Jump to content

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ROAMING ΜΕΤΑ ΤΗΝ 1/06/2017


minas6600
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν παρελθει το 7ημερο πρεπει να ξαναπληρωσεις άλλα τόσα για να ανοιγει εκ νεου η περιαγωγή... θα πρεπει να πληρωνεις ΚΑΘΕ εβδομαδα.

Δηλαδη εαν καταναλωσω το πακετο πριν το 7ημερο, ξανακόβεται το ρομινγκ, σωστά;

 

Εαν καταναλώσω σε 3 ημέρες αυτά που έχει το αναγκαστικό πακετο της βονταφον, δηλαδη τα 100 λεπτά 50σμσ 300μβ, δεν κοβεται μετά το ρομινγκ (η περιαγωγη);

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη εαν καταναλωσω το πακετο πριν το 7ημερο, ξανακόβεται το ρομινγκ, σωστά;

Όχι. Μόλις περάσει το 7ήμερο πρέπει να το ξαναπάρεις. Όσο ισχύει το πακέτο χρονικά και να το φας όλο καταναλώνεις ότι έχεις μαζέψει από παροχές όταν ήσουν Ελλάδα.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν καταναλωσω το πακετο πριν το 7ημερο, ξανακόβεται το ρομινγκ, σωστά;

Όχι δεν κόβεται.

Αν ΠΡΙΝ λήξει το 7ημερο καταναλώσεις όλες τις παροχές, σε πάει στις εθνικές χρεώσεις.

ΜΟΛΙΣ λήξει το 7ημερο (την 8η ημέρα) κόβεται το roaming και αν θες περισσοτερο (roaming) πρεπει να (ξανα)αγοράσεις το 8€ πακέτο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μίλησα με την chat υπηρεσία της vodafone (cu) σχετικά με το roaming καθώς αύριο ταξιδεύω για UK και αναρωτιόμουν αν θα έχω τηλέφωνο ή όχι. Η απάντησή τους ήταν ότι οι αλλαγές του roaming αναβάλλονται για τις 15/06. Όταν ρώτησα γιατί δεν έχω λάβει σχετικό μήνυμα/ενημέρωση (ενώ για την αρχική ημερομηνία είχα λάβει), μου είπε ότι αποφασίστηκε σήμερα. Εγώ πάντως 12 ώρες (και 13 λεπτά) πριν τις 01/06 δεν έχω λάβει τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μίλησα με την chat υπηρεσία της vodafone (cu) σχετικά με το roaming καθώς αύριο ταξιδεύω για UK και αναρωτιόμουν αν θα έχω τηλέφωνο ή όχι. Η απάντησή τους ήταν ότι οι αλλαγές του roaming αναβάλλονται για τις 15/06. Όταν ρώτησα γιατί δεν έχω λάβει σχετικό μήνυμα/ενημέρωση (ενώ για την αρχική ημερομηνία είχα λάβει), μου είπε ότι αποφασίστηκε σήμερα. Εγώ πάντως 12 ώρες (και 13 λεπτά) πριν τις 01/06 δεν έχω λάβει τίποτα...

 

Λογικο, ενα απο τα προβληματα με την ανακοινωση της βοντα ηταν οτι επεβαλε διαφορετικες και αυξημενες χρεωσεις απο 1η Ιουνη (ημερομηνια που θεωρητικα υπαγεται ακομα στο ισχυον σημερα καθεστως). Επισης η βοντα καταλαβε οτι βιαστηκε και ψαχνει ισως τροπους να τα μαζεψει λιγο.

Παντως, αν εσυ ειχες μια σοβαρη εταιρεια και ο υπευθυνος του αντιστοιχου τμηματος εκανε τετοια μπανανοφλουδα με την ανακοινωση του Απριλιου με αποτελεσμα να την αναβαλει ωρες πριν την εφαρμογη της, δεν θα τον απελυες ως ανικανο και επικινδυνο για την εταιρεια σου? Βεβαια αναφερομαι σε σοβαρες εταιρειες......

Link to comment
Share on other sites

(Παρα)βιάστηκε νομίζοντας ότι οι υπόλοιποι θα την ακολουθήσουν με την υποχρεωτική εβδομαδιαία χρέωση που "ξεκλειδωνει" τη περιαγωγή/roaming. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παραβιαστηκε νομίζοντας ότι οι υπόλοιποι θα την ακολουθήσουν με την υποχρεωτική εβδομαδιαία χρέωση που "ξεκλειδωνει" τη περιαγωγή.

