Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω για ακουστικά in-ear με μπάσο και τιμή 15-20€ (γιατί τα χαλάω κάθε 6μηνο).

 

Ποιά μου προτείνετε???

 

Για μένα τα καλύτερα ακουστικά in-ear σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι τα Philips SHE9500 που τα καταφέρνουν πάρα πολύ καλά σε ένταση και ποιότητα (τηρουμένων των αναλογιών πάντα).

Για την ακρίβεια τα καταφέρνουν το ίδιο καλά με τα Sony MDR-EX71SL που πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί ζητάνε τόσα ευρώ παραπάνω. Σε τεστ με τα ίδια τραγούδια τα Philips τα πήγανε λίγο καλύτερα!

Υπάρχουν και τα αντίστοιχα σε ήχο SHE9600 που έχουν ιμάντα λαιμού.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω , ποια ειναι καλυτερα τα sennheiser cx-300 η τα

Sony MDR-NX1/B ??? αν ξερει καποιος ας απαντησει γιατι μαλλον θα αγορασω ενα απο τα δυο . ευχαριστω !!

Τα sennheiser cx-300.προσωπικα τα sony δεν τα θεωρω καλα.ισως και να ειμαι λαθος...αλλα επειδη εχω δοκιμασει καποια..,δεν αρεσαν καθολου σε εμενα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι αναμεσα στα creative ep635 και Sony MDR-NX1/B .

 

εχουν και τα δυο κορδονακι απο πισω που βολευει. τα βρισκω και τα 2 στα 40 ευρω. δε ξερω ποιο να διαλεξω. καμια αξιοπιστη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι αναμεσα στα creative ep635 και Sony MDR-NX1/B .

 

εχουν και τα δυο κορδονακι απο πισω που βολευει. τα βρισκω και τα 2 στα 40 ευρω. δε ξερω ποιο να διαλεξω. καμια αξιοπιστη γνωμη?

Τα creative τα εχω δοκιμασει και μου αρεσανε.αλλα δεν τα ξαναπηρα.τωρα τα sony οπως σου ειπα και παραπανω..δεν μου αρεσαν.:down:

Γιατι δεν :blink: αυτά.τα εχω και ειναι πολυ super.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα χτες πηρα τα

SONY MDR 818LP

τελεια για την τιμη τους.. 10 ευρω..

πλουσιο μπασο, αλλα τσιριχτα πριμα.. προτιμω τα μανισια της apple..

τα χαρισα ηδη..

 

κατοπιν πηρα τα KOSS PLUG - 20 ευρω -

τα οποια για την ωρα μου αρεσουν.. ειναι μουσικα με καλο μπασο.. παραμερισα τα μανισια..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω εχω αυτα PANASONIC RP-HNJ50E-W http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500606

και εχουν απιστευτη ποιοτητα ηχου το μονο μειων ειναι οτι ειναι για το λαιμο δεν εχει προεκταση.

μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω μια προεκταση ενος μετρου αλλα να φενεται αρμονικα με το υπολοιπο δηλαδη να εχει μικρα βύσματα και λεπτο καλώδιο, οτι εχω δει ειναι σαν κουμουτσες με χοντρα βύσματα και αλύγιστο καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτα PANASONIC RP-HNJ50E-W http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500606

και εχουν απιστευτη ποιοτητα ηχου το μονο μειων ειναι οτι ειναι για το λαιμο δεν εχει προεκταση.

μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω μια προεκταση ενος μετρου αλλα να φενεται αρμονικα με το υπολοιπο δηλαδη να εχει μικρα βύσματα και λεπτο καλώδιο, οτι εχω δει ειναι σαν κουμουτσες με χοντρα βύσματα και αλύγιστο καλωδιο

 

Τα έχω παραγγείλει από microland σε μαύρα, μου έκαναν εντύπωση οι πολύ μεγάλες μονάδες οδήγησης για in-ear ακουστικά (14,8mm).

Χαρακτηριστικά τα EP-630 έχουν 8mm μονάδες οδήγησης, περισσότερα θα μπορέσω να πω το απογευματάκι που θα τα δοκιμάσω.

Τώρα για καλώδιο θα σε γελάσω..

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε εντυπωσεις..

ειχα παρει στις γιορτες τα KOSS PLUG - 20 ευρω απο ντοπιο μαγαζι - απο τα οποια ειμαι ευχαριστημενος..

ειναι μουσικα και με μπασο..

λιγο υστερουν σε ταχυτητα και σε λεπτομερεια στις μεσαιες..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα τα Panasonic HNJ50.

