Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το πρώτο που θες, πρέπει να αποκτήσεις δικαιώματα root. Δεν θα πάθεις τίποτα αν το rootάρεις άλλωστε, ακόμα κι αν δεν ξαναχρειαστείς την πρόσβαση root μετά. Δεν υπάρχει κίνδυνος ούτε επηρεάζεται η συσκευή στο παραμικρό.

Αφού το rootάρεις, απενεργοποιείς τα activities/autoruns όποιας εφαρμογής θες.

Για το 2ο, επειδή είχα ψάξει κι εγώ, ερχόμενος από Symbian, δυστυχώς δεν βρήκα κάτι εξίσου καλό

 

Μόνο με root, ε; Δε θέλω να κάνω root, γιατί ξέρω ότι δε σταματάει μόνο στο να το κάνω. Θα πρέπει να ψάχνω αρχεία, φακέλους κλπ. Όχι ότι δε θα μου αρέσει, εξάλλου με τα κινητά ασχολούμαι και θα ασχολούμαι για πολύ καιρό στη ζωή μου, απλά θέλω να "ηρεμήσω" λίγο.. Όσο για το 2, α ρε Symbian... :O

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με root, ε; Δε θέλω να κάνω root, γιατί ξέρω ότι δε σταματάει μόνο στο να το κάνω. Θα πρέπει να ψάχνω αρχεία, φακέλους κλπ. Όχι ότι δε θα μου αρέσει, εξάλλου με τα κινητά ασχολούμαι και θα ασχολούμαι για πολύ καιρό στη ζωή μου, απλά θέλω να "ηρεμήσω" λίγο.. Όσο για το 2, α ρε Symbian... :O

Όχι φίλε, εδώ είναι πιο απλά απ το symbian :p ούτε αρχεία ούτε φακέλους ούτε τίποτα δεν θα ψάξεις! Απλά θα ρουτάρεις τη συσκευή, και με το systemcleanup απενεργοποιείς τα autoruns με λιγα κλικ ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, εδώ είναι πιο απλά απ το symbian :p ούτε αρχεία ούτε φακέλους ούτε τίποτα δεν θα ψάξεις! Απλά θα ρουτάρεις τη συσκευή, και με το systemcleanup απενεργοποιείς τα autoruns με λιγα κλικ ;)

 

Χαχα :lol: Χμ.. Μάλλον έχω διάβασμα να ρίξω! Thanks!! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα samsung G 5500 και χτες το βραδυ καπως εψαχνα να κατεβασω μια εφαρμογη,μπηκα στ samsung apps,το οποιο το εχει μανισιο το κινητο, Μου ζητουσε να κανς αναβαθμηση τν εκανα,ολα κομπλε. Μολις τελειωσα την χρηση ειδα οτι το κινιτο καθε 5-10 λεπτα αναβοσβηνει τν οθονη για 4-5 φορες χςρις ν βγαζει ενδιξη γιατι η οτιδηποτε αλλο.Εσβησα τν αναβαθμηση που εκανα στο app κ εξακολουθει να μου το κανει.

Το ιδιο προβλημα εχει κ ενασ φιλος μου ο οποιος εχει διαφορετικη μαρκα κινιτο αλλα adroid και αυτο.

ελπιζω ν εχει καποιος μια λυση για αυτο.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χαχα :lol: Χμ.. Μάλλον έχω διάβασμα να ρίξω! Thanks!! :)

δεν χρειάζεται πολύ διάβασμα. ποια συσκευή έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Θα ηθελα να ρωτήσω, μολις προμηθεύτηκα ένα android Vero A7710 7" (8GB)

πως μπορω με κάποια εγκατασταση να ανοιγω flash αρχεια καθως και πως μπορω να κατεβασω καποιο office που να μην χρειαζεται flash? Επισης ηθελα να ρωτησω πώς μπορω να περασω φώτο απο DSLR ψηφιακη μηχανη και ανοιγοντας τα μειλ μου να περασω με attachement φωτο με μειλ?\

ΕυχαΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..

