Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα, μονο 100? πωπω…

ε τοτε με τιποτα!!! ebay και επισκευή μονος του με οδηγιες από youtube ή οπου αλλου αυτές υπαρχουν.

Καποια στιγμη ειχα βρει μια σελιδα με ολες τις επισκευες στο κινητο αυτό, τις ειχα ποσταρει αλλα τωρα ποιος τις βρισκει...:wacko:

 

Όταν το κινητό είχε πέσει κοντά στα 170-180 καινούριο, πόσο να δίνεται μετάχειρο; Είχα δει και 130 πριν κάνα 5μηνο (που σκεφτόμουν να το δώσω αλλά τελικά το έχω για backup phone).

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κινητό είχε πέσει κοντά στα 170-180 καινούριο, πόσο να δίνεται μετάχειρο; Είχα δει και 130 πριν κάνα 5μηνο (που σκεφτόμουν να το δώσω αλλά τελικά το έχω για backup phone).

 

Καλησπέρα, το πουλανε ακομα καινουριο? στο skroutz δεν το βγαζει πλεον το 2.

Εμενα εχει ακομα εγγυηση μεχρι του χρονου μεσα Ιανουαριου, μετα θα παιξω μαλλον και με καμια custom rom για τελευταιο android και root, twrp recovery κτλ.

Για τοσα λιγα ευρω δεν λεει να το πουλησει καποιος εκτος αν χρειαζεται παρα πολυ τα χρηματα αυτα φυσικα.

Εγω παντα κραταω ενα κινητο (smartphone φυσικα) για backup phone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδεία εμένα παρουσιάζει το εξής. Σαν να πατιεται η οθόνη μόνη της σε διάφορα σημεία. Σε ένα Γερμανό που το πήγα μου είπανε ότι είναι θέμα λειτουργικού. Σε έναν άλλο τεχνικό μου είπε οθόνη. Και σε έναν άλλο τεχνικό μου είπε πλακέτα. Εσάς σας παρουσιάζει κάτι ανάλογο; Τι με συμβουλεύεται να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πουλανε ακομα καινουριο? στο skroutz δεν το βγαζει πλεον το 2.

Εμενα εχει ακομα εγγυηση μεχρι του χρονου μεσα Ιανουαριου, μετα θα παιξω μαλλον και με καμια custom rom για τελευταιο android και root, twrp recovery κτλ.

Για τοσα λιγα ευρω δεν λεει να το πουλησει καποιος εκτος αν χρειαζεται παρα πολυ τα χρηματα αυτα φυσικα.

Εγω παντα κραταω ενα κινητο (smartphone φυσικα) για backup phone.

 

Όχι, τόσο έκανε πριν φύγει από τα μαγαζιά. Πλέον δεν το βρίσκεις :) Λογική είναι η τιμή 100-120. Δεν μπορείς να το δώσεις παραπάνω, ούτε το δίνεις με τη λογική "έχει εγγύηση μέχρι τότε". Αν είναι infoquest, ένα 10ρικο παραπάνω θα το πιάσεις σίγουρα. Αν όχι, δεν νομίζω.

 

Ρε παιδεία εμένα παρουσιάζει το εξής. Σαν να πατιεται η οθόνη μόνη της σε διάφορα σημεία. Σε ένα Γερμανό που το πήγα μου είπανε ότι είναι θέμα λειτουργικού. Σε έναν άλλο τεχνικό μου είπε οθόνη. Και σε έναν άλλο τεχνικό μου είπε πλακέτα. Εσάς σας παρουσιάζει κάτι ανάλογο; Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

 

Μοιάζει για θέμα οθόνης. Για να δεις αν είναι θέμα λογισμικού, θα κάνεις ένα factory reset.

Έχεις tempered glass πάνω; Αν ναι, δοκίμασε να το δουλέψεις χωρίς αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τόσο έκανε πριν φύγει από τα μαγαζιά. Πλέον δεν το βρίσκεις :) Λογική είναι η τιμή 100-120. Δεν μπορείς να το δώσεις παραπάνω, ούτε το δίνεις με τη λογική "έχει εγγύηση μέχρι τότε". Αν είναι infoquest, ένα 10ρικο παραπάνω θα το πιάσεις σίγουρα. Αν όχι, δεν νομίζω.