 

Παιρνουν δεκαπενθημερη παραταση λοιπον οι οποιες πραγματικες αλλαγες (ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι θα ισχυσει στην πραξη στις 15 Ιουνη σε καμια εταιρεια). Τετοια ανοργανωσια μονο σε πολιτισμενες χωρες σαν την Ελλαδα υπαρχει...... Μπραβο μας

Link to comment
Share on other sites

Παιρνουν δεκαπενθημερη παραταση λοιπον οι οποιες πραγματικες αλλαγες (ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι θα ισχυσει στην πραξη στις 15 Ιουνη σε καμια εταιρεια). Τετοια ανοργανωσια μονο σε πολιτισμενες χωρες σαν την Ελλαδα υπαρχει...... Μπραβο μας

Μια χαρά ξέρουν οι εταιρείες ... όλοι νομίζω περιμένουν και την wind

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ξέρουν... όλοι νομίζω περιμένουν και την wind

Μπορεις να μας πεις και εμας τι ξερουν λοιπον? Η κοτε ειπε οτι θα κανει τροποποιησεις στην ανακοινωση, η βοντα λεει αναβαλεται η εφαρμογη, η γουιντ δεν εχει πει τιποτα. Απο αυτα συμπεραινεις οτι ξερουν? Και αν ξερουν, γιατι δεν μας λενε και εμας που στο κατω κατω της γραφης θα ειμαστε και αυτοι που θα πληρωσουν. Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις και εμας τι ξερουν λοιπον? Η κοτε ειπε οτι θα κανει τροποποιησεις στην ανακοινωση, η βοντα λεει αναβαλεται η εφαρμογη, η γουιντ δεν εχει πει τιποτα. Απο αυτα συμπεραινεις οτι ξερουν? Και αν ξερουν, γιατι δεν μας λενε και εμας που στο κατω κατω της γραφης θα ειμαστε και αυτοι που θα πληρωσουν. Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?

Η προσωπική μου άποψη ειναι οτι πρόκεται για παιχνιδι τακτικής μεταξύ των εταιριών, επειδη οι αλλαγές ειναι μεγάλες και θα έχουν σε αρκετούς μεγάλο οικονομικό αντίκτυπο. Είναι δυνατόν να μην γνωριζει η vodafone και η cosmote τι ακριβώς θέλουν/σκοπεύουν να κάνουν?... εγω σου λεω και η wind γνωριζει απλά ακόμη δεν το ανακοινώνει.

Γιατι π.χ. η καθε cosmote να βιαστεί και να προχωρήσει απο τωρα στις σημαντικες διευκρινιστικές που απαιτούνται?π.χ. τι γινεται με το προ-περιαγωγης παλαιό προγραμμα σου (φοιτητικα, διπλασιασμοι κτλ)... ή π.χ. αν θα σε αναγκαζει ή οχι έστω να αγοράσεις το 1ο πακετο-περιαγωγής. Όπως ίσως γνωριζεις ο διάβολος κρυβεται στις λεπτομέρειες.... Αν μετα σκάσει η wind κάνωντας (όντως) την εκπληξη..όλες τους θα κατσουν στον άξονα (ακόμη περισσότερο). Αφήνοντας το και λιγο στο φλου (όσο τις παιρνει χρονικά) κάτι θα καταφέρουν στο τελος να (συμ)μαζέψουν και δικαιολογήσουν.

Εκτός απο εμας τους συνδρομητές είμαι σχεδόν σίγουρος οτι και η vodafone και η cosmote περιμένουν να δουν πρώτα τι θα κανει ΚΑΙ η wind. Ήδη το πρωτο δειγμα με την αναβολη της vodafone αυτό (μου) δειχνει.

Η vodafone απλά (παρα)βιάστηκε και να ανακοινώσει αλλά και να προβεί στις διευκρινιστικές νομίζοντας οτι θα σύρει τις υπόλοιπες στον χορό του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ εβδομαδιαίου πακέτου.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ήττα της βονταφον (ημερομηνια) είναι υπέρ των συνδρομητων. Ας ελπισουμε οτι και η δευτερη ήττα (εβδομαδιαια ταριφα 8€, αλλιως απαγορευση ελευθερου ρομινγκ) να ειναι πάλι υπέρ των συνδρομητών.
Link to comment
Share on other sites

μια 15νθημερη μετάθεση ειναι, ακόμη ΔΕΝ άλλαξε τίποτα. Πόσο μάλλον αυσιαστικό. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εαν "δεν αλλαξε τιποτα" τοτε ισχυει οτι αυριο 1/6 οπως λέει η επίσημη ανακοινωση της βονταφον θα ξεκινησουν οι αλλαγες. Και η 'παραταση' αλλαγή είναι.
Link to comment
Share on other sites

η χρονική μετάθεση είναι απλά μια αναδίπλωση, οχι μια ήττα.

