Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκαταστήστε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coco.notes με δυνατότητα να καλείς τον αριθμό που έχεις σημειώσει
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να αγοράσω μία συσκευή google tv για να εκμεταλλευτώ τη 40" τηλεόρασή μου

 

Μέχρι τώρα είχα συνδέσει το pc μου με την τηλεόραση με HDMI καλώδιο στην άλλη θύρα που διαθέτει. Αυτό όμως προϋποθέτει να έχω απλωμένο ένα χοντρό καλώδιο κατά μήκος του καθιστικού μου

 

Σκεφτόμενος ότι έχω και ασύρματη κάρτα δικτύου ανεκμετάλλευτη στο pc και με δεδομένο ότι το google TV έχει wifi

 

ΕΡΩΤΩ: Υπάρχει δυνατότητα να συνδέσω το wifi του google tv μου με το wifi του pc μου και να κάνω streaming τις ταινίες που έχω αποθηκευμένες στο pc μου, χωρίς να έχω ένα απλωμένο καλώδιο στο σπίτι;

 

Μέχρι σήμερα το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι να συνδέσω το κινητό μου με το google tv, μέσω του EZ Cast, αλλά το wifi του pc μου αρνείται πεισματικά να το αναγνωρίσει και να συνδεθεί μαζί του

 

Καμιά Ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να βελτιώνει την ποιότητα του ήχου κλήσης;

 

εξαρταται...αν το κινητο δεν εχει καλο μικροφωνο δεν σωζει τιποτα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω.

Θέλω λύση αν υπάρχει στο πρόβλημα της σημείωσης αριθμού στην διάρκεια μίας κλήσης. Μιλάω δηλ στο τηλ και μου λένε έναν αριθμό. Αν τον σημειώσω, μετά το τέλος της κλήσης χάνεται. Το "χαζοτηλέφωνο" samsung gt c 6112 μια χαρά τον κρατούσε. :confused:

 

Μία λύση είναι να ηχογραφώ την συνομιλία και μετά να γράφω το τηλέφωνο. Συμβιβάζομαι με αυτό τώρα αλλά δεν είναι το καλύτερο.

Μπορείς να μπεις σε οποιοδήποτε μενού του τηλεφώνου θες, ήτοι να αποθηκεύσεις όπου θες το τηλέφωνο. Μέχρι και βίντεο στο YouTube μπορείς να δεις :p

Link to comment
Share on other sites

Πατάω πάνω στον dialer και γράφω τον αριθμό. Όταν τερματίσω την κλήση, δεν υπάρχει πουθενά ο αριθμός.Ούτε στο πρόχειρο.Μόνο σε εμένα συμβαίνει; Έχω την 4.2.2

 

Δούλεψε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arnonse.savenum

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω για την βοηθεια σας εχω αγανακτήσει.

Ειναι πολύ καριο τωρα που προσπαθώ να δόκιμασω aosp rom στην συσκευή μου και δυστυχώς δεν τα εχω καταφέρει γιατι μετα το περας της εγκατάστασης δεν εχω σημα κινητής .

Το πρόβλημα επικεντρώνεται στο γεγονος ότι οι ρυθμίσεις APN πρεπει να μπουν χειροκίνητα αφου στις aosp δεν μπαίνουν αυτόματα οπως συμβαίνει συνηθως ( τουλάχιστον σε μενα).

Αν και εχω βρει ποιες είναι οι ρυθμίσεις για το δίκτυο μου ( wind ) το σήμα της συσκευής παραμένει ανύπαρκτο.

Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες με τις ρυθμισεις που βαζω για το δίκτυο και όπως βλέπεται στην επιλογη Ενεργοποίηση / απενεργοποίηση APN δεν μου δίνεται η δυνατότητα επιλογης

Λογικά δεν θα έπρεπε να μπορω να το επιλεξω;

Τι μπορει να συμβαινει;

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/s301_zpsda0b16bc.jpg

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/s303_zps88609744.jpg

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/s302_zpse329f4be.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

 

Εννοείς μήπως ότι πρέπει και το pc μου αλλά και το Google tv να συνδεθούν πρώτα ασυρματικα στο wlan του σπιτιού μου; Και μετά;

 

Θα το δει μέσα από το ez cast;

 

Σημειωτέον κατέβασα και την εφαρμογή του ez cast για τα Windows στο pc μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει μήπως κανένας πως θα συγχρονίσω το καινούριο μου Ζ1compact με τα παλία wi fi που έχω αποθηκευμένα στο παλιό μου xperia sp? ευχαριστώ ;)
THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνεις κανείς encryption στη μνήμη ή σε εξωτερικό sdcard?