Έχουν μονάδα οδήγησης 11,4mm (το γράφει η συσκευασία τους) και όχι 14,8mm όπως γράφει το eshop.

Eίναι πολύ ισχυρά in-ear ακουστικά με μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ 200mW (τα περισσότερα ακουστικά αυτής της κατηγορίας έχουν μεγ. επ. ισχύ 50mW ή 100mW).

Στον ήχο τώρα, όπως τα περίμενα, καθαρός και δυνατός ήχος, καλά πρίμα και λίγο "πνιγμένα" μεσαία (όπως όλα), αλλά δυσκολεύονται στην απόδοση του μπάσου σε σχέση με τα Creative EP-630. Μην παρεξηγηθούμε, έχουν πλούσιο μπάσο, αλλά όχι κορυφαίο σε σχέση με άλλα in-ear ακουστικά.

Είναι σαν να μπουκώνουν λιγάκι, σαν τα ισχυρά παθητικά ηχεία, για να αποδώσουν θέλουν πολύ ισχυρή πηγή. Είναι τα μόνα ακουστικά που δοκίμασα στην κάρτα ήχου του pc μου και απέδωσαν άνετα, χωρίς αισθητές παραμορφώσεις, ενώ όλα τα άλλα έβγαιναν μπιελά, αλλά για φορητές συσκευές μικρής/μέσης ισχύος πιστεύω πως ακόμα η καλύτερη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι τα EP-630/635 γιατί αποδίδουν πιο εύκολα το μπάσο κι έχουν κανονική προέκταση καλωδίου (τα Panasonic έχουν μόνο έναν ιμάντα λαιμού 50cm και πρέπει να ψάχνεις για προέκταση).

 

@nikosxeng3 τα Koss The Plug έχουν αποσπάσει πολύ κολακευτικά σχόλια σε διάφορα reviews χρηστών στο εξωτερικό, αν και παλιό μοντέλο. Είναι από τα best value for money σε αυτήν την κατηγορία. Για 18-20 ευρώ τα θεωρούν κελεπούρι, τα συγκρίνουν με πολύ ακριβότερα ακουστικά όπως τα Sony ΕΧ71 και κερδίζουν. Μόνες κάπως ενστάσεις είναι για το πόσο βολικά είναι αλλά αυτό δεν το γνωρίζω προσωπικά.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

τα βρισκω παρα πολυ βολικα..

 

αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι με απομονωνουν εντελως απο τον εξω χωρο..

 

μηπως υπαρχει καμμια πατεντα, να παρουν λιγο αερα;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο με οσα λεει ο φιλος μονο που θα συμπληρωσω οτι για καλυτερα ακουστικα μετα παμε σε τιμες 60ε++ εγω στο creative zen μου με αμερικανικο φιρμ που τα χρησιμοποιω θα ελεγα οτι βγαζουν κρυσταλλινο ηχο ;)

 

επισης πανω στα μεσαια που λεει ο φιλος θα πω οτι εγω πιο πολυ με αυτα ενθουσιαστικα περισσοτερο γιατι εκει υπαρχει το μεγαλυτερο προβλημα μετα ακουστικα

 

Τελικά δοκίμασα τα Panasonic HNJ50.

Έχουν μονάδα οδήγησης 11,4mm (το γράφει η συσκευασία τους) και όχι 14,8mm όπως γράφει το eshop.

Eίναι πολύ ισχυρά in-ear ακουστικά με μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ 200mW (τα περισσότερα ακουστικά αυτής της κατηγορίας έχουν μεγ. επ. ισχύ 50mW ή 100mW).

Στον ήχο τώρα, όπως τα περίμενα, καθαρός και δυνατός ήχος, καλά πρίμα και λίγο "πνιγμένα" μεσαία (όπως όλα), αλλά δυσκολεύονται στην απόδοση του μπάσου σε σχέση με τα Creative EP-630. Μην παρεξηγηθούμε, έχουν πλούσιο μπάσο, αλλά όχι κορυφαίο σε σχέση με άλλα in-ear ακουστικά.

Είναι σαν να μπουκώνουν λιγάκι, σαν τα ισχυρά παθητικά ηχεία, για να αποδώσουν θέλουν πολύ ισχυρή πηγή. Είναι τα μόνα ακουστικά που δοκίμασα στην κάρτα ήχου του pc μου και απέδωσαν άνετα, χωρίς αισθητές παραμορφώσεις, ενώ όλα τα άλλα έβγαιναν μπιελά, αλλά για φορητές συσκευές μικρής/μέσης ισχύος πιστεύω πως ακόμα η καλύτερη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι τα EP-630/635 γιατί αποδίδουν πιο εύκολα το μπάσο κι έχουν κανονική προέκταση καλωδίου (τα Panasonic έχουν μόνο έναν ιμάντα λαιμού 50cm και πρέπει να ψάχνεις για προέκταση).