Κιντερ εκπληξη εννοεις; Trojan horse;

Εαν είναι να κάνουν επισημες ανακοινωσεις και μετά να τ'αλλάζουν, η αξιοπιστία πάει βόλτα... Και θα στο πω και αλλιώς: εαν εσενα καποιος σου λεει άλλα κ μετά σου λεει άλλα, τι θα καταλάβεις;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε και θα δούμε.

Καιρό το λέω πως με βάση μια ανακοίνωση που είναι πρακτικά ημιτελής, δεν έχει νόημα να αναλώνεται κανείς σε τόσο μεγάλη ανάλυση γιατί λείπουν δεδομένα.

 

Εαν είναι να κάνουν επισημες ανακοινωσεις και μετά να τ'αλλάζουν, η αξιοπιστία πάει βόλτα... Και θα στο πω και αλλιώς: εαν εσενα καποιος σου λεει άλλα κ μετά σου λεει άλλα, τι θα καταλάβεις;

Δεν είναι η πρώτη φορά που ανακοινώνει κάποια δυσμενή αλλαγή, και τελικά την πήρε πίσω(εαν φυσικά αλλάξει κάτι προς το καλύτερο στην περίπτωση που συζητάμε). Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή είχε ανακοινώσει ελάχιστη ανανέωση 6€ και διάρκεια πακέτων μικρότερη των 30 ημερών και τελικά τα ακύρωσε μην εφαρμόζοντας τίποτα. Σαν καταναλωτής θα κοιτούσα το όφελός μου, και η αναξιοπιστία για κάτι τέτοιο μικρή διαφορά θα μου έκανε.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

ο καθείς κρίνει και χαρακτηρίζει ανάλογα. Οταν και αν θα (επαν)εκδοθεί Δ.Τ./ανακοίνωση με ουσιαστικές ΜΟΝΙΜΕΣ οικονομικές διαφοροποιήσεις θα το αξιολογήσω ανάλογα, μια 15νθημερη χρονικη μεταθεση δεν μου λεει τιποτα...προφανως περιμενει και την wind.

Παραθετω και την άποψη μου (με τα τωρινά δεδομένα):

Η προσωπική μου άποψη ειναι οτι πρόκεται για παιχνιδι τακτικής μεταξύ των εταιριών, επειδη οι αλλαγές ειναι μεγάλες και θα έχουν σε αρκετούς μεγάλο οικονομικό αντίκτυπο. Είναι δυνατόν να μην γνωριζει η vodafone και η cosmote τι ακριβώς θέλουν/σκοπεύουν να κάνουν?... εγω σου λεω και η wind γνωριζει απλά ακόμη δεν το ανακοινώνει.

Γιατι π.χ. η καθε cosmote να βιαστεί και να προχωρήσει απο τωρα στις σημαντικες διευκρινιστικές που απαιτούνται?π.χ. τι γινεται με το προ-περιαγωγης παλαιό προγραμμα σου (φοιτητικα, διπλασιασμοι κτλ)... ή π.χ. αν θα σε αναγκαζει ή οχι έστω να αγοράσεις το 1ο πακετο-περιαγωγής. Όπως ίσως γνωριζεις ο διάβολος κρυβεται στις λεπτομέρειες.... Αν μετα σκάσει η wind κάνωντας (όντως) την εκπληξη..όλες τους θα κατσουν στον άξονα (ακόμη περισσότερο). Αφήνοντας το και λιγο στο φλου (όσο τις παιρνει χρονικά) κάτι θα καταφέρουν στο τελος να (συμ)μαζέψουν και δικαιολογήσουν.

Εκτός απο εμας τους συνδρομητές είμαι σχεδόν σίγουρος οτι και η vodafone και η cosmote περιμένουν να δουν πρώτα τι θα κανει ΚΑΙ η wind. Ήδη το πρωτο δειγμα με την αναβολη της vodafone αυτό (μου) δειχνει.

Η vodafone απλά (παρα)βιάστηκε και να ανακοινώσει αλλά και να προβεί στις διευκρινιστικές νομίζοντας οτι θα σύρει τις υπόλοιπες στον χορό του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ εβδομαδιαίου πακέτου.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε και θα δούμε.

Καιρό το λέω πως με βάση μια ανακοίνωση που είναι πρακτικά ημιτελής, δεν έχει νόημα να αναλώνεται κανείς σε τόσο μεγάλη ανάλυση γιατί λείπουν δεδομένα.

