Jump to content

XIAOMI REDMI NOTE 4 PRO ή LeEco Le Max 2 X829


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιο απο τα 2 να παρω για τη γυναικα μου?

 

https://www.tinydeal.com/xiaomi-redmi-note4-pro-3gb-ram-mtk6797-deca-core-android-60-4g-phone-p-162683.html

XIAOMI REDMI NOTE 4 PRO 5.5"

Helio X20 Deca-core

5.5" 1920x1080

3GB RAM - 64GB ROM

13MP 5ΜΡ

4100mAh

Micro USB

 

ή

 

https://www.tinydeal.com/leeco-le-max-2-4gb-ram-64gb-rom-57-2k-msm8996-android-60-4g-phone-p-164293.html?js_redirect=1

LeEco Le Max 2 X829

Snapdragon 820 Quad-core

5.7" WQHD Screen 2560x1440 pixels

4GB RAM - 64GB ROM

21MP CAM 8.0 MP

3100mAh

USB Type-C

 

 

Στο LeEco Le max 2 μου αρεσει η μεγαλυτερη οθονη και το USB Type-C, αλλα δε μου αρεσει η μικροτερη μπαταρια και ο Quad-core (μα ποιος βαζει ακομα Quad-core?!)

 

Στο Xiaomi τα αντιστροφα και μου "ακουγεται" σαν εταιρια καλυτερα.

 

Και δεν εχω ιδεα τι κανουν απο καμερα/φωτο. (εχει DSLR, οποτε δεν εχω τρελες απαιτησεις απο το τηλ, απλα οποτε τραβαει κατι προχειρα να μην ειναι τελειως μαπα)

 

ΥΓ

Εγω εχω τωρα το Elephone P9000 (συγκριτικα σχετικα καλουτσικες φωτο)

και η γυναικα μου το ECOO E04 PLUS 5.5" IPS MTK6752 Octa-core 64-bit 3GB RAM - 16GB ROM , 13MP 5ΜΡ (συγκριτικα χειροτερες φωτο) που τα χει παιξει πλεον

 

ΥΓ2

σκεφτομουν να της αγορασω και εκεινης το Elephone P9000 αλλα μου κανει μια βλακεια με το Messenger και δεν κανει push τα μηνυματα και τις κλησεις και θα ειναι προβλημα αν της το κανει και εκεινης.

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστης σουπερ

Φωτο καλες(δεν εχω αποψη βασικα, δε χρησιμοποιω)

Μπαταρια βγαζω 5+ ωρες οθόνης ΜΕ παιχνιδι 2+ ωρες μεσα. Φυσικα το νοτε 4 υπερτερεί σε αυτον τον τομεα

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα δυο που ειπες καλυτερα το le max 2.

 

Να μου λεγες το redmi note 4X με το snapdragon να το συζηταγαμε που ειναι οντως μια καλη επιλογη με διαφορετικα δυνατα και αδυναμα σημεια (πχ σε σχεση με le max 2 εχει διπλασια αυτονομια και καλυτερη καμερα αλλα κατωτερος soc και μικροτερη οθονη). Αλλα το redmi note 4 με το mediatek σιγουρα οχι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το LeMax 2 πάρε την έκδοση X820 για να έχεις και την 800αρα μπάντα....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι επαρχια ναι. Αλλιως δεν ειναι απαραίτητη

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Διαφωνω. Μπορει να μην ειναι deal breaker για Αθηνα/Θεσσαλονικη αλλα σιγουρα βοηθαει εφοσον εχεις την επιλογη. Ειναι αρκετα μερη στην Αθηνα που λογω κακου σηματος επεφτα σε 3g ή και χειροτερα αλλα με 800αρα εχω σταθερα 4g. Για παραδειγμα σπιτι μου δεν εχω 4g χωρις 800αρα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

το LeMax2 δεν συγκρίνεται με κανένα redmi note. Δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό, απλά είναι μικρότερη κατηγορία.

όσον αφορά τις μπάντες, τα data είναι για εκτός σπιτιού, στο σπίτι υπάρχει το wifi οπότε μην ακούς τέτοιες απόψεις.

και 3g να πέσει, τι θα κατεβάζεις στο δρόμο; Ταινίες;

 

Το δίκτυο κεραιών να ξέρεις βελτιώνεται συνεχώς.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

το LeMax2 δεν συγκρίνεται με κανένα redmi note. Δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό, απλά είναι μικρότερη κατηγορία.

όσον αφορά τις μπάντες, τα data είναι για εκτός σπιτιού, στο σπίτι υπάρχει το wifi οπότε μην ακούς τέτοιες απόψεις.

