Jump to content

Αναβάθμιση από Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3/32gb (budget 200€)


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω 2 χρόνια σχεδόν το κινητό αυτό. Θέλω να περάσω σε κάτι καλύτερο.

Δεν το θέλω για παιχνίδια. Το θέλω μόνο για browsing, τα κλασικά apps και θα προτιμούσα να έχει καλή κάμερα. Επίσης βασική προυπόθεση είναι η διάρκεια μπαταρίας. Με το ρεδμι με την χρήση που κάνω μου κρατάει μία μέρα, δηλαδή το φορτίζω το βράδυ, οπότε είμαι ευχαριστημένος.

Τι μου προτείνετε?

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 250€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5.5+

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο; 32gb

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; whatever

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; whatever

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) maybe

7) Χρειαζομαστε nfc? οχι

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων; όχι

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; oxi

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε.

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming; οχι

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας; τοπ αν γινεται

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα; οχι

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε). ναι

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια; ΝΑΙ ΣΟΣ

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono? NAI

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd? nai

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Edited by stoni90
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια σε πειραζει αν πεσεις καμια ωριτσα sot κατω ή θες τουλαχιστον οση ηταν και του rn3pro ? Αν δεν σε πειραζει μπορεις να κοιταξεις το honor 6x που θεωρω οτι εχει την καλυτερη καμερα στις 5.5 ιντσες σε αυτα τα λεφτα. Μετα μπορεις να κοιταξεις το cool 1 (αν δεν σε πειραζει η ελλειψη sd). Τελος μπορεις να κοιταξεις το redmi note 4 snapdragon στα 157 ευρω ελλαδα που ενδεικτικα στις νυχτερινες θα εχεις αυτη τη βελτιωση (η πρωτη rn3pro και δευτερη rn4x) ενω στο βιντεο υπαρχει πλεον τροπος για 30 καρε σε χαμηλο φωτισμο (παραμενει αθλιος ο ηχος)

 

33149365244_814ee8191b_c.jpgIMG_20170104_202009 by Andreas L., on Flickr

 

33949290476_351206c173_c.jpgIMG_20170408_204618_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ψήνει αρκετα το redmi note 4 snapdragon στα 157 ευρω

 

Αν δεν σε πειράζει ο ελαφρώς πιο αδύναμος επεξεργαστής, δεν θα έχεις πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει ο ελαφρώς πιο αδύναμος επεξεργαστής, δεν θα έχεις πρόβλημα. :)

 

Ισχυει. Επειδη τα ειχα και τα 2, σε βαρια παιχνιδια εχει λιγα frame drops παραπανω χωρις να σημαινει οτι τα παει ασχημα.

 

Σε εμπειρια χρησης βεβαια δεν θα χασεις κατι. Απο τη στιγμη ομως που γραφεις οτι δεν παιζεις βαρια παιχνιδια δεν νομιζω να χεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για να μη γεμίζουμε νέα threads συνεχίζω εδώ. To Redmi note 4 αγοράστηκε τελικά περισυ αλλα δόθηκε σε συνεργάτη και έιμενα τελικά με το KENZO. Οπότε επανέρχεται το ερώτημα με το ίδιο περίπου budget 250-350 και τις άνω προυποθέσεις.

Κατόπιν πρότασης στο άλλο νήμα κοιτάω το HTC U Ultra. Ερώτηση? Μπορεί να κανω customize Rom κλπ? παίρνει Gcam ή δεν χρειαζεται να το πειράξω?Το βρήκα σε καλή τιμή σε σκρουτζομάγαζο και μιας και έχει σπάσει η οθόνη του Kenzo λεω να παω αμεσα να το τσιμπήσω. Μου αρεσει και το μεγεθος το 5,7.

Βέβαια απο κριτικες στο νετ βλέπω μετρια σχολια και μετριες κριτικές.

Edited by stoni90
Link to comment
Share on other sites

Για να μη γεμίζουμε νέα threads συνεχίζω εδώ. To Redmi note 4 αγοράστηκε τελικά περισυ αλλα δόθηκε σε συνεργάτη και έιμενα τελικά με το KENZO. Οπότε επανέρχεται το ερώτημα με το ίδιο περίπου budget 250-350 και τις άνω προυποθέσεις.

Κατόπιν πρότασης στο άλλο νήμα κοιτάω το HTC U Ultra. Ερώτηση? Μπορεί να κανω customize Rom κλπ? παίρνει Gcam ή δεν χρειαζεται να το πειράξω?Το βρήκα σε καλή τιμή σε σκρουτζομάγαζο και μιας και έχει σπάσει η οθόνη του Kenzo λεω να παω αμεσα να το τσιμπήσω. Μου αρεσει και το μεγεθος το 5,7.

