Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί παιδιά κάποιος φίλος που γνωρίζει και έχει την ευγενή καλοσύνη, να γράψει λίγο επιγραμματικά τις διαφορές και τα συν και πλην του Magisk και του SuperSu;

Παλαιότερα στο LG G2 είχα το SuperSU!

Ποιό είναι γενικώς καλύτερο τωρα;

Είναι καλές και οι δύο. Το superSU πωλήθηκε και ο chainfire που το έβγαζε, σταμάτησε να ασχολείται. Είναι επίσης closed source και δεν υποστηρίζει τρόπο για να κρύβεις το Root εκτός από έναν που μάλλον δεν θα τον συνεχίσει να τον αναπτύσσει. Το magisk είναι open-source και έχει πάρα πολύ καλό hide και γενικά εξελίσσει καλά. Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.
Ποση ωρα ενεργης οθονης εχεις; Ειναι σταθερη καθε ημερα; Ασχολεισαι εντατικα με το κινητο; Εχεις εφαρμογες εγκατεστημενες; Viber, Facebook κτλ; Αν οχι, τοτε λογικο να σου κραταει η μπαταρια αρκετα.

 

Η εφαρμογή, από το play store:

Wakelock Detector [LITE]

(UzumApps) Δεν λειτουργει σε οσους εχουν κανει root με magisk, οπως εγω.. Πως κανω unroot και ξανα root με SuperSU;

 

Επισης, μπορω να βαλω το Update με flash μεσω TWRP, χωρις να χασω δεδομενα; Εχω custom kernel, θα υπαρχει προβλημα;

Είναι καλό και με social apps και με όλα ανοιχτά και τρέχοντα. Update κάνεις από twrp κανονικά.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι καλές και οι δύο. Το superSU πωλήθηκε και ο chainfire που το έβγαζε, σταμάτησε να ασχολείται. Είναι επίσης closed source και δεν υποστηρίζει τρόπο για να κρύβεις το Root εκτός από έναν που μάλλον δεν θα τον συνεχίσει να τον αναπτύσσει. Το magisk είναι open-source και έχει πάρα πολύ καλό hide και γενικά εξελίσσει καλά. Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή λίγο-πολύ προτείνεις Magisk;

Έχει κάποιο μειονέκτημα σχετικά με το SuperSU; Υπάρχουν μήπως για παράδειγμα εφαρμογές που δεν παίζουν με Magisk και παίζουν με SuperSU ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή λίγο-πολύ προτείνεις Magisk;

Έχει κάποιο μειονέκτημα σχετικά με το SuperSU; Υπάρχουν μήπως για παράδειγμα εφαρμογές που δεν παίζουν με Magisk και παίζουν με SuperSU ή οτιδήποτε άλλο;

Εμενα με Magisk δε δουλευε η εφαρμογε Wakelock Detector (ROOT)

 

Μολις εβαλα την 4.5.15. Θα δω εαν βελτιωθηκε η μπαταρια..

 

Γνωριζετε τι ακριβως κραταει backup το Nandroid μεσω TWRP; Μολις εκανα και ειχε επιλεγμενα τα εξης partition : Boot, System, Data ( excl storage ), οπου storage λεει τα downloads και images.. Δλδ αυτα τα κανω backup χειροκινητα; Ολα τα αλλα τα εκανε backup; Φωτο, μουσικη, επαφες;

 

Μπορω να κανω restore αυτο το backup που πηρα, εαν βαλω μελλοντικα με clean install την Oreo; Μηπως θελει backup μονο το DATA για αυτο το λογο; Καλυτερα με titanium;

 

**Βασικα μολις διαβασα οτι το TWRP δεν κραταει backup απο το internal storage.. ** Οποτε μαλλον θα χρειαστω titanium backup. Ή απλα copy-paste τα αρχεια στον υπολογιστη, ακομα καλυτερα..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια θήκη σιλικόνης καινουργια, όποιος ενδιαφέρεται pm, δεν είναι γνήσια.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 Protective Case Sandstone. Πωλείται η εν λόγω θήκη άθικτη. Αγοράστηκε κατά λάθος. Για την 5t πήγαινα. Όποιος θέλει pm. 22 €.
Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 Protective Case Sandstone. Πωλείται η εν λόγω θήκη άθικτη. Αγοράστηκε κατά λάθος. Για την 5t πήγαινα. Όποιος θέλει pm. 22 €.

 

εγω ωφειλω να το αναφερω απλως.

 

https://oneplus.net/gr/oneplus-5-protective-case

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια θήκη σιλικόνης της nillkin. Να αγοράσω και μια τέτοια λέτε; Το μόνο που δε μου αρέσει στη σιλικόνης είναι ότι έχει προστατευτικα στα κουμπιά και καμιά φορά στο παντελόνι πατιούνται. Το κινητό έχει πέσει δύο φορές μέχρι στιγμής, ευτυχώς όχι από ψηλά και μέχρι στιγμής όλα καλά.

 

Έχω και μια tpu από nillkin, αλλά την έβγαλα από τη πρώτη στιγμή, καθως το κινητό μου έπεφτε από τα χέρια, γλιστρούσε πολύ.