 

Ισως ηθελαν να δουν την αντιδραση του κοσμου. Βεβαια ηλπιζαν να ακολουθησουν και οι άλλες δυο εταιριες, οποτε δε θα τους ενοιαζε η γνωμη του κοσμου. Ελα ομως που οι άλλοι δυο δεν ακολουθησαν! Ουτε στην ημερομηνια, ουτε και στα εκβιαστικά πακετα. Εαν αυτο δεν ειναι ήττα, τοτε τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ισως ηθελαν να δουν την αντιδραση του κοσμου. Βεβαια ηλπιζαν να ακολουθησουν και οι άλλες δυο εταιριες, οποτε δε θα τους ενοιαζε η γνωμη του κοσμου. Ελα ομως που οι άλλοι δυο δεν ακολουθησαν! Ουτε στην ημερομηνια, ουτε και στα εκβιαστικά πακετα. Εαν αυτο δεν ειναι ήττα, τοτε τι ειναι...

βιαζεσαι φιλε μου, βγηκε κατι νεο? ακυρωθηκε πχ το υποχρεωτικό 8€ πακετο...οχι.

ουτε καν οτι το 1/6 πηγε 15/6 δεν εχουν -ακόμη- βγαλει εγγράφως.

Ήττα θα ειναι αν +οταν ανακοινωθει ΜΟΝΙΜΗ οικονομική ελάφρυνση...π.χ. μειωθεί το κοστος του πακετου, γινει μη-υποχρεωτικο κτλ...

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο δεν ειναι ήττα, τοτε τι ειναι...

Εξαρτάται, από το αν το βλέπεις ως αγώνα που κάποιος πρέπει να κερδίσει. :lol:

Αν είναι να το αποκαλέσουμε ήττα και να βγει προς όφελος του καταναλωτή, μακάρι να έχουμε τέτοιες ήττες πιο συχνά.

Προσωπικά μιλώντας, εκτιμώ το γεγονός ότι μια εταιρεία πιθανώς θα αναγνωρίσει πως κάτι που σκέφτηκε να εφαρμόσει είναι λάθος, ενδεχόμενα θα της κοστίσει και θα το πάρει πίσω.

Αλλά καθίστε να δούμε, γιατί καλό είναι να μη λέμε μεγάλα λόγια....

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε εταιρία να είχε την ίδια συμπεριφορά, τα ίδια θα έλεγα (μην παρεξηγηθούμε κιόλας). Ηδη εχω γραψει οτι η αλλαγη ημερομηνιας ειναι υπερ του συνδρομητη.
Link to comment
Share on other sites

ο καθείς κρίνει και χαρακτηρίζει ανάλογα. Οταν και αν θα (επαν)εκδοθεί Δ.Τ./ανακοίνωση με ουσιαστικές ΜΟΝΙΜΕΣ οικονομικές διαφοροποιήσεις θα το αξιολογήσω ανάλογα, μια 15νθημερη χρονικη μεταθεση δεν μου λεει τιποτα...προφανως περιμενει και την wind.

Παραθετω και την άποψη μου (με τα τωρινά δεδομένα):

 

Την Wind δεν την περιμένει ποτέ κανείς από τους 2.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 5 ώρες πριν την επίσημη ημερομηνία εφαρμογής των νέων χρεώσεων και ακόμα δεν έχω λάβει κάποια επίσημη ενημέρωση για την αναβολή της. Με βλέπω από αύριο να μην έχω τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 5 ώρες πριν την επίσημη ημερομηνία εφαρμογής των νέων χρεώσεων και ακόμα δεν έχω λάβει κάποια επίσημη ενημέρωση για την αναβολή της. Με βλέπω από αύριο να μην έχω τηλέφωνο...

 

Αραγε το UK το βλέπει ως Ευρώπη;

Link to comment
Share on other sites

Αραγε το UK το βλέπει ως Ευρώπη;

 

Παρολο που δεν εγινε καμια επισημη ανακοινωση ή αλλαγη στην ανακοινωση, μπορει να επιβεβαιωσω οτι παρολο που ειναι 1.00πμ της 1ης Ιουνιου το βοντα καρτοκινητο μου δουλευει μια χαρα ενω ειμαι αγγλια. Εχω την υποψια οτι θα συνεχισει να δουλευει τουλαχιστον μεχρι και της 15 Ιουνη. Εννοειται δεν εχω πληρωσει κανενα 8ευρο/7 μερες, πως θα μπορουσα κιολας αφου δεν φαινεται πουθενα να το παρω στο my vodafone, ειτε το app ειτε online. Ελπιζω μεχρι τις 15 Ιουνη να μας πουν τι αποφασισαν να κανουν με το θεμα ......

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...