και 3g να πέσει, τι θα κατεβάζεις στο δρόμο; Ταινίες;

 

Το δίκτυο κεραιών να ξέρεις βελτιώνεται συνεχώς.

Πέραν της ταχύτητας του 4g, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δεν έχεις 3g αλλά έχεις 4g....

Link to comment
Share on other sites

το LeMax2 δεν συγκρίνεται με κανένα redmi note. Δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό, απλά είναι μικρότερη κατηγορία.

όσον αφορά τις μπάντες, τα data είναι για εκτός σπιτιού, στο σπίτι υπάρχει το wifi οπότε μην ακούς τέτοιες απόψεις.

και 3g να πέσει, τι θα κατεβάζεις στο δρόμο; Ταινίες;

 

Το δίκτυο κεραιών να ξέρεις βελτιώνεται συνεχώς.

 

Κοιτα να δεις που θα συμφωνησουμε και καπου εμεις οι 2 :lol: Ναι ειναι ανωτερη κατηγορια (μεγαλυτερη οθονη, καλυτερος soc κλπ). Παραμενει βεβαια διπλασια η αυτονομια του redmi note 4x, καπως καλυτερη καμερα και εχεις και καλυτερη υποστηριξη σε λογισμικο (δουλευει out of the box με ελληνικα και εχεις και αρκετα updates). Οποτε διαλεγεις βαση προτεραιοτητων ;)

 

Και για το data συμφωνω εν μερη. Ναι για αυτη τη χρηση ειναι αλλα το σπιτι μου το ανεφερα ως παραδειγμα. Αμα τυχει να εισαι εκτος σπιτιου και να σερφαρεις αρκετα τοτε το 3g θα αργει γενικα. Αλλωστε μπορει να τυχει περιοχη οπου να μην εχεις ουτε 3g γιατι την καλυπτουν με b20 και να καταληγεις με 2g. Στην αθηνα βεβαια δεν ειναι τοσα πολλα αυτα τα μερη (οποτε δεν αποτελει deal breaker για αθηναιο) αλλα ειναι μια πραγματικοτητα. Επαρχια ομως τι κανεις;

 

Ναι το δικτυο βελτιωνεται αλλα βαζοντας κεραιες με 800αρα μπαντα. ;) Ετσι καλυψαν τις "τρυπες" με ενα οικονομικοτερο τροπο (αν δεις πλεον εχουν ολοι οι παροχοι b20 και οχι μονο η wind). Εν παση περιπτωσει, επειδη βγαινουμε και offtopic, αφου εχει την επιλογη σε οποιαδηποτε συσκευη απο τις 2 να εχει b20 γιατι να μην το παρει με αυτην να ειναι καλυμμενος;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

Τις μελετησα ολες, το εψαξα και παραγγειλα.

 

Παραγγειλα τελικα το Lemax2 και υπολογιζοντας διαφορα, αποφασισα να παρω τελικα το Χ829 απο το λινκ που ποσταρα αρχικα.

Ετυχε να εχει και το Χ820 η αποθηκη στη Γερμανια, αλλιως δεν θα το συζηταγα καν (δεν ηθελα να ασχοληθω με τελωνειο και αναμονες).

Ακουσα αυτα που ειπατε για την μπαντα 20 (800) αλλα τελικα τσιγκουνευτηκα να δωσω αλλα 30Ε επιπλεον, διοτι το κινητο δεν το χρησιμοποιει η γυναικα μου με 4G, κυριως με WiFi, και στο δρομο το πολυ κανενα χαρτη ή κανενα google να κανουμε.

Οποτε μου φανηκε οτι αφου ημουν ηδη στο οριο του μπατζετ (200Ε), δεν αξιζε να ανεβω ακομα παρα πανω για κατι που δεν εχω αναγκη.

 

Πιο πολυ με νοιαζει να παιξει η συσκευη απροβληματιστα στο σπιτι σαν "προσωπικος υπολογιστης" οπως το χρησιμοποιει η γυναικα...

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καλη επιλογή

Εύχομαι να το χαρει!

 

Για ότι παραπάνω θες να μαθεις, δοαβαζεις το αντίστοιχο ποστ.

Επισης προτεινω να φλασαρεις καποια ρομ του chis ;)

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. το παραγγειλα παρασκευη βραδυ και σημερα ηρθε κι ολας! (ευρωπη μενω)

ωραια φαινεται η οθονη!

 

ΥΓ

μαλλον λαθος πρεπει να εκανα, το 820 δεν το βλεπω στην γερμανικη αποθηκη, οποτε ετσι κι αλλιως δεν ειχα επιλογη απο οτι φαινεται τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...