Βέβαια απο κριτικες στο νετ βλέπω μετρια σχολια και μετριες κριτικές.

 

Οντως εχει κακα σχολια θα ελεγα ουτε καν μετρια αλλα εχει να κανει και με την τιμη που ειχε τοτε η οποια ηταν οντως εξωφρενικη

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει κακα σχολια θα ελεγα ουτε καν μετρια αλλα εχει να κανει και με την τιμη που ειχε τοτε η οποια ηταν οντως εξωφρενικη

Διάβασα και όντως για 600-700 ευρω που λανσαρίστηκε τότε ισως να ηταν υπερβολικά. Το θέμα είναι σαν κατασκευή ανεξαρτήτου τιμής όμως είναι καλή? επίσης 310 ευρώ τωρα ίσως να είναι αυτο που θα έπρεπε να εχει απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και όντως για 600-700 ευρω που λανσαρίστηκε τότε ισως να ηταν υπερβολικά. Το θέμα είναι σαν κατασκευή ανεξαρτήτου τιμής όμως είναι καλή? επίσης 310 ευρώ τωρα ίσως να είναι αυτο που θα έπρεπε να εχει απο την αρχη.

 

Το κοιτουσα και εγω αυτο το κινητο λογο τις χαμηλης τιμη του. Οντως ειναι ψιλοθαμμενο αλλα με την προυποθεση οτι ειχε 700 ευρω και το συγκρινανε με τις κορυφαιες επιλογες . Σε αυτη την τιμη δε νομιζω να υπαρχει αλλο κινητο με αυτο το hardware. Δυο πραγματα με κρατησανε απο την αγορα του, πρωτα η μπαταρια του γενικα ειναι μετρια, και λιγοτερο το μεγεθος, ειναι σχετικα μεγαλο (βεβαια 5,7).

Αν αυτα δε σε απασχολουν πιστευω ειναι καλη λυση.

Μια ακομη επιλογη στις 5,7 ειναι και το galaxy a7 2017. Οριακα στο μπατζετ σου ξεκιναει καπου 345. Αλλα ειναι με καλη αυτονομια και waterproof.

Edited by c-max
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως εχει πολυ καλη καμερα με OIS. Βέπω το συγκρινουν με το samsung s8 οποτε αυτο λεει πολλα.

Βεβαια η μπαταρια ειναι κατι που μπορεις να το αντιμετωπισεις πχ με ενα powerbank. Αλλα μια κακη καμερα πως;

Δεν ξερω αλλα με μονο μειονεκτημα τη μετρια μπαταρια του ισως αξιζει. Μεχρι στα 300 δε βλεπω πολλες επιλογες.

Τεσπα αν βγαλεις ακρη πες μου και εμενα :lol: που το κοιταω εδω και αρκετες μερες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι κατάλαβα η σελφι δεν σε ενδιαφέρει καθόλου, κάμερα ήσουν ικανοποιημένος με το Redmi note 4 και ψάχνεις για κάτι καλύτερο με ίδια αυτονομία σωστά;

Αν ναι, και με δεδομένο ότι δεν τρελαίνεσαι για την 800αρα μπαντα, κοίτα και το honor 7x. Το έχω. Είναι καλύτερο στα πάντα από Redmi note 4, με ίδια αυτονομία (ελαφρώς χειρότερη ανάλογα την χρήση) και έχει δύο κάμερες με bokeh effect, είναι πανέμορφο, σφαιρατο, και τα δύο βασικά του μειονέκτηματα είναι έλλειψη nfc, και μετριότατη σελφι.

Στην Κίνα, έχει 180 ευρώ μαζί με ασφάλεια τελωνείου στα 32 gb και 210 στα 64gb. Ενώ είναι δικαρτο με την επιλογή η μία θύρα να γίνει SD card.

Αν τώρα θες από Ελλάδα, πας στο Huawei mate 10 lite, που έχει καλύτερη σελφι και 800αρα μπάντα.

Το HTC που λες έχει μάλλον καλύτερες κάμερες αλλά τίποτα άλλο. Ενώ σε αυτονομία είναι πολύ πίσω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, εγω τελικα πηρα το HTC. Η ελλειψη 800αρας με ενδιαφερει.

 

Κοίταξε, θα έπαιρνα ένα από τα δύο. Επειδή δε με ενδιαφέρει η 800αρα και επειδή το dxmark εδωσε καλή κριτική για φωτο συν τα καλα σχόλια που έχω ακούσει για την αυτονομία με έπεισαν για το mi note 3. Αλλά όντως. πιστευω και το HTC σε αυτα τα λεφτά τωρα ειναι πολυ καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...