Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες ημερομηνία κατασκευής.

 

Πάντως πέφτει πολύ κράξιμο:

https://forums.oneplus.net/threads/according-to-the-verge-no-fix-for-jelly-scrolling.558154/#post-16402511

 

8/6 κατασκευή το δικό μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως πλήρωσα τόσα χρήματα για να πάρω την συσκευή οπότε δεν δέχομαι η εταιρία να το θεωρεί φυσιολογικό. Άνοιξα ticket για επιστροφη, μόλις μου απαντήσουν το στέλνω αμέσως πίσω και παίρνω τα χρήματα, μετά κοιτάω για OnePlus 3t που κάνει μια χαρά την δουλειά του.

 

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω... Ποια είναι η διαδικασία για επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

8/6 κατασκευή το δικό μου.

 

Σε εμένα είναι 9/6 και πρέπει να προσπαθήσω πολύ για να το δω.

Στο κάνει πολύ έντονα; Σε όλες τις εφαρμογές ή σε κάποιες συγκεκριμένες; π.χ. στο facebook στο κάνει;

 

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι καθαρά θέμα firmware, software ή hardware.

Note 10+ 12/256, iPhone 12 Pro Max 512
Link to comment
Share on other sites

8/6 κατασκευή το δικό μου.

 

Σε εμένα είναι 9/6 και πρέπει να προσπαθήσω πολύ για να το δω.

Στο κάνει πολύ έντονα; Σε όλες τις εφαρμογές ή σε κάποιες συγκεκριμένες; π.χ. στο facebook στο κάνει;

 

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι καθαρά θέμα firmware, software ή hardware.

 

Στο facebook δεν είναι τόσο εμφανές έχω την εντύπωση..

 

Πιο πολύ το παρατηρώ στο Tapatalk και στο Twitter..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Jello effect OP5 vs OP3T

Νομίζω εδώ φαίνεται η διαφορά.

 

Η διαφορά φαίνεται, ναι.

 

Στα βίντεο όμως, όπως και εδώ, το jello effect φαίνεται πιο έντονα αλλά υπάρχει και είναι ενοχλητικό...

Link to comment
Share on other sites

 

Στο facebook δεν είναι τόσο εμφανές έχω την εντύπωση..

 

Πιο πολύ το παρατηρώ στο Tapatalk και στο Twitter..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η διαφορά φαίνεται, ναι.

 

Στα βίντεο όμως, όπως και εδώ, το jello effect φαίνεται πιο έντονα αλλά υπάρχει και είναι ενοχλητικό...

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν είναι hardware, θα εκδηλώνεται παντού με τον ίδιο τρόπο.

Αρχίζω να πιστεύω ότι μάλλον είναι θέμα firmware (rendering engine).\

Δεν ξέρω, ίσως να το έκαναν και επίτηδες, προσπαθώντας να κάνουν πιο εντυπωσιακό το σκρολάρισμα (τους έχω ικανούς, κινέζοι είναι

και τους αρέσουν τα λαμπάκια και τα μπιχλιμπίδια).

Πάντως με τόσο κράξιμο που τρώνε, το οποίο θα επηρεάσει σίγουρα τις πωλήσεις, θα αναγκαστούνε να το φτιάξουν. Ειδικά όταν αρχίσουν να αυξάνονται οι επιστροφές με αυτή την αιτιολογία.

Τώρα αν δεν φτιάχνεται (αν είναι hardware) ετοιμαστείτε να δείτε το 5Τ πάρα πολύ γρήγορα...

Note 10+ 12/256, iPhone 12 Pro Max 512
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που ασχολούμαι με το θέμα αυτό και δεν μπορώ να ευχαριστηθώ το κινητό κάτι σημαίνει για εμένα αυτό...

 

Δεν είναι για μένα.. Πες με ψείρα, περίεργο... Ότι θες.. Απλά με πειράζουν αρκετά τέτοια θέματα..

 

Η λύση είναι μάλλον μονόδρομος για εμένα.. Το στέλνω πίσω...