ΠΡοσπαθώ να βάλω τις ρυθμίσεις του yahoo στο κινιτό μου (htc sensation) για αποστολή και λήψη αλληλογραφίας και ενω στο διακομιστή εισερχόμενων βάζω pop.mail.yahoo.gr ( se .gr einai to mail moy)

τύπος προστασίας SSL

θυρα διακομιστή 995 και τα δέχεται αυτά τα στοιχεία (γιαυτό και λαμβάνω μαιλ)

 

στο διακομιστή εξερχόμενων που βάζω smtp.mail.yahoo.gr

τύπος προστασίας SSL

θύρα 465 κάνει έλεγχο ρυθμίσεων λογαριασμού και

 

μου βγαζει μήνυμα .... " Αδύνατη η σύνδεση με το διακομιστή e-mail προς επαλήθευση των πληροφοριών του λογαριαμσού σας. Ο διακομιστής δεν ανταποκρίνεται" και δεν μπορώ έτσι να στείλω κανένα μαιλ

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ??? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ........

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται πολύ διάβασμα. ποια συσκευή έχεις;

 

Το Galaxy S Advance. :)

 

Καλημέρα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..

ΠΡοσπαθώ να βάλω τις ρυθμίσεις του yahoo στο κινιτό μου (htc sensation) για αποστολή και λήψη αλληλογραφίας και ενω στο διακομιστή εισερχόμενων βάζω pop.mail.yahoo.gr ( se .gr einai to mail moy)

τύπος προστασίας SSL

θυρα διακομιστή 995 και τα δέχεται αυτά τα στοιχεία (γιαυτό και λαμβάνω μαιλ)

 

στο διακομιστή εξερχόμενων που βάζω smtp.mail.yahoo.gr

τύπος προστασίας SSL

θύρα 465 κάνει έλεγχο ρυθμίσεων λογαριασμού και

 

μου βγαζει μήνυμα .... " Αδύνατη η σύνδεση με το διακομιστή e-mail προς επαλήθευση των πληροφοριών του λογαριαμσού σας. Ο διακομιστής δεν ανταποκρίνεται" και δεν μπορώ έτσι να στείλω κανένα μαιλ

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ??? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ........

 

Χωρίς να θέλω να σε κοροϊδέψω, είσαι συνδεδεμένος στο internet; Γιατί, συνήθως, τα πιο απλά πράγματα ξεχνάμε να κάνουμε. :)

 

EDIT: Και ένα πρόβλημα που ξέχασα να γράψω πριν. Σας έχει τρελάνει η εφαρμογή του Fb στα Force Closes; :mad: Πραγματικά, κάνω τουλάχιστον 2 κάθε φορά που το χρησιμοποιώ. Και χωρίς να έχω κάτι άλλο ανοιχτό, πέρα από το WiFi. Σημείωση: Δεν έχω κάνει το τελευταίο update που υπάρχει στο Play Store.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Χωρίς να θέλω να σε κοροϊδέψω, είσαι συνδεδεμένος στο internet; Γιατί, συνήθως, τα πιο απλά πράγματα ξεχνάμε να κάνουμε. :)

 

EDIT: Και ένα πρόβλημα που ξέχασα να γράψω πριν. Σας έχει τρελάνει η εφαρμογή του Fb στα Force Closes; :mad: Πραγματικά, κάνω τουλάχιστον 2 κάθε φορά που το χρησιμοποιώ. Και χωρίς να έχω κάτι άλλο ανοιχτό, πέρα από το WiFi. Σημείωση: Δεν έχω κάνει το τελευταίο update που υπάρχει στο Play Store.

 

ΌΧι δεν με κοροιδευεις....δίκιο έχεις...αλλα είμαι ρε αδερφέ!! είμαι συνδεδεμένος και ενώ το άτιμο δέχεται τις ρυθμίσεις για διακομιστή εισερχόμενων , τις ρυθμίσεις για διακομιστή ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΔΕΝ τις δέχεται και βγάζει το παραπάνω μήνυμα που σου έγραψα...δεν μπορώ να στείλω ΤΙΠΟΤΕ!!!

τι γίνεται ρε παιδιαααααα?? καμία ιδέα κανείς?? καίγομαι! ξέρει κανένας να μου πει ολόκληρη την διαδικασία για πρόσθεση λογαριασμού yahoo στο htc?? μηπως και κάτι μου διαφεύγει.κάποια θυρα λάθος....ξέρω και εγώ τι να πω....!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχει συζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω...

Πρέπει να βάλουμε antivirus; Αν ναι ποιό προτείνετε;

Έχω το Galaxy S2.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχει συζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω...

Πρέπει να βάλουμε antivirus; Αν ναι ποιό προτείνετε;

Έχω το Galaxy S2.

Όχι, δεν πρέπει να βάλεις.

