεν νομίζω ότι θα είχες συμμετάσχει σε αυτήν την εποικοδομητική, θέλω να ελπίζω, συζήτηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμε MsK

 

Με προσοχή διάβασα την δημοσίευσή σου. Δυστυχώς, βλέπω ότι η παρεξήγηση περί των λεγομένων μου παραμένει. Επιπλέον, με απαγοήτευση διαπιστώνω απόπειρα φιμώσεως της καλόβουλης και καλοπροαίρετης κριτικής που προσπαθώ να κάνω με στόχο πάντα την βελτίωση του διαδικτυακού αυτού τόπου. Ομολογώ ότι εξεπλάγην από το έντονα επιθετικο ύφος εναντίον μου.

 

Επιπλέον, εγώ δεν είπα το site να μην κάνει δεκτόυς τους τεχνόπληκτους στους κόλπους του. Αλλά μου προξενεί εύλογα ερωτηματικά το γεγονός του ότι αντί να προάγει την αληθινή γνώση και την αναζήτηση σε μεγαλύτερο βαθμό, ενισχύει και ενθαρρύνει τέτοιου είδους συμπεριφορές ευνοώντας ένα νέο είδος ναρκισσισμού και εγωστρέφειας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ MsK - Σεβαστέ Αρχηγέ μας,

 

Ανάγνωσα προσεκτικά την κριτική σου και συμφωνώ σε αρκετά, ωστόσο μερικά επιχειρήματά σου, προσφέρουν βορά σε αρνητικές σκέψεις. Χαρακτηριστικά αναφέρω το γεγονός ότι αρχικά φαίνεσαι πρόθυμος να φιλοξενείς κριτικές στο δικτυακό σου τόπο , αλλά μετά πυροβολείς τους πάντες και τα πάντα στο πέρασμά σου. Πρόκειται περί αληθινού ατοπήματος, διότι υποσκάπτεις την δημοκρατικότητα του site σου, την οποία με τόσο κόπο εσύ και οι συνεργάτες σου φιλοτεχνούσαν μέχρι τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον όλα θα είναι ωραία και ρόδινα όπως στο παρελθόν.

Δεν έχω τίποτα να προσθέσω πάνω στην συζήτηση περί κοινωνιολογίας που ξεκίνησε, διότι οι γνώσεις μου δεν φτάνουν σε βάθος σε αυτό το ζήτημα, και έχω μάθει να μην ομιλώ εκεί όπου δεν έχω γνώση. Συγγνώμη για την περιαυτολογία - ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτή τη φορά! Δεν κάνω πόλεμο. Ζητώ από αυτό το βήμα ειρήνη και συνεργασία για το καλό όλων μας και του διαλόγου. Ελπίζω, να συμφωνήσεις μαζί μου!

 

God bless you all!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bucaneer

 

Αξιότιμε MsK

 

Με προσοχή διάβασα την δημοσίευσή σου. Δυστυχώς, βλέπω ότι η παρεξήγηση περί των λεγομένων μου παραμένει. Επιπλέον, με απαγοήτευση διαπιστώνω απόπειρα φιμώσεως της καλόβουλης και καλοπροαίρετης κριτικής που προσπαθώ να κάνω με στόχο πάντα την βελτίωση του διαδικτυακού αυτού τόπου. Ομολογώ ότι εξεπλάγην από το έντονα επιθετικο ύφος εναντίον μου.

 

Επιπλέον, εγώ δεν είπα το site να μην κάνει δεκτόυς τους τεχνόπληκτους στους κόλπους του. Αλλά μου προξενεί εύλογα ερωτηματικά το γεγονός του ότι αντί να προάγει την αληθινή γνώση και την αναζήτηση σε μεγαλύτερο βαθμό, ενισχύει και ενθαρρύνει τέτοιου είδους συμπεριφορές ευνοώντας ένα νέο είδος ναρκισσισμού και εγωστρέφειας.

 

 

Πουθενά στο προηγούμενο μήνυμά μου δεν ανέφερα ότι θα φιμωθεί η καλοπροαίρετη και καλόβουλη κριτική σου. Κάθε άλλο, διατύπωσα ότι είναι αποδεκτά οποιαδήποτε σχόλια αυτού του είδους και σου παρέθεσα με επιχειρήματα τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ με το αρχικό σου μήνυμα. Ωστόσο δεν νομίζω ότι έγινα κατανοητός και γι αυτό μάλλον το συμπέρασμά σου ήταν ότι το μήνυμά μου είχε έντονα επιθετικό ύφος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Mythozz

 