Link to comment
Share on other sites

http://m.gsmarena.com/oneplus_5_jelly_effect_is_natural_the_company_says-news-25915.php

 

Μου θυμίζει την LG που προσπαθούσε το σέρβις της ( και ακόμη προσπαθεί λογικά ) , να μας πείσει πως οι κιτρινήλες στην οθόνη του flex 2 ήταν feature κι όχι πρόβλημα... Τραγικές τακτικές που οδηγούν στην απαξίωση κολοσσούς, πόσο μάλλον startups και νέες εταιρίες. Ειδικά όταν απευθύνεσαι σε geeks που θα σε κράξουν και θα ξενερώσουν με το παραμικρό... Γυρίστε τα όλοι πίσω να γελάσουμε λίγο με τους κινέζους. Το καβάλησαν κανονικά πλέον. Δυστυχώς και είχα πιστέψει σε αυτούς.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Στο facebook δεν είναι τόσο εμφανές έχω την εντύπωση..

 

Πιο πολύ το παρατηρώ στο Tapatalk και στο Twitter..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η διαφορά φαίνεται, ναι.

 

Στα βίντεο όμως, όπως και εδώ, το jello effect φαίνεται πιο έντονα αλλά υπάρχει και είναι ενοχλητικό...

 

Μάλιστα. Σύμφωνα με την εταιρία είναι φυσιολογικό.

Οκκκκκκ

Link to comment
Share on other sites

Αλλά λένε σε official statement και αλλα στο customer support στους χρήστες που παραπονιούνται.

 

Άρα, δύο σεναρια βλέπω:

 

1) Λένε ψέμματα στο official statement για να μην τους κραξουν για το πρόβλημα αυτό και έχοντας όντως βρει την λύση σε software επίπεδο, καθησυχάζουν τους χρήστες ότι το επόμενο update θα το λύσει. Έξυπνη λύση. Και λύνεται το πρόβλημα και δεν τους κράζουν τα sites.

 

2) Λένε ψέμματα στο customer service και έχοντας διαπιστώσει ότι το πρόβλημα δεν λύνεται, καθησυχάζουν επίτηδες τους χρήστες για δήθεν επίλυση με software support, ώστε να μην επιστρέψουν τις συσκευές εντός 15 ημερών. Μετά την πάροδο των 15 ημερών όμως, δεν θα αναγνωρίζουν rma για ένα προβλήματα που δεν.... υφίσταται καν, όπως δηλώνουν επισημα!

 

Ενα από τα δύο μάλλον ισχύει. Προσωπικά, θα παραλάβω και θα δω πρωτα αν μπορώ να ζήσω με αυτό ή οχι, για να δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει εντύπωση που κοροϊδεύουν τον κόσμο, άλλωστε και με το 3Τ αυτό έκαναν
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αλλά λένε σε official statement και αλλα στο customer support στους χρήστες που παραπονιούνται.

 

Άρα, δύο σεναρια βλέπω:

 

1) Λένε ψέμματα στο official statement για να μην τους κραξουν για το πρόβλημα αυτό και έχοντας όντως βρει την λύση σε software επίπεδο, καθησυχάζουν τους χρήστες ότι το επόμενο update θα το λύσει. Έξυπνη λύση. Και λύνεται το πρόβλημα και δεν τους κράζουν τα sites.

 

2) Λένε ψέμματα στο customer service και έχοντας διαπιστώσει ότι το πρόβλημα δεν λύνεται, καθησυχάζουν επίτηδες τους χρήστες για δήθεν επίλυση με software support, ώστε να μην επιστρέψουν τις συσκευές εντός 15 ημερών. Μετά την πάροδο των 15 ημερών όμως, δεν θα αναγνωρίζουν rma για ένα προβλήματα που δεν.... υφίσταται καν, όπως δηλώνουν επισημα!

 

Ενα από τα δύο μάλλον ισχύει. Προσωπικά, θα παραλάβω και θα δω πρωτα αν μπορώ να ζήσω με αυτό ή οχι, για να δω τι θα κάνω.

 

Αν είναι η δεύτερη περίπτωση, τότε η καταστροφή στο brand name θα είναι ανυπολόγιστη.

Ανέβασε που ανέβασε την τιμή, δεν έβαλε και χαρακτηριστικά που μπορούσε να βάλει, αν κάνει και κάτι τέτοιο άντε γειά!

 

Η αλήθεια είναι ότι εμένα δε με ενοχλεί. Πρέπει να το ψάξω πολύ για να το δω, οπότε δεν βλέπω και το λόγο να το γυρίσω πίσω.

