Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H μόνη "σοβαρή" λύση είναι αυτό :cool:

 

thanks για την πρόταση,

αλλά τι διαφορά έχει αυτό απ το να συνδέω με καλώδιο την συσκευή και να τα μεταφέρω χειροκινητα στο pc?

Εννοώ πως είναι μια μη αυτοματοποιημένη λύση.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

thanks για την πρόταση,

αλλά τι διαφορά έχει αυτό απ το να συνδέω με καλώδιο την συσκευή και να τα μεταφέρω χειροκινητα στο pc?

 

1) Μπορείς να κάνεις nandroid κατευθείαν εκεί.

2) Το έχεις πάντα μαζί σου.

 

 

Εννοώ πως είναι μια μη αυτοματοποιημένη λύση.

 

Γι' αυτό και είναι σίγουρη λύση.

Σε εμένα π.χ το nandroid backup είναι 6.7 gb

Υπάρχει περίπτωση να εμπιστευθώ αυτοματοποιημένη διαδικασία να μου ανεβάσει τέτοιο αρχείο?

 

Ποτέ των ποτών...:D

 

Και στην τελική είναι μία λύση που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα με απόλυτη επιτυχία γι' αυτό και στην πρότεινα:)

 

http://s5.postimg.org/ofjkjx79j/20160203_125740.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα ένα τραγούδι στην δημόσια λίστα μου στο spotify. Πως σβηνει τώρα αυτό?

Το ψάχνω αλλά τίποτα....

 

EDIT: ενταξει λύθηκε το πρόβλημα. Το βρήκα με χίλια ζορια

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρέπει! Ούτε εγώ είμαι. Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έχεις αυτή την επιλογή και αναρωτιόμουν μήπως είσαι ρουτ και για κάποιο λόγο δεν σου την έχει εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει κανονικα.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160205/85415f4d279f954c10d557acdaec6c31.jpg

(Πιστεύω να φαίνεται η φωτο)

Μια χαρά φαίνεται σε σένα, εγώ δεν το έχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να κάνεις nandroid κατευθείαν εκεί.

2) Το έχεις πάντα μαζί σου.

 

Γι' αυτό και είναι σίγουρη λύση.

Σε εμένα π.χ το nandroid backup είναι 6.7 gb

Υπάρχει περίπτωση να εμπιστευθώ αυτοματοποιημένη διαδικασία να μου ανεβάσει τέτοιο αρχείο?

 

Ποτέ των ποτών...:D

 

Και στην τελική είναι μία λύση που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα με απόλυτη επιτυχία γι' αυτό και στην πρότεινα:)

 

 

Κι εμένα είναι γύρω στα 6-7 GB και μάλιστα θέλω να κάνω sync και άλλα αρχεία των sd. Συνολικά μιλάμε για πάνω από 10GB όγκο.

 

Το nadroid backup το χω ορίσει να γίνεται αυτόματα ανά 7 μέρες.

Θα βόλευε πολύ αν μπορούσα να κάνω και αυτόματο sync ανά 7 μέρες,

και να το ορίσω π.χ. να γίνεται τα βράδια ώστε να μην ενοχλούμαι καν.

 

Το πρόβλημα φυσικά είναι ο όγκος κι έτσι εγκαταλήφθηκε η ιδέα του cloud sync και κατέφυγα στo smb synb με τα μειονεκτήματα που ανέφερα.

 

Αυτό που προτείνεις εσύ είναι σίγουρα πιο σίγουρο και σταθερό, μιας και υπάρχει αυξημένη πιθανότητα το sync να κολήσει με τα τόσο μεγάλα αρχεία μέσα στην νύχτα και να μην γίνει ποτέ.

Το μειονέκτημά του όμως είναι πως θα το κάνω 1-2 φορές και μετά θα το ξεχνάω ή θα βαριέμαι να το κάνω. Γι αυτό ψάχνω αυτοματοποιημένη διαδικασία, για να μην το έχω στο μυαλό μου.

 

Σκέφτομαι τώρα μήπως η βέλτιστη λύση είναι η εξής:

 

Αυτόματο nandroid ανά 7 μέρες, αυτόματο sync των φακέλων που θέλω το βράδυ ανά 7 μέρες σε otg και υπενθύμιση να συνδέσω την otg memory την κατάλληλη μέρα πριν κοιμηθώ.