Αγαπητέ χρήστη, λυπάμαι αλλά παρά την φιλότιμη προσπάθειά σου να ασκήσεις "επικοδομητική" κριτική, κατάφερες έμμεσα να προσβάλλεις ένα μέλος του Mystaff και κατ' επέκταση ολόκληρο το mystaff. Μια πολυπληθή ομάδα χρηστών δηλαδή, που αφιλοκερδώς, 7 ημέρες την εβδομάδα, αφήνουν σημαντικά πράγματα απο τη ζωή τους, προσωπική ή μη, για να βρίσκουν σε ολόκληρο το Internet, ή να προμηθεύονται μέσω Δελτίων Τύπου, τα τελευταία Νέα σε Ελλάδα και τον Κόσμο γενικότερα, για να μπορείς εσύ και οι υπόλοιποι να τα σχολιάζεις. :)

 

sto parapanw 8a diafwnisw.

Exontas yparxei kai egw melos enos team enos megalou site sto elliniko net den simfwnw me tin parapanw apopsi sou.

Ean afineis simantika pragmata gia ayto pou kaneis tote prwtos apo olous den sebesai esi ton eayto sou kai ara den boreis na apaiteis apo tous allous na se sebontai.

I enasxolisi ayto 8a prepei na ginetai ston parapleyro xrono kai den prepei na afineis pio simantika pragmata gia aytin. Teleia kai payla.

 

Ean den boreis just quit. Den eisai ypoxreomenos na to kaneis.

 

Bebea oloi edw pou diabazoun se eyxaristoun ktl ktl kai ayto einai i i8iki antamoibi. OMWS den prepei na kaneis kati eis baros tou eaytou sou.

 

Etsi kai egw otan eida oti den me pernei allo gia ton a,b,c proswpiko logo kai den borousa na sinexisw apofasisa na apoxwrisw me anoixto to endexomeno na epistrepsw kapote. To protimisa ayto. Pote den eipa oti asxoliomoun me to site kai afina alla simantika pragmata stin zoi mou. Otan ayto arxise na simbainei sistimatika kai epeidi den borousa na asxoli8w me to site epeidi 8ewrw oti einai se katwtero level proteraiotitas stin zoi mou apla to afisa.

 

Opote den boreis na ka8esai na les oti kanw ayto kai afinw alla pragmata simantika gia mena wste na sas parexw enimerwsi. Ean 8eleis na tin parexeis ok, do it alla min "klaigesai". Isos kaneis mia 8ysia alla dne prepei na tin diatympanizeis pros ta exw dioti ayto den se kanei pio aresto sta matia tou anagnwsti.

 

Filika panta...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον broxopoios

 

Filika panta...

 

Και εγώ θα διαφωνήσω με τη σειρά μου.

 

Όταν κάτι γίνεται σαν χόμπυ, σαν παράπλευρη ενασχόληση, σαν κάτι απο ενδιαφέρον και χωρίς κάποιο έσοδο απο αυτό, τότε γίνεται εσκεμμένα, και με γνώση όλων των συνεπειών. Κανένας δεν κλαίγεται εδώ, πολύ περισσότερο εγώ, που σαν μεγάλο παιδί πλέον ξέρω τις υποχρεώσεις, τις ανάγκες, τα χόμπι και τα θέλω μου. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα υπόλοιπα μέλη του Myphone Staff. Ανέφερα τις λεπτομέρειες της δουλειάς τους εδώ όχι για λύπηση όπως πολύ λανθασμένα και ίσως επιπόλαια βιάστηκες να τονίσεις, ίσως και απο δική σου εμπειρία, αλλά πολύ απλά για να πω την αλήθεια. Οτι ναι με θυσίες κάποιες φορές (μικρές ή μεγάλες) κάνουν αυτό που κάνουν επειδή το γουστάρουν. Αν ήταν να μην κάνουν καμία θυσία τότε πίστεψέ με κανένας δεν θα υπήρχε σε αυτό το site, κανένας δεν θα έφτιαχνε όλα αυτά που εσύ δωρεάν απολαμβάνεις... Ξέρεις γιατί? πολύ απλά γιατί ΔΕΝ είναι δουλειά. Είναι χόμπυ. Έτσι σαν χόμπυ ΔΕΝ θα έπρεπε να υπερισχύει, της δουλειάς, της οικογένειας, της προσωπικής ζωής, του ελεύθερου χρόνου, της παρέας κλπ.... Θα έπρεπε να ήταν άκριβώς μετά απο αυτά. Στα λίγα λεπτά που μένουν δηλαδή πριν κοιμηθείς καθε μέρα... με αποτέλεσμα... ένα ανύπαρκτο site. :(

 

Ετσι όταν αναφέρθηκα στον 7ημερο χαρακτήρα ενημέρωσης του site, και στην έλλειψη υλικής ανταμοιβής, περίμενα κάποιος να κατανοήσει τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες τα μέλη του λειτουργούν ή εχουν επιλέξει να λειτουργούν. Όταν μια δουλειά είναι, καθαρά εθελοντική φυσικά και δεν υπάρχουν πιέσεις ή υπερβάσεις σε άλλους τομείς τις ζωής μας. Όταν όμως κάτι το αγαπάς πολύ, είναι πολύ εύκολο να δωθείς σε αυτό, να ξεφύγεις, να αφεθείς και να κάνεις ίσως κάτι παραπάνω απο αυτό που θα έκανες κάτω απο άλλες συνθήκες.