 

ΥΓ. Πρέπει να δείτε τις οθόνες με τις μπλε σκιές γύρω-γύρω στα iphone και στα ipad. Δεν είναι bug, είναι feature κατά την Apple, και οφείλεται στον τρόπο κατασκευής...

Note 10+ 12/256, iPhone 12 Pro Max 512
Link to comment
Share on other sites

http://m.gsmarena.com/oneplus_5_jelly_effect_is_natural_the_company_says-news-25915.php

 

Μου θυμίζει την LG που προσπαθούσε το σέρβις της ( και ακόμη προσπαθεί λογικά ) , να μας πείσει πως οι κιτρινήλες στην οθόνη του flex 2 ήταν feature κι όχι πρόβλημα... Τραγικές τακτικές που οδηγούν στην απαξίωση κολοσσούς, πόσο μάλλον startups και νέες εταιρίες. Ειδικά όταν απευθύνεσαι σε geeks που θα σε κράξουν και θα ξενερώσουν με το παραμικρό... Γυρίστε τα όλοι πίσω να γελάσουμε λίγο με τους κινέζους. Το καβάλησαν κανονικά πλέον. Δυστυχώς και είχα πιστέψει σε αυτούς.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλιστα νέα κουλπα by oneplus.:down:

Οι τύποι πέρα από ανίκανους και ερασιτέχνες είναι και επικίνδυνοι μιας και ο εμπαιγμός είναι η πρώτη προτεραιότητα τους.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ κόπο κατάφερα να το δω κι εγώ αμυδρά σε μια πολύ συγκεκριμένη περίπτωση. Το ότι δε το αντιλαμβάνομαι στην καθημερινή χρήση με αποτρέπει από το να γυρίσω πίσω. Ίσως να είναι και λάθος που δε το κάνω αλλά δε μπορώ να μπω σε αυτή τη διαδικασία τώρα.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από το τηλέφωνο αν εξαιρέσεις κάπως την ποιότητα της κάμερας που την περίμενα καλυτερη ίσως λόγω και του θορύβου που είχε κάνει η OP.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ κόπο κατάφερα να το δω κι εγώ αμυδρά σε μια πολύ συγκεκριμένη περίπτωση. Το ότι δε το αντιλαμβάνομαι στην καθημερινή χρήση με αποτρέπει από το να γυρίσω πίσω. Ίσως να είναι και λάθος που δε το κάνω αλλά δε μπορώ να μπω σε αυτή τη διαδικασία τώρα.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από το τηλέφωνο αν εξαιρέσεις κάπως την ποιότητα της κάμερας που την περίμενα καλυτερη ίσως λόγω και του θορύβου που είχε κάνει η OP.

600 ευρώ για τέτοια προβλήματα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω φίλε μου ότι τα λεφτά είναι αρκετα, αλλά εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα το κατάλαβα μόνο και μόνο λόγω του θορύβου που έχει δημιουργηθεί και μετά από ψαξιμο που έφτανε στα όρια της ψυχασθενειας. Ακόμα και τώρα δε το αντιλαμβάνομαι στη χρήση του τηλεφώνου. Άρα για μένα ουσιαστικά δεν υφίσταται. Ελπίζω να μη προκύψει τίποτα αλλο βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα ξε πρόβλημα, τα επόμενα διαθέσιμα κομμάτια στο 8γιγα είναι 4 εβδομάδες!!!

Παιδιά αυτό με το jelly effect είναι παιδικές ασθενιες πιστεύω

 

 

Πάντως πουλάει ΤΡΕΛΆ το άτιμο

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα ξε πρόβλημα, τα επόμενα διαθέσιμα κομμάτια στο 8γιγα είναι 4 εβδομάδες!!!

Παιδιά αυτό με το jelly effect είναι παιδικές ασθενιες πιστεύω

 

 

Πάντως πουλάει ΤΡΕΛΆ το άτιμο

 

Από τη στιγμή που δεν έχουν αποφανθεί ακόμα στο xda, μη το δένεις και κόμπο

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα ξε πρόβλημα, τα επόμενα διαθέσιμα κομμάτια στο 8γιγα είναι 4 εβδομάδες!!!

