Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1,,,,,σε λολιποπ χωρίς να έχω ανοιχτή κάποια εφαρμογή που έχει ηχο πχ ράδιο, βίντεο να παίζει κλπ, που είναι η ρύθμιση να ρυθμισω την ένταση του ήχου των πολυμέσων ΠΡΙΝ τα ξεκινήσω και μπορεί να είναι βράδυ και η ένταση να έχει μείνει από προηγούμενη ακρόαση ψηλά; Δεν μιλάω για την ένταση του ήχου κλήσης του κινητού που άμεσα με τα κουμπιά vol τον αλλάζω.

 

2,,,, έχω ένα έγγραφο στο κινητό μου.υπάρχει τρόπος με κάποια εφαρμογή να το στείλω με φαξ;

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

1,,,,,σε λολιποπ χωρίς να έχω ανοιχτή κάποια εφαρμογή που έχει ηχο πχ ράδιο, βίντεο να παίζει κλπ, που είναι η ρύθμιση να ρυθμισω την ένταση του ήχου των πολυμέσων ΠΡΙΝ τα ξεκινήσω και μπορεί να είναι βράδυ και η ένταση να έχει μείνει από προηγούμενη ακρόαση ψηλά; Δεν μιλάω για την ένταση του ήχου κλήσης του κινητού που άμεσα με τα κουμπιά vol τον αλλάζω.

 

Λολιποπ εχω και εγω. Οταν πατας τα κουμπια vol ,διπλα κ δεξια απο την μπαρα του ηχου που εμφανιζεται στην οθονη εχει ενα γραναζακι.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160129/0fcf8c61f0ad2b8c472ee04e6c2e84ff.jpg

 

Το πατας και σου εμφανιζει τις ηχομπαρες και για τις αλλες κατηγοριες ηχου.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160129/eab24f30a5d30828262918b6da571580.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γράφω λίγο παραπάνω ότι έκανα ακριβώς το ίδιο που έκανες κι εσύ, σέταρα δηλαδή τον hotmail λογαριασμό μου μέσω της "μαμάς" εφαρμογής, αλλά αναφορικά με τον συγχρονισμό του ημερολογίου έχω πρόβλημα καθώς μου συγχρόνισε μόνο τις καταχωρήσεις των τελευταίων δύο εβδομάδων. Εσύ δεν αντιμετώπισες το ίδιο πρόβλημα; Και αν όχι, πώς το έκανες;

 

 

Δεν ξέρω αν δοκίμασες αυτό που λέει ο petaloudas πιο πάνω, αλλά εμένα δε με είχε προβληματίσει αυτό με τις τελευταίες 2 εβδομάδες, ίσως γιατί με τη μετάβαση μεταξύ των 2 κινητών είχα σταματήσει για λίγο να χρησιμοποιώ το ημερολόγιο. Ωστόσο, δοκίμασε το guide που έφτιαξα από κάτω, κι έχε υπ'όψιν ότι μιλάμε για το lg g3 στη δική μου περίπτωση. Προφανώς κάποια πράγματα μεταβάλλονται σε samsung, sony κοκ...

Ελπίζω να βοήθησα! (Πες μου αν το λινκ ανοίγει γιατί δε με αφήνει το forum να βάλω πολλά screenshots)

 

http://1drv.ms/1JMjLWa

Edited by mandoctor
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, δυστυχώς, δεν έχει την επιλογή που σου εμφανίζει στο τέλος για το χρονικό διάστημα του συγχρονισμού στο ημερολόγιο... :(

Θα το ξαναπροσπαθήσω μήπως κάτι μου έχει διαφύγει (εγώ έχω Motorola).

Θα δοκιμάσω και αυτό που λέει ο petaloudas μπας και μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου επιτυχώς...

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Λολιποπ εχω και εγω. Οταν πατας τα κουμπια vol ,διπλα κ δεξια απο την μπαρα του ηχου που εμφανιζεται στην οθονη εχει ενα γραναζακι.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160129/0fcf8c61f0ad2b8c472ee04e6c2e84ff.jpg

 

Δεν υπάρχει σε όλες τις συσκευές. Στη δική μου δεν υπάρχει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν κάνω την ερώτηση στο σωστό μέρος αλλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει εφαρμογή για βιντεοκληση που να μπορούν να συμμετάσχουν πάνω από δύο άτομα ταυτόχρονα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σε όλες τις συσκευές. Στη δική μου δεν υπάρχει.
Πήγαινε τότε στις Ρυθμίσεις-ήχος-ένταση και κοίτα μήπως υπάρχει εκεί αυτό που δείχνει το screenshot πιό πάνω... Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε τότε στις Ρυθμίσεις-ήχος-ένταση και κοίτα μήπως υπάρχει εκεί αυτό που δείχνει το screenshot πιό πάνω...

