Jump to content

ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γαμο που ημουν τις προαλλες, ζητησαν 100 ευρω για τα air condition μονο (χωρια τα υπολοιπα).

 

Λυπαμαι πολυ αλλα η κατασταση εχει ξεφυγει.

 

Επρεπε να τα δωσει να ζηστησει αποδειξη και απο εκει καταγγελια σε πολλες Αρχες. Μονο το παραβολο ειναι υποχρεωτικο αλλα ειναι 15 ευρω

 

http://www.panagiapalatiani.gr/Article/26/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανθρωποι βαφτιζουν και παντρευουν ανθρωπους.Ο Χριατος ηταν ταπεινος και δεν ζηταγε ποτε αντιτιμο.Οι ανθρωποι ζητανε.

Οχυρωσανε το "μαγαζακι" τους και το προστατευουν με νυχια και με δοντια.Και φυσικα για ολα φταινε οι πιστοι που τους εφτασαν ψηλα προσκυνωντας και φιλωντας εικονες (εικονολατρεια δεν λεγοταν καποτε αυτο και τους κυνηγαγαν; ).

Ο Χριστος ειπε θα με βρειτε μεσα απο την αγαπη,κατω απο καθε πετρα,παντου.Ομως δεν βολευε τους παπαδες οποτε φτιαξανε εκκλησιες και ναους και στηθηκε η πιο κερδοφορα επιχειρηση.

Με λιγα λογια ειμαι Χ.Ο. αλλα αηδιαζω με ολα αυτα που μου πασαρουν σαν θρησκεια.

Χτες ημουν κουμπαρος στον κολλητο μου αφου χρειαστηκε να δωσω 250€ στην ενορια.Τα εδωσα για να μην τους την χαλασω αλλα αυτο παιδια δεν ειναι θρησκεια...Συγνωμη αλλα ειναι μαγαζι κι ελπιζω καποτε να ξυπνησουμε.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αντίληψη που έχουν αρκετοί ότι ο θρησκευτικός γάμος είναι πανάκριβος* ενώ ο πολιτικός δεν έχει έξοδα, είναι τελείως λάθος. Δεν φταίει η εκκλησία για τα στερεότυπα που έχουν κάποιοι ότι ο θρησκευτικός πρέπει να συνοδευτεί με νυφικά, λιμουζίνες, στολισμούς, κλαπατσίμπανα και κοψίδια...

Μπορεί κάποιος να κάνει θρησκευτικό με τά ίδια ακριβώς έξοδα του πολιτικού (δηλαδή τίποτα).

Επίσης, δεν μπορεί κάποιος να δηλώνει ΧΟ και το κριτήριο της επιλογής γάμου να είναι τα έξοδα και όχι ο συμβολισμός της κάθε επιλογής.

Και στο κάτω κάτω, τί νόημα έχει ο πολιτικός απ' τη στιγμή που ισοδυναμεί πλέον με το σύμφωνο συμβίωσης;

 

* και όχι μόνο να το χρησιμοποιούν και ως επιχείρημα για την υποστήριξη της επιλογής τους, αλλά και ως φαινόμενο για το οποίο κράζουν την εκκλησία. Tragic...

Φιλε πρόσεχε μην ξυπνήσεις απότομα και παθεις τίποτα κατα την προσγείωση στην πραγματικότητα.:p

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωποι βαφτιζουν και παντρευουν ανθρωπους.Ο Χριατος ηταν ταπεινος και δεν ζηταγε ποτε αντιτιμο.Οι ανθρωποι ζητανε.

Οχυρωσανε το "μαγαζακι" τους και το προστατευουν με νυχια και με δοντια.Και φυσικα για ολα φταινε οι πιστοι που τους εφτασαν ψηλα προσκυνωντας και φιλωντας εικονες (εικονολατρεια δεν λεγοταν καποτε αυτο και τους κυνηγαγαν; ).

Ο Χριστος ειπε θα με βρειτε μεσα απο την αγαπη,κατω απο καθε πετρα,παντου.Ομως δεν βολευε τους παπαδες οποτε φτιαξανε εκκλησιες και ναους και στηθηκε η πιο κερδοφορα επιχειρηση.

