Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω εφαρμογή που με κάποιο απλό τρόπο(πχ διπλό κλικ στην οθόνη ) να εμφανίζεται η μπάρα της αυξομείωσης του ήχου στην οθόνη του τάμπλετ. Δηλαδή όταν βλέπω μια ταινία και θέλω να κατεβάσω τον ήχο να μην είμαι αναγκασμένος να ψάχνω τα πλαϊνά κουμπιά του ήχου. Καμιά πρόταση?

Κατέβασε MX Player ή Dice Player και βλέπε από κει τις ταινίες. Έχουν gestures αν κάνεις swype πάνω/κάτω στην αριστερή ή δεξιά περιοχή της οθόνης να αυξομειώνεται η ένταση.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ. Τελευταία, μετά από ανεπιτυχή επαναφορά ορισμένων εφαρμογών από το Titanium Backup, δεν μπορούν πλεον να επανεγκατασταθούν.

Τι εννοώ: προσπάθησα να επαναφέρω EL-GR λεξικό και eWeather. Το Τιtanium κόλλησε και χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση. Έκτοτε κολλάει συνέχεια η επαναφορά τους.

Το χειρότερο είναι ότι ούτε κανονική εγκατάσταση γίνεται. Βγάζει μήνυμα ότι "Δεν υπάρχει χώρος. Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της εφαρμογής ... Απελευθερώστε λίγο χώρο και προσπαθήστε ξανά".

Το μήνυμα βέβαια είνα μούφα γιατί και μνήμη υπάρχει και οι άλλες εφαρμογές εγκαθίστανται κανονικά. Για το λεξικό έχω απευθυνθεί και στον προγραμματιστή αλλά με έχει συνδέσει. Υπάρχει καμμία πρόταση;

Ευχαριστώ.

Κοιτα με ένα root explorer στο φάκελο /data/dalvik-cache/ για κάποιο ξεχασμένο .dex αρχείο απο τις εφαρμογές που δεν εγκαθίστανται πλέον,διέγραψε τα και ξαναδοκίμασε εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εδω μηπως ξερει κανεις να απαντησει.

Υπαρχει δυνατοτητα να μεγαλωσει η γραμματοσειρα που ειναι κατω απο τα εικονιδια??

 

https://play.google.com/store/search?q=font+size&c=apps&price=1

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε MX Player ή Dice Player και βλέπε από κει τις ταινίες. Έχουν gestures αν κάνεις swype πάνω/κάτω στην αριστερή ή δεξιά περιοχή της οθόνης να αυξομειώνεται η ένταση.

 

Αυτο το πραγμα δεν μπορει με καποιο τροπο να γινει πιο γενικο?

Δλδ και στα παιχνιδια και στις τανιες και παντου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό το κάνω μέσω του lmt launcher και της λειτουργιας pie.Εχω βάλει σε ένα πλήκτρο --->key--->25 και μόλις το επιλέγω,εμφανίζεται η μπάρα του ήχου.Mια άλλη λύση και για non root συσκευή ειναι να βάλεις μια εφαρμογή volume control απο το play και να την τρέχεις μέσω κάποιου προγράμματος όπως το swipepad Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα δεν μπορει με καποιο τροπο να γινει πιο γενικο?

Δλδ και στα παιχνιδια και στις τανιες και παντου.

 

Ακριβώς ό,τι έγραψε ο bbbb. Απλά εγώ σου πρότεινα την πιο εύκολη λύση μιας και ανέφερες ως παράδειγμα τις ταινίες. Βάλε LMT Launcher και ρύθμισε το Pie όπως σε βολεύει. Εγώ έχω βάλει Search, Menu, Home, Recent Apps, Back και με long press Key 26 (Power button για να κλείνω την οθόνη χωρίς να χρειάζεται να πατάω το κουμπί), Key 24 (Volume Up και εμφανίζει το volume panel), WiFi toggle, το Reboot menu του ROM Toolbox Pro και Kill app αντίστοιχα.