 

@nikosxeng3 τα Koss The Plug έχουν αποσπάσει πολύ κολακευτικά σχόλια σε διάφορα reviews χρηστών στο εξωτερικό, αν και παλιό μοντέλο. Είναι από τα best value for money σε αυτήν την κατηγορία. Για 18-20 ευρώ τα θεωρούν κελεπούρι, τα συγκρίνουν με πολύ ακριβότερα ακουστικά όπως τα Sony ΕΧ71 και κερδίζουν. Μόνες κάπως ενστάσεις είναι για το πόσο βολικά είναι αλλά αυτό δεν το γνωρίζω προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις περάσει στο Creative Zen σου το αμερικάνικο firmware, είμαι σίγουρος πως τα HNJ50 είναι στο στοιχείο τους, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις πολύ δυνατές πηγές ;) Κι εμένα στο PC, τα πάνε πολύ καλά.

Τώρα για τα μεσαία, έχεις δίκιο, σε σχέση με άλλα ακουστικά παρόμοιας τιμής είναι πολύ καλά, αν κάποιος θέλει ακόμα πιο καθαρό ήχο υπάρχουν σίγουρα οι ακριβότερες επιλογές του χώρου.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

με το καλωδιο ομως τι μπορουμε να κανουμε ? γνωριζει κανεις που μπορω να βρω μιας καλης ποιοτητας επεκταση ενως μετρου ? με μικρα βύσματα να μη φαίνεται ασχημο?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου, δυστυχώς και τα δύο, δεν είναι από τις σίγουρες επιλογές, δεν ειναι Shure πχ ή Ultimate ears που έχουν καλύτερες προτάσεις σε αυτά τα λεφτά (κι όχι μόνο).

Έχουν και τα δύο (που αναφέρεις) αντιφατικές κριτικές για ποιότητα κατασκευής και ήχου. Δεν λέω ότι δεν είναι καλά αλλά είναι λίγο ρίσκο σε αυτά τα λεφτά.

Προσωπικά θα έπαιρνα τα Creative.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυστυχώς και τα δύο, δεν είναι από τις σίγουρες επιλογές, δεν ειναι Shure πχ ή Ultimate ears που έχουν καλύτερες προτάσεις σε αυτά τα λεφτά (κι όχι μόνο).

Έχουν και τα δύο (που αναφέρεις) αντιφατικές κριτικές για ποιότητα κατασκευής και ήχου. Δεν λέω ότι δεν είναι καλά αλλά είναι λίγο ρίσκο σε αυτά τα λεφτά.

Προσωπικά θα έπαιρνα τα Creative.

 

 

Eυαισθησία 115dB. ta leei ola

alla kanena mp3 me logiko kostos den ksepernaei ta 100

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Τι mp3 player εχεις?? παιζει κι'αυτο ρολο!

τωρα τα ακουστικα της Bose δεν τα εχω δοκιμασει,ομως απο αλλα προιοντα που εχω δει..ειναι κορυφη!

τα creative ειναι σταθερη αξια.τωρα καλυτερα να παρεις κατι που σου τεριαζει καλυτερα στο αυτι.και τα 2 ειναι πολυ καλα ακουστικα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Gia na sas dwsw na katalavete... Ta akoustika 8elw na ta xrhsimopoihsw me to Nokia N81. Apla 8elw na exw oso to dunaton kalutero hxo... Ean exete alles protaseis, eleu8era!
Link to comment
Share on other sites

Gia na sas dwsw na katalavete... Ta akoustika 8elw na ta xrhsimopoihsw me to Nokia N81. Apla 8elw na exw oso to dunaton kalutero hxo... Ean exete alles protaseis, eleu8era!

και σκοπευεις να παρεις τοσο ακριβα ακουστικα!! εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα σετακι στα 20-30 ευρο παρα πολυ καλο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Apla 8elw kapoia POLU kala akoustika... Oso to dunaton kalutera!

 

Perimenw apanthseis sas...

Στις προηγουμενες σελιδες θα βρεις πολλες γνωμες :) κανε μια αναζητηση :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχουν ακουστικα ψειρες που να ειναι ασυρματα?

 

nai ta walkman SE einai bluetooth kai mallon tha leitourgei, alla prepei na exeis bluetooth ston player kai den einai kai polla

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...