Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση από 15/6/2017


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν πια αρχισει να ερχονται τα SMS στις σιμ που ειναι σε περιαγωγη με τις νεες ρυθμισεις που θα ισχυσουν τελικα απο 29.06.17. Το μηνυμα απλα παραπεμπει στην γνωστη πια ιστοσελιδα της βοντα με τις νεες ανακοινωσεις http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=12552

 

Τελικα ολη η ιστορια εγινε για να συνεχισει η βοντα να χρεωνει ακομα 2 βδομαδες! Ξεφτιλα...

Στην προηγούμενη ανακοίνωση που ήθελε να βάλει τα 8 euro ταρίφα έλεγε σε ένα σημείο

 

Συνδρομητές καρτοκινητής και καρτοπρογράμματος, ιδιώτες και επαγγελματίες (από 1η*Ιουνίου 2017)

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

 

Την παραπάνω μπορούσε να εφαρμοστεί από 1 Ιουνίου αλλά δεν της εκατσε

 

Την οδηγία της ΕΕ από 29/6 αντί 15 /6

Δηθεν ότι δεν είναι έτοιμη από αυτό καταλαβαίνει κανένας

 

 

Και η cosmote είχε βγάλει κάτι παρόμοιο. και η cosmote έκανε κωλοτουμπα αλλά την νέα ανακοίνωση για ελεύθερο roaming στην ΕΕ την εφάρμοσε άμεσα

 

 

Λες και στην cosmote πατάνε κουμπί αφής και στην Vodafone γυρίζουν μανιβέλα. Για να γίνουν ενέργειες Ποιος το πιστεύει αυτό άραγε! Μόνο κανένας χαζός

 

 

Το πιστεύω αυτό ότι έγινε για ότι τσιμπήσουν για 2 εβδομάδες σου λέει κάποιος θα πάει κάπου δουλειά /διακοπές ότι αρπάξω. μόνο ξεφτίλα που λες

 

ΝΤΡΟΠΉ & ΑΙΣΧΟΣ!! ! !

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έως τώρα το φοιτητικό με ενεργοποιημένο πακέτο όμως όχι φοιτητικό αλλά πακέτο με 300 προς όλους κλπ λειτουργεί στην Κύπρο . (Με μηδενικό υπόλοιπο σε ευρώ)
[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

εχει σημασια να επιβεβαιωσουν και αλλοι φιλοι τι ακριβως γινεται με τα καρτοκινητα σε περιαγωγη, και αυτοι με φοιτητικο και αυτοι με απλο CU ή καρτοκινητο ή αλλο προγραμμα καρτοκινητης βοντα Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αυτή τη στιγμή που γράφω είναι 11:40 ώρα Ιταλίας και σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία υπηρεσία roaming. Επικοινώνησα με το Vodafone cu και μου είπαν ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα! Όταν γυρίσω Ελλάδα την Δευτέρα πάω κατευθείαν για what's up!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αυτή τη στιγμή που γράφω είναι 11:40 ώρα Ιταλίας και σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία υπηρεσία roaming. Επικοινώνησα με το Vodafone cu και μου είπαν ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα! Όταν γυρίσω Ελλάδα την Δευτέρα πάω κατευθείαν για what's up!

 

Εχεις φοιτητικο CU? Δεν ειναι τυχαιο νομιζω οτι τα συστηματα παρουσιασαν προβλημα την πρωτη μερα που αλλαξαν οι χρεωσεις στην περιαγωγη στα καρτοκινητα βοντα.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αυτή τη στιγμή που γράφω είναι 11:40 ώρα Ιταλίας και σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία υπηρεσία roaming. Επικοινώνησα με το Vodafone cu και μου είπαν ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα! Όταν γυρίσω Ελλάδα την Δευτέρα πάω κατευθείαν για what's up!

 

Το ιδιο κι εγω στη Βουλγαρια απο σημερα το πρωι, με φοιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αυτή τη στιγμή που γράφω είναι 11:40 ώρα Ιταλίας και σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία υπηρεσία roaming. Επικοινώνησα με το Vodafone cu και μου είπαν ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα! Όταν γυρίσω Ελλάδα την Δευτέρα πάω κατευθείαν για what's up!

 

Το ιδιο κι εγω στη Βουλγαρια απο σημερα το πρωι, με φοιτητικό.

