Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαζομαρες. Θελει Login. Αντε και εκανα με το google account. Μετα σου δινει κωδικο για την εφαρμογη που θες, να την κατεβασεις μεσω της δικης τους εφαρμογης.

Κατι straight δεν υπαρχει?

τι χαζομάρες ρε συ, εγκατέστησε την εφαρμογή στο κινητό και κατέβαζε αμέσως από κει

στο μενου του τηλ μου μπορω να ρυθμισω ποιες εφαρμογες θα εμφανιζονται στην πρωτη σελιδα και ποιες στην δευτερη???
ανάλογα τον launcher.
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε πρόσφατα μια απορία, δεν με είχε απασχολήσει μέχρι τώρα με το κινητό, αλλά με το καρβουνοταμπλετάκι μου κάθε resource μετράει..

 

Επειδή στο tablet δεν έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το wi-fi, όταν το ανοίγω, συνήθως σκάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ειδοποιήσεις από εφαρμογές, μηνύματα από facebook και facebook messenger (μηνύματα στα οποία έχω ΗΔΗ απαντησει απο το PC ή από το κινητό) κλπ κλπ..

 

Πέρα από την (προφανή) λύση να σβήσω την εφαρμογή, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω αυτές τις background ενημερώσεις; Είτε manually είτε globally. Δηλαδή οκ, βολεύομαι έστω, όταν και ΑΝ ανοίξω την εφαρμογή, να σκάνε τότε όλες οι ενημερώσεις. Αλλά αυτό που συμβαίνει τώρα είναι αρκετά εκνευριστικό, κάθε φορά που ανοίγω το wi-fi πρέπει να περιμένω να φορτώσουν όοοοοολα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε πρόσφατα μια απορία, δεν με είχε απασχολήσει μέχρι τώρα με το κινητό, αλλά με το καρβουνοταμπλετάκι μου κάθε resource μετράει..

 

Επειδή στο tablet δεν έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το wi-fi, όταν το ανοίγω, συνήθως σκάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ειδοποιήσεις από εφαρμογές, μηνύματα από facebook και facebook messenger (μηνύματα στα οποία έχω ΗΔΗ απαντησει απο το PC ή από το κινητό) κλπ κλπ..

 

Πέρα από την (προφανή) λύση να σβήσω την εφαρμογή, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω αυτές τις background ενημερώσεις; Είτε manually είτε globally. Δηλαδή οκ, βολεύομαι έστω, όταν και ΑΝ ανοίξω την εφαρμογή, να σκάνε τότε όλες οι ενημερώσεις. Αλλά αυτό που συμβαίνει τώρα είναι αρκετά εκνευριστικό, κάθε φορά που ανοίγω το wi-fi πρέπει να περιμένω να φορτώσουν όοοοοολα αυτά..

Η εφαρμογή greenify κάνει αυτό ακριβώς. Σταματάει όλη τη background δραστηριοτητα μιας εφαρμογής, αλλά όταν την ανοίγεις λειτουργεί κανονικά. Ψάξτο στο playstore. Πατάς στο +, διαλέγεις εφαρμογή, και αφού τη διαλέξεις πάτα το pause button και θα γίνει hibernated.

 

Τη χρησιμοποιώ κι εγώ όταν δοκιμάζω διάφορους fb η twitter clients η mail clients και δε θέλω όλοι να τρέχουν στο background. Κάνω hibernate όλους πλην αυτού που τσεκάρω εκείνη την περίοδο. ;-)

 

Βέβαια απαιτεί root. Χωρίς root δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις εκτός από το να πας στο κάθε app χωριστά και να κλείσεις όλα τα auto refresh manually φυσικά.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

τι χαζομάρες ρε συ, εγκατέστησε την εφαρμογή στο κινητό και κατέβαζε αμέσως από κει

 

Μα θελω μια διαδικασια, εντελως διαφορετικη και εναλλακτικη απο το play.

