Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι με v.14 και manager: 5.4.0(57) Ειδοποίηση έχω για την 5.4.3 την οποία επιλέγω αλλά δεν κάνει τίποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ ότι δεν φαίνεται να κατεβάζει κάτι, ούτε βρίσκω να έχει αποθηκευτει κάπου.

 

 

 

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - βρες το Magisk Manager και πάτα το - άδειες. Δες αν έχει πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο. Αν δεν έχει, ενεργοποίησε το. Λογικά μετά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω ενεργοποιήσει το aggressive doze από το greenify. Πρέπει να ενεργοποιήσω και το doze mode από developer options και το advanced optimization από ρυθμίσεις μπαταρίας;

 

Επίσης έχω βάλει να κλείνει το WiFi όταν το κινητό μπαίνει στο sleep. Πόση ώρα πρέπει να μείνει το κινητό με κλειστή οθόνη, ωστε να θεωρηθει ότι βρίσκεται σε κατάσταση sleep;

 

Πάντως υπάρχουν τρελά wakelocks από το WiFi, Google services και το ρολόι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το aggressive doze από το greenify. Πρέπει να ενεργοποιήσω και το doze mode από developer options και το advanced optimization από ρυθμίσεις μπαταρίας;

 

Επίσης έχω βάλει να κλείνει το WiFi όταν το κινητό μπαίνει στο sleep. Πόση ώρα πρέπει να μείνει το κινητό με κλειστή οθόνη, ωστε να θεωρηθει ότι βρίσκεται σε κατάσταση sleep;

 

Πάντως υπάρχουν τρελά wakelocks από το WiFi, Google services και το ρολόι!

Το ξαναγράφω γιατί παιδεύεσαι άδικα. Greenify, amplify, θα το φάει δεν θα το φάει είναι άχρηστα σε τέτοιο λεβελ που βρίσκεται ο επεξεργαστής και η μνήμη του. Επίσης τα wakelocks μην τα κοιτάς και το wifi δεν σε πειράζει, μην το κλείνεις. Δούλεψε το κινητό μαμά και πες μας. Πόση διάρκεια σου βγάζει συνολικά και σε χρόνο οθόνης και με τι χρήση.

8bbd1dcb4ab2cafdbe05497ca80b3901.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρατηρώ ότι όντως υπάρχουν καποιες φορές wakelocks από το wifi, αν το αφήνεις πάντα ανοιχτό.

Ο μόνος τρόπος να τα ξεφορτωθεις χωρίς να το κλεινεις είναι με custom kernel που περιορίζει τα wakelocks χωρίς να κλείνει το wifi.

Ειδάλλως , αν έχεις στοκ κερνελ, θα πρέπει να μην το έχεις μονίμως ανοιχτό, αν δεν το χρειάζεσαι πάντα.

Απόδειξη αυτού είναι το γεγονός ότι όλοι σχεδόν οι custom kernel εξαλείφουν τα

- wlan_wow_wl

- wlan_pno_wl

- wsnss_filter lock (αυτό ειδικά είναι το πιο συνηθισμένο)

-wlan

-wlan_ipa

- wlan_ extscsn_wl

 

Αυτά με τον στοκ κερνελ μένουν ενεργά.

Όπως ενεργό μένει πx και το γνωστό Bluetooth wakelock (Bluetooth_timer) , το οποίο το είχα επί μονίμου βάσεως, αλλά όταν έβαλα lightning kernel εξαφανίστηκε.

 

Τα παραπάνω τα έχω διαπιστώσει κατόπιν πολλών τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου, λογικά θα έχεις πάθει σοκ γιατί οι διαφορές είναι τεράστιες...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ. Τεραστια διαφορα δεν εχουν, οχι οτι δεν εχουν, απλα και το note 2 ηταν κινητο πολλα χρονια μπροστα απο τα αλλα. Γι αυτο δεν μπηκα και στο τρυπακι τοσα χρονια για να το αλλαξω.Πιο μεγαλη εντυπωση παντως μου εκανε που ειναι τοσο λεπτο και τοσο γλιστερο... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Τεραστια διαφορα δεν εχουν, οχι οτι δεν εχουν, απλα και το note 2 ηταν κινητο πολλα χρονια μπροστα απο τα αλλα. Γι αυτο δεν μπηκα και στο τρυπακι τοσα χρονια για να το αλλαξω.Πιο μεγαλη εντυπωση παντως μου εκανε που ειναι τοσο λεπτο και τοσο γλιστερο... :lol::lol::lol:

