Jump to content

Αντικαταστάτης Nexus 4


loran
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από 3 χρόνια χρήσης του Nexus 4 ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό. Ψάχνω κάτι μέχρι 200€ με καλύτερα χαρακτηριστικά του N4, όπως 3GB RAM, καλύτερη οθόνη, μπαταρία, CPU και γενικα καλή ποιότητα κατασκευής, ίσως και καλύτερη κάμερα αν και δεν είναι απαραίτητο. Έχω συνηθίσει το stock android UI και τα updates, δηλαδή με το που το πάρω μάλλον θα περάσω Custom ROM. Θα ήθελα κάτι με το οποίο ασχολούνται και βγάζουν ROM και γενικά δεν θα πεθάνει σε ένα χρόνο από θέμα αναβαθμίσεων (πριν λίγο καιρό ήμουν με Lineage OS ενώ τώρα με Nitrogen OS 7.1.2). Έχω δεί κάποια xiaomi με παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Θα ήταν προτιμότερο να είναι με αποσπώμενη μπαταρία ή όχι;

 

Ευχαριστώ :D

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις από Ελλάδα ή και από Κίνα; Επίσης τι μέγεθος οθόνης θες;

Από Ελλάδα καλή περίπτωση είναι το P8 Lite 2017, μια χαρά θα σε καλύψει όσον αφορά τα specs, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει με custom roms, αναβαθμίσεις κλπ... Θα σου πρότεινα και κάνα Motorola που είναι μια χαρά και έχουν stock Android, αλλά έχουν 2gb Ram...

Από Κίνα μέχρι 200, υπάρχουν τα κλασικά RN4X που είναι σούπερ για τα λεφτά του στις 5.5 ίντσες (υπάρχει και Ελλάδα επίσημα στα 249 με εγγύηση), το Le Max 2 < 200, το Cool1 και άλλα που θα σου προτείνουν και άλλα παιδιά... Στις 5 ίντσες υπάρχει το Redmi 4 Prime το οποίο έχω και είναι σούπερ (κάνα 150άρι από Κίνα-219 με εγγύηση επίσημα από Ελλάδα)... Υπόψιν ότι από Κίνα παίζει κίνδυνος τελωνείου...

Αφού αναφέρεις πάντως ως βασικό θέμα τις custom roms, νομίζω ότι πας καρφί για Xiaomi με δεδομένο ότι οι κάμερές τους δεν είναι κάτι το φοβερό...

Γενικά πάντως προέρχεσαι από καλή μεν, αρκετά παλιά δε συσκευή, οπότε δε νομίζω ότι δε θα βρεις εύκολα κάτι που να σε καλύψει....

Η αποσπώμενη μπαταρία για μένα είναι θετικό, καθώς με τη φυσιολογική φθορά που έχουν την αλλάζεις όποτε θες και είσαι κομπλέ... Απλά σχεδόν όλες οι συσκευές πλέον βγαίνουν χωρίς αποσπώμενη μπαταρία, οπότε συμβιβαζόμαστε με αυτό...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Το Le Max το έχω ξαναακούσει και τα χαρακτηριστικά φαίνονται καλά αλλά δεν ξέρω αν θα με βολέψει με ROMS κλπ. Για Huawei P8 Lite 2017 δεν βλέπω κίνηση στο xda-developers. Μπορεί να πει κάποιος που τα έχει τι γίνεται; Το Cool1 δεν μου γεμίζει το μάτι :worry: . Σκεφτόμουν πιο πολύ για Ελλάδα λόγω των φόρων που μπορεί να προκύψουν αν το πάρω από εξωτερικό και λόγω χρόνου παραλαβής, ωστόσο και από εξωτερικό αν βρω κάποιο site που δεν έχει θέματα με φόρους θα το προτιμούσα.
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κοτιαω και γω το Le max 2, απο οσα εχω διαβασει προς το παρον υπαρχουν θεματακια με τις custom roms.

 

Εχεις προτεραιοτητα αυτονομια ή ταχυτητα; Παιχνιδια παιζεις; Τι μεγεθος οθονης θες;

 

Τη καμερα τη ξεχναμε εφοσον βαζεις CM/AOSP Roms. Δεν εχει νοημα. Αν θες καλη αποδοση σε καμερα μενεις με την stock ή αντε να βαλεις καμια stock based rom.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κοτιαω και γω το Le max 2, απο οσα εχω διαβασει προς το παρον υπαρχουν θεματακια με τις custom roms.

 

Εχεις προτεραιοτητα αυτονομια ή ταχυτητα; Παιχνιδια παιζεις; Τι μεγεθος οθονης θες;

 

Τη καμερα τη ξεχναμε εφοσον βαζεις CM/AOSP Roms. Δεν εχει νοημα. Αν θες καλη αποδοση σε καμερα μενεις με την stock ή αντε να βαλεις καμια stock based rom.