 

Αυτό ακριβώς κάνουν τα παιδιά του Myphone. Εθελοντικά κάνουν όλα όσα κάνουν, χωρίς χρήματα, χωρίς ΚΑΜΙΑ ανάγκη για δικαίωση ή αναγνώριση, αφού κανένας τους δε βγήκε να διατυμπανίσει το τι κάνει. Αντιθέτως... αμφιβάλλω αν 10 άτομα συνολικά ξέρουν ΟΛΟΥΣ τους Editors και τα μέλη που συμμετέχουν στο να έχουμε σαν site όλα όσα έχουμε (δεν θα κάτσω να τα αναφέρω). Κανένας ποτέ απο όλους αυτούς, που είναι δεκάδες, δεν ζήτησε κατι παραπάνω, αλλά όλα όσα κάνουν, τα κάνουν με δικές τους θυσίες που γιαυτούς ίσως είναι δικαιολογημένες γιαυτό που γουστάρουν. Κάτι τέτοιο ισχύει και για εμένα. :!:

 

Ετσι, δεν ζητώ το σεβασμό κανενός, αφου πιστεύω πως τον έχω κερδίσει, δεν ζητώ να με λυπηθούν για κάτι που... μόνο καλά λόγια φέρνει στην εικόνα του site, και προπαντώς δεν μετανιώνω για κάτι που κάνω με θυσίες... γιατί εκεί κρύβεται η πραγματική έννοια του να κάνεις κάτι που "αγαπάς". Να το κάνεις ανεξάρτητα με το τι θα συμβεί, τι πρόβλήματα ή υποχρεώσεις έχεις. Και ναι... χαίρομαι που τα καταφέρνα και τα συνδυάζω όλα, με επιτυχία κατά τη γνώμη μου.

 

Έτσι κλείνοντας, λυπάμαι που παρεξήγησες πλήρως τα λεγόμενά μου, λεγόμενα που στα 5 χρόνια της παρουσίας μου στο χώρο αυτό ποτέ δεν έχω αναφέρει, ποτέ δεν έχω εκμεταλλευτεί και ποτέ δεν έχω βασίσει τις δυνατότητές ή το "όνομά" μου σε αυτά. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση των παιδιών που "εργάζονται αφιλοκερδώς", 7 μέρες την εβδομάδα, για κάτι που γουστάρουν... πιστέυω αρμόζει άλλη απάντηση απο αυτή που έδωσες.

 

Φιλικά. :happy:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με τη σειρά μου θα συμφωνήσω και με τους 2 σας.

 

Το ότι θέλει θυσίες το site, θέλει, το γνωρίζουμε όλοι μας αρκετά καλά. Οι θυσίες αυτές μπορεί να είναι προσωπικός χρόνος ή το να παρατήσεις σε άκρη μια νυχτερινή έξοδο ή έναν καφέ (κάπου τα είχα ξαναγράψει αυτά). Ωστόσο έχουμε τη διάθεση να το κάνουμε πιστεύω και εγώ και ο Mythozz, όμως και πάλι κανείς από τους δύο μας δεν κλαίγεται γι αυτό. Να πω την αλήθεια; Σήμερα έκατσα μέσα. Θα μπορούσα μέχρι και τώρα να μην ήμουν εδώ και να έκανα κάτι πολύ καλύτερο ;) Ωστόσο θέλησα και κάθησα και για να πω την αλήθεια είμαι και χαρούμενος γι αυτό. Θέλοντας και μη έχω πάθος για το χόμπυ μου και μπορώ να παραμερίσω κάποια άλλα θέματα.