Με λιγα λογια ειμαι Χ.Ο. αλλα αηδιαζω με ολα αυτα που μου πασαρουν σαν θρησκεια.

Χτες ημουν κουμπαρος στον κολλητο μου αφου χρειαστηκε να δωσω 250€ στην ενορια.Τα εδωσα για να μην τους την χαλασω αλλα αυτο παιδια δεν ειναι θρησκεια...Συγνωμη αλλα ειναι μαγαζι κι ελπιζω καποτε να ξυπνησουμε.

 

 

Εγω δεν θα τα εδινα φιλε μου και ας τους χαλαγα το μαγαζακι !!!Ας τολμουσαν να μην κανουν κατι καλα ...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τα εδινα φιλε μου και ας τους χαλαγα το μαγαζακι !!!Ας τολμουσαν να μην κανουν κατι καλα ...

 

Δεν καταλαβες....δεν ηθελα να την χαλασω στα παιδια που παντρευα ,οχι στους παπαδες.

Ηταν δικος τους γαμος και δεν ηθελα να σταθω εμποδιο.

Μαλιστα ηθελε τα λεφτα ο παπας 1 μηνα πριν αλλα του τα εδωσα 1 βδομαδα πριν ,αφου με επρηξε στα τηλεφωνα.

Εχει ξεφυγει το πραγμα και οπως ειπα για ολα φταινε οι πιστοι που τους προστατευουν.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες....δεν ηθελα να την χαλασω στα παιδια που παντρευα ,οχι στους παπαδες.

Ηταν δικος τους γαμος και δεν ηθελα να σταθω εμποδιο.

Μαλιστα ηθελε τα λεφτα ο παπας 1 μηνα πριν αλλα του τα εδωσα 1 βδομαδα πριν ,αφου με επρηξε στα τηλεφωνα.

Εχει ξεφυγει το πραγμα και οπως ειπα για ολα φταινε οι πιστοι που τους προστατευουν.

 

Αφου ειχες και το περιθωριο εγω θα του ελεγα "δεν στα δινω" και να δουμε τι θα εκανε τοτε....Σιγουρα εχουμε κι εμεις ευθυνη . Αυτα γινονται στα μεγαλα αστικα καντρα κυριως . Στα χωρις δεν υπαρχουν ταριφες και ο καθε ενα δινει οτι θελει και αν θελει .

 

Μπορει να μην εχω εμεπιρια σε χωρια απο γαμους αλλα εχω απο 4 κηδειες και ξερω πολυ καλα .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος υπάρχουν και ενορίες όπως πριν τρία χρόνια που βάφτισαν την κόρη μου και δεν μου ζήτησαν ούτε λεφτά ούτε ρώτησαν για πολιτικούς γάμους, Όταν ήρθε η ώρα για αυτά πριν αρχίσει το μυστήριο είπαν μόνο στον νονο ότι έχει ευχαρίστηση για όσους βοήθησαν και έδωσε 50 ευρώ από μόνος του.

Το εκκλησάκι πολύ ωραίο στον Εύοσμο Θεσσαλονίκη.

Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος υπάρχουν και ενορίες όπως πριν τρία χρόνια που βάφτισαν την κόρη μου και δεν μου ζήτησαν ούτε λεφτά ούτε ρώτησαν για πολιτικούς γάμους, Όταν ήρθε η ώρα για αυτά πριν αρχίσει το μυστήριο είπαν μόνο στον νονο ότι έχει ευχαρίστηση για όσους βοήθησαν και έδωσε 50 ευρώ από μόνος του.

Το εκκλησάκι πολύ ωραίο στον Εύοσμο Θεσσαλονίκη.

Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

 

Ετσι ακριβως αλα στα πιο μεγαλα αστκα κεντρα το παπαδαριο προσπαθει να επιβαλει ανυπαρκτους νομους.Για ευνοητους λογους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος υπάρχουν και ενορίες όπως πριν τρία χρόνια που βάφτισαν την κόρη μου και δεν μου ζήτησαν ούτε λεφτά ούτε ρώτησαν για πολιτικούς γάμους, Όταν ήρθε η ώρα για αυτά πριν αρχίσει το μυστήριο είπαν μόνο στον νονο ότι έχει ευχαρίστηση για όσους βοήθησαν και έδωσε 50 ευρώ από μόνος του.

Το εκκλησάκι πολύ ωραίο στον Εύοσμο Θεσσαλονίκη.

Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

 

Ακριβώς αυτό.....για κάποια λαμόγια δεν χρειάζεται να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι!Αυτό ισχύει για ΟΛΕΣ τις δουλειές!

 

Εγώ πέρσι που παντρεύτηκα το μόνο που πλήρωσα στην εκκλησία ήταν το παράβολο του δημοσίου και επειδή δεν τα είχα ακριβώς (έπρεπε να μου δώσει ρέστα) είπα στον πάτερ να τα κρατήσει για το καλό της ενορίας........ούτε καν τα κράτησε......μου είπε να έρθω άλλη μέρα!!!!Απίστευτος!Όσον αφορά φώτα, κλιματισμό κ.α.....όλα κανονικότατα και ο κουμπάρος έδωσε από μόνος του κάτι (νομίζω 100€ γιατί ήταν και αυτούνου η ενορία)!!! Και μάλιστα μια μέρα μαζευτήκαμε όλα τα ζευγάρια του ίδιου μήνα γάμου, μας μίλησε ο Μητροπολίτης, κάναμε διάλογο για να ξέρουμε και να μας λύσει τις απορίες του μυστηρίου του γάμου και ταυτόχρονα μας μοίρασαν ένα βιβλίο για το μυστήριο του γάμου (τι είναι, συμβολίζει κ.α.) και την Αγία Γραφή.....συν ένα γλυκάκι στο τέλος...!!!! :)

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να τα δωσει να ζηστησει αποδειξη και απο εκει καταγγελια σε πολλες Αρχες. Μονο το παραβολο ειναι υποχρεωτικο αλλα ειναι 15 ευρω

 

http://www.panagiapalatiani.gr/Article/26/

 

Απο οσο ξερω, δινουν αποδειξη. Οτι εκανες δωρεα προς το ναο.

Υποχρεωτικη δωρεα, καταλαβες....;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω, δινουν αποδειξη. Οτι εκανες δωρεα προς το ναο.

Υποχρεωτικη δωρεα, καταλαβες....;)

 

Σωστα...Τωρα θυμηθηκα που εδωσαν στην πεθερα μου που εκανε ενα μνημοσυνο στην Αθηνα .Η ...δωρεα ειχε ατυπη ταριφα .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πρόσεχε μην ξυπνήσεις απότομα και παθεις τίποτα κατα την προσγείωση στην πραγματικότητα.:p

 

Βασικά έκανα έτσι το γάμο μου, οπότε καλύτερα ξύπνα εσύ και διεκδίκησε το δικαιωμά σου να ζεις με τις επιλογές σου.

Ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις το tragic...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα έτσι το γάμο μου, οπότε καλύτερα ξύπνα εσύ και διεκδίκησε το δικαιωμά σου να ζεις με τις επιλογές σου.

Ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις το tragic...

 

Και εγώ έτσι έκανα τον πολιτικό μου γάμο ,οικονομικά και χωρίς να χρειαστεί να ενδώσω στους εκβιασμούς της εκκλησίας ΑΕ.Επιλογή μου ήταν φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι έκανα τον πολιτικό μου γάμο ,οικονομικά και χωρίς να χρειαστεί να ενδώσω στους εκβιασμούς της εκκλησίας ΑΕ.Επιλογή μου ήταν φυσικά.
Οτι δηλαδη οι υπολοιποι που πληρωνουμε στις εκκλησιες, το κανουμε απο επιλογη και μετα μας αρεσει να γκρινιαζουμε.:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τα εδινα φιλε μου και ας τους χαλαγα το μαγαζακι !!!Ας τολμουσαν να μην κανουν κατι καλα ...