 

Το Galaxy S Advance. :)

EDIT: Και ένα πρόβλημα που ξέχασα να γράψω πριν. Σας έχει τρελάνει η εφαρμογή του Fb στα Force Closes; :mad: Πραγματικά, κάνω τουλάχιστον 2 κάθε φορά που το χρησιμοποιώ. Και χωρίς να έχω κάτι άλλο ανοιχτό, πέρα από το WiFi. Σημείωση: Δεν έχω κάνει το τελευταίο update που υπάρχει στο Play Store.

Με ICS φαντάζομαι, σωστά; rootαρέ το μ αυτό το εργαλείο, αφού έχεις συνδέσει πρώτα το κινητο στο kies για να μπουν αυτόματα οι drivers, μετά κλείνεις το kies. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460. Ειναι υπόθεση ούτε 10 λεπτών. Μετά με το systemcleanup απ το playstore, μπορείς να απενεργοποιείς τα autostarts, αν εισαι σίγουρος ότι δεν τα χρειάζεσαι.

Όσο για το facebook, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ποτέ, με καμιά έκδοση απ τις 2 τελευταίες

Καλημέρα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..

ΠΡοσπαθώ να βάλω τις ρυθμίσεις του yahoo στο κινιτό μου (htc sensation) για αποστολή και λήψη αλληλογραφίας και ενω στο διακομιστή εισερχόμενων βάζω pop.mail.yahoo.gr ( se .gr einai to mail moy)

τύπος προστασίας SSL

θυρα διακομιστή 995 και τα δέχεται αυτά τα στοιχεία (γιαυτό και λαμβάνω μαιλ)

 

στο διακομιστή εξερχόμενων που βάζω smtp.mail.yahoo.gr

τύπος προστασίας SSL

θύρα 465 κάνει έλεγχο ρυθμίσεων λογαριασμού και

 

μου βγαζει μήνυμα .... " Αδύνατη η σύνδεση με το διακομιστή e-mail προς επαλήθευση των πληροφοριών του λογαριαμσού σας. Ο διακομιστής δεν ανταποκρίνεται" και δεν μπορώ έτσι να στείλω κανένα μαιλ

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ??? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ........

σε .com θα βάλεις τους servers φυσικά. Δεν υπαρχουν αυτοί που βαλες. Και στο username θα βάλεις το πλήρες email σου (blabla@yahoo.gr πχ)
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρέπει να βάλεις.

 

 

Με ICS φαντάζομαι, σωστά; rootαρέ το μ αυτό το εργαλείο, αφού έχεις συνδέσει πρώτα το κινητο στο kies για να μπουν αυτόματα οι drivers, μετά κλείνεις το kies. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460. Ειναι υπόθεση ούτε 10 λεπτών. Μετά με το systemcleanup απ το playstore, μπορείς να απενεργοποιείς τα autostarts, αν εισαι σίγουρος ότι δεν τα χρειάζεσαι.

Όσο για το facebook, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ποτέ, με καμιά έκδοση απ τις 2 τελευταίες

 

Gingerbread έχω.. 2.3.6. συγκεκριμένα.. Όσο για το Fb, τι να πω. Τα σχόλια που διαβάζω στο Play Store, για το τελευταίο update, είναι τελείως αποθαρρυντικά..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

σε .com θα βάλεις τους servers φυσικά. Δεν υπαρχουν αυτοί που βαλες. Και στο username θα βάλεις το πλήρες email σου (blabla@yahoo.gr πχ)

 

αα.... άσχετα και αν το mail μου είναι σε .gr??? γιατί κάπου διάβασα ότι η κατάληξη στους servers πρέπει να ακολουθεί τα email...

 

gerstavros2 ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!!!! ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! ΜΕ Σ Ω Ν Ε Ι Σ !!!:rolleyes: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρέπει να βάλεις.

...)

 

Eυχαριστώ. Για να το λές κάτι θα ξέρεις...

Αλλά έχει μήπως συζητηθεί κάπου στο φόρουμ και το γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις. Δεν υπάρχουν ιοί με την κλασσική έννοια στο Android. Το μόνο που υπάρχει είναι οι διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές αλλά για να τις αντιμετωπίσεις δεν χρειάζεται antivirus, μπορείς να το κάνεις και με άλλες εφαρμογές όπως το ad away.

Προσωπικά έβαλα antivirus μόνο και μόνο για την προστασία έναντι κλοπής που παρέχει.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω στο τηλέφωνο το εταιρικό μου email.