 

EDIT: Μπορείς να βάλεις Key 25 για Volume Down και Key 164 για Volume Mute.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα με ένα root explorer στο φάκελο /data/dalvik-cache/ για κάποιο ξεχασμένο .dex αρχείο απο τις εφαρμογές που δεν εγκαθίστανται πλέον,διέγραψε τα και ξαναδοκίμασε εγκατάσταση

 

Καλημέρα. Έψαξα το φάκελο data/dalvik-cache/ με τον Root Browser που έχουν τα Rom Toolbox. Όντως υπάρχουν τα dex αρχεία όλων των εγκατεστημένων εφαρμογών μου καθώς και κάποια άλλα system@...dex. Δεν βρίσκω όμως τα δύο συγκεκριμένα. Μήπως υπάρχει κανένας άλλος φάκελος που μπορεί να τα βρώ; Ή εναλλακτικά εάν μπορείς να μου προτείνεις άλλο root browser με δυνατότητα search. Ευχαριστώ πάντως, θα κρατήσω τις οδηγίες σου και για μέλλουσα χρήση.:)

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω, αλλα δεν βρηκα αυτο που ψαχνω. Μηπως δεν εβαλα καλα την ερωτηση????

Δεν θελω να αλλαξω την γραμματοσειρα που εχει εγκατεστημενη η συσκευη.

Την γραμματοσειρα των εικονιδιων θελω να μεγαλωσω.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε ολοκληρο μαμημενο store δεν υπαρχει μια μαμημενη εφαρμογη για twiter που να εχει σωστα push για να σε ειδοποιει επιτοπου για τα ΠΑΝΤΑ?

 

δοκιμασα σχεδον οτι υπαρχει αλλα η θα laggare απιστευτα η δεν θα ειχε push

 

αυτες που δοκιμασα ειναι

 

tweetings

plume

echofon

tweetcaster

carbon

official app

falcon

 

μηπως παρελειψα καμια καλη και δεν το ξερω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς 2 θέματα που με απασχολούν

Κατ' αρχάς είμαι κάτοχος ενός android κινητού από Κίνα ( NEWMAN N1 ) και είμαι μέχρι

τώρα πολύ ευχαριστημένος. Ομως δεν γνωρίζω

 

1) Ti γίνεται με τον αποθηκευτικό χώρο; Tο τηλέφωνο το πήρα με 4gb μνήμη ( στον αποθηκευτικό χώρο

αναφέρει ότι έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης 500mb, αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου 0,92Gb και

κάρτα sd 2GB ). H έξτρα κάρτα misrosd ( 1gb ) που έχω βάλει στο κινητό που φαίνεται;;;.

Πώς μπορώ να ορίσω να εγγράφονται εκεί κάποιες εφαρμογές ή φωτο΄;;;( ή δεν μπορώ;; )

 

2) Εχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα πλοήγησης ( sygic ) και όταν θέλω να κάνω download τον χάρτη της

Ελλάδος ( που είναι 65 gb ) μου αναφέρει ότι στην εξωτερική μνήμη έχω μόνο 35,9 MB free ενώ πρέπει να έχω τουλάχιστον

500 mb.Ομως 35,9 mb free έχει ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης!!Αυτόν εννοεί όταν λέει παραπάνω η εξωτερική μνήμη(external memory

το αναφέρει! ) Μπορώ με κάποιο τρόπο να το εγγράψω στην κάρτα sd ;ή κάπου αλλού;;( ή η εγγραφή πρέπει να γίνεται

μόνο όπου ορίζει το κινητό;;;)

 

3) Τις φωτο που τραβάω με το κινητό, τις αποθηκεύω ή στην κάρτα ή στην μνήμη. Υπάρχει κάποιο

πρόγραμμα ( ή τρόπος ) να μπορώ να φτιάξω φακέλλους ( ή κάτι τέτοιο )και να τις αποθηκεύω όπου

εγώ θέλω;;

 

Παρακαλώ όσο γίνεται αναλυτική βοήθεια γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός!!:wacko:

 

Κανείς ;;

Κάποια απάντηση;;

:cry:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έψαξα το φάκελο data/dalvik-cache/ με τον Root Browser που έχουν τα Rom Toolbox. Όντως υπάρχουν τα dex αρχεία όλων των εγκατεστημένων εφαρμογών μου καθώς και κάποια άλλα system@...dex. Δεν βρίσκω όμως τα δύο συγκεκριμένα. Μήπως υπάρχει κανένας άλλος φάκελος που μπορεί να τα βρώ; Ή εναλλακτικά εάν μπορείς να μου προτείνεις άλλο root browser με δυνατότητα search. Ευχαριστώ πάντως, θα κρατήσω τις οδηγίες σου και για μέλλουσα χρήση.:)

Kαι ο συγκεκριμένος root browser έχει search.Σκρόλαρε την κάτω μπάρα με τα εικονίδια και θα βρεις το search.