 

Δεν ξέρω γιατί λες δεν έχουν τεράστια διαφορά. Και εγώ από Samsung Galaxy Note 2 πήγα σε OnePlus 3T και είναι μέρα με τη νύχτα. Το Note 2 απλά σέρνεται τώρα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ πάντα και μεγάλη διαφορά στην μπαταρία με αλλαγμένη μπαταρία στο Note 2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί λες δεν έχουν τεράστια διαφορά. Και εγώ από Samsung Galaxy Note 2 πήγα σε OnePlus 3T και είναι μέρα με τη νύχτα. Το Note 2 απλά σέρνεται τώρα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ πάντα και μεγάλη διαφορά στην μπαταρία με αλλαγμένη μπαταρία στο Note 2.

 

Το λεω γτ και αυτο ηταν απο τα πρωτα αν οχι το πρωτο σοβαρο κινητο που ειχε 5,5αρα οθονη, 2 γιγα μνημη, πενακι, 3000 mah μπαταρια, amoled οθονη και ας μη ξεχναμε οτι για την εποχη του,2012 παρακαλω, ηταν οτι πιο γρηγορο υπηρχε. Εννοειται οτι για σημερα δεν ειναι, αλλα τη κανει τη δουλεια του μεχρι και σημερα ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Το λεω γτ και αυτο ηταν απο τα πρωτα αν οχι το πρωτο σοβαρο κινητο που ειχε 5,5αρα οθονη, 2 γιγα μνημη, πενακι, 3000 mah μπαταρια, amoled οθονη και ας μη ξεχναμε οτι για την εποχη του,2012 παρακαλω, ηταν οτι πιο γρηγορο υπηρχε. Εννοειται οτι για σημερα δεν ειναι, αλλα τη κανει τη δουλεια του μεχρι και σημερα ανετα.

 

Τότε και εγώ συμφωνώ πετούσε. Σήμερα όμως που το έχει η γυναίκα μου της έχει βγάλει την ψυχή. Πολλά κολλήματα το τηλέφωνο. Χωρίς πολλές εφαρμογές μέσα. Κάθε τρεις και λίγο το κάνουμε και φορμάτ μπας και παίξει καλύτερα αλλά τίποτα. Τέλος πάντων είμαστε και off topic. :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Το λεω γτ και αυτο ηταν απο τα πρωτα αν οχι το πρωτο σοβαρο κινητο που ειχε 5,5αρα οθονη, 2 γιγα μνημη, πενακι, 3000 mah μπαταρια, amoled οθονη και ας μη ξεχναμε οτι για την εποχη του,2012 παρακαλω, ηταν οτι πιο γρηγορο υπηρχε. Εννοειται οτι για σημερα δεν ειναι, αλλα τη κανει τη δουλεια του μεχρι και σημερα ανετα.

 

Το note πήγαινε σφαίρα;

Μην τρελαθούμε ρε παιδιά

Από το s7 και μετά η Samsung έχει κάνει κάποιες αλλαγές και κινείται στο πλαίσιο του πιο smooth λογισμικού αλλά πάλι δεν τα καταφερνει

Επίσης στο s8 το ίδιο δεν έχει φτάσει στα επίπεδα που είναι άλλες εταιρίες πχ oneplus HTC

 

Ορισμένες εντυπώσεις κάποιων αλλοιώνουν τα πράγματα και δεν είναι σωστό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρατηρώ ότι όντως υπάρχουν καποιες φορές wakelocks από το wifi, αν το αφήνεις πάντα ανοιχτό.

Ο μόνος τρόπος να τα ξεφορτωθεις χωρίς να το κλεινεις είναι με custom kernel που περιορίζει τα wakelocks χωρίς να κλείνει το wifi.

Ειδάλλως , αν έχεις στοκ κερνελ, θα πρέπει να μην το έχεις μονίμως ανοιχτό, αν δεν το χρειάζεσαι πάντα.

Απόδειξη αυτού είναι το γεγονός ότι όλοι σχεδόν οι custom kernel εξαλείφουν τα

- wlan_wow_wl

- wlan_pno_wl

- wsnss_filter lock (αυτό ειδικά είναι το πιο συνηθισμένο)

-wlan

-wlan_ipa

- wlan_ extscsn_wl

 

Αυτά με τον στοκ κερνελ μένουν ενεργά.

