Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα τα westone 2 τα συγκρινουν με τα Ultimate Ears triple.fi 10 pro, λογικα θεωρουνται καλυτερα απο τα SA6, και η ηχητικη υπογραφη τους ειναι neutral με μια fun προσεγγιση, σαν τα X10 που ειχες λιγο πιο ισσοροπημενα. Τα westone 3 θα φτιαξω αναλυτικο review μαζι με τα phonak audeo και uhp306, αλλα εν συντομια ειναι αναλυτικα, με φοβερο διαχωρισμο οργανων, 3d like soundstage, αλλα και fun ταυτοχρωνα. Παντως απου να ναι βγαινουν τα Sleek Audio Seven (dual balanced armature drives).

Aληθεια τα Χ10 σου αρεσαν;

 

EDIT: Τα SA7 θα εχουν 350-400$ οποτε το ξεχναμε.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα τα westone 2 τα συγκρινουν με τα Ultimate Ears triple.fi 10 pro, λογικα θεωρουνται καλυτερα απο τα SA6, και η ηχητικη υπογραφη τους ειναι neutral με μια fun προσεγγιση, σαν τα X10 που ειχες λιγο πιο ισσοροπημενα. Τα westone 3 θα φτιαξω αναλυτικο review μαζι με τα phonak audeo και uhp306, αλλα εν συντομια ειναι αναλυτικα, με φοβερο διαχωρισμο οργανων, 3d like soundstage, αλλα και fun ταυτοχρωνα. Παντως απου να ναι βγαινουν τα Sleek Audio Seven (dual balanced armature drives).

Aληθεια τα Χ10 σου αρεσαν;

 

EDIT: Τα SA7 θα εχουν 350-400$ οποτε το ξεχναμε.

 

τα image x10 που είχα,ήταν πολύ ωραία αν και φάνηκε η κλάση τους ύστερα από κάποιο διάστημα που άκουγα μουσική.(burn in)τώρα θα κοιτάξω μήπως και βρω τίποτα triple.fi 10 pro μεταχειρισμένο περίπου στα 150 ευρώ(δύσκολα) και βλέπουμε....θα κοιτάξω και πιο πολλά review για τα westone 2 και θα αποφασίσω....

είδα τα westone 3,τα οποία έχουν ευαισθησία 107db,και τα westone UM3x τα οποία έχουν ευαισθησία 124db!!!,παρατιρώ ότι τα westone 2,έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία από τα westone 3,στα 117db!

 

και από τιμές έχω λίγο μπερδευτεί

δείτε λίγο η ίδια δημοπρασία διαφορετικές τιμές! πως γίνεται αυτό

http://global.ebay.com/WESTONE_2_SoundNoise_Isolating_Earbuds_Earphones_NEW/320484185984/item

 

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320484185984&ru=http%3A%2F%2Felectronics.shop.ebay.ie%3A80%2Fi.html%3F_nkw%3D320484185984%26_sacat%3D56169%26_trksid%3Dp3286.m270.l1313%26_sop%3D2%26_dmd%3D1%26_ssn%3Dcyber_worlds%26_odkw%3D%26_osacat%3D56169%26bkBtn%3D%26_fvi%3D1&_rdc=1

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεταξυ των SA6 και UM2,θα προτιμουσα τα πρωτα.Με βαση ολα τα reviews που εχω διαβασει υπερεχουν σχεδον παντου με εξαιρεση το soundstage και εχουν και το πλεονεκτημα της παραμετροποιησης,+καλυτερο (universal) fit και πιο βολικο μεγεθος
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεταξυ των SA6 και UM2,θα προτιμουσα τα πρωτα.Με βαση ολα τα reviews που εχω διαβασει υπερεχουν σχεδον παντου με εξαιρεση το soundstage και εχουν και το πλεονεκτημα της παραμετροποιησης,+καλυτερο (universal) fit και πιο βολικο μεγεθος

 

Άλλα τα Westone 2, άλλα τα Westone UM2. Τα W2 θεωρούνται αρκετά καλύτερα των UM2, αν θυμάμαι σωστά. Επιπλέον τα W2 θεωρούνται, αν όχι τα πιο άνετα, τότε από τα πιο άνετα iems για να φοράς.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα τα Westone 2, άλλα τα Westone UM2. Τα W2 θεωρούνται αρκετά καλύτερα των UM2, αν θυμάμαι σωστά. Επιπλέον τα W2 θεωρούνται, αν όχι τα πιο άνετα, τότε από τα πιο άνετα iems για να φοράς.