Βάζω την διεύθυνση και τον κωδικό, πάω στις ρυθμίσεις διακομιστή εισερχόμενων, στο όνομα χρήστη έχει το όνομα μου, διακομιστής POP3 pop3.etaireia.gr, τύπος ασφάλειας κανενα, θύρα 110 και διαγραφή μηνυμ'ατων ποτε.

Μολις τα κάνω αυτά μου βγάζει μήνυμα:

Δεν είναι δυνατη η σύνδεση του του διακομιστή email για την επαλήθευση πληροφοριών λογαριασμού σας. Δεν υπαρχει απόκριση από τον διακομιστή.

 

Τί λάθος κάνω? Μπορει καποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

...

Προσωπικά έβαλα antivirus μόνο και μόνο για την προστασία έναντι κλοπής που παρέχει.

Τι εννοείς με αυτό? Τι προσφέρουν δλδ? Κλειδώνουν την συσκευή αν αλλάξει σιμ η κάτι άλλο?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το επιλέξεις κλειδώνει την sim, μπορείς να στείλεις κρυφά sms και να σου στείλει τις συντεταγμένες της συσκευής ή να την κλειδώσει εντελώς κλπ.

Ψάξε για antitheft στο playstore.

Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις. Δεν υπάρχουν ιοί με την κλασσική έννοια στο Android. Το μόνο που υπάρχει είναι οι διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές αλλά για να τις αντιμετωπίσεις δεν χρειάζεται antivirus, μπορείς να το κάνεις και με άλλες εφαρμογές όπως το ad away.

Προσωπικά έβαλα antivirus μόνο και μόνο για την προστασία έναντι κλοπής που παρέχει.

δεν χρειάζεται να τρέχεις ολόκληρο antivirus (το οποίο είναι αχρηστο και τρώει μπαταρία και πόρους) για προστασία κλοπής, υπάρχουν αυτόνομες εφαρμογές antitheft

Gingerbread έχω.. 2.3.6. συγκεκριμένα.. Όσο για το Fb, τι να πω. Τα σχόλια που διαβάζω στο Play Store, για το τελευταίο update, είναι τελείως αποθαρρυντικά..
Μπορείς να το rootάρεις με το superoneclick εύκολα. Βέβαια καιρός είναι να αναβαθμίσεις σε Jelly Bean :p Περιέργως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το facebook, σε jelly bean αλλά και στο 2.3.6 του αδελφού μου
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω απλά έχω και task manager μαζί οπότε το συγκεκριμένο με βόλεψε. Άλλωστε γι' αυτό είπα να κοιτάξει για antitheft.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το rootάρεις με το superoneclick εύκολα. Βέβαια καιρός είναι να αναβαθμίσεις σε Jelly Bean :p Περιέργως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το facebook, σε jelly bean αλλά και στο 2.3.6 του αδελφού μου

 

Superoneclick λοιπόν. Καιρός είναι αναβαθμίσω εδώ και κάτι μήνες, αλλά έκανε κάποια μ_____α η Samsung, γιατί έβγαλε και ανακοίνωση ότι έπρεπε να είχε ήδη βγει για τη συσκευή μου, αλλά κάτι πήγε λάθος. Επίσης, κάποιοι που έβαλαν JB με root, είχαν 1,2 θέματα και θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτά που καθυστέρησαν την αποστολή ( ; ) της στο κοινό.

 

Τώρα, σχετικά με το Fb, μετά από το update που έκανα κάνει τα FCs. Λέω να κάνω και το τελευταίο update, αλλά σκέφτομαι μη μου μείνει brick η συσκευή, με τα υπέροχα updates του Fb! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αλλά έχει μήπως συζητηθεί κάπου στο φόρουμ και το γιατί;

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291945

 

Εννοεί ότι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις. Δεν υπάρχουν ιοί με την κλασσική έννοια στο Android. Το μόνο που υπάρχει είναι οι διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές αλλά για να τις αντιμετωπίσεις δεν χρειάζεται antivirus, μπορείς να το κάνεις και με άλλες εφαρμογές όπως το ad away.

Προσωπικά έβαλα antivirus μόνο και μόνο για την προστασία έναντι κλοπής που παρέχει.

Αυτο ακριβος :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Exω το xperia neo v και σημερα πηρα το galaxy s3.Παιζω ενα παιχνιδι online sto neo v το top eleven για οσους

γνωριζουν.Τωρα στο Galaxy πως θα γινει να συνεχισω το παιχνιδι στο σημειο που ειμαι στο neo v?

Αν κατεβασω απλα την εφαρμογη στο galaxy με ξεκιναει απο την αρχη.Ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...