 

Φαίνεται να ζητάει υποχρεωτικό κλείδωμα οθόνης, και από όλες τις διαθέσιμες μεθόδους (PIN, Fingerprint, Password) αφήνει μόνο το Password (6 χαρακτήρες κατ'ελάχιστον)

 

Είπαμε ότι θέλουμε κάποια ασφάλεια, αλλά το να πατάμε κάθε φορά που κλείνει η οθόνη ένα εξαψήφιο password είναι τελείως μη πρακτικό. Ειδικά όταν υποτίθεται ότι έχει το fingerprint sensor για ασφάλεια.

 

Θα προτιμούσα να ζητούσε το password μόνο μετά από restart, ή αν ζητούσε κάτι κάθε φορά που έκλεινε η οθόνη, να ήταν το δακτυλικό αποτύπωμα. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται?

(ταυτόχρονα με encypted μνήμη εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το duolingo. Το έχω εγκαταστήσει αρκετές φορές και το έχω σβήσει λόγο του ότι δεν είχε από ελληνικά σε αγγλικά. Τώρα που βάλανε και τα ελληνικά τώρα δεν μπορώ να το εγκαταστήσω. ίσως κάποιο αρχείο να έχει κολλήσει από το γράψε σβήσε. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να μπω στο σύστημα για να το σβήσω τελείως ή κάποια εφαρμογή που το κάνει αυτό;

Για να είμαι πιο ακριβής το εγκαθιστά το ανοίγει αλλά δεν μπαίνει. Ούτε με ένα ταμπ ούτε με κωδικούς. Κάνει να ανοίξει και απλά γυρνάει το κυκλάκι του δείχνει ότι προσπαθεί να ανοίξει αλλά τίποτα μέχρι εκεί...

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Χρειάζομαι αυτή την εφαρμογή οπωσδήποτε. Μπορώ να κάνω κάτι σαν φορματ στο κινητό; Αν είναι καθαρό από την αρχή πιστεύω θα τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Χρειάζομαι αυτή την εφαρμογή οπωσδήποτε. Μπορώ να κάνω κάτι σαν φορματ στο κινητό; Αν είναι καθαρό από την αρχή πιστεύω θα τρέξει.

Κάνε πρώτα μια δοκιμή να βρεις κανένα παλιό φάκελο που έχει παραμείνει στη συσκευή σου εγκαθιστώντας δύο εφαρμογές και μετά τις σβήνεις αν θες.

Για αρχή το SD Maid, πήγαινε στον "ευρετή νεκρών αρχείων" και διέγραψε όλα τα αρχεία που πιθανότατα θα βρει και μετά με το Clean Master αφού ψάξεις στο μενού του και βρεις το "άδειοι φάκελοι" επέλεξέ το και σβήσε το και αυτό. Λογικά αν έχει μείνει κάτι μέσα θα καθαρίσει με αυτά τα βήματα, σίγουρα πάντως έναν γενικό καθαρισμό θα τον πετύχεις και κακό δεν θα κάνει, ελπίζω να δουλέψει μετά και η εφαρμογή που θες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν μια εφαρμογη ειναι δωρεαν, πλεον δεν γραφει το 'free' στη σελιδα στο play?

Οταν εχει τιμη, την βλεπω.

Οταν δεν εχει τιποτε; Υποθετω δωρεαν, αλλα δεν επρεπε να γραφει 'free'?

Παλια εγραφε νομιζω.

Τελικα τι ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι δωρεάν σου γράφει απλώς ''εγκατάσταση'' πάνω στο κουμπί
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να κατεβασω και να αποθηκευσω σε υπολογιστη,usb,καρτα μνημης εφαρμογες απο το play store?

Μεχρι στιγμης μονο εγκατασταση βλεπω και οχι κατεβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να κατεβασω και να αποθηκευσω σε υπολογιστη,usb,καρτα μνημης εφαρμογες απο το play store?

Μεχρι στιγμης μονο εγκατασταση βλεπω και οχι κατεβασμα.

