Jump to content

Άνω τελεία και πώς μπαίνει


christ-k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η άνω τελεία υπάρχει και αν ναι πού βρίσκεται ; Έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς και δεν μπορώ να την ανακαλύψω..:worry:
Link to comment
Share on other sites

Η άνω τελεία υπάρχει και αν ναι πού βρίσκεται ; Έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς και δεν μπορώ να την ανακαλύψω..:worry:

Νά τη: ˙

Υπάρχει μόνο στις Unicode γραμματοσειρές και θα τη βρεις στον Πίνακα χαρακτήρων.

Link to comment
Share on other sites

Νά τη: ˙

Υπάρχει μόνο στις Unicode γραμματοσειρές και θα τη βρεις στον Πίνακα χαρακτήρων.

Δεν υπάρχει κάποιος αυτοματοποιημένος τρόπος, που να αντιστοιχεί σε κάποιο αλφαριθμικό στοιχείο του πληκτρολογίου;;; Ή έστω σε κάποιο συνδυασμό;;;

Link to comment
Share on other sites

Nop...Δυστυχώς όχι αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει....

Υπάρχει, αλλά πρέπει να την υποστηρίζει και το πεδίο που εισάγεις τον χαρακτήρα.

Συγκεκριμένα, η άνω τελεία έχει δεκαεξαδικό κωδικό 02d9 που στο δεκαδικό σύστημα είναι ο αριθμός 729. Αν πας στο Word και κρατώντας πατημένο το Alt πληκτρολογήσεις 729, αφήνοντας το Alt θα εμφανιστεί η άνω τελεία.

Στο πεδίο εισαγωγής του Firefox (τουλάχιστον με τον κανονικό συντάκτη) δεν αναγνωρίζει τον κωδικό 729 ως κωδικό unicode και βγάζει αυτό: ┘.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον WYSIWYG συντάκτη.

Link to comment
Share on other sites

Στο word δεν μου τη βγάζει με κανένα από τους δύο συνδυασμούς.... :(

 

Τί αβλεψία είναι αλήθεια αυτή;;; Γλωσσολογική ή καλύτερα συντακτική ένδεια ή απλώς επιβεβαίωση αυτής;;; :confused:

 

Απαράδεκτη προγραμματιστική αβλεψία στη χρήση της ελληνικής γλώσσας... :mad:

 

Μήπως τέλως μπορείς να προγραμματίσεις κάποιο πλήκτρο ή συνδυασμό αυτών να σου αποδίδει την άνω τελεία; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Alt+0183 δίνει ·

Αυτό είναι το hx00b7 και είναι το Middle dot, εμείς μιλάμε για το Dot above.

 

 

Στο word δεν μου τη βγάζει με κανένα από τους δύο συνδυασμούς.... :(

 

Τί αβλεψία είναι αλήθεια αυτή;;; Γλωσσολογική ή καλύτερα συντακτική ένδεια ή απλώς επιβεβαίωση αυτής;;; :confused:

 

Απαράδεκτη προγραμματιστική αβλεψία στη χρήση της ελληνικής γλώσσας... :mad:

 

Μήπως τέλως μπορείς να προγραμματίσεις κάποιο πλήκτρο ή συνδυασμό αυτών να σου αποδίδει την άνω τελεία; :worry:

Στο δικό μου Word (Office 2003 αγγλικό μάλιστα) ο συνδυασμός Alt+729 εμφανίζει την άνω τελεία μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο word δεν μου τη βγάζει με κανένα από τους δύο συνδυασμούς.... :(

 

Τί αβλεψία είναι αλήθεια αυτή;;; Γλωσσολογική ή καλύτερα συντακτική ένδεια ή απλώς επιβεβαίωση αυτής;;; :confused:

 

Απαράδεκτη προγραμματιστική αβλεψία στη χρήση της ελληνικής γλώσσας... :mad:

 

Μήπως τέλως μπορείς να προγραμματίσεις κάποιο πλήκτρο ή συνδυασμό αυτών να σου αποδίδει την άνω τελεία; :worry:

 

Prepei na xrhsimopoihseis ta noumera sto numpad deksia sto plhktrologio (me numlock on).