Αν ειναι να κατεβασω ενα play-like , και παλι να κατεβαζω απο ενα αλλο market, δεν αλλαζει και πολυ.

Εγω θα ηθελα, για τα free apps, να μπορω απο καποιο site να κατεβαζω απευθειας τα apk.

Πχ να τα κατεβαζω στο pc μου, και μετα να τα εγκαθιστω χειροκινητα. Ακομη κι αν το κινητο δεν εχει net.

Υπαρχουν τετοια site που να προσφερουν τα apk απο δωρεαν εφαρμογες;

Link to comment
Share on other sites

Μα θελω μια διαδικασια, εντελως διαφορετικη και εναλλακτικη απο το play.

Αν ειναι να κατεβασω ενα play-like , και παλι να κατεβαζω απο ενα αλλο market, δεν αλλαζει και πολυ.

Εγω θα ηθελα, για τα free apps, να μπορω απο καποιο site να κατεβαζω απευθειας τα apk.

Πχ να τα κατεβαζω στο pc μου, και μετα να τα εγκαθιστω χειροκινητα. Ακομη κι αν το κινητο δεν εχει net.

Υπαρχουν τετοια site που να προσφερουν τα apk απο δωρεαν εφαρμογες;

 

 

καλησπέρα μπόρεις να δοκιμασεις στο android pandaapp κάντο αναζήτηση στο google

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο την συσκευή αν υποστηρίζει ethernet η όχι. Είδα tablet με android 2.3 που υποστήριζε ethernet και το κινητό μου που έχει 4.1.2 υποστήριζει ethernet
Link to comment
Share on other sites

τι χαζομάρες ρε συ, εγκατέστησε την εφαρμογή στο κινητό και κατέβαζε αμέσως από κει

ανάλογα τον launcher.

 

εγω εχω nova launcher

κατι αλλο γιατι ενω ενεργοποιω αυτο το launcher μετα απο καποια ωρα επανερχεται σττον προηγουμενο???

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω nova launcher

κατι αλλο γιατι ενω ενεργοποιω αυτο το launcher μετα απο καποια ωρα επανερχεται σττον προηγουμενο???

Υπάρχει thread για launchers ρώτα εκεί.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν ειμαι και πολυ γνωστης των android γιαυτο οποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω

 

αγορασα μια κινεζια(g310) απο το πλαισιο με εκδοση 4.0.4

απο αυτα που δεν εχουν προεγκατεστημενο το google play και συναφη της google

εχω τα εξης προβληματα-αποριες...

κατεβασα την εφαρμογη του youtube δουλευει κανονικα αλλα δεν κανει login..δεν μπορει να με βαλει καν στην διαδικασια να κανω Login δηλαδη..

κατεβασα το την gmail εφαρμογη...ανοιγει στιγμιαια για μισο δευτερολεπτο και κλεινει μονη της αυτοματα χωρις να γραψει καποιο error...

οχι οτι με ενδιαφερει το gmail μιας και χρησιμοποιω αλλο mail για κυριο αλλα μιας και μου εδωσαν τους dont panic χαρτες δωρο αναφερει οτι πρεπει να συγχρονισεις την συσκευη με gmail account ωστε να μπορεις να τους ξαναχρησιμοποιησεις σε αλλη συσκευη..

 

αρα λοιπον εχει η συσκευη μου προβλημα? η απλα μιας και δεν εχει προεγκατεστημενα ολα αυτα που προανεφερα οσο και να προσπαθω δεν θα γινει τιποτα..:(

 

λεω να παω μια βολτα απο το Πλαισιο μπας και βγαλω ακρη

 

ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια χαζη ερωτηση:

οι εφαρμογες του android, λειτουργουν...για πάντα?