Ένα μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι πως δεν θα μπορώ να συνδέσω και την φόρτιση και παίζει το πρωί να βρω την μπαταρία εξαντλημένη αν γίνεται μεταφορά για πολλή ώρα.

Αλήθεια τι ταχύτητες πιάνουμε στην μεταφορά στο otg ώστε να υπολογίσω πόση ώρα θα μεταφέρει δεδομένα και να δούμε αν θα ρίξει πολύ την μπαταρία?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι ταχύτητες πιάνουμε στην μεταφορά στο otg ώστε να υπολογίσω πόση ώρα θα μεταφέρει δεδομένα και να δούμε αν θα ρίξει πολύ την μπαταρία?

 

Σε 10 λεπτά κάνω το nandroid εγώ.

 

Δεν το αφήνω πάνω όμως μετά διότι σίγουρα τρώει μπαταρία αφού θα μένει συνδεδεμένο...

 

Τέλος πάντων μη σε πάρω και στο λαιμό μου και βρεις το τηλέφωνο "πεθαμένο" το πρωί και με βρίζεις μετά... :lol:

 

Κάνε ότι νομίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρηκα στο <τηλεφωνο>, τρεις τελιτσες πανω δεξια! :confused:

 

Στη δευτερη συσκευη μου δεν το εχει! Και οι δυο με 5,1.

Ευχαριστώ!

Όντως, εκεί είναι. Τρεις τελίτσες/ρυθμίσεις/λογαριασμοί κλήσης/ρυθμίσεις GR cosmote (σε μένα)/προώθηση κλήσης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω σύνδεση και φοβάμαι μην αρχίσει να χρεώνει από κει.

Θα το κοιτάξω

 

Προβλέπονται τέτοιου ειδους χρεώσεις από τους παρόχους?

 

Σε 10 λεπτά κάνω το nandroid εγώ.

 

Δεν το αφήνω πάνω όμως μετά διότι σίγουρα τρώει μπαταρία αφού θα μένει συνδεδεμένο...

 

Τέλος πάντων μη σε πάρω και στο λαιμό μου και βρεις το τηλέφωνο "πεθαμένο" το πρωί και με βρίζεις μετά... :lol:

 

Κάνε ότι νομίζεις...

 

Όχι ρε φίλε συζήτηση κάνουμε και κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

Μάλιστα στην συγκεκριμένη περίπτωση τείνω να υιοθετήσω την πρόταση σου για backup στο otg μιας και δεν το είχα σκεφτεί,

όμως για προγραμματισμένο backup τα βράδια και όχι για απευθείας nandroid εκεί. Τώρα αν το δοκιμάσω και τελικά το βρω νεκρό από μπαταρία το πρωί δεν τρέχει και τίποτα.

 

Κάνω ένα test τώρα και με 2 διαφορετικά φλασάκια που έβαλα, το ένα χρειάζεται γύρω στα 15 και το άλλο πάνω από 20 λεπτά για τα 6GB του Nandroid. Δεν είναι άσχημοι χρόνοι αν σκεφτείς πως στην wireless λύση χρειαζόμουν ώρες.

 

Ένα κομβικό ερώτημα όμως που θα έκανε αυτή την λύση ιδανική, είναι αν υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο ειδικό καλώδιο να φορτίζεις και να μεταφέρεις και δεδομένα ταυτόχρονα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εχω το S3 Neo.Γνωρίζω οτι δεν έχει και την καλύτερη μπαταρία αλλά πλέον του απεγκατέστησα και την εφάρμογή Fb και έβαλα την Lite έκδοση.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να παροκολουθώ τη κατανάλωση μπαταρίας απο τις εφαρμογές που έχω εκτός απο τις ρυθμίσεις.

