Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς κάποια εφαρμογή την κάνει την δουλειά. Έχει κάποια δικαιώματα ή εφαρμογή που ζητάει στο παρασκήνιο να ανοίγει αυτή τη λειτουργία. Δεν είναι δυνατόν σε όλους να μένει κλειστό και σε έναν να ανοίγει τυχαία όποτε του καπνίσει. Εμένα προσωπικά δύο φορές έτυχε να είναι ενεργή η σάρωση και αυτό μετά από δύο updates. Και στις δύο περιπτώσεις το αντιλήφθηκα από την ασυνήθιστη πτώση της αυτονομίας στην χρήση που του κάνω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλό μήνα! Τα φώτα σας παρακαλώ μπας και βγάλω άκρη! Είχα την xXx ROM και πέρασα την 5.1.4. Το κινητό είναι encrypted. Έκανα wipe system, wipe cache, wipe dalvik. Πέρασα την 5.1.4, μετά πέρασα TWRP και τέλος Magisk. Όλα καλά. Πήγα να βάλω την OnePlus Camera M, την modded version που έλεγε ότι είναι magisk module και το κινητό κόλλησε στην αρχική οθόνη με το σήμα του Android. Ξαναπέρασα την 5.1.4 με τον ίδιο τρόπο όπως πιο πάνω και πέρασα TWRP. Τώρα όμως, όποια version του Magisk και να περάσω, παθαίνει το ίδιο πράγμα! Κολλάει στην όθονη του Android. 16.0 stable, 16.6beta, 16.7beta όλα το ίδιο. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν έχω πρόβλημα να κάνω clean flash αλλά αν μου ξανακάνει τα ίδια; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα! Τα φώτα σας παρακαλώ μπας και βγάλω άκρη! Είχα την xXx ROM και πέρασα την 5.1.4. Το κινητό είναι encrypted. Έκανα wipe system, wipe cache, wipe dalvik. Πέρασα την 5.1.4, μετά πέρασα TWRP και τέλος Magisk. Όλα καλά. Πήγα να βάλω την OnePlus Camera M, την modded version που έλεγε ότι είναι magisk module και το κινητό κόλλησε στην αρχική οθόνη με το σήμα του Android. Ξαναπέρασα την 5.1.4 με τον ίδιο τρόπο όπως πιο πάνω και πέρασα TWRP. Τώρα όμως, όποια version του Magisk και να περάσω, παθαίνει το ίδιο πράγμα! Κολλάει στην όθονη του Android. 16.0 stable, 16.6beta, 16.7beta όλα το ίδιο. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν έχω πρόβλημα να κάνω clean flash αλλά αν μου ξανακάνει τα ίδια; Ευχαριστώ!

 

Κάνε unistall το magisk πρώτα, κατέβασε το zip και κάνε το από recovery, μετά περνάς ξανά το magisk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκανες τιποτα extreme debloat; Αν σβησεις το chrome βγαζει μαυρες οθονες και θελει να εγκαταστησεις χειροκινητα το Android System WebView.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε unistall το magisk πρώτα, κατέβασε το zip και κάνε το από recovery, μετά περνάς ξανά το magisk

 

Τελικά αυτό ήταν, έπρεπε να κάνω flash τον uninstaller του Magisk γιατί προφανώς με το flashαρισμα μόνο της ROM ακόμα και αν έκανα wipe system, άφηνε κατάλοιπα. Τελικά φλάσαρα την έκδοση 16, όλα καλά, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό ήταν, έπρεπε να κάνω flash τον uninstaller του Magisk γιατί προφανώς με το flashαρισμα μόνο της ROM ακόμα και αν έκανα wipe system, άφηνε κατάλοιπα. Τελικά φλάσαρα την έκδοση 16, όλα καλά, ευχαριστώ πολύ!