 

Μόνο για ήχο ειδοποίησης και ξυπνητήρι υπάρχουν μπάρες. Πρέπει να "φταίει" ότι είμαι με AOSP 5.1.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα Δεν υπάρχει με λολιποπ 5.1 σχεδόν AOSP!

γμτ και όταν είναι νύχτα και έχει μείνει ο ήχος των πολυμέσων ψηλά είναι πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα Δεν υπάρχει με λολιποπ 5.1 σχεδόν AOSP!

γμτ και όταν είναι νύχτα και έχει μείνει ο ήχος των πολυμέσων ψηλά είναι πρόβλημα!

 

Ε, μόλις τελειώσεις με τα πολυμέσα σου, μειώνεις την ένταση, για την επόμενη φορά. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ε, μόλις τελειώσεις με τα πολυμέσα σου, μειώνεις την ένταση, για την επόμενη φορά. :)

εμ ναι αλλά δεν το θυμάμαι πάντα!

Link to comment
Share on other sites

A σόρυ...

 

Είπες AOSP και νόμιζα την έβαλες εσύ...

νομίζω όταν λέμε AOSP είναι ότι πιο πλησιέστερο στην κλασική ROM που δίνει το android.χωρίς πολλά πολλά πειραγματα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες εχω μια απορια, θελω να βαλω στο tablet το gmail που εχω στο κινητο, θα εχω μπερδεμα; θελω να συγρονιζει αλλες εφαρμογες στο tablet και αλλες στο κινητο , θα υπαρχει θεμα; μηπως να κανω δευτερο gmail;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχουμε μία απορία στο θέμα της συσκευής Doogee X5 Pro σχετικά με άσχετες δονήσεις κατά την διάρκεια κλήσης. Σκέφτηκα να ρωτήσω και εδώ αν έχει κάποιος κάποια λύση να προτείνει μήπως και λύσουμε αυτό το πρόβλημα. Έχει γίνει αναφορά του ίδιου προβλήματος και στο θέμα του Doogee X5 αλλά ούτε και εκεί υπάρχει κάποια λύση. Έχουν γίνει δοκιμές από κάποιες προτάσεις κατόχων της συσκευής δίχως όμως αποτέλεσμα.

 

Σημείωση: Δεν αναφερόμαστε στην δόνηση που κάνει κατά την απάντηση/τερματισμό κλήσης, ούτε για την επιλογή που υπάρχει για δόνηση ανά 45 δευτερόλεπτα, ούτε κατά το πάτημα κάποιου κουμπιού όταν είναι ενεργοποιημένη η οθόνη αλλά ούτε και κατά την ύπαρξη άλλης ειδοποίησης πχ από κάποια εφαρμογή κατά την κλήση. Μιλάμε για άσχετες χωρίς λόγο ακανόνιστες σε χρόνο και ποσότητα δονήσεις!

 

Ρωτάω εδώ μήπως είναι κάποιο θέμα λογισμικού και υπάρχει κάποιο fix αν και στο google βρήκα πολλά θέματα για αυτό το πρόβλημα όμως λύση πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχουμε μία απορία στο θέμα της συσκευής Doogee X5 Pro σχετικά με άσχετες δονήσεις κατά την διάρκεια κλήσης. Σκέφτηκα να ρωτήσω και εδώ αν έχει κάποιος κάποια λύση να προτείνει μήπως και λύσουμε αυτό το πρόβλημα. Έχει γίνει αναφορά του ίδιου προβλήματος και στο θέμα του Doogee X5 αλλά ούτε και εκεί υπάρχει κάποια λύση. Έχουν γίνει δοκιμές από κάποιες προτάσεις κατόχων της συσκευής δίχως όμως αποτέλεσμα.

 

Σημείωση: Δεν αναφερόμαστε στην δόνηση που κάνει κατά την απάντηση/τερματισμό κλήσης, ούτε για την επιλογή που υπάρχει για δόνηση ανά 45 δευτερόλεπτα, ούτε κατά το πάτημα κάποιου κουμπιού όταν είναι ενεργοποιημένη η οθόνη αλλά ούτε και κατά την ύπαρξη άλλης ειδοποίησης πχ από κάποια εφαρμογή κατά την κλήση. Μιλάμε για άσχετες χωρίς λόγο ακανόνιστες σε χρόνο και ποσότητα δονήσεις!

 

Ρωτάω εδώ μήπως είναι κάποιο θέμα λογισμικού και υπάρχει κάποιο fix αν και στο google βρήκα πολλά θέματα για αυτό το πρόβλημα όμως λύση πουθενά.