Έκδοση Android έχει 4.4 KitKat.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα καθε φορα που ενεροποιω το κινητο ,μου ερχονται 2 παλια μηνυματα ,καθε φορα τα ιδια.Ενα απο ενα φιλο και ενα απο κοσμοτε. Επισης οταν μου στελνουν μηνυμα δεν μου εμφανιζεται εκεινη τη στιγμη παρα μονο οταν ενεργοποιω εκ νεου το κινητο μου . Τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Με συνδεδεμένο το Bluetooth ακουστικό, όταν μου στείλουν ήχο στο fb messenger τον κάνει αναπαραγωγή από το ηχείο του τηλεφώνου. Όταν μου στείλουν ήχο στο Viber, τον κάνει αναπαραγωγή από το Bluetooth. Παίζει κάποια ρύθμιση έτσι ώστε οι ήχοι στο fb messenger και στο Viber να αναπαράγονται από όπου θέλω;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα λίγο τα φώτα σας διότι έχω ψιλοπελαγώσει διαβάζοντας διάφορα θέματα για android καθότι προέρχομαι από dumb phone...

Μόλις πήρα ένα Moto G 3rd gen (με 2GB RAM) που είναι με καθαρό android χωρίς καθόλου εφαρμογές πέρα από τις εντελώς βασικές. Έχω δωρεάν στο πρόγραμμά μου ~1GB internet/μήνα. Θέλω να του προσθέσω εφαρμογές που μου χρειάζονται και θα ήθελα προτάσεις δοκιμασμένες και σίγουρες για να μην το κάνω μπάχαλο με άπειρες δοκιμές:

1) Χρησιμοποιώ hotmail. Το κινητό έχει Gmail εφαρμογή. Να φτιάξω λογαριασμό Google και Gmail ή υπάρχει κάποια καλή εφαρμογή που να παρακολουθεί διαρκώς το hotmail μου και να με ειδοποιεί για νέα μηνύματα; Γίνεται αυτό χωρίς να χρειαστεί να δώσω τους κωδικούς του hotmail στην εφαρμογή email client που θα βάλω στο κινητό; Πως δηλαδή μπορώ να διασφαλίσω ότι οι κωδικοί μου δεν θα σταλούν σε κάποιον τρίτο μέσω της εφαρμογής;

2) Το ημερολόγιο που έχει το κινητό ζητάει να κάνω λογαριασμό Google για να δουλέψει. Να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή που να είναι αξιόπιστη και να έχει καλή διαχείριση ειδοποιήσεων, επαναλήψεων κλπ; Αν ναι, ποια; Το evernote λέει κάτι;

3) Να αρκεστώ στον web browser που έχει το κινητό ή να βάλω κάποιον άλλο;

4) Να βάλω κάποια εφαρμογή διαχείρισης των αρχείων που υπάρχουν στο κινητό;

5) Να βάλω κάποια εφαρμογή που να δείχνει τον καιρό στην πρώτη οθόνη και αν ναι ποια δίνει καλές προγνώσεις για Ελλάδα και να μην ζητάει διαρκώς να κατεβάζει data;

6) Να βάλω κάποιον Launcher (Nova ή κάποιον άλλο; );

7) Να βάλω εφαρμογή για led ειδοποίησης (πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=idv.wangyik.MissedCallReminder ή κάποιο άλλο; )

8) Υπάρχει κάτι άλλο πολύ απαραίτητο για να προσθέσω άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα λίγο τα φώτα σας διότι έχω ψιλοπελαγώσει διαβάζοντας διάφορα θέματα για android καθότι προέρχομαι από dumb phone...

Μόλις πήρα ένα Moto G 3rd gen (με 2GB RAM) που είναι με καθαρό android χωρίς καθόλου εφαρμογές πέρα από τις εντελώς βασικές. Έχω δωρεάν στο πρόγραμμά μου ~1GB internet/μήνα. Θέλω να του προσθέσω εφαρμογές που μου χρειάζονται και θα ήθελα προτάσεις δοκιμασμένες και σίγουρες για να μην το κάνω μπάχαλο με άπειρες δοκιμές:

1) Χρησιμοποιώ hotmail. Το κινητό έχει Gmail εφαρμογή. Να φτιάξω λογαριασμό Google και Gmail ή υπάρχει κάποια καλή εφαρμογή που να παρακολουθεί διαρκώς το hotmail μου και να με ειδοποιεί για νέα μηνύματα; Γίνεται αυτό χωρίς να χρειαστεί να δώσω τους κωδικούς του hotmail στην εφαρμογή email client που θα βάλω στο κινητό; Πως δηλαδή μπορώ να διασφαλίσω ότι οι κωδικοί μου δεν θα σταλούν σε κάποιον τρίτο μέσω της εφαρμογής;

2) Το ημερολόγιο που έχει το κινητό ζητάει να κάνω λογαριασμό Google για να δουλέψει. Να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή που να είναι αξιόπιστη και να έχει καλή διαχείριση ειδοποιήσεων, επαναλήψεων κλπ; Αν ναι, ποια; Το evernote λέει κάτι;

3) Να αρκεστώ στον web browser που έχει το κινητό ή να βάλω κάποιον άλλο;

4) Να βάλω κάποια εφαρμογή διαχείρισης των αρχείων που υπάρχουν στο κινητό;

5) Να βάλω κάποια εφαρμογή που να δείχνει τον καιρό στην πρώτη οθόνη και αν ναι ποια δίνει καλές προγνώσεις για Ελλάδα και να μην ζητάει διαρκώς να κατεβάζει data;

6) Να βάλω κάποιον Launcher (Nova ή κάποιον άλλο; );

7) Να βάλω εφαρμογή για led ειδοποίησης (πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=idv.wangyik.MissedCallReminder ή κάποιο άλλο; )

8) Υπάρχει κάτι άλλο πολύ απαραίτητο για να προσθέσω άμεσα;

Καλησπέρα θα σου απαντήσω για τα ερωτηματα 1 & 7.

Για το 1 μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή outlook

και το 7 είναι ανάλογα τις απαιτησεις προσωπικα εγω εχω το Nova

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε για spitify εχω κατι απορίες ! Ξέρω ότι είναι με συνδρομή ! Αν την κατεβάσω πόσο διάστημα μου δίνει για Δωρεάν δοκιμή ? Κ αν το κατεβάσω αλλά δεν μου αρέσει, με μια απλή απεγκατάσταση θα είναι οκ ? Η θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ουτοσωστε να μην χρεώσει αργότερα?

Κάνεις κανονικά λογαριασμό και βάζεις κανονικά κάρτα/PayPal. Δεν θα σου τραβήξει χρήματα, παρά μόνο στο τέλος της δωρεάν δοκιμασίας. Μπορείς μετά την εγγραφή να μπεις και να βγάλεις την κάρτα ώστε να μην σε χρεώσει. Και όχι, δεν θα διακόψει την δωρεάν δοκιμασία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

ειμαι στην διαδικασια να αγορασω ενα tablet 10' και ειμαι αναμεσα απο το εαν θα ειναι android η θα ειναι ενα tablet PC.

το tablet PC κερδιζει σε πολλα σημεια μιας και μου δινει πολυ περισσοτερες επιλογες.

ο μονος και ισως με μεγαλο μειονέκτημα λογος να το επιλεξω ειναι τα data που καταναλωνει ενα PC στο σερφαρισμα, αλλα μιας και δεν το ξερω αυτο 100%, αυτη ειναι και η ερωτηση μου.

το android στο σερφαρισμα καταναλωνει λιγοτερα data συγκριτικά με ενα PC ?

Θα μπορουσα να κανω μια μέτρηση με στο κινητο μου android αλλα θα μου έλειπε η μερια του PC.

γνωριζει λοιπον κανεις επι αυτου ?

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή είμαι εξωτερικό και είμαι γραμμένος στο playstore ως χρήστης εξωτερικού δεν μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή του Mega TV για το τηλέφωνο. Επειδή με ενδιαφέρει, θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το apk? Ευχαριστώ!
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή είμαι εξωτερικό και είμαι γραμμένος στο playstore ως χρήστης εξωτερικού δεν μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή του Mega TV για το τηλέφωνο. Επειδή με ενδιαφέρει, θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το apk? Ευχαριστώ!