Εννοώ, αν καποιος εχει το ιδιο λειτουργικο, και τις εφαρμογες ως εχει, διχως να κανει καμια αναβαθμιση, αυτες λογικα να υποθεσω οτι θα συνεχισουν να λειτουργουν εις το διηνεκες;

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια χαζη ερωτηση:

οι εφαρμογες του android, λειτουργουν...για πάντα?

Εννοώ, αν καποιος εχει το ιδιο λειτουργικο, και τις εφαρμογες ως εχει, διχως να κανει καμια αναβαθμιση, αυτες λογικα να υποθεσω οτι θα συνεχισουν να λειτουργουν εις το διηνεκες;

φυσικά

καλησπερα δεν ειμαι και πολυ γνωστης των android γιαυτο οποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω

 

αγορασα μια κινεζια(g310) απο το πλαισιο με εκδοση 4.0.4

απο αυτα που δεν εχουν προεγκατεστημενο το google play και συναφη της google

εχω τα εξης προβληματα-αποριες...

φίλε, εγκατέστησε τα αρχεια απο εδω , ή αν δεν δουλέψει αυτή η λύση, rootαρέ το με αυτό και περνα με το xplore στο /system/app τα αρχεία και κάνε επανακίνηση. Θα χεις και play store, και το googlelogin

 

[...]

Πέρα από την (προφανή) λύση να σβήσω την εφαρμογή, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω αυτές τις background ενημερώσεις; Είτε manually είτε globally. Δηλαδή οκ, βολεύομαι έστω, όταν και ΑΝ ανοίξω την εφαρμογή, να σκάνε τότε όλες οι ενημερώσεις. Αλλά αυτό που συμβαίνει τώρα είναι αρκετά εκνευριστικό, κάθε φορά που ανοίγω το wi-fi πρέπει να περιμένω να φορτώσουν όοοοοολα αυτά..

Με το SystemCleanup, μπορείς να ελέγξεις τα services και autoruns κάθε εφαρμογής αναλυτικά. Είναι ό,τι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ...ο πρωτος τροπος δεν απεδωσε...τωρα μου κλεινει και το youtube κατευθειαν..θα μελετησω τα περι root τωρα
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος αγορας εφαρμογων χωρις πιστωτικη/χρεωστικη? (πχ paysafe)

 

Από το playstore όχι. Υπάρχουν ορισμένοι devs που δέχονται PayPal αλλά μετά είναι ιστορία να παρακολουθείς το κάθε site χωριστά να δεις αν υπάρχει update.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Από το playstore όχι. Υπάρχουν ορισμένοι devs που δέχονται PayPal αλλά μετά είναι ιστορία να παρακολουθείς το κάθε άτομο να δεις αν υπάρχει update.

Ναι για το playstore μιλουσα. Thx.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. είμαι σε ξενοδοχείο εκτός Ελλάδας και προσπαθώ να μιλήσω με την οικογένειά μου μέσω viber. το πρόβλημα όμως είναι ότι έχουν πολλά access points διασκορπισμένα με το ίδιο ssid και στο ίδιο κανάλι. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι το κινητό πηδάει από ssid σε ssid με αποτέλεσμα η σύνδεση να πέφτει συνεχώς. Μήπως γνωρίζετε κάποιο τρόπο να κλειδώσει το κινητό μου σε ένα ssid με βάση το mac address του;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα nexus s στην τελευταία έκδοση (stock) και ξέχασα το lock pattern και τώρα μου ζητάει το gmail.. το βάζω και μου λέει πως είναι λάθος (είναι 100% σίγουρο το σωστό..) ξέρει κανεις τι μπορεί να φτάιει; και τι μπορώ να κάνω για να το ξεκλειδώσω; είναι μεγάλη ανάγκη..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα nexus s στην τελευταία έκδοση (stock) και ξέχασα το lock pattern και τώρα μου ζητάει το gmail.. το βάζω και μου λέει πως είναι λάθος (είναι 100% σίγουρο το σωστό..) ξέρει κανεις τι μπορεί να φτάιει; και τι μπορώ να κάνω για να το ξεκλειδώσω; είναι μεγάλη ανάγκη..