 

 

 

Μοιάζει για θέμα οθόνης. Για να δεις αν είναι θέμα λογισμικού, θα κάνεις ένα factory reset.

Έχεις tempered glass πάνω; Αν ναι, δοκίμασε να το δουλέψεις χωρίς αυτό :)

 

Έκανα facrory reset. To θέμα είναι ότι το κάνει και στο recovery. Έχω τζαμί απάνω. Θα δοκιμάσω χωρίς αυτό. Θα το δουλέψω χωρίς glass. Εσάς το κάνει αυτό; Μήπως φταίει η ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα facrory reset. To θέμα είναι ότι το κάνει και στο recovery. Έχω τζαμί απάνω. Θα δοκιμάσω χωρίς αυτό. Θα το δουλέψω χωρίς glass. Εσάς το κάνει αυτό; Μήπως φταίει η ρομ;

 

Έβγαλα το glass έκανα ξανά factory reset αλλά πάλι τα ίδια. Μάλλον πάω για οθόνη. Υπάρχη κάνεις καλός τεχνικός εδώ Αθήνα να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τόσο έκανε πριν φύγει από τα μαγαζιά. Πλέον δεν το βρίσκεις :) Λογική είναι η τιμή 100-120. Δεν μπορείς να το δώσεις παραπάνω, ούτε το δίνεις με τη λογική "έχει εγγύηση μέχρι τότε". Αν είναι infoquest, ένα 10ρικο παραπάνω θα το πιάσεις σίγουρα. Αν όχι, δεν νομίζω.

 

Καλησπέρα, εγω λογω βιασυνης αλλα και εγγυησης το εχω παρει απο πλαισιο με 2 χρονια εγγυηση επισημη της Infoquest.

Αλλα οπως και να εχει δεν θα το πουλαγα με τιποτα, το ποσο αυτο, δεν ειναι ποσο που εμενα προσωπικα θα μου ελειπε οποτε δεν αξιζει καν την συζητηση.

Οπως ειπα αν καποιον τον καινε το δινει αν οχι το κραταει backup.

 

Έβγαλα το glass έκανα ξανά factory reset αλλά πάλι τα ίδια. Μάλλον πάω για οθόνη. Υπάρχη κάνεις καλός τεχνικός εδώ Αθήνα να με βοηθήσει;

 

καλησπερα, εδω ρωτα http://www.ebw.gr τους ειχα μιλησει παλιοτερα και μου ειχαν πει οτι μπορεις να τους πας εσυ τα ανταλλακτικα και πληρωνεις την εργασια. Ξερω φιλους που πηγαν εκει κινεζικα κινητα πχ Zopo και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλοι και με καλες τιμες γενικα, απλα σε κινεζικα δεν εχουν ανταλλακτικα και πρεπει να τα βρουμε μονοι μας, τουλαχιστον για το Zopo που εχω μιλησει δεν ξερω για αλλες μαρκες.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγω λογω βιασυνης αλλα και εγγυησης το εχω παρει απο πλαισιο με 2 χρονια εγγυηση επισημη της Infoquest.

Αλλα οπως και να εχει δεν θα το πουλαγα με τιποτα, το ποσο αυτο, δεν ειναι ποσο που εμενα προσωπικα θα μου ελειπε οποτε δεν αξιζει καν την συζητηση.

Οπως ειπα αν καποιον τον καινε το δινει αν οχι το κραταει backup.

 

 

 

καλησπερα, εδω ρωτα http://www.ebw.gr τους ειχα μιλησει παλιοτερα και μου ειχαν πει οτι μπορεις να τους πας εσυ τα ανταλλακτικα και πληρωνεις την εργασια. Ξερω φιλους που πηγαν εκει κινεζικα κινητα πχ Zopo και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλοι και με καλες τιμες γενικα, απλα σε κινεζικα δεν εχουν ανταλλακτικα και πρεπει να τα βρουμε μονοι μας, τουλαχιστον για το Zopo που εχω μιλησει δεν ξερω για αλλες μαρκες.

 

Ok ευχαριστώ. Θα ρωτήσω αφού πρώτα πάρω οθόνη. Το όλο εγχείρημα δεν είναι δύσκολο για αλλαγή οθόνης από ότι είδα στο youtube. Λέω να το προσπαθήσω μόνος μου και ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το θεμα με το ακουστικο που προανεφερε κι ενας αλλος φιλος πιο πανω, αμεσως μετα την αναβαθμιση, κι ενω πρωτα ακουγα καμπανα.

 

Έχω κι εγώ θέμα, ακούω πολύ σιγά.

Δεν έχω πειράξει την ρομ.

Έχω κάνει και επαναφορά χωρίς αποτέλεσμα.

Έψαξα το thread, αλλά δε βρήκα τη λύση.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Edited by kardasis
Link to comment
Share on other sites

Εγω επικοινωνω, λογω δουλειας, με το κινητο κυριως με bluetooth και το εχω αφησει λιγο το ακουστικο του. Ρωτησα ομως εναν γνωστο μου και μου ειπε οτι ειχε το ιδιο θεμα σε ενα δικο του samsung και το πηγε και του το καθαρισανε. Μου ειπε πως δεν του πηρανε ουτε ενα ευρω για τον καθαρισμο και οτι εγινε στο λεπτο και το κυριο και απλο μαζι, του επανε πως αυτο συμβαινει απο τον ιδρωτα του αυτιου μας, μαζευεται εκει και στερεοποιειται με αποτελεσμα να πιανει πουρι. Δεν το εχω παει ακομα να το κοιταξω γιατι οπως προειπα επικοινωνω με bluetooth(plantronics edge).
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ. Θα ρωτήσω αφού πρώτα πάρω οθόνη. Το όλο εγχείρημα δεν είναι δύσκολο για αλλαγή οθόνης από ότι είδα στο youtube. Λέω να το προσπαθήσω μόνος μου και ότι γίνει.

 

Λοιπόν παραγγειλα εργαλεία για xiaomi από AliExpress. Και θα κάνω το εξής εγχείρημα. Θα βγάλω την πλακέτα από το καλό μου κινητό και θα την βάλω σε αυτό που έχει πρόβλημα. Για να διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα η οθόνη η η πλακέτα. Τι λέτε;

 

Καλημέρα παίδες. Πώς ενεργοποιω το volte σε cosmote whatsup?

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Πώς ενεργοποιω το volte σε cosmote whatsup?

 

καλησπέρα, οπως εχουν ξαναπει εδω μεσα δεν το υποστηριζει το κινητο μας οπως ουτε το vowifi πως το λενε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, οπως εχουν ξαναπει εδω μεσα δεν το υποστηριζει το κινητο μας οπως ουτε το vowifi πως το λενε.

 

Ευχαριστώ Νικηφόρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία το κινητό υποστήριξη quick charge 3?

Δοκίμασα με έναν από αλιεξπρες και μου κάνει μια φόρτιση μια διακοπή. Και τον ήχο χλουπ χλουπ σαν να ξεκιναη από την αρχή. Λες και δεν το υποστηρίζει αλλά αναγνώριση την ταχυφορτιση

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία το κινητό υποστήριξη quick charge 3?

Δοκίμασα με έναν από αλιεξπρες και μου κάνει μια φόρτιση μια διακοπή. Και τον ήχο χλουπ χλουπ σαν να ξεκιναη από την αρχή. Λες και δεν το υποστηρίζει αλλά αναγνώριση την ταχυφορτιση

 

καλημέρα και καλη εβδομαδα! δεδομενου ότι δεν εχω δει πουθενα να λενε ότι υποστηρίζεται και στο gsmarena που σε όλα τα κινητα είναι το αναλυτικοτερο site που υπαρχει EVER και δεν το λεει και εδώ https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_max_2-8582.php μαλλον δεν υποστηρίζεται.

Oμως εχει μερικα βιντεο στο youtube που δεν εχω τωρα χρονο να δω πχ αυτό

και δεν ξερω τελικα τι ισχυει, αν εχεις χρονο ριξε μια ματια με αναζητηση εχει και αλλα.

 

Επισης επειδή βλεπω ότι σβηστηκαν ποστς, να πω κατι για το κινητο που ειχα γραψει.

Εχω βαλει μια θηκη που εχει πορτακι μπροστα και κλεινει, και πισω εχει και σιλικόνης θηκη κολλημενη από μεσα. Επειδή το εβαλα την 1η μερα με το που το πηρα παντα ειχα πρόβλημα με το φλας, δλδ μου εκανε τις φωτος θολες και υπερφωτισμενες. Νομιζα ότι ετσι είναι!