 

Κυρίως προτεραιότητα δίνω στην σταθερότητα και μετά σε ταχύτητα, όσο για την αυτονομία έχω powerbank αλλά να κρατάει και λίγο το κινητό...

Οθόνη 5, το πολύ 5.5". Παιχνίδια δεν παίζω συχνά.

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα μου τα λες. Θες σταθεροτητα αλλα βαζεις custom rom ; :p

 

Παρε κανα zuk 2 τοτε στα 230 ευρω σκρουτζ. Μετα ανεβαινεις αρκετα παραπανω και ειναι και μεγαλυτερες οθονες. Εκτος εαν θες 800αρα μπαντα οποτε εκει θα κανεις συμβιβασμους. Παντως απο τη στιγμη που δεν παιζεις παιχνιδια ακομα και το p8 lite 2017 μια χαρα θα σου ειναι.

 

Οσον αφορα το power bank με το note 4x εχω ξεχασει τι ειναι αυτο (9-10 ωρες sot)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε παιρνεις ενα redmi 4 να κανεις τη δουλειά σου?

φθηνό, snapdragon, 3gb ram, 2σιμ, μπαταρια....

ολα αυτα κατω απο 200€ αν παρεις απο κινα. εδω δε ξερω ποσο έχει

 

Sent from my Le X829 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε παιρνεις ενα redmi 4 να κανεις τη δουλειά σου?

φθηνό, snapdragon, 3gb ram, 2σιμ, μπαταρια....

ολα αυτα κατω απο 200€ αν παρεις απο κινα. εδω δε ξερω ποσο έχει

 

Sent from my Le X829 using Tapatalk

 

Εννοεις το redmi 4 prime που οντως ειναι πολυ αξιολογη συσκευη αν δεν σε νοιαζει η 800αρα μπαντα. Και εφοσον δεν παιζεις παιχνιδια μην κυνηγας τσαμπα τα specs μα δεν θα καταλαβεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτο με τον σναπ επεξεργαστή. το οποιο αν δε κανω λαθος υπαρχει και σε global(B20)

 

Sent from my Le X829 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για το Prime σε σχόλια αγοραστών από skroutz λίγο αρνητικά σχόλια. Αξίζει σίγουρα; Γενικά μου αρέσει να πειραματίζομαι με τα κινητά με roms,mods κλπ. Επίσης μία παρατήρηση, η οθόνες των xiaomi που αναφέρθηκαν είναι ανθεκτικές; Διάβασα πως δεν έχουν Gorilla Glass και παραξενεύτηκα.:confused:

 

edit: Η 800 μπάντα θεωρείτε πως είναι must?

Edited by loran
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass με τιμη κατω απο 200 ευρω ουτως ή αλλος δεν βρισκεις Ελλαδα.

 

Καλως ο πειραματισμος αλλα αμα δεν παιξεις καθολου και με την ρομ που σου δινει η συσκευη τοτε δεν ειναι πειραματισμος αλλα σταθερος σε aosp/cm ;) Οταν σταματησει να δινει updates (ή αν το τελευταιο που εδωσε ειναι μαπα) τοτε αξιζει. Αλλα απο τη πρωτη μερα να αλλαξεις ρομ και να χασεις σε ποιοτητα καμερας και να χεις και διαφορα bugs χωρις λογο;

 

Στην Αθηνα/Θεσσαλονικη 800αρα ειναι χρησιμη σε πιο απομακρυσμενα μερη ή κτιρια αλλα παλευεται γενικα και χωρις αυτην. Επαρχια ομως χωρις αυτην δεν εχεις καθολου 4g... και καμια φορα σε αυτες τις περιοχες δεν φτανει ουτε το 3g οποτε πεφτεις στα 2g.

Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass με τιμη κατω απο 200 ευρω ουτως ή αλλος δεν βρισκεις Ελλαδα.

 

Καλως ο πειραματισμος αλλα αμα δεν παιξεις καθολου και με την ρομ που σου δινει η συσκευη τοτε δεν ειναι πειραματισμος αλλα σταθερος σε aosp/cm ;) Οταν σταματησει να δινει updates (ή αν το τελευταιο που εδωσε ειναι μαπα) τοτε αξιζει. Αλλα απο τη πρωτη μερα να αλλαξεις ρομ και να χασεις σε ποιοτητα καμερας και να χεις και διαφορα bugs χωρις λογο;

 

Στην Αθηνα/Θεσσαλονικη 800αρα ειναι χρησιμη σε πιο απομακρυσμενα μερη ή κτιρια αλλα παλευεται γενικα και χωρις αυτην. Επαρχια ομως χωρις αυτην δεν εχεις καθολου 4g... και καμια φορα σε αυτες τις περιοχες δεν φτανει ουτε το 3g οποτε πεφτεις στα 2g.

 

Ίσως να μου αρέσει κιόλας πιο πολύ το aosp :D:O. Θα σκεφτώ αν θα πάω κατευθείαν με αυτά που λες σε custom rom ή απλά θα το κάνω root για να βάλω κάποιες χρήσιμες εφαρμογές (Adaway πχ). Είναι ανθεκτικές αυτές οι οθόνες όμως; Το Huawei είχε. :) Υπήρχε μία έκδοση του 4x που είχε την 800 μπάντα αλλά στα μαγαζιά του σκρουτζ δεν το έβρισκα :cry:

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μου αρέσει κιόλας πιο πολύ το aosp :D:O. Θα σκεφτώ αν θα πάω κατευθείαν με αυτά που λες σε custom rom ή απλά θα το κάνω root για να βάλω κάποιες χρήσιμες εφαρμογές (Adaway πχ). Είναι ανθεκτικές αυτές οι οθόνες όμως; Το Huawei είχε. :) Υπήρχε μία έκδοση του 4x που είχε την 800 μπάντα αλλά στα μαγαζιά του σκρουτζ δεν το έβρισκα :cry:

 

Ποιο σημερινο huawei εχει gorilla glass και κανει κατω απο 200 στα καταστηματα;

 

Καλα με την 800αρα εχει γινει ενας αχταρμας. Η μονη ασφαλη επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι infoquest για 800αρα. Ισως αν κανεις λιγο υπομονη να ξεδιαλυνει το τοπιο και να ξερουμε με σιγουρια ποια σκρουτζομαγαζα το εχουν με 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σημερινο huawei εχει gorilla glass και κανει κατω απο 200 στα καταστηματα;

 

Καλα με την 800αρα εχει γινει ενας αχταρμας. Η μονη ασφαλη επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι infoquest για 800αρα. Ισως αν κανεις λιγο υπομονη να ξεδιαλυνει το τοπιο και να ξερουμε με σιγουρια ποια σκρουτζομαγαζα το εχουν με 800αρα.

 

Νόμιζα πως το P8 Lite 2017 είχε, αλλά έχει το παλιό p8 Lite. Άρα η καλύτερη λύση είναι να πάρω το 4X? Αυτά της Infoquest τα είδα στα 240 κοντά, πιο ακριβά από το σκρουτζ :confused:

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Ειναι η καλυτερη all around συσκευη. Αν τυχον θες καλυτερη καμερα πας στο moto g4 plus που ειναι και stock android.

 

Εκει που υστερει περισσοτερο το note 4x ειναι το βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Ειναι η καλυτερη all around συσκευη. Αν τυχον θες καλυτερη καμερα πας στο moto g4 plus που ειναι και stock android.

 

Εκει που υστερει περισσοτερο το note 4x ειναι το βιντεο.

 

Μάλλον προς τα εκεί θα πάω και αν βρω κάποιο μαγαζί που έχει την έκδοση με την 800άρα μπάντα ακόμα καλύτερα. Για την αντοχή της οθόνης όμως δεν έμαθα όμως. :)

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προς τα εκεί θα πάω και αν βρω κάποιο μαγαζί που έχει την έκδοση με την 800άρα μπάντα ακόμα καλύτερα. Για την αντοχή της οθόνης όμως δεν έμαθα όμως. :)

 

Μην τρελένεσαι φίλε μου με την οθόνη και το gorilla glass... Θα βάλεις ένα ωραίο tempered και είσαι κομπλέ... Δε γρατζουνίζονται, ούτε πολύ περισσότερο χαλάνε έτσι εύκολα οι οθόνες... Μην είμαστε υπερβολικοί χωρίς λόγο...

Για το RN4X συμφωνώ είναι μια χαρά συσκευή, πάρτο από καμιά αλυσίδα να έχεις και την 800άρα και τη διετή εγγύηση, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεσαι φίλε μου με την οθόνη και το gorilla glass... Θα βάλεις ένα ωραίο tempered και είσαι κομπλέ... Δε γρατζουνίζονται, ούτε πολύ περισσότερο χαλάνε έτσι εύκολα οι οθόνες... Μην είμαστε υπερβολικοί χωρίς λόγο...

Για το RN4X συμφωνώ είναι μια χαρά συσκευή, πάρτο από καμιά αλυσίδα να έχεις και την 800άρα και τη διετή εγγύηση, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

 

Αυτό θα κάνω με το tempered glass. Αξίζει τα 50€ παραπάνω όμως για την 800άρα, γιατί με 2ετή εγγύηση το είχε στο σκρουτζ;

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω με το tempered glass. Αξίζει τα 50€ παραπάνω όμως για την 800άρα, γιατί με 2ετή εγγύηση το είχε στο σκρουτζ;

 

Η εγγυηση ειναι του σκρουτζομαγαζου και οχι infoquest. Οποτε δεν εχει καμια σχεση η εγγυηση του ενος με του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση ειναι του σκρουτζομαγαζου και οχι infoquest. Οποτε δεν εχει καμια σχεση η εγγυηση του ενος με του αλλου.

 

Ποιά η διαφορά;

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω με μια ερωτηση. Αν παρεις πχ motorola απο ενα καταστημα και σου χαλασει που το στελνεις; Ειτε στο καταστημα ειτε απευθειας στην αντιπροσωπεια. Απο πισω εχει τις πλατες της αντιπροσωπειας.

 

Παμε τωρα σε ενα παραεισαγωγης κινεζικο. Εκει που το στελνεις; Μονο στο καταστημα. Θεωρεις οτι θα χεις ιδια ποιοτητα σερβις; Θα ειναι εξισου αξιοπιστο; Χωρια οτι πολλα γραφουν μονο 1 ετος εγγυησης που σημαινει οτι απλα το στελνουν κινα και δεν ξερω ποσο καιρο θα κανει μεχρι να το παραλαβεις.

 

Παντως αμα φτασεις τετοιο ποσο και εφοσον σε νοιαζει stock android υπαρχει και το moto x style που εχει και εξαιρετικη καμερα (δεν εχεις λογο να βαλεις aosp οποτε θα παραμεινει καλη η καμερα ;) )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω με μια ερωτηση. Αν παρεις πχ motorola απο ενα καταστημα και σου χαλασει που το στελνεις; Ειτε στο καταστημα ειτε απευθειας στην αντιπροσωπεια. Απο πισω εχει τις πλατες της αντιπροσωπειας.

 

Παμε τωρα σε ενα παραεισαγωγης κινεζικο. Εκει που το στελνεις; Μονο στο καταστημα. Θεωρεις οτι θα χεις ιδια ποιοτητα σερβις; Θα ειναι εξισου αξιοπιστο; Χωρια οτι πολλα γραφουν μονο 1 ετος εγγυησης που σημαινει οτι απλα το στελνουν κινα και δεν ξερω ποσο καιρο θα κανει μεχρι να το παραλαβεις.

 

Παντως αμα φτασεις τετοιο ποσο και εφοσον σε νοιαζει stock android υπαρχει και το moto x style που εχει και εξαιρετικη καμερα (δεν εχεις λογο να βαλεις aosp οποτε θα παραμεινει καλη η καμερα ;) )

Δεν ήξερα ότι τα στέλνουν Κίνα. Δεν έχουν κάποιο τμήμα service; :worry: :cry: Θα ρωτήσω σε κάποιο κατάστημα να δω τι γίνεται.

Είναι του 2015 και δεν είδα ιδιαίτερη κίνηση στο xda για αυτό αν και φαίνεται πολύ καλό. Δεν θα περάσω κατευθείαν stock android αλλά έλεγα να μείνω λίγο με αυτό που έχει το κινητό, όσο για την κάμερα δεν με ενδιαφέρει πολύ, μία άνω του μέσου όρου με καλύπτει πιστεύω.

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι τα στέλνουν Κίνα. Δεν έχουν κάποιο τμήμα service; :worry: :cry: Θα ρωτήσω σε κάποιο κατάστημα να δω τι γίνεται.

Είναι του 2015 και δεν είδα ιδιαίτερη κίνηση στο xda για αυτό αν και φαίνεται πολύ καλό. Δεν θα περάσω κατευθείαν stock android αλλά έλεγα να μείνω λίγο με αυτό που έχει το κινητό, όσο για την κάμερα δεν με ενδιαφέρει πολύ, μία άνω του μέσου όρου με καλύπτει πιστεύω.

 

Το Xiaomi παντως αξιζει,το 4X ειναι καλο κινητο και ειδικα η μπαταρια ειναι βραχος.Φιλος με Note 3 Pro(Snapdragon 650) το περσινο εχει 6-7 ωρες οθονη με τις τελευταιες ρομ της MIUI.Το πηρε απο κινα χωρις την 800αρα,με Wind που εχει 4G εχει αλλα οχι παντου.Ο πατερας μου εχει το note 3 με τον mediatek,χωρις 800 και εχει Vodafone/Wind.4G ειχε και με τις 2 ειδικα με τη Vodafone.Για μενα αξιζει το Note 4x της Xiaomi και οχι τα Huawei γιατι δεν εχουν πολλες καστομιες(βαζει η Huawei δικους του CPU τους Kirin οπως η Samsung με τους Exynos).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...