φλασάρεις cwm recovery και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, χάνοντας ότι είχες μέσα (ή με adb αντιγράφεις τα δεδομένα σου στον υπολογιστή)

Link to comment
Share on other sites

Note 2 με Wind και δεν μπορώ να στείλω mms με τίποτα. Είχα το Handcent sms και νόμιζα οτι έφταιγε αυτό και το έσβησα. Τελικά ούτε με τον στοκ μπορώ να στείλω. Το γελοίο είναι οτι με το Xperia Mini pro με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις (και me to Handcent Sms), μπορώ και στέλνω κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Note 2 με Wind και δεν μπορώ να στείλω mms με τίποτα. Είχα το Handcent sms και νόμιζα οτι έφταιγε αυτό και το έσβησα. Τελικά ούτε με τον στοκ μπορώ να στείλω. Το γελοίο είναι οτι με το Xperia Mini pro με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις (και me to Handcent Sms), μπορώ και στέλνω κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Εγώ και στο Νοτελι αλλά και στο z δεν έχω θέμα...

Με open data προσπαθείς???

Το WiFi δεν στέλνει mms...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στο Νοτελι αλλά και στο z δεν έχω θέμα...

Με open data προσπαθείς???

Το WiFi δεν στέλνει mms...

 

Ναι ναι έχω κανονικά ενεργοποιημένα τα data

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω που αποθηκεύεται η πρόοδος ενός παιχνιδιού?

Θέλω να περάσω τα saves ενός παιχνιδιού από το one x στο nexus 7, γίνετε αυτό? :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα nexus s στην τελευταία έκδοση (stock) και ξέχασα το lock pattern και τώρα μου ζητάει το gmail.. το βάζω και μου λέει πως είναι λάθος (είναι 100% σίγουρο το σωστό..) ξέρει κανεις τι μπορεί να φτάιει; και τι μπορώ να κάνω για να το ξεκλειδώσω; είναι μεγάλη ανάγκη..

 

καπου διαβασα οτι μια πιθανοτητα εχεις με τον εξης τροπο. καλεσε τον αριθμο σου απο μια αλλη συσκευη και χωρις να τερματισεις την κληση,μπες στο μενου και απενεργοποιησε το μοτιβο κλειδωματος.

γενικα παντως νομιζω οτι πρεπει να εχεις ανοιχτο το ιντερνετ οταν σου ζηταει το gmail σου και τον κωδκο για να μπορεσει να στα ξεκλειδωσει. ενας τροπος ειναι να κατεβασεις την μπαρα ειδοποιησεων και να ενεργοποιησεις ειτε το wifi ειτε τα data. αν δεν σου κατεβαινει γιατι η οθονη ειναι κλειδωμενη,τοτε κανε μια επανεκκινηση το κινητο και λιγο πριν μπει η lockscreen προσπαθησε να κατεβασεις την μπαρα...

Edited by vriz27

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες...

Έχω ένα πρόβλημα σε καθημερινή βάση και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται,,, προφανώς από κάποιες free εγκαταστάσεις προγραμμάτων που μου έχουν ταράξει στα διαφημιστικά μηνύματα.

Έχω το Samsung Gallaxy S2 και συνεχώς βλέπω μηνύματα του στυλ "κερδίστε αυτό".... "είστε ο τυχερός".... και ένα σωρό άλλα !!!

Έχουν σαν χαρακτηριστικό ένα κόκκινο αστεράκι ή ένα πράσινο σταυρό.

Υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ απ αυτά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με διαφορα τηλεφωνα ( skate - blade ) και η λυση ηταν το GO SMS PRO.Οταν το εγκατεστησα λυθηκαν ολα τα θεματα και με κλειστο 3g εφευγαν και ερχονταν ολα τα mms χωρις να πειραξω η να αλλαξω κατι.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...