 

Θέλει wipe data για να ξεφορτωθείς το magisk ή πέρασμα τον unistaller

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που πέρασα το update, χαθήκαν όλα τα Modules που είχα βάλει στο magisk

Έτσι έπρεπε να γίνει;

 

Επίσης, αυτό που λένε να φλασάρουμε πρώτα το 15.3 magisk καλύτερα και μετά να κάνουμε update από την εφαρμογή μέσα στην τελευταία έκδοση το ακολουθείτε;

Το διάβασα ότι σε κάποιους παρουσιάστηκαν παλιότερα bootloop με φλασάρισμα στην 16 με τη μία, αλλά υπάρχει ακόμα λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 16 και 16.6 του magisk δεν έχω συναντήσει προβληματα. Υπάρχουν όμως όντως κάποιες εκδόσεις που δεν αφήνουν την συσκευή να bootαρει. Συνήθως σε τέτοια περίπτωση ξαναπερναω από πάνω την ROM και μετά εάν είμαι στον υπολογιστή, φλασαρω εκ νέου το TWRP εάν χαθεί και αυτό.

Παιδιά εγώ που πέρασα το update, χαθήκαν όλα τα Modules που είχα βάλει στο magisk

Έτσι έπρεπε να γίνει;

 

Επίσης, αυτό που λένε να φλασάρουμε πρώτα το 15.3 magisk καλύτερα και μετά να κάνουμε update από την εφαρμογή μέσα στην τελευταία έκδοση το ακολουθείτε;

Το διάβασα ότι σε κάποιους παρουσιάστηκαν παλιότερα bootloop με φλασάρισμα στην 16 με τη μία, αλλά υπάρχει ακόμα λόγος;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι μήπως επειδή πέρασα την 15.3 αρχικά έχει σχέση που χαθήκαν τα modules (είχα την 16 πριν), αν και μου φαίνεται περίεργο

Είχα καιρό να κάνω update και δε θυμάμαι, τα modules στο magisk χάνονται στη διαδικασία του update;

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι μήπως επειδή πέρασα την 15.3 αρχικά έχει σχέση που χαθήκαν τα modules (είχα την 16 πριν), αν και μου φαίνεται περίεργο

Είχα καιρό να κάνω update και δε θυμάμαι, τα modules στο magisk χάνονται στη διαδικασία του update;

Χωρίς να ασχολούμαι προς το παρόν με custom ROMs, γιατί θεωρώ ότι ειναι ανούσιο και κατώτερο σε αυτες, παίζω μόνο με official. Stable και open beta. Σε εμένα χάνονται κάνα δυο που χρησιμοποιώ. Θέλουν φλασαρισμα εκ νέου

 

Edit: Με την 16.7 που έχω τώρα, δεν έχουν χαθεί.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νέα open beta 15 για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

70fbc678b3c83af809f038483c9d491b.jpg

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ασχολούμαι προς το παρόν με custom ROMs, γιατί θεωρώ ότι ειναι ανούσιο και κατώτερο σε αυτες, παίζω μόνο με official. Stable και open beta. Σε εμένα χάνονται κάνα δυο που χρησιμοποιώ. Θέλουν φλασαρισμα εκ νέου

 

Edit: Με την 16.7 που έχω τώρα, δεν έχουν χαθεί.

Κι εγώ μόνο σε stock OOS αναφέρομαι, δεν το διευκρίνισα και μόνο σε stable συγκεκριμένα.

 

Τέλος πάντων, την επόμενη θα δοκιμάσω να βάλω απευθείας την τελευταία έκδοση του magisk κι ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο σε stock OOS αναφέρομαι, δεν το διευκρίνισα και μόνο σε stable συγκεκριμένα.

 

Τέλος πάντων, την επόμενη θα δοκιμάσω να βάλω απευθείας την τελευταία έκδοση του magisk κι ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Μόλις πέρασα την open beta 15. Τα modules παρέμειναν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω εδω, καθως δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα.. Γνωριζετε εαν με το 2g θα εχω χειροτερο σημα στις κλησεις και θα μπορουν να με καλουν πιο δυσκολα; Σκεφτομαι οταν ειμαι σπιτι που εχω χαλια σημα σε 4g, να το πηγαινω στο 2g που ειναι πιο σταθερο, για να εχω και καλυτερη εξοικονομηση μπαταριας.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα.

Χάλια σήμα στο σπίτι με 4G,χαμενες κλήσεις,και με αποτέλεσμα να μου καταναλώνει και περισσότερο μπαταρία.

Τo γύρισα σε 2G και βρήκα την υγειά μου.

Εάν το έχεις Root μπορείς με Tasker η εναλλαγή να γίνεται αυτόματα δλδ μπαίνοντας στο σπίτι το γυρίζει αυτόματα σε 2G και φεύγοντας σε 4G.