Ερώτηση.Τα συγκεκριμένα προγράμματα τα είχες patch με το lucky;

Κανείς ;;

Κάποια απάντηση;;

Ρώτησε στο θέμα της συσκευής σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345959

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

1) Ti γίνεται με τον αποθηκευτικό χώρο; Tο τηλέφωνο το πήρα με 4gb μνήμη ( στον αποθηκευτικό χώρο

αναφέρει ότι έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης 500mb, αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου 0,92Gb και

κάρτα sd 2GB ). H έξτρα κάρτα misrosd ( 1gb ) που έχω βάλει στο κινητό που φαίνεται;;;.

Πώς μπορώ να ορίσω να εγγράφονται εκεί κάποιες εφαρμογές ή φωτο΄;;;( ή δεν μπορώ;; )

κανονικά είναι 2GB πιασμένα απ το σύστημα (system,data,cache κλπ) και άλλα 2GB ως αποθηκευτικός χώρος,, στη ρομ που χει το δικό σου, είναι ανάποδα και προσαρτεί τη κάρτα σου ως αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου, και την εσωτερική ως κατα μνήμης. μπορείς να το αλλάξεις από το /etc/fstab αναποδογυρίζοντας τους αριθμους στο σημείο προσάρτησης (/mnt/sdcard2 κλπ)

2) Εχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα πλοήγησης ( sygic ) και όταν θέλω να κάνω download τον χάρτη της

Ελλάδος ( που είναι 65 gb ) μου αναφέρει ότι στην εξωτερική μνήμη έχω μόνο 35,9 MB free ενώ πρέπει να έχω τουλάχιστον

500 mb.Ομως 35,9 mb free έχει ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης!!Αυτόν εννοεί όταν λέει παραπάνω η εξωτερική μνήμη(external memory

το αναφέρει! ) Μπορώ με κάποιο τρόπο να το εγγράψω στην κάρτα sd ;ή κάπου αλλού;;( ή η εγγραφή πρέπει να γίνεται

μόνο όπου ορίζει το κινητό;;;)

χμ. κάτι δεν πάει καλά με τη ρομ σου. ρώτα στο θέμα της συσκευής σου, μήπως είναι πρόβλημα της στοκ, κι αν λύνεται εύκολα βάζοντας άλλη ρομ να ησυχάσεις
Link to comment
Share on other sites

Parafron το official twitter app με την τελευταία αναβάθμιση λενε πως το έφτιαξαν αυτο. Το δοκίμασες;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Kαι ο συγκεκριμένος root browser έχει search.Σκρόλαρε την κάτω μπάρα με τα εικονίδια και θα βρεις το search.

Ερώτηση.Τα συγκεκριμένα προγράμματα τα είχες patch με το lucky;

Αγαπητέ 4b, λίγο πριν διαβάσω το post σου, ξέθαψα κάποιον Root Explorer, έκανα search τo λεξικό και το eweather, βρήκα και διέγραψα τις σχετικές καταχωρήσεις σε διάφορους φακέλους, μεταξύ των οποίων και αυτοί που μου πρότεινες. Μετά η επανεγκατάσταση πήγε "σφαίρα":happy:. Οι πρόσθετες επιλογές του Rom Toolbox μου είχαν διαφύγει. Όσο για το patch, αυτή τη φορά τουλάχιστο, όχι. Τα συγκεκριμένα δεν τα είχα πατσάρει. Πολλές ευχαριστίες και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω να κατεβασω ημερολογιο καταδυσεων αλλα στα ελληνικα.αυτα που εχω βρει ειναι στα αγγλικα.ξερει κανεις?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε ολοκληρο μαμημενο store δεν υπαρχει μια μαμημενη εφαρμογη για twiter που να εχει σωστα push για να σε ειδοποιει επιτοπου για τα ΠΑΝΤΑ?

 

δοκιμασα σχεδον οτι υπαρχει αλλα η θα laggare απιστευτα η δεν θα ειχε push

 

αυτες που δοκιμασα ειναι

 

tweetings

plume

echofon

tweetcaster

carbon

official app

falcon

 

μηπως παρελειψα καμια καλη και δεν το ξερω?

 

Σίγουρα κάποιο από αυτά είπες έχει επιλογή αν το ψάξεις αρκετά. Τα έχω δοκιμάσει όλα, για αυτό στο λέω. Την είχα δει την επιλογη. Αλλά ακόμη και να το ενεργοποιησεις θα έχει μεγάλη επίπτωση στην μπαταρία

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει αναφερθει αλλα δεν βρηκα κατι μετα απο συντομο ψαξιμο.