 

 

η απάντηση δίνετε στο λινκ που έχεις στο ποστ σου εδώ

η εκτός αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου

Link to comment
Share on other sites

η απάντηση δίνετε στο λινκ που έχεις στο ποστ σου εδώ

η εκτός αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου

Η απάντηση που δίνει ο φίλος εκεί είναι για το καλιμπραρισμα του σενσορα και σταματάνε μόνο οι δονήσεις από το πάτημα κουμπιών κατά την διάρκεια κλήσης λόγο του ότι δεν έσβησε η οθόνη. Και δεν μπορώ να επεξεργαστώ το ποστ ακόμα και θέλω να στείλω σε κάποιον διαχειριστή να το αλλάξει αφού βρούμε και λύση στο άλλο θέμα με τις δονήσεις για να προστεθεί στο ποστ και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo K3 Note με Android 5.1.

Επειδή ο εσωτερικός χώρος είχε περιοριστεί δραματικά,

αποφάσισα να δημιουργήσω ένα ext4 partition και να μεταφέρω εκεί αρχεία με το link2sd.

 

Η sd που έχω είναι αυτή. Κράτησα στην εσωτερική μνήμη τις εφαρμογές καθημερινής χρήσης και μετέφερα στο ext4 αυτές που χρησιμοποιώ πιο σπάνια.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

 

  1. Θα υπάρχει αισθητή διαφορά στην απόδοση του συστήματος ή η ταχύτητα της sd είναι ικανοποιητική?
  2. Από τα αρχεία μια εφαρμογής τι είναι καλύτερο να μεταφέρω? Μόνο το .apk? Το .apk και τα internal data? Το .apk και την dalvik cache?
  3. Η φθορά της κάρτας είναι πολύ μεγαλύτερη? Δηλαδή θα χαλάσει σίγουρα κάποια στιγμή και θα οδηγηθώ σε απωλεια δεδομένων?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

κανω μεταφορα τον chrome στην SD για να αδειασει λιγο η εσωτερικη μνημη αλλα τα data δεν πανε στην SD.

Υπαρχει αλλος τροπος να τα μεταφερω ?

 

 

http://s18.postimg.org/pjpgfye1l/Screenshot_2016_02_01_16_50_24.png

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Καμια καλη εφαρμογη για μη root τηλεφωνο με android 5.1 για να μπλοκαρη διαφημησεις στον dolphin browser αλλα και απο της αλλες εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo K3 Note με Android 5.1.

Επειδή ο εσωτερικός χώρος είχε περιοριστεί δραματικά,

αποφάσισα να δημιουργήσω ένα ext4 partition και να μεταφέρω εκεί αρχεία με το link2sd.

 

Η sd που έχω είναι αυτή. Κράτησα στην εσωτερική μνήμη τις εφαρμογές καθημερινής χρήσης και μετέφερα στο ext4 αυτές που χρησιμοποιώ πιο σπάνια.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

 

  1. Θα υπάρχει αισθητή διαφορά στην απόδοση του συστήματος ή η ταχύτητα της sd είναι ικανοποιητική?
  2. Από τα αρχεία μια εφαρμογής τι είναι καλύτερο να μεταφέρω? Μόνο το .apk? Το .apk και τα internal data? Το .apk και την dalvik cache?
  3. Η φθορά της κάρτας είναι πολύ μεγαλύτερη? Δηλαδή θα χαλάσει σίγουρα κάποια στιγμή και θα οδηγηθώ σε απωλεια δεδομένων?

 

προσωπική άποψη

 

1)σχεδόν μηδενική καθυστέρηση

2)πέρναγα όλα τ αρχεία στην ext sd και όλες της εφαρμογές και το κινητό δεν λαγκαρε καθόλου... και η μνήμη του τηλεφώνου ήταν άδεια

3)δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

προσωπική άποψη

 

1)σχεδόν μηδενική καθυστέρηση

2)πέρναγα όλα τ αρχεία στην ext sd και όλες της εφαρμογές και το κινητό δεν λαγκαρε καθόλου... και η μνήμη του τηλεφώνου ήταν άδεια

3)δεν γνωρίζω

 

Ναι κι εγώ δεν παρατηρώ κάποια σοβαρή καθυστέρηση, απλά φοβάμαι μην χαλάσει και τα χάσω όλα.

Επίσης δεν ξέρω αν πειράζει που μετέφερε και την dalvik cache των εφαρμογών που μετέφερα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει λίγα ποστς παραπάνω, είμαι νέος κάτοχος android και ακόμα το ψάχνω...

1. Πώς μπορώ να επιλέξω να εμφανίζεται σε κλήση εικόνα προτίμησής μου; (android 4.4.4)

2. Για να αλλάξω ήχο σε sms (ringtone) πρέπει να είναι αρχείο .mp3 ή μπορώ και .mp4;

3. Πώς μπορώ να βλέπω τον αριθμό των αναπάντητων κλήσεων και των εισερχομένων μηνυμάτων χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω στις αντίστοιχες εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...