 

απλα το γκουγκλαρεις και κατεβαζεις το apk

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να κατεβασω και να αποθηκευσω σε υπολογιστη,usb,καρτα μνημης εφαρμογες απο το play store?

Μεχρι στιγμης μονο εγκατασταση βλεπω και οχι κατεβασμα.

Πήγαινε σε http://[/url]http://apps.evozi.com/apk-downloader/ αυτήν την ιστοσελίδα , βάλε το URL από το Google Play της εφαρμογής που σε ενδιαφέρει και θα σου την κατεβάσει.

Edited by stelakis1914
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός Cubot GT99 και είμαι πολύ ευχαριστημένος ως τώρα.

Εδώ και λίγες μέρες όταν surfάρω με τον explorer του κινητού, μου βγάζει ένα περίεργο μήνυμα.

Πως το κινητό είναι «outdated». Γνωρίζει κανείς περι ίνος πρόκειται?

Μήπως είναι κάποιος ιός?

Επισυνάπτω ένα screenshot μήπως κάποιος έχει απάντηση.

 

http://postimg.org/image/jtqhgypzz/

Edited by vaioscv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός Cubot GT99 και είμαι πολύ ευχαριστημένος ως τώρα.

Εδώ και λίγες μέρες όταν surfάρω με τον explorer του κινητού, μου βγάζει ένα περίεργο μήνυμα.

Πως το κινητό είναι «outdated». Γνωρίζει κανείς περι ίνος πρόκειται?

Μήπως είναι κάποιος ιός?

Επισυνάπτω ένα screenshot μήπως κάποιος έχει απάντηση.

 

http://postimg.org/image/jtqhgypzz/

Μάλλον εννοεί ότι χρειάζεται αναβάθμιση. Δοκίμασε να το κάνεις από τις ρυθμίσεις, κάπου στα "περί του τηλεφώνου" πρέπει να έχει κάτι σαν "wireless updade".

Πάντως μην κάνεις αυτό που σου βγάζει το μήνυμα .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι χρειάζεται αναβάθμιση. Δοκίμασε να το κάνεις από τις ρυθμίσεις, κάπου στα "περί του τηλεφώνου" πρέπει να έχει κάτι σαν "wireless updade".

Πάντως μην κάνεις αυτό που σου βγάζει το μήνυμα .....

 

Δεν μου βγάζει κάποιο update στις ρυθμίσεις. Δεν σκόπευα άλλωστε να το πατήσω...;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα μια δοκιμή να βρεις κανένα παλιό φάκελο που έχει παραμείνει στη συσκευή σου εγκαθιστώντας δύο εφαρμογές και μετά τις σβήνεις αν θες.

Για αρχή το SD Maid, πήγαινε στον "ευρετή νεκρών αρχείων" και διέγραψε όλα τα αρχεία που πιθανότατα θα βρει και μετά με το Clean Master αφού ψάξεις στο μενού του και βρεις το "άδειοι φάκελοι" επέλεξέ το και σβήσε το και αυτό. Λογικά αν έχει μείνει κάτι μέσα θα καθαρίσει με αυτά τα βήματα, σίγουρα πάντως έναν γενικό καθαρισμό θα τον πετύχεις και κακό δεν θα κάνει, ελπίζω να δουλέψει μετά και η εφαρμογή που θες.. :)

Μάκη ευχαριστώ για την βοήθεια. Έβαλα τις εφαρμογές και έκανα τα βήματα που μου είπες αλλά τίποτα δυστυχώς. Μάλλον κάτι υπάρχει ακόμα που δεν μπορεί να βρεθεί. Όταν έκανα εγκατάσταση στην κάρτα SD όχι την αποσπομενη αυτή που κάνει μετακίνηση το clean Master έβλεπε την προηγούμενη έκδοση που δεν είχε ελληνικά. Όταν έκανα μετακίνηση στο τηλέφωνο μου έδειξε την έκδοση την καινούρια που έχει ελληνικά. Άρα κάτι πρέπει να έχει μείνει και δεν φεύγει με τίποτα. Ξέρει κανείς το επόμενο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα σχετικά με το Galaxy S duos μεταφέρθηκαν στο σωστό νήμα της συσκευής.

Όσοι θέλετε να βοηθήσετε συνεχίζετε εκεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...