 

Πως γινετε να ρυθμισουμε την εφαρμογη του facebook να μην σου ξαναδειχνει μηνυματα τα οποια εχεις ηδη δει (η διαγραψει ακομα χειροτερα) απο το pc σου η καποια αλλη συσκευη? Η δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Parafron το official twitter app με την τελευταία αναβάθμιση λενε πως το έφτιαξαν αυτο. Το δοκίμασες;

 

Σίγουρα κάποιο από αυτά είπες έχει επιλογή αν το ψάξεις αρκετά. Τα έχω δοκιμάσει όλα, για αυτό στο λέω. Την είχα δει την επιλογη. Αλλά ακόμη και να το ενεργοποιησεις θα έχει μεγάλη επίπτωση στην μπαταρία

 

το falcon μαλλον θα λες που εχει realtime notifications αλλα ρουφαει τη μπαταρια με το συφονι...

 

@tpal τη περασα σημερα και φαινεται να πηγαινει καλα...το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι ακομα για κυρια εφαρμογη οποτε αναγκαστικα

πρεπει να εχω tweetcaster η falcon για κυρια εφαρμογη αφου εχουν ολα αυτα που θελω και την official για τα push.

 

 

κατι τετοιες στιγμες μου λειπει το app store...εβαζες το tweetbot και ειχες τα παντα σε ενα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό το κάνω μέσω του lmt launcher και της λειτουργιας pie.Εχω βάλει σε ένα πλήκτρο --->key--->25 και μόλις το επιλέγω,εμφανίζεται η μπάρα του ήχου.Mια άλλη λύση και για non root συσκευή ειναι να βάλεις μια εφαρμογή volume control απο το play και να την τρέχεις μέσω κάποιου προγράμματος όπως το swipepad

 

έβαλα το LMT Launcher αλλά δεν δουλεύει.

Τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω για να δουλέψει?

Έχω το Ainol Hero 1 και έχω περάσει την Cranked_Hero που το βλέπει σαν SAMSUNG GT-N8000.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω από το handcent sms να επαναφερω διεγραμμενα μηνυματα;έσβησα κατα λάθος όλη τη συνομιλία με μια επαφή και είχα κάτι πραγματα που ήθελα μέσα... Edited by jkidd13
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Ideos X5 είναι το πρώτο μου smartphone και μου έκανε εντύπωση πως αυτά τα κινητά τρώνε έτσι γρήγορα τη μπαταρία. Ειδικά αν παίζω κανένα παιχνίδι όπως το Ravensword ή το NBA Jam η μπαταρία τελειώνει αμέσως! Αλήθεια, τί ακριβώς καταναλώνει τη μπαταρία περισσότερο, οι εφαρμογές που έχω περάσει και δεν είναι ανοιχτές, ούτε τρέχουν στο background επιρρεάζουν; Υπάρχει κάτι παρόμοιο της εντολής "msconfig" για να ρυθμίζω ποια προγράμματα θα ανοίγουν με την εκκίνηση;

 

Έχετε να μου προτίνεται κάποιο καλό battary saver, που να δίνει έμφαση όμως όχι μόνο στο να μην καταναλώνεται η μπαταρία όταν δε χρησιμοποιώ το κινητό, αλλά και όταν το χρησιμοποιώ; Από το wifi δε με ενδιαφέρει και τόσο να κερδίζει γιατί δεν το χρησιμοποιώ σε χώρους που δεν έχω πρίζα για φόρτηση ούτος ή άλλως.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το αλλάξεις από το /etc/fstab αναποδογυρίζοντας τους αριθμους στο σημείο προσάρτησης (/mnt/sdcard2 κλπ)

χμ. κάτι δεν πάει καλά με τη ρομ σου. ρώτα στο θέμα της συσκευής σου, μήπως είναι πρόβλημα της στοκ, κι αν λύνεται εύκολα βάζοντας άλλη ρομ να ησυχάσεις

 

Και πως τα κάνω αυτά;;;; ( Γίνε λίιιιγο πιό περιληπτικός....:rolleyes:), αφού είμαι....... σχετικά.... 'άσχετος!!!

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Και πως τα κάνω αυτά;;;; ( Γίνε λίιιιγο πιό περιληπτικός....:rolleyes:), αφού είμαι....... σχετικά.... 'άσχετος!!!

καλύτερα ρώτα στο θέμα της συσκευής σου μήπως υπάρχει έτοιμος τρόπος, αντί να rootάρεις και να το διορθώσεις μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...