 

Είναι γνωστο εδώ και μέρες ότι από σήμερα δε θα λειτουργούν τα φοιτητικά το έχω γράψει και παραπάνω

"Οι συνδρομητές που έχουν καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό θα έχουν φραγή περιαγωγής (roaming) για Ε.Ε. και υπόλοιπο κόσμο από 29/06/2017 και μετά, δηλαδή η περιαγωγή δε θα είναι δυνατή, δε θα συνδέονται σε κανένα δίκτυο. Για να είναι δυνατή η περιαγωγή ή θα χρειαστεί να μετατρέψουν το υπάρχον καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό σε απλό CU , ή να προμηθευτούν νέο νούμερο καρτοκινητού CU. "

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστο εδώ και μέρες ότι από σήμερα δε θα λειτουργούν τα φοιτητικά το έχω γράψει και παραπάνω

"Οι συνδρομητές που έχουν καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό θα έχουν φραγή περιαγωγής (roaming) για Ε.Ε. και υπόλοιπο κόσμο από 29/06/2017 και μετά, δηλαδή η περιαγωγή δε θα είναι δυνατή, δε θα συνδέονται σε κανένα δίκτυο. Για να είναι δυνατή η περιαγωγή ή θα χρειαστεί να μετατρέψουν το υπάρχον καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό σε απλό CU , ή να προμηθευτούν νέο νούμερο καρτοκινητού CU. "

 

Του φιλου minas6600 δουλευει ομως οπως λεει στην κυπρο ενω ειναι φοιτητικο αλλα εχει βαλει ενα απλο CU πακετο.

Αλλα και το οτι δυο αλλοι φιλοι ενημερωσαν οτι τα δικα τους δεν δουλευουν (ο ενας Ιταλια και ο αλλος Βουλγαρια) ειναι ακρως ανησυχητικο.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ενημερωσω οτι αδω αγγλια το καρτοκινητο, βοντα ελλαδας σε περιαγωγη, απο σημερα πια δεν με χρεωνει στις εισερχομενες.
Link to comment
Share on other sites

Απλό και όχι φοιτητικό είναι το νούμερο;

 

Ειναι καρτοκινητο βονταφον, δεν υπαρχει φοιτητικο. Τα φοιτητικα ειναι CU.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ενημερωσω οτι αδω αγγλια το καρτοκινητο, βοντα ελλαδας σε περιαγωγη, απο σημερα πια δεν με χρεωνει στις εισερχομενες.

Εεεε έκανε ότι έπρεπε να κάνει από 15/6

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αυτή τη στιγμή που γράφω είναι 11:40 ώρα Ιταλίας και σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία υπηρεσία roaming. Επικοινώνησα με το Vodafone cu και μου είπαν ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα! Όταν γυρίσω Ελλάδα την Δευτέρα πάω κατευθείαν για what's up!

 

Πανε F2G,εχει περισσοτερα πακετα και τα bonus για περιαγωγη.Η Cosmote θελει αγορασμενα πακετα μη φοιτητικα.Και Bonus δεν γινεται περιαγωγη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από χθες το απόγευμα όλα δουλεύουν σωστά στην Ιταλία. Μου επιστρέψανε και 1,20€ που με χρέωσαν το πρωί όταν έκανα μια κλήση στην Ελλάδα και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Γινεται οι φιλοι που ποσταρουν για να μας ενημερωσουν για τις εμπειριες τους να αναφερουν και τι σιμ εχουν, ποιο προγραμμα και αν ειναι φοιτητικο ή αν εχουν βαλει μη φοιτητικο πακετο ενω εχουν φοιτητικο προγραμμα. Αυτο θα βοηθησει να καταλαβουμε τι γινεται με την περιαγωγη στις καρτες της βοντα, μεχρι στιγμης δεν εχουμε καταλαβει αν τα φοιτητικα τελικα εχουν φραγη περιαγωγης ή αν μπορουν να βαλουν ενα απλο πακετο CU και να εχουν υποστηριξη στην περιαγωγη (κατι αντιστοιχο με τις καρτες τις κοσμοτε που δεν επιτρεπει στα φοιτητικα πακετα την περιαγωγη αλλα σε αφηνει να βαλεις ενα απλο μη φοιτητικο πακετο και να κανεις την δουλεια σου στην περιαγωγη). Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχω το international και με ενημερωσαν τηλεφωνικα οτι δεν θα μπορω χρησιμοποιησω το κινητο μου στο εξωτερικo εκτος αν μεταφερθω προγραμμα.

