Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το go locker για κλείδωμα/ξεκλείδωμα οθόνης.Αλλά μερικές φορές κολλάει (?) και μου εμφανίζει πρώτα την μαμισια οθόνη κλειδώματος και μετά αυτή του go locker.ψάχνω από το titanium την μαμισια εφαρμογή για να την παγώσω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι.

Ξέρει κανείς ποιά εφαρμογή πρέπει να παγώσω ;

 

Κανεις εδω παιδια?:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πηρα το μοτορολα razr i με ics ειναι αλλα στις επαφες μου δε βλεπω επιλογη για video call.που ειναι?
δεν υποστηρίζει 3G βιντεοκλήση

 

Δέν βρίσκω την επιλογή για τις επαφές ώστε να αποθηκεύονται στον google λογαριασμό μου. Επειδή την πάτησα με αρκετές επαφές που έχασα στην αναβάθμιση που έκανα δεν θέλω να ξαναγίνει. Τρέχω την cm10.
Στις ρυθμίσεις στο συγχρονισμο λογαριασμών

 

Στον stock browser του ice πως μπορώ να εμφανίσω τα κουμπιά για το zoom που έχει στην έκδοση του 2.3.7 ?
Δεν γίνεται. Δοκίμασε τον ICS browser plus αν θες κατι τετοιο

 

Για το play, και το πως φορτωνει ολο και περισσοτερο το τηλεφωνο μας με δεκαδες mb, δεν ειδα και πολλα σχολια...(μονο ενα νομιζω)

Μαλλον εχετε καινουρια τηλεφωνα με μεγαλη μνημη, οποτε δεν πειραζει να μας 'πιασει' η google με το play, καποιες δεκαδες mb...

(προς το παρον ειναι καμια 15αρια νομιζω, μαζι με το google services...)(μπραβο google, να τα εκατοστησεις)

12ΜΒ είναι, και ναι, είναι ψίχουλα. Βάλε όλες τις άλλες εφαρμογές στην καρτα μνήμης αν έχεις συσκευή με τόση λίγη εσωτερική. Αλλιώς βρες την πετσοκομμένη εκδοση του play store στο xda αν είσαι ψαγμένος

Κανεις εδω παιδια?:(
δεν γίνεται να παγώσεις την στοκ lockscreen. Μπορείς απλά να την απενεργοποιήσεις απ τις ρυθμίσεις ασφαλείας
Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να παγώσεις την στοκ lockscreen. Μπορείς απλά να την απενεργοποιήσεις απ τις ρυθμίσεις ασφαλείας

Σωστος!

Ευχαριστω.

Καμια φορα τα πραγματα δεν ειναι τοσο περιπλοκα οσο φαινονται:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο που ρυθμιζεις αν θες να εγκαταστησεις την οποια εφαρμογη στο κινητο ή στην καρτα μνημης?

 

Εχω την εκδοση android 4.0.3 στο samsung galaxy s2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

χρησιμοποιώ το handcent για αποστολή sms, αλλά ορισμένα μηνύματα δεν στέλνονται ποτέ αλλά παραμένουν για μέρες και εβδομάδες "σε αποστολή" (με το εικονιδιάκι δίπλα να μένει στην κυκλική κίνηση) μέχρι να τα σβήσω.

Δεν μου το κάνει σε όλα τα μηνύματα που στέλνω, αλλά με προτίμηση σε συγκεκριμένες επαφές. Το μόνο κοινό στοιχείο που παρατήρησα είναι ότι στις επαφές αυτές το τηλέφωνο είναι αποθηκευμένο με μορφή +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ, αλλά από την άλλη έχω και σε άλλες επαφές αποθηκευμένο το τηλέφωνο με όμοια μορφή χωρίς έχω πρόβλημα στην αποστολή sms.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

 

Cosmote έχεις ε?

Ναι

 

Στην cosmote οφείλεται; εγώ νόμιζα ότι κάτι λάθος είχα κάνει στο κινητό μου ή στις ρυθμίσεις του handcent.

Ξέρεις μήπως ποια είναι η λύση; Απλά να πάρω τηλέφωνο και να παραπονεθώ; Θα βγάλω άκρη ή θα ακούσω τρελές δικαιολογίες;

Σε άλλες εταιρείες το κάνει;

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

ο φιλος ειχε κανει την ερωτηση και στο τοπικ για το ideos x5 pro , ποστ #1537 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317280&page=103 , στα ideos x5 και x5 pro υπαρχει με ελληνικα :)

 

Παιδιά έκανα root το Alcatel 918D έβαλα άλλη ROM, όλα καλά μόνο που έχασα το TouchPal με ελληνικό curve (swype δηλαδή).

Αυτό που έχει το θέμα που λέει το παληκάρι δυστυχώς δεν έχει curve.

Έχει κανείς αυτό που είχε η μαμήσια ROM??

Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

Στην cosmote οφείλεται; εγώ νόμιζα ότι κάτι λάθος είχα κάνει στο κινητό μου ή στις ρυθμίσεις του handcent.

Ξέρεις μήπως ