Jump to content

Μεσημεριανός ύπνος


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Κοιμαστε το μεσημερι;  

351 members have voted

  1. 1. Κοιμαστε το μεσημερι;

    • Ναι! (δικαιολογιστε)
      153
    • Οχι! (δικαιολογιστε)
      198


Recommended Posts

de nomizo na einai mono mia ora..

2 ores pantos meshmerianou upnou isodunamoun me ena 5oro bradyno upno,giayto kai 8eoreite pio ofelimos..

taksidioths22 mhn anhsyxeis,ki ego toso ligo koimamai :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 290
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όσα μεσσημέρια δεν έχω κάποια δουλειά, την πέφτω. Μέχρι μία ώρα max. Για την ακρίβεια απλά ξαπλώνω και συλλογίζομαι διάφορα...

αυτο ομως παραδεχομαι οτι μου αρεσει να ξαπλωνω και να σκεφτομαι ακουγοντας μουσικουλα :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα το μεσημέρι??? :confused:

Όταν ξυπνάω νιώθω χάλια :wacko:

Σα να είμαι άρρωστη... :blink:

 

αυτο ομως παραδεχομαι οτι μου αρεσει να ξαπλωνω και να σκεφτομαι ακουγοντας μουσικουλα :)

 

Αυτό αρέσει και σε εμένα! :p

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

Eγώ γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα το μεσημέρι??? :confused:

Όταν ξυπνάω νιώθω χάλια :wacko:

Σα να είμαι άρρωστη... :blink:

τα ιδια κι εγω σηκωνομαι με πονοκεφαλο ασε που κουτουλαω τις πορτες επειδη ζαλιζομαι κι οσο για νευρα αλλο τιποτα,δε μπορω το μεσημεριανο υπνο,ξερετε μονο που εχω ευχαριστηθει μεσημεριανο υπνο?στη θαλασσα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια κι εγω σηκωνομαι με πονοκεφαλο ασε που κουτουλαω τις πορτες επειδη ζαλιζομαι κι οσο για νευρα αλλο τιποτα,δε μπορω το μεσημεριανο υπνο,ξερετε μονο που εχω ευχαριστηθει μεσημεριανο υπνο?στη θαλασσα[/quote

 

Γενικά νιώθω πολύ χάλια...

Όσο όμως εξαντλημένη και να είμαι επειδή κοιμάμαι πολύ λίγο δεν μπορώ να κοιμηθώ...

Και ένα παράξενο πράγμα το Σάββατο που λέω να κοιμηθώ ως το μεσημέρι ξυπνάω στις 7:30 :eek:

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

καλα ε μιλαμε τα ιδια κι εγω οποτε λεω να κοιμηθω πολυ ξυπναω με τις κοτες

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλα ε μιλαμε τα ιδια κι εγω οποτε λεω να κοιμηθω πολυ ξυπναω με τις κοτες

 

Ναι όμως όταν θέλω να ξυπνήσω νωρίς δεν ξυπνάω... :p

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

μπα εγω ξυπναω ειμαι γενικα ανησυχο ατομο και δε μπορω καθολου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Oταν δεν εχω καποια δουλεια να κανω,κοιμαμαι,και μαλιστα πολυ!

Αλλα προσπαθω να το περιορισω γιατι οπως ειπε και ο φιλος aggelopas,ο υπνος=προβα θανατου.

Πρεπει να κοψουμε και απο τον υπνο μας ωστε να κανουμε περισσοτερο επωφελεις δραστηριοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ο μεσημεριανος υπνος ειναι ενα περιεργο πραγμα... Οταν παλαιοτερα με το σχολειο ειχα να διαβασω δεν μπορουσα να συγκρατησω τα ματια μου ανοιχτα! Οταν δεν εχω να κανω απολυτως τιποτα το ματι... ΓΑΡΙΔΑ!! Δεν κλεινει με τιποτα εκτος αν εχω ξενυχτησει το προηγουμενο βραδυ! Γενικα δεν μπορω να πω οτι κοιμαμαι πολλες φορες πλεον τα μεσημερια.. προτιμω να παω για κανα καφεδακι με παρεα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ρε.. εγώ να κοιμηθώ μεσημέρι; Κοίμαμαι μεσάνυχτα+, περίπου για 3-4-5 ώρες. Δεν είμαι του ύπνου, εκτός κιαν κοιμηθώ κατα τις 5 το πρωί. χεχε
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Panda ektos apo tin tetarti! Exo poli vari programma! Tis alles meres den antexo! Exo kai gymnastirio!
The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ρε.. εγώ να κοιμηθώ μεσημέρι; Κοίμαμαι μεσάνυχτα+, περίπου για 3-4-5 ώρες. Δεν είμαι του ύπνου, εκτός κιαν κοιμηθώ κατα τις 5 το πρωί. χεχε

μαζι σου κι εγω,τους νυχτοφυλακες να παμε να κανουμε :p

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να μη διαβάσω κανω τα παντα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου μεσημεριανος υπνος ειναι κατα τις 6 το απογευμα που γυριζω σπιτι... Και τον αποφευγω γιατι εγω δεν ειμαι για μια δυο ωρες.... Ετσι και την πεσω θα ξυπνησω κατα τις 2-3 το βραδυ μεσα στην τρελλη χαρα και ετοιμη για δραση... (Δυστυχως ομως δεν δουλευω βραδυνη σε νοσοκομειο αλλα πρωινη σε λογιστηριο, οποτε καλυτερα να μου λειπει!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι έχω περίεργα ωράρια.ρίχνω έναν καλό ύπνο (κανά 8ωρο) κάποια στιγμή που θα νυστάζω πολύ (πρωί ώς συνήθως μετά τις 5,αλλά έχει τύχει και βράδυ) και πρίν πάω σχολή (6-9 απόγευμα) θα έχω κοιμηθεί κανα 2ωρο.η αλήθεια πάντως είναι οτι όταν ξυπνάω μετα τον 2ωρο ύπνο είμαι κομμάτια,λές και ξύπνησα απο λήθαργο.σας έχει τύχει ποτέ διακεκοπτόμενος ύπνος(π.χ. 3 ώρες,ξυπνάς,μετά πάλι 2 ώρες,κτλ)??είναι το πιο σπαστικό πράγμα.κι εγώ για να κοιμηθώ μεσημεράκι αφήνω πάντα μουσικούλα, αλλιώς δε μπορώ να κοιμηθώ.ο πιό ωραίος ύπνος είναι μετά απο τρελά ξενύχτια (πήγα πάτρα κι είχα να κοιμηθώ 3 μέρες, μετά κοιμήθηκα 15 ώρες και όταν ξύπνησα είχα τρελή ενέργεια) και μετά απο τρελά μεθύσια(εγγυημένο).
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να κοιμαται τα μεσημερια...χασιμο χρονου και μεχρι να παρεις παλι τα ισια σου πρεπει να ξανακοιμηθεις για το βραδυ! :p
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να κοιμαται τα μεσημερια...χασιμο χρονου και μεχρι να παρεις παλι τα ισια σου πρεπει να ξανακοιμηθεις για το βραδυ! :p

Πραγματικα! Κι εγω για να συνελθω απο τον υπνο το μεσημερι θελω μπολικη ωρα :worry:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα! Κι εγω για να συνελθω απο τον υπνο το μεσημερι θελω μπολικη ωρα :worry:

 

Μάλλον το κάνετε λάθος παιδιά :O ... Ο μεσημεριανός ύπνος είναι για 20-30 λεπτά, αλλιώς αντί να σε ξεκουράζει γίνεσαι χώμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το κάνετε λάθος παιδιά :O ... Ο μεσημεριανός ύπνος είναι για 20-30 λεπτά, αλλιώς αντί να σε ξεκουράζει γίνεσαι χώμα... :)

Ναι ομως ρε συ, αν με παρει ο υπνος δεν μπορω να ξυπνησω απο μονος μου τοσο νωρις. Μονο με ξυπνητηρι...

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το κάνετε λάθος παιδιά :O ... Ο μεσημεριανός ύπνος είναι για 20-30 λεπτά, αλλιώς αντί να σε ξεκουράζει γίνεσαι χώμα... :)
εδώ διαφωνώ...αμα εισαι κουρασμένος...2 ωρίτσες δεν ειν κακές

 

βέβαια υπάρχουν και οι φορές που άμα κοιμηθείς , ξυπνάς και είσαι σαν κότα

:X

Link to comment
Share on other sites

Για διαβαστε το ακολουθο...

 

Μία ώρα βαθέως ύπνου κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι το ίδιο ευεργετική με μια πλήρη βραδινή κατάκλιση, επισημαίνουν Αμερικανοί επιστήμονες σε σχετικό άρθρο του επιστημονικού εντύπου Nature Neuroscience.

 

Συγκεκριμένα, ομάδα επιστημόνων από το Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ τονίζει ότι ο λιγοστός ύπνος κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι ικανός να ενισχύσει σημαντικά τη μνήμη και τις γενικότερες πνευματικές ικανότητες ενός ατόμου, αρκεί να είναι πλήρης, δίχως ενδιάμεσες διακοπές.

 

Ωστόσο, οι ίδιοι ειδικοί επισημαίνουν ότι ο πλήρης και πολύωρος νυχτερινός ύπνος είναι άκρως απαραίτητος για την καλή λειτουργία ζωτικών λειτουργιών του σώματος.

 

Οι Αμερικανοί ερευνητές υπέβαλαν σε μελέτη μια ομάδα ατόμων, τα οποία χώρισαν σε δύο ομάδες, με στόχο να μελετήσουν τις μαθησιακές ικανότητές τους.

 

Από τα άτομα της πρώτης ομάδας ζητήθηκε να μην κοιμηθούν καθόλου κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά να απολαύσουν κανονικά το νυχτερινό ύπνο, ενώ στα άτομα της δεύτερης ομάδας επετράπη να κοιμηθούν για μία έως μιάμιση ώρα, περίπου στις 14.00μμ.

 

Όπως ήταν φυσικό, οι πνευματικές ικανότητες των ατόμων της πρώτης ομάδας παρουσίασαν ύφεση αργά το απόγευμα. Ωστόσο, όσα από τα άτομα της δεύτερης ομάδας κατάφεραν να κοιμηθούν αδιατάραχτα για περίπου μία ώρα νωρίς το απόγευμα, πέτυχαν καλύτερα αποτελέσματα στις δοκιμασίες μνήμης και μάθησης στις οποίες υποβλήθηκαν.

 

Η ποιότητα του ύπνου των συμμετεχόντων κρίθηκε με βάση τα εγκεφαλικά κύματα. Όσα εκ των ατόμων της έρευνας έφτασαν έως τα κύματα Α (δηλαδή τη φάση του ελαφρού ύπνου) είχαν μεν καλές επιδόσεις στις μαθησιακές δοκιμασίες, όχι όμως το ίδιο καλές με τα άτομα που έφτασαν έως τα κύματα Δ (το βαθύ ύπνο).

 

"Σίγουρα ένας πολύωρος, αδιάκοπος ύπνος είναι μείζονος σημασίας για την καλή λειτουργία του οργανισμού. Όμως μέσω της μελέτης μας καταδεικνύεται σαφώς ότι ακόμη και μία σύντομη ποιοτική κατάκλιση μπορεί να δώσει στο ανθρώπινο σώμα την ενέργεια που χρειάζεται για να συνεχίσει με όρεξη τις δραστηριότητες της υπόλοιπης ημέρας", αναφέρει χαρακτηριστικά ένα από τα μέλη της επιστημονικής ομάδας στον επίλογο της μελέτης.

 

 

health.in.gr

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κοιμάμαι τα μεσημέρια διότι ξυπνάω νωρίς (06:30), οπότε ρίχνω κανένα υπνάκο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...