 

Γνωριζει καποιος αν θα μπορω να επιστρεψω στο international οταν γυρισω Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το προηγουμενο ερωτημα μου με ειπε η εξυπηρετηση πελατων οτι γινεται επιστροφη στο international αλλα μονο μετα τη παροδο ενος μηνος. Ομως σε καθε αλλαγη προγραμματος χανεται ολοκληρο το χρηματικο υπολοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το προηγουμενο ερωτημα μου με ειπε η εξυπηρετηση πελατων οτι γινεται επιστροφη στο international αλλα μονο μετα τη παροδο ενος μηνος. Ομως σε καθε αλλαγη προγραμματος χανεται ολοκληρο το χρηματικο υπολοιπο.

 

Πω πω, πως τα καταφερε ετσι η βοντα! Να δημιουργησει τοσα προβληματα σε πελατες της, δεν μπορουσε να κανει οτι κανει η κοσμοτε στο θεμα της περιαγωγης των καρτοκινητων της και να τελειωνει το θεμα? Απιστευτο!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, πως τα καταφερε ετσι η βοντα! Να δημιουργησει τοσα προβληματα σε πελατες της, δεν μπορουσε να κανει οτι κανει η κοσμοτε στο θεμα της περιαγωγης των καρτοκινητων της και να τελειωνει το θεμα? Απιστευτο!

Αντέ να ταξιδεύεις συχνά και κάθε φορά να αλλάξεις πακέτο να αλλάξεις πακέτο να πας έξω να γυρίσεις να αλλάξεις ξανά εδώ στην Ελλάδα. να σου τύχει κάτι και να πρέπει να πας πάλι έξω και να μην έχει περάσει ο μήνας και να μην μπορείς να αλλάξεις πάλι...

 

Καλά νταξει βλέπω τα πράσινομπλε δίκτυα να παίρνουν πελάτες. Όλα τα παραπάνω σε βάρος της Vodafone είναι. δεν το καταλαβαίνουν τώρα όταν θα χάσουν πελάτες τότε θα πάρουν χαμπάρι τι γίνεται... Άσε τους κοιμούνται ακόμα

 

 

Σιγά μην κάτσει ο άλλος να κάνει όλα τα παραπάνω 1 φορά ναι.δεύτερη δεν θα υπάρχει... Στην επόμενη θα απολαμβάνει roaming στα πράσινομπλε δίκτυα!

 

 

Τόσο περιορισμό μόνο η Vodafone έβαλε κάνεις άλλος!

 

Καλά κάνω και δεν την συμπαθώ και δεν την έχω.. Δηλαδή και να την είχα με τα παραπάνω μην είδατε το παναη...

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μολις αιτηση για μεταφορα του αριθμου μου σε αλλο δικτυο, με ειπαν εως τη Τριτη το αργοτερο θα εχω ενεργοποιηθει. Βεβαια 30ευρω το κοστος αλλα τα 25 θα μου μεινουν στη καρτα ως υπολοιπο, ετσι κι αλλιως τοσο περιπου ειχα υπολοιπο στo international που θα τα εχανα αν εκανα αλλαγη σε αλλο προγραμμα για να δουλευει το κινητο μου στη Γερμανια.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παν προς πράσινη μεριά, να ξέρουν ότι μετά το 4μηνο, θα νεκρωνει το νούμερο. Οπότε η μπλε μεριά είναι μονόδρομος για Έλληνες εξωτερικού.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παν προς πράσινη μεριά, να ξέρουν ότι μετά το 4μηνο, θα νεκρωνει το νούμερο. Οπότε η μπλε μεριά είναι μονόδρομος για Έλληνες εξωτερικού.

Συγγνώμη επειδή με ενδιαφέρει το θέμα τι ακριβώς εννοείς; Μόλις διέκοψα τη σύνδεση μου στη wind και πήγα στη Vodafone σε καρτοκινητό επειδή διαμένω στο εξωτερικό και δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω πάγιο για ένα τηλέφωνο που δε χρησιμοποιώ. Βέβαια το νούμερο δε θέλω να το χάσω καθώς όλες οι τράπεζες και όλες οι επαφές μου έχουν το συγκεκριμένο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...