 

ναι τωρα το ειδα οτι γινοταν λογος για τα W2 ;)

 

Οδυσσέα το FiiO απεδείχθη πολύ ανώτερο από οποιαδήποτε προσδοκία μου και κολλάει απίστευτα με τα eterna!

 

Αν σε εντυπωσιασε τοσο,τοτε θα πρεπει ν'αρχισεις να εξεταζεις την πιθανοτητα αγορας μιας audiophile καρτας ηχου,καποια στιγμη στο μελλον.Πραγματικα αλλη κλαση η STX μου π.χ,σε σχεση με το E5.Επισης το οτι θα αποτελει υλοποιηση γυρω απο ενα συστημα PC,σου δινει επιπλεον ευελιξια.

 

Υπαρχουν πολλες αξιολογες προτασεις στην αγορα(Asus,Auzentech )με 100-200 ευρω και πιστευω οτι ειναι επενδυση που αξιζει τον κοπο.

 

(ειπαμε,sorry for your wallet :p )

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

τα image x10 που είχα,ήταν πολύ ωραία αν και φάνηκε η κλάση τους ύστερα από κάποιο διάστημα που άκουγα μουσική.(burn in)τώρα θα κοιτάξω μήπως και βρω τίποτα triple.fi 10 pro μεταχειρισμένο περίπου στα 150 ευρώ(δύσκολα) και βλέπουμε....θα κοιτάξω και πιο πολλά review για τα westone 2 και θα αποφασίσω....

είδα τα westone 3,τα οποία έχουν ευαισθησία 107db,και τα westone UM3x τα οποία έχουν ευαισθησία 124db!!!,παρατιρώ ότι τα westone 2,έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία από τα westone 3,στα 117db!

 

και από τιμές έχω λίγο μπερδευτεί

δείτε λίγο η ίδια δημοπρασία διαφορετικές τιμές! πως γίνεται αυτό

http://global.ebay.com/WESTONE_2_SoundNoise_Isolating_Earbuds_Earphones_NEW/320484185984/item

 

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320484185984&ru=http%3A%2F%2Felectronics.shop.ebay.ie%3A80%2Fi.html%3F_nkw%3D320484185984%26_sacat%3D56169%26_trksid%3Dp3286.m270.l1313%26_sop%3D2%26_dmd%3D1%26_ssn%3Dcyber_worlds%26_odkw%3D%26_osacat%3D56169%26bkBtn%3D%26_fvi%3D1&_rdc=1

 

Μην κοιτας τα χαρακτηριστικα των ακουστικων δεν εχουν καμια σχεση με την αποδοση τους, παντως τα W3 ειναι τα πιο effecient που εχω δοκιμασει, με 50% της εντασης στο iphone παιζουν αρκετα δυνατα, αντιστοιχα τα UHP306 χρειαζονται 65-70%.

Επισης το fit ειναι απιστευτο, αν και τα X10 που ειχες μπαινουν μεσα στο αυτι και δεν φαινονται καθολου.

Ο seller εχει πολλες εκδοσεις των ιδιων ακουστικων, νομιζω το μονο που αλλαζει ειναι τα μεταφορικα, ισως και η χωρα αποστολης.

Παντως τα Χ10 ειναι high end οποτε μην περιμενεις μεγαλες διαφορες οτι και να παρεις.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

ta westone umd3, και τα triple.fi 10 pro σε τι τιμες ειναι καλα να τα βρω; μηπως βρω κανα μεταχειρισμενο ισως high end να μην αλλαξω γνωμη στο μελλον
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay εχουν triple.fi 160-170 euro και τα Westone 3/ Westone UM3X 230-250 euro. Μεταχειρισμενα που θα ψαξεις?
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay εχουν triple.fi 160-170 euro και τα Westone 3/ Westone UM3X 230-250 euro. Μεταχειρισμενα που θα ψαξεις?