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα, διαλυτικά με τόνο πώς βάζουμε;;

"Alt" + ":" και μετά το γράμμα που θες πχ ΐ (Alt + : και μετά ι).... Όταν λέω "και μετά" εννοώ αφήνεις πρώτα το "Alt" + ":" και μετά πατάς το γράμμα :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ δεν καταφερα ούτε με τον ένα ούτε με τον αλλο τρόπο να βάλω διαλυτικά με τονο! Μετα απο αρκετές δοκιμές είναι πως παίζουν σε μένα (note έχω πληκτρολόγιο IBM με αγγλική διάταξη χαρακτήρων) με Alt+Ctrl+τονος. Παραδειγμά: ΐ WOW! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα!Προσπαθω να βαλω τονο,αλλα μου βγαζει απευθειας αυτο το συμβολο: ΄΄ . Δεν ειναι διαλυτικα.Δειτε πως γραφει το "καλημερα" τονισμενο: καλημ΄΄ερα

Εχει παθει κατι και τα βγαζει διπλα.Δηλαδη:

Τα διαλυτικα τα βγαζει: ¨¨

Τα διαλυτικα με τονο: ΅΅

Και δεν μπενει γραμμα απο κατω απο το συμβολο.

Τι εχει παθει?Πως να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να παίρνει το χαρακτήρα "τόνος" δύο φορές. Μήπως τρέχει κάτι με το πληκτρολόγιό σου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.Αλλα δε νομιζω να ειναι απο το πληκτρολογιο, γιατι δε συμβαινει με ολα τα συμβολα.

Ίσως να έχει πρόβλημα μόνο το πλήκτρο ":"

Link to comment
Share on other sites

να και ένα πρόβλημα που δεν έχω ξανασυναντήσει...

 

Ξαφνικά σταμάτησαν να μπαίνουν οι τόνοι! Μόνο ο τόνος απ'όλα τα σημεία στίξης, και σε όλες τις εφαρμογές στα Windows (2000 έκδοση). Εννοείται, το πληκτρολόγιο αλλάχτηκε και πάλι το ίδιο- το παλιό μάλιστα βάζει κανονικά τόνους όταν συνδεθεί σε άλλο υπολογιστή!

 

Διάταξη πληκτρολογίου αλλάχτηκε (και κωδικοσελίδες) αλλά τίποτα...

 

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

να και ένα πρόβλημα που δεν έχω ξανασυναντήσει...

 

Ξαφνικά σταμάτησαν να μπαίνουν οι τόνοι! Μόνο ο τόνος απ'όλα τα σημεία στίξης, και σε όλες τις εφαρμογές στα Windows (2000 έκδοση). Εννοείται, το πληκτρολόγιο αλλάχτηκε και πάλι το ίδιο- το παλιό μάλιστα βάζει κανονικά τόνους όταν συνδεθεί σε άλλο υπολογιστή!

 

Διάταξη πληκτρολογίου αλλάχτηκε (και κωδικοσελίδες) αλλά τίποτα...

 

Καμμιά ιδέα?

Εσύ το έχεις το πρόβλημα; Γιατί το post σου είναι με τόνους κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα με τον διπλό τόνο είναι αποτέλεσμα ιού.

Μάλιστα απ'ότι θυμάμε είναι και αρκετά παλιός.

Μάλλον με ένα σκανάρισμα λύνεις το πρόβλημα. ;)

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα!Προσπαθω να βαλω τονο,αλλα μου βγαζει απευθειας αυτο το συμβολο: ΄΄ . Δεν ειναι διαλυτικα.Δειτε πως γραφει το "καλημερα" τονισμενο: καλημ΄΄ερα

Εχει παθει κατι και τα βγαζει διπλα.Δηλαδη:

Τα διαλυτικα τα βγαζει: ¨¨

Τα διαλυτικα με τονο: ΅΅

Και δεν μπενει γραμμα απο κατω απο το συμβολο.

Τι εχει παθει?Πως να το διορθωσω?

 

STANDAR είναι ιός....

 

Πριν από ΠΟΛΛΛΑΑΑΑ χρόνια είχε κολλήσει έναν τέτοιο το laptop του πατέρα μου.

 

Checkαρέ το!

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

90% είναι Keylogger.

Καλού κακού, άλλαξε τα passwords που χρησιμοποιήσες τελευταία, ειδικά αν σου παρέχουν ασφάλεια για πράγματα που είναι σημαντικά για σένα.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...