Παιδιά αυτό με το jelly effect είναι παιδικές ασθενιες πιστεύω

 

 

Πάντως πουλάει ΤΡΕΛΆ το άτιμο

 

Τα κινεζομαγαζα παντως πριν συμπληρωθει μια βδομαδα κυκλοφορίας το έριξαν ως και στα 426 ευρω την φθηνή εκδοση τωρα που γραφω δλδ 15% κατω απο την ευρωπαική αποθήκη που παιρνει κεφαλια... Αντίθετα το 3τ εχει ελαφρώς αυξητικές τάσεις απο την ωρα που ανακοινώθηκε το 5 ενω θα έπρεπε να συμβαινει το αντίθετο.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω ρουτ. το εχει κανει κανεις; περναω twrp αλλα κατι λεει για κωδικους και κωδικοποιημενο κτλ. δεν πειραζω τιποτα και οταν παω στην εσωτερικη μνημη τα βγαζει τους φακελους με οτι να ναι ονοματα και δεν υπαρχει πουθενα το zip αρχειο για ρουτ
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τα κινεζομαγαζα παντως πριν συμπληρωθει μια βδομαδα κυκλοφορίας το έριξαν ως και στα 426 ευρω την φθηνή εκδοση τωρα που γραφω δλδ 15% κατω απο την ευρωπαική αποθήκη που παιρνει κεφαλια... Αντίθετα το 3τ εχει ελαφρώς αυξητικές τάσεις απο την ωρα που ανακοινώθηκε το 5 ενω θα έπρεπε να συμβαινει το αντίθετο.

 

Είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση στα 426?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ! οταν χρησημοποιουμε το referral ειναι μονο για αξεσουαρ η μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε και για το κινητο ! να μειωσει δλδ 20 ευρω ? ενδιαφερομαι να το παραγγειλω σμρ οποτε μια ενημερωσει οποιος μπορει ! ευχαριστω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δες 'το μακροπρόθεσμα ... εάν δεν αλλάζεις κινητό συχνά.

νομίζω αξίζει για 60 € διάφορα όπως σωστά είχαν επισημάνει σε προηγούμενα post άλλοι κάτοχοι.. ...

και ειδικά τα 128GB... βάζω βάζω βάζω... ατελείωτο είναι ... :lol:

 

και σαν μεταπολιτική αξία ίσως.. :rolleyes:;)

 

 

Το referral είναι μόνο για τα αξεσουάρ... (μου ήρθε έτσι "δωρεάν" μια θήκη.. )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.πιστευετε οτι ειναι υπερβολη η εκδοση με τα 8gb ram?

 

A5000 official global from γραφουν. Δεν υπαρχει θεμα. Αν γλιτώσεις τελωνείο, το πιθανότερο δλδ, γλιτώνεις το φαρμακείο επίσημο μαγαζί, με το.... Φοβερο support που τα βλέπει ολα φυσιολογικά! Αν το επαιρνα θα περιμενα λίγο ακομα να διορθώσουν το ...φυσιολογικό προβλημα και σε τιμη 380 ευρω απο εξω που δεν θα αργήσει. Εκει είναι vfm. Στα 500-550 απλα κανουν αρπαχτή....

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση στα 426?

 

Φέτος καταργήθηκε νομίζω ο διαχωρισμός στις εκδόσεις. Μια global έκδοση βγάζει για όλες τις ηπείρους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδες.πιστευετε οτι ειναι υπερβολη η εκδοση με τα 8gb ram?

 

Εγώ προσωπικά την θεωρώ μεγάλη υπερβολή για την ώρα... γουστα είναι αυτά βέβαια!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς πάνω από 6.

Υπόψιν ότι η OnePlus λέγεται ότι έχει βάλει κόφτη στο μοντέλο με τα 8 ραμ και τρέχει μέχρι τα 6.

Το είχε κάνει και στο παρελθόν βέβαια, άρα λογικά θα το ξεκλειδώσει κάποια στιγμή με update.

 

Σκέψου το σε συνάρτηση με το ποσο καιρό θα κρατήσεις το κινητό. Αν είναι πάνω από 2-3 χρόνια, πάρε το 8.

 

Επίσης πάει πακέτο και με το 128gb storage. Μπορεί να χρειάζεσαι τον έξτρα αποθηκευτικό χώρο. Εμένα μου είναι αρκετά τα 64.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...