 

ελπιζω σε κανα ebay αν βγει κατι η σε κανα head fi forum. αλλα τα περνουν γρηγορα....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

κανα head fi forum

 

αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη σου. τσεκαρεις και το feedback των χρηστων και εισαι jet

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι καλά να τα πάρω? http://cgi.ebay.ie/Westone-3-with-free-Platinum-Comply-ear-tips_W0QQitemZ110521219397QQcmdZViewItemQQptZAU_Electronics_Portable_Audio_Accessories?hash=item19bb93f945 δεν έχει το κουτί,έχει λίγες αξιολογήσεις,και τέλος δεν δέχεται επιστροφές.....:worry: με 50 ευρώ παραπάνω περίπου πέρνω καινούργια βέβαια... Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι καλά να τα πάρω? http://cgi.ebay.ie/Westone-3-with-free-Platinum-Comply-ear-tips_W0QQitemZ110521219397QQcmdZViewItemQQptZAU_Electronics_Portable_Audio_Accessories?hash=item19bb93f945 δεν έχει το κουτί,έχει λίγες αξιολογήσεις,και τέλος δεν δέχεται επιστροφές.....:worry: με 50 ευρώ παραπάνω περίπου πέρνω καινούργια βέβαια...

 

Τι να σου πω, καλη τιμη, αν θες το ρισκαρεις.

Νομιζω αν τα εχει κανει register η εγγυηση δεν μεταφερετε. Επειδη ομως τα westone 3 δεν εχουν serial number και εσυ να τα κανεις register λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

τα πηρανε.... δεν προλαβα! για τα westone 3 θα ψαξω γιατι μου αρεσουν εμφανησιακα... αμα βγαινανε και σε διαφανη....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μόλις παρέλαβα τα eterna απο bugden audio.

Μαζί μου στείλανε και ένα κουτάκι με ear pads της fischer(ep-195) χωρίς να με χρεώσουν.

Για 8 δολλάρια μεταφορικά γρήγορα ήρθαν έτσι?10/4 έγινε η παραγγελία.

Edited by GnG
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μόλις παρέλαβα τα eterna απο bugden audio.

Μαζί μου στείλανε και ένα κουτάκι με ear pads της fischer(ep-195) χωρίς να με χρεώσουν.

Για 8 δολλάρια μεταφορικά γρήγορα ήρθαν έτσι?10/4 έγινε η παραγγελία.

 

Εντυπωσιακά γρήγορα.Όσο έκαναν να έρθουν και τα δικά μου από το Ρώσο.

Είχεςς tracking number και αναλυτική περιγραφή για το που βρίσκεται η παραγγελία σου ανά πάσα στιγμή;

 

Άντε να μεγειά σου και περιμένουμε γνώμες! Αν θες πάρε και τον FiiO E5 γιατί κολλάνε υπέροχα σαν ηχητικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

'Ενα number μου είχε δώσει το οποίο απ'ότι είδα απλά επιβεβαίωνε οτι η παραγγελία είναι καθοδόν απο canada post χωρίς να σου λέει το που βρίσκεται :P

Τα ear-pads μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που μου τα έβαλε δωράκι μαζί χωρίς καν να το αναφέρει στο site αν θυμάμαι καλά.

Το απογευματάκι που θα σχολάσω έχει σίγουρα ακρόαση μουσικής!!!

Για το θέμα του burn-in αν δεν κάνω λάθος δεν είναι υποχρεωτικό έτσι?Απλα αν βιάζεσαι να στρώσουν.Καλά τα λέω?

Edited by GnG
Link to comment
Share on other sites

'Ενα number μου είχε δώσει το οποίο απ'ότι είδα απλά επιβεβαίωνε οτι η παραγγελία είναι καθοδόν απο canada post χωρίς να σου λέει το που βρίσκεται :P

Τα ear-pads μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που μου τα έβαλε δωράκι μαζί χωρίς καν να το αναφέρει στο site αν θυμάμαι καλά.