τελικα ανακαλυψα ότι η θηκη είναι χοντρη και κανει αντανακλαση το φλας πανω της και γινεται αυτό!

όταν την βγαζω οι φωτος είναι απίστευτες!!!!

αν εχει κανεις παρομοιο πρόβλημα και εχει θηκη όχι σκετη σιλικόνης αλλα ποιο χοντρη να το τσεκαρει αυτό που λεω!

Edited by Nikifoross
Προσθηκη Links
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Έχω πρόβλημα με το ακουστικό. Το άλλαξα αλλά η ένταση παράμενη χαμηλή. Υπάρχη κάποιος τρόπος να ρυθμιστεί η ένταση; Δεν είμαι ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πρόβλημα με το ακουστικό. Το άλλαξα αλλά η ένταση παράμενη χαμηλή. Υπάρχη κάποιος τρόπος να ρυθμιστεί η ένταση; Δεν είμαι ρουτ.

 

καλημέρα, εχει διαφορα προγράμματα στο google play για ψαχτο λιγο, μερικα εχουν και γραφικα equalizer, όταν λες ακουστικο εννοεις το ηχειο που ακους όταν μιλας ή το μικροφωνο? ή αν βαλεις πανω ακουστικα?

αυτό πως εγινε στα καλα καθουμενα? ή σου επεσε κατω πχ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εχει διαφορα προγράμματα στο google play για ψαχτο λιγο, μερικα εχουν και γραφικα equalizer, όταν λες ακουστικο εννοεις το ηχειο που ακους όταν μιλας ή το μικροφωνο? ή αν βαλεις πανω ακουστικα?

αυτό πως εγινε στα καλα καθουμενα? ή σου επεσε κατω πχ?

 

Καλησπέρα Νικηφόρος. Το ακουστικό όταν ακούω. Όχι το μεγάφωνο. Δεν μου έπεσε. Μάλλον θέλει πείραγμα το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικηφόρος. Το ακουστικό όταν ακούω. Όχι το μεγάφωνο. Δεν μου έπεσε. Μάλλον θέλει πείραγμα το λειτουργικό.

 

απο ποτε συνεβει αυτο ? οπως διαβαζω μεσα στο Νοεμβριο θα παρουμε MIUI 11 https://techingreek.com/xiaomi-miui-11-echoume-episimes-imerominies-anavathmisis/ , αλλα που να περιμενεις μεχρι τοτε να δεις αν φτιαξει!

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε συνεβει αυτο ? οπως διαβαζω μεσα στο Νοεμβριο θα παρουμε MIUI 11 https://techingreek.com/xiaomi-miui-11-echoume-episimes-imerominies-anavathmisis/ , αλλα που να περιμενεις μεχρι τοτε να δεις αν φτιαξει!

 

Την παλεύω με ακουστικα. Υπομονή μέχρι τον Νοέμβριο λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Την παλεύω με ακουστικα. Υπομονή μέχρι τον Νοέμβριο λοιπον

 

καλημέρα, δεν ειπες όμως πως και ποτε εγινε αυτό? εκανες καμια αναβαθμιση και μετα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δεν ειπες όμως πως και ποτε εγινε αυτό? εκανες καμια αναβαθμιση και μετα?

 

Καλημέρα. Μετά από αναβάθμιση στο miui 10. Αναμένω την έκδοση 11 μήπως λυθούν και άλλα προβλήματα που παρουσιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά από αναβάθμιση στο miui 10. Αναμένω την έκδοση 11 μήπως λυθούν και άλλα προβλήματα που παρουσιάζονται.

 

Περιεργο μου φαινεται γιατι δεν εχω ακουσει απο αλλους κατι τετοιο.

Μακαρι να φτιαχτει με την 11!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδεία μολης πάρουμε miui 11 ας γράψετε εδώ. Γιατί χρησιμοποιώ άλλο κινητό και δεν μπορώ να το τσεκαρω καθημερινα
Link to comment
Share on other sites

Παιδεία μολης πάρουμε miui 11 ας γράψετε εδώ. Γιατί χρησιμοποιώ άλλο κινητό και δεν μπορώ να το τσεκαρω καθημερινα

 

εννεοιτε! πως και πως περιμενουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...