 

Με την 4.5.15 η μπαταρία ίσως βελτιώθηκε. Θα δείξει..

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πας security lock θα αφαιρέσεις ότι ασφάλεια έχεις.

Δοκίμασε το.

Να ξέρεις οπότε χρησιμοποιείς custom rom θα πρέπει πριν να αφαιρέσεις ότι security lock έχεις και substratum γιατί δημιουργεί θέματα.

Και πάντα back up χωρίς security lock και θέμα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό και αυτό με το security patch Οκτωβρίου? Δε μπορούσαν να δώσουν κάτι νεότερο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό και αυτό με το security patch Οκτωβρίου? Δε μπορούσαν να δώσουν κάτι νεότερο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για την oneplus μιλάμε ε, μην ξεχνιέσαι.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Για την oneplus μιλάμε ε, μην ξεχνιέσαι.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Σίγουρα, αλλά ένα Νοεμβρίου δε θα ήταν τόσο δύσκολο πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, αλλά ένα Νοεμβρίου δε θα ήταν τόσο δύσκολο πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καθόλου αλλά για oneplus μιλάμε ξαναλέω.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Είμαι με TWRP BlueShark, root, magikSU, encrypted. Για να περάσω την τελευταία Rom 4.5.15 απλώς κατεβάζω το πλήρες zip στη συσκευή και το flashάρω μέσω TWRP ???

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Είμαι με TWRP BlueShark, root, magikSU, encrypted. Για να περάσω την τελευταία Rom 4.5.15 απλώς κατεβάζω το πλήρες zip στη συσκευή και το flashάρω μέσω TWRP ???
Ναι πέρασμα της full rom zip και στα καπάκια του magisk για να έχεις root πάλι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χάνω το root και πρέπει να το ξαναπεράσω.

Αυτό σημαίνει ότι bootάρω κανονικά την 1η φορά, κάνω έλεγχο το developer options, μετά boot στο twrp και flash το magik?

Σωστά?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χάνω το root και πρέπει να το ξαναπεράσω.

Αυτό σημαίνει ότι bootάρω κανονικά την 1η φορά, κάνω έλεγχο το developer options, μετά boot στο twrp και flash το magik?

Σωστά?

 

Χωρίς reboot, κατευθείαν το magisk μετά απο τη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έγινε χειρότερη η αυτονομία με το τελευταίο update σε 4.5.15. Μου φαίνεται θα το γυρίσω σε 4.5.10.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς reboot, κατευθείαν το magisk μετά απο τη ρομ
Οκ, όλα πήγαν κατ'ευχήν!

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

@baiosss η επιστροφή σε προηγούμενη rom γίνεται απλά με φλασάρισμα ή απαιτεί κάποια άλλη διαδικασία;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

@baiosss η επιστροφή σε προηγούμενη rom γίνεται απλά με φλασάρισμα ή απαιτεί κάποια άλλη διαδικασία;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Θέλει φλασαρισμα πάλι, αλλά αν πας πολύ πίσω αρκετές εκδόσεις, θα χρειαστείς σίγουρα διαγραφή των data κλπ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το wakelock detector ( ROOT ) δεν λειτουργει ουτε με το SUperSU, ουτε με το Magisk. Οποτε μαλλον η εφαρμογη δεν ειναι συμβατη με το κινητο μας;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρατηριση: Το κινητό έχει μεγαλύτερη αυτονομία εάν το φορτίσεις με normal φορτιστή. Χθες με 4μιση ώρες οθόνη είχα 43% υπολοιπο. Το κινητό είχε αναμονή από 5:30 το πρωί έως 12:00 το βράδυ. Με παρόμοια χρήση και γρήγορη φορτιση, είχα στο τέλος της μέρας 25-30%. Δοκιμάστε το.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρατηριση: Το κινητό έχει μεγαλύτερη αυτονομία εάν το φορτίσεις με normal φορτιστή. Χθες με 4μιση ώρες οθόνη είχα 43% υπολοιπο. Το κινητό είχε αναμονή από 5:30 το πρωί έως 12:00 το βράδυ. Με παρόμοια χρήση και γρήγορη φορτιση, είχα στο τέλος της μέρας 25-30%. Δοκιμάστε το.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ πάντα έτσι το φορτίζω. Μέσω USB από το pc.

Σε ειδικές περιπτώσεις μόνο με dash.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρατηριση: Το κινητό έχει μεγαλύτερη αυτονομία εάν το φορτίσεις με normal φορτιστή. Χθες με 4μιση ώρες οθόνη είχα 43% υπολοιπο. Το κινητό είχε αναμονή από 5:30 το πρωί έως 12:00 το βράδυ. Με παρόμοια χρήση και γρήγορη φορτιση, είχα στο τέλος της μέρας 25-30%. Δοκιμάστε το.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ το φορτίζω συστηματικά και από την αρχή με κανονικό φορτιστή. Μόνο όταν πραγματικά επείγομαι χρησιμοποιώ τον Dash.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...