Το απογευματάκι που θα σχολάσω έχει σίγουρα ακρόαση μουσικής!!!

Για το θέμα του burn-in αν δεν κάνω λάθος δεν είναι υποχρεωτικό έτσι?Απλα αν βιάζεσαι να στρώσουν.Καλά τα λέω?

 

Υποχρεωτικό δεν είναι σαφώς.Μπορείς να τα αφήσεις να στρώσουν συν τω χρόνω με τη χρήση.Καλό είναι όμως να τα βάλεις κανα 2ωρο-5ωρο να πάιξουν random(λίγο πάνω από το όριο έντασης που φυσιολογικά θα τα άκουγες)διάφορα είδη μουσικής και άλμπουμ πρωτού προβείς σε οποιαδήποτε 'σοβαρή' ακρόαση...

 

Εγώ έτσι έκανα.Τα άφηασα μόνα να πάιξουν και μετά τα άκουσα.Απ'ό,τι έχω διαβάσει το πρωτο μισάωρο ο ήχος που θα ακούσεις χωρίς burn in είναι messy και είναι κρίμα να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μια τέτοια διαδικασία και δη δοκιμάζοντας ακουστικά που μόλις αγόρασες.Καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικό δεν είναι σαφώς.Μπορείς να τα αφήσεις να στρώσουν συν τω χρόνω με τη χρήση.Καλό είναι όμως να τα βάλεις κανα 2ωρο-5ωρο να πάιξουν random(λίγο πάνω από το όριο έντασης που φυσιολογικά θα τα άκουγες)διάφορα είδη μουσικής και άλμπουμ πρωτού προβείς σε οποιαδήποτε 'σοβαρή' ακρόαση...

 

Εγώ έτσι έκανα.Τα άφηασα μόνα να πάιξουν και μετά τα άκουσα.Απ'ό,τι έχω διαβάσει το πρωτο μισάωρο ο ήχος που θα ακούσεις χωρίς burn in είναι messy και είναι κρίμα να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μια τέτοια διαδικασία και δη δοκιμάζοντας ακουστικά που μόλις αγόρασες.Καταλαβαίνεις.

 

Μάλιστα.

Ήδη τα έβαλα να παίζουν ώστε στις 5 που σχολάω να είναι έτοιμα:)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Ήδη τα έβαλα να παίζουν ώστε στις 5 που σχολάω να είναι έτοιμα:)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ου...μια χαρά θα είσαι ως τις 5.Κοίταξε να παίξουν διάφορα και διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα σε ένα όριο έντασης λίγο πάνω από αυτό που προσωπικά θα σου ήταν ιδανικό αν τα είχες στ'αφτιά.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα! Μου καθονται πολυ καλα! Εξαιρετικος ηχος χωρις sibilance! Αναμεινατε για review!
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα! Μου καθονται πολυ καλα! Εξαιρετικος ηχος χωρις sibilance! Αναμεινατε για review!

 

αχ τυχερέ....έτσι μου έρχετε να τα σκάσω τα 230 και να τα πάρω...σε πόσο καιρό σου ήρθαν? αναμένουμε review με αγωνία!!! πρώτη φορά βλέπω τέτοια tips σιλικόνης στις φωτό με τα ακουστικά. τα πήρες ξεχωριστά?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα αγορασα τωρα, τα εχω ενα χρονο, τα ειχα στειλει σε ωτορινολαρυγγολογο για να μου φτιαξει tips (εκμαγείο) με βαση το αυτι μου, ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος σε σχεση με τα tips της συσκευασιας.
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

ok! Δεν έχω καμμία εμπειρία απο το αντικείμενο και σίγουρα δέχομαι να μην μετράει και η γνώμη μου.Πρέπει να πώ όμως οτι το συναίσθημα είναι απίστευτο ακούγοντας μουσική με αυτά στ' αυτιά!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...