 

Όχι όμως ότι αυτά είναι απαραίτητα πιο σημαντικά ή ότι προσβάλω τον εαυτό μου αδιαφορώντας γι αυτά. Παν μέτρον άριστο. Όλα έχουν το χρόνο τους. Αν αύριο π.χ. οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις με... κάνουν να ξενυχτήσω θα το κάνω, γιατί διαφορετικά θα υπάρχουν άλλα αποτελέσματα. Μεθαύριο όμως μπορεί να μην πάω κινηματογράφο για να κάτσω να φτιάξω κάτι που επείγει στο site. Την ταινία θα την δω αργότερα... θα την δω όμως :)

 

Broxopoie, έχεις δίκιο όμως σε κάτι και γι αυτό συμφώνησα μαζί σου. Αν δεις ότι πραγματικά δεν γίνεται να αντεπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου, όποιες και αν είναι αυτές, τότε ναι θα παραιτηθείς - δεν θα περιμένεις να σου πουν να φύγεις, γιατί διαφορετικά, και εσύ δεν είσαι "εντάξει" προς τον εαυτό σου, και οι άλλοι. Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά μάλλον κανείς από εμάς δεν νομίζω ότι πιέζει τον εαυτό του βάζοντας στην άκρη άλλα πράγματα για να ασχοληθεί με το site. Το ότι χρειάζονται κάποιες ώρες καθημερινώς χρειάζονται. Το ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, υπάρχουν. Σιγά σιγά όμως :) Προχθές άρχισα να φτιάχνω έναν συγκριτικό πίνακα from scratch π.χ., έφαγα 28 ώρες και ακόμη δεν είναι έτοιμος. Δεν παραπονιέμαι γι αυτό, ωστόσο σε έναν "φίλο" θα έλεγα με ικανοποίηση - όταν αυτός είναι έτοιμος - ότι παιδεύτηκα τόσες ώρες και βγήκε κάτι που αξίζει. Αυτό είναι και η μόνη ανταμοιβή μου / μας πιστεύω. Το να βλέπεις ότι το αποτέλεσμα αξίζει - και παράλληλα σου δίνει το κίνητρο για να συνεχίσεις.

 

------- Μέρος 2ο

 

Αυτή η απάντηση φυσικά θα μπορούσε να καλύψει εν μέρει και τα σεβαστά μέλη του forum, που ξεκίνησαν τη συγκεκριμένη συζήτηση. Δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεχνάμε ότι το site είναι ερασιτεχνικό και δεν κρύβεται από πίσω κάποιος μεγάλος εκδοτικός οργανισμός, ούτε φυσικά έχουμε στη διάθεσή μας δεκάδες άτομα προσωπικό, ώστε να "δημιουργούν" ειδήσεις και να μην περιορίζονται απλά σε μια "ωμή" μετάφραση. Φυσικά, ο καθένας από εμάς μπορεί να γίνει καλύτερος. Όλοι μας ξεκινήσαμε από κάπου για να εξελιχθούμε με τα χρόνια προς το καλύτερο και σε διαβεβαιώ ότι αυτό θα γίνει και εδώ, τόσο με το site ως site, όσο και με τα παιδιά, που προσφέρουν απλά και μόνο επειδή έχουν τη διάθεση, την όποια βοήθειά τους.

 

Κάποιοι από εμάς είμαστε πιο έμπειροι και μερικοί από εμάς μπορούν να προσφέρουν και αυθετικές ειδήσεις ή/και άρθρα, όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο και ελπίζω ειλικρινά τα σχόλιά σου να μην στρέφονται προσωπικά προς τους συντάκτες.

 

Όλες οι παρατηρήσεις σας είναι βέβαιο ότι θα ληφθούν σοβαρά υπ' όψην και πάντα να γνωρίζετε, ότι πραγματικά είμαστε ανοικτοί σε νέους σύνεργάτες που με το δικό τους τρόπους θα συνεισφέρουν σε οποιονδήποτε τομέα στο site.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω την αμυδρά εντύπωση οτι οι δύο γραμματιζούμενοι φίλοι είναι ένας. Γραφουν με ύποπτα παρόμοιο ύφος, γράφτηκαν με διαφορά μιας μέρας και ο δεύτερος ήρθε σε βοήθεια του πρώτου από το πρώτο του μήνυμα, σχεδόν αμέσως μόλις γράφτηκε.

 

Όπως έλεγε και ο Bill Murrey στο "What About Bob": Roses are red, violets are blue, I'm a schizophrenic and so am I.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

 

Εχω την αμυδρά εντύπωση οτι οι δύο γραμματιζούμενοι φίλοι είναι ένας.

 

 

Ακριβώς η ίδια εντύπωση δημιουργήθηκε και σ' εμένα, καθώς διάβαζα, σήμερα για πρώτη φορά, τα posts με τη σειρά. Η διατύπωση, αλλά και η δομή των σκέψεών τους είναι παρόμοιες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο πανομοιότυπος τρόπος έκφρασης και η συμφωνία των απόψεων δεν παραπέμπουν απαραίτητα στο ίδιο άτομο. Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας αντί να κάνουμε τους ντετέκτιβ... :)
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...