Πολύ βολικό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα.

Χάλια σήμα στο σπίτι με 4G,χαμενες κλήσεις,και με αποτέλεσμα να μου καταναλώνει και περισσότερο μπαταρία.

Τo γύρισα σε 2G και βρήκα την υγειά μου.

Εάν το έχεις Root μπορείς με Tasker η εναλλαγή να γίνεται αυτόματα δλδ μπαίνοντας στο σπίτι το γυρίζει αυτόματα σε 2G και φεύγοντας σε 4G.

Πολύ βολικό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Θα το δοκιμασω! Με 2g θα εχω χειροτερη ποιοτητα ομιλιας, κατα την διαρκεια των κλησεων;
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω! Με 2g θα εχω χειροτερη ποιοτητα ομιλιας, κατα την διαρκεια των κλησεων;
Γιατί έχεις volte και voWiFi στην συσκευή για να σε ενδιαφέρει η καλύτερη ποιοτητα κλήσεων με δεδομένα ανοιχτά; Εννοείται ότι το 2G είναι η πιο σταθερή μέθοδος για κλήσεις και συνήθως με αυτή έχεις και καλύτερο σήμα από ότι θα έχεις με τα δεδομένα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω να κάνω καθαρή εγκατάσταση την beta 15 και να μείνω με stock recovery. Δεν έχει αναβαθμιστεί το κινητό από τον Νοέμβριο του 17 και φοράει την xxx no limits με twrp!

Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω να κάνω καθαρή εγκατάσταση την beta 15 και να μείνω με stock recovery. Δεν έχει αναβαθμιστεί το κινητό από τον Νοέμβριο του 17 και φοράει την xxx no limits με twrp!

Τι πρέπει να κάνω?

 

Την κατεβάζεις, κάνεις wipe τα πάντα από twrp εκτός της internal, φλασαρεις την 15, κάνεις reboot

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα.

Χάλια σήμα στο σπίτι με 4G,χαμενες κλήσεις,και με αποτέλεσμα να μου καταναλώνει και περισσότερο μπαταρία.

Τo γύρισα σε 2G και βρήκα την υγειά μου.

Εάν το έχεις Root μπορείς με Tasker η εναλλαγή να γίνεται αυτόματα δλδ μπαίνοντας στο σπίτι το γυρίζει αυτόματα σε 2G και φεύγοντας σε 4G.

Πολύ βολικό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Λογικα το tasker ομως για να λειτουργει θα χρειαζεται και το gps, σωστα; Για να καταλαβαινει οταν μπαινω στο σπιτι.. Ή εχει ρυθμιση για να αλλαζει σε 2g οτα συνδεομαι σε συγκεκριμενο wifi; Γενικα στο playstore βλεπω αμφιβολου ποιοτητας εφαρμογες για εναλλαγη data/wifi.. Μονο το tasker φαινεται αξιοπιστο.
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζεις, κάνεις wipe τα πάντα από twrp εκτός της internal, φλασαρεις την 15, κάνεις reboot

Ευχαριστώ πολύ! Έτσι θα μείνει μετά με τον stock recovery?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έτσι θα μείνει μετά με τον stock recovery?

 

Ναι, αν δεν φλασαρεις μετα τη ρομ magisk ή SuperSU

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή από 4g σε 2g γίνεται έχοντας ενεργοποιημένο το location.

Αυτό που δεν σου ανέφερα είναι ότι για λειτουργήσει αυτή η επιλογή πρέπει να είσαι Root.

Η εφαρμογή είναι αρκετά αξιόπιστη αλλά θέλει λίγο διάβασμα για να καταλάβεις την λειτουργία της

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή από 4g σε 2g γίνεται έχοντας ενεργοποιημένο το location.

Αυτό που δεν σου ανέφερα είναι ότι για λειτουργήσει αυτή η επιλογή πρέπει να είσαι Root.

Η εφαρμογή είναι αρκετά αξιόπιστη αλλά θέλει λίγο διάβασμα για να καταλάβεις την λειτουργία της

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Οπότε άκυρο, αφού location ενεργοποιημένο δεν έχω ποτέ..

 

Μόνο σε εμένα το sleep standby optimization ενεργοποιείται από μόνο του; Κάθε ημέρα πηγαίνω στις ρυθμίσεις και το απενεργοποιώ.. Κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...