 

Τσέκαρε τα πμ σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα..μου συμβαινει το εξης κουλο..εχω το nexus 5 και χρησιμοποιω την εφαρμογη navigon για gps...λοιπον,οταν το χρησιμοποιω στη μηχανη κ πανω στη βαση του,μολις κανω λιγα μετρα σβηνει η οθονη...στο αυτοκινητο δεν συμβαινει αυτο..μενει αναμενη κανονικα...μονο στη μηχανη το παθαινει αυτο..γνωριζει καποιος κατι?? να υπαρχει καποια ρυθμιση για τρανταγμους?? καποιο gesture?? εχω παλαβωσει..σωστε με γιατι το χρησιμοποιω πολυ...θα αναγκαστω να παρω ξεχωριστο gps αν συνεχιστειιι
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα..μου συμβαινει το εξης κουλο..εχω το nexus 5 και χρησιμοποιω την εφαρμογη navigon για gps...λοιπον,οταν το χρησιμοποιω στη μηχανη κ πανω στη βαση του,μολις κανω λιγα μετρα σβηνει η οθονη...στο αυτοκινητο δεν συμβαινει αυτο..μενει αναμενη κανονικα...μονο στη μηχανη το παθαινει αυτο..γνωριζει καποιος κατι?? να υπαρχει καποια ρυθμιση για τρανταγμους?? καποιο gesture?? εχω παλαβωσει..σωστε με γιατι το χρησιμοποιω πολυ...θα αναγκαστω να παρω ξεχωριστο gps αν συνεχιστειιι

Το είχα παλιά αλλά τώρα δουλεύω τους χάρτες της google. Τέλος πάντων. Κάπου είχε πλοήγηση για αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, φορτηγό και εκτεταμένη πλοήγηση για πεζούς αλλά δεν το θυμάμαι καλά. Μήπως θέλει εκεί πείραγμα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Υπάρχει και free έκδοση που με καλύπτει. Δεν είναι βέβαια και τέλειο, τρώει κάτι κολήματα αλλά γενικά είναι πολύ καλό.

Το πρόβλημα όμως είναι το εξής:

Εγώ ήθελα μια τέτοια εφαρμογή για να κάνω sync πάρα πολύ μεγάλα αρχεία (nadroid & titanium backups) μεγέθους πολλών GB.

Με τις ταχύτητες upload που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αυτό είναι αδύνατον.

 

Έτσι κατέφυγα στο να συγχρονίζω προγραμματισμένα του φακέλους μέσω του τοπικού δικτύου με αυτό το app.

Το μειονέκτημα είναι πως θα πρέπει να είμαι σπίτι για να δουλέψει το προγραμματισμένο backup και να είναι και ανοιχτό το pc, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση.

Εγώ χρησιμοποιώ dropsync Όχι δωρεαν.

Υπάρχει περίπτωση να έχει διπλοεγγραφές; Κοίτα στο Google Contacts αριστερά στο μενού που λέει Διπλότυπα. Επίσης μήπως έχεις κάποιες στη SIM και δεν έκανες εξαγωγή από SIM παρά μόνο όσες ήταν στη μνήμη του τηλεφώνου;
Link to comment
Share on other sites

Το είχα παλιά αλλά τώρα δουλεύω τους χάρτες της google. Τέλος πάντων. Κάπου είχε πλοήγηση για αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, φορτηγό και εκτεταμένη πλοήγηση για πεζούς αλλά δεν το θυμάμαι καλά. Μήπως θέλει εκεί πείραγμα;

 

 

το εψαξα μηπως υπαρχει κατι τετοιο,αλλα δεν βρισκω κατι... :-( τι γινεται ****το??

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα μηπως υπαρχει κατι τετοιο,αλλα δεν βρισκω κατι... :-( τι γινεται ****το??

Μήπως κάτι παίζει στο Ρυθμίσεις συμπεριφορά εξόδου. Το βρίσκεις αυτό; Εκεί έχει κάποιες τιμές που ίσως θέλουν να τις αλλάξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι παίζει στο Ρυθμίσεις συμπεριφορά εξόδου. Το βρίσκεις αυτό; Εκεί έχει κάποιες τιμές που ίσως θέλουν να τις αλλάξεις.

 

 

Καλημερα..!! που βρισκεται αυτο??? δεν το βρισκω...εχω custom rom..τη slim...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...