 

Τι ας τολμούσε ακριβώς; σου λέει απλά δε σου κάνω το μυστήριο κι άντε τρέχα εσύ να αλλάξεις εκκλησία ή να κάνεις παράπονα δεξιά και αριστερά τελευταία στιγμή. Μου έτυχε όπως έχω ήδη γράψει στη βάπτιση του γιού μου, ενώ μας είχε πει ότι έχετε ευχαρίστηση, του έδωσε η νονά 50ευρώ πριν αρχίσει η βάπτιση και μας είπε ότι θέλει αλλά 20 για τον ψάλτη αλλιώς δε μπορεί να αρχίσει το μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι έκανα τον πολιτικό μου γάμο ,οικονομικά και χωρίς να χρειαστεί να ενδώσω στους εκβιασμούς της εκκλησίας ΑΕ.Επιλογή μου ήταν φυσικά.

 

Μπράβο σου που έκανες την επιλογή σου. Ελπίζω το κριτήριο να μην ήταν το οικονομικό.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Χτες εμενα σε βαπτιση δεν μου ζητησαν τιποτα.

Δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις.

Αν θελεις κατι για την εκκλησια τοτε δωσε στο παγκαρι.

Οσο για τη βαπτιση πραγματι αν εχει κανει ο νονος πολιτκο κ μετα θρησκευτικο γαμο δεν πειραζει γινεται κανονικα η βαπτιση.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χτες εμενα σε βαπτιση δεν μου ζητησαν τιποτα.

 

Δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις.

 

Αν θελεις κατι για την εκκλησια τοτε δωσε στο παγκαρι.

 

Οσο για τη βαπτιση πραγματι αν εχει κανει ο νονος πολιτκο κ μετα θρησκευτικο γαμο δεν πειραζει γινεται κανονικα η βαπτιση.

 

Το ίδιο και σε μένα και για τον γάμο και για την βάπτιση και για γάμο που πάντρεψα ένα ζευγάρι. Δε μου ζήτησαν απολύτως τίποτα και μου είπαν ο,τι έχω ευχαρίστηση να το βάλω στο παγκάρι.

 

Καλό είναι να τα λέμε αυτά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση απο τις γενικεύσεις.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα και για τον γάμο και για την βάπτιση και για γάμο που πάντρεψα ένα ζευγάρι. Δε μου ζήτησαν απολύτως τίποτα και μου είπαν ο,τι έχω ευχαρίστηση να το βάλω στο παγκάρι.

 

Καλό είναι να τα λέμε αυτά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση απο τις γενικεύσεις.

 

Sent from mTalk

 

 

Ετσι ακριβως.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Βαπτίζεται και το παιδί μου αυτές τις ημέρες, δεν μας ρώτησε καν εαν η νονά είναι παντρεμένη και με τι γάμο. ( η νονά έχει κάνει πολιτικό )

Καλησπέρα δώστε μου μερικές διευκρινήσεις για την βάπτιση σας ,σας δημιουργήθηκε κάποιο θέμα με χαρτιά νονού ή την ώρα του μυστήριου ή στο λειξιαρχειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικα χρονια πηγε η μανα μου να κανει ενα μυστηριο.δεν θυμαμαι αν ηταν γαμος η βαφτιση.ειχε σκοπο να δωσει καποια χρηματα,με το που καθησε στο γραφειο αμεσως ο παππας της εβγαλε ενα καταλογο με τιμες.για φωτα και τετοια.της χτυπησε τοσο ασχημα αυτη η κινηση που του το ειπε.του ειπε οτι θα εδινα καποια χρηματα,αλλα τωρα δεν θα σας δωσω.της ειπε ο παππας οτι το μυστηριο θα γινει με οσο το δυνατον λιγοτερα φωτα.πραγμα το οποιο εγινε.βεβαια οι καλεσμενοι ειπαν οτι ηταν ωραια κai κατανυκτικα. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι λέει στο άρθρο.....

 

https://www.news.gr/ellada/article/2261630/pios-den-epitrepete-na-gini-nonos.html

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...