Όπως ενεργό μένει πx και το γνωστό Bluetooth wakelock (Bluetooth_timer) , το οποίο το είχα επί μονίμου βάσεως, αλλά όταν έβαλα lightning kernel εξαφανίστηκε.

 

Τα παραπάνω τα έχω διαπιστώσει κατόπιν πολλών τεστ.

Συμφωνώ αλλά επειδή έχω δύο που παρακολουθώ, το δικό μου με flash kernel και του κολλητού όλο στοκ, γι αυτό τα γράφω αυτά. Επίσης ο φίλος δε μας λέει τη χρήση του και την απόδοση της μπαταρίας του με ώρες χρήσης και χρόνο οθόνης.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα...

Θέλω να αγοράσω το op5 και ψάχνω για κάποιο κουπόνι έχετε κάτι υπόψιν σας? Πάντα απο Ευρώπη η banggood με Priority..

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση απο 3Τ σε 5 8/128 και καλως σας βρηκα!! παμε κατευθειαν για beta oreo!!
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει πολύ καλή η πρώτη open beta, έκανα reset από recovery τα πάντα εκτός του system,την έβαλα με local update, μετά έκανα και factory reset, λέτε να έπρεπε να κάνω και reset system;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει πολύ καλή η πρώτη open beta, έκανα reset από recovery τα πάντα εκτός του system,την έβαλα με local update, μετά έκανα και factory reset, λέτε να έπρεπε να κάνω και reset system;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν χρειαζόταν να κάνεις τίποτα εκτός από local update. Factory reset αν ήθελες μόνο. Αλλιώς δουλεύει κανονικά.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται wipe data κλπ αν πας απο την stable official στην beta και το αντιστροφο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται wipe data κλπ αν πας απο την stable official στην beta και το αντιστροφο?

 

 

 

Νομίζω από beta σε stable κάνει wipe data

 

Στο ανάποδο δεν κανει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται wipe data κλπ αν πας απο την stable official στην beta και το αντιστροφο?
Μόνο στο αντίστροφο. Όταν κάνεις downgrade χρειάζεται.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα παιδιά και wipe data γιατί η αλήθεια είναι ότι άλλαξε και η έκδοση του Android, μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι οκ με την ποιότητα και την ένταση στις κλήσεις; έχω μια υπόνοια ότι χάλασε λίγο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι..Απλα την cache απο stock recovery.Περιγράφεται καί στο post #3 από τόν Funk Wizard στο " Stock Recovery Users " ...

Κάποια δυσκολία αντιμετώπισαν μόνο ορισμενοι χρήστες με custom recovery , σε κρυπτογραφημένη συσκευή υπηρχε ένα ζήτημα με τη 3.1.1 δεν μπορούσε σε πολλές περιπτώσεις να κάνει mount τα δεδομένα σωστά ..

Η έκδοση αυτή λειτουργεί σωστά: https://androidfilehost.com/?fid=745849072291690085

Χρειάζεται διάβασμα & προσοχή στις προτροπές του προγραμματιστή ειδικά για όσους θελήσουν να γυρίσουν πίσω σε 7.1.1 oos & το Rollback Build ...Ο τρόπος μέσω stock recovery είναι καλύτερος & πιό γρήγορος κατά τη δική μου άποψη...Και στην αναβάθμιση & γιά το rollback ... Έτσι κι αλλιώς η beta δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση ακόμη...

Η αρχή έγινε, ο κώδικας ανέβηκε στο github της oneplus : https://github.com/OnePlusOSS

Μήπως επειδή το thread εδώ είναι γενικό, να μην ποσταραμε recoveries closed source και οδηγίες λειψες πάρα μόνο το λινκ στο αντίστοιχο νήμα με τις οδηγίες; Ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνείας ή τέτοιας συμπεριφοράς. Ρωτάω απλά με αφορμή το ποστ σου και και να απαντήσουν και τα άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή το thread εδώ είναι γενικό, να μην ποσταραμε recoveries closed source και οδηγίες λειψες πάρα μόνο το λινκ στο αντίστοιχο νήμα με τις οδηγίες; Ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνείας ή τέτοιας συμπεριφοράς. Ρωτάω απλά με αφορμή το ποστ σου και και να απαντήσουν και τα άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Κανένα πρόβλημα να μην ξαναγράψω ποτέ ... Απλά θα σβήσω το post είναι εύκολο δεν χρειάζεται να κάνεις γκάλοπ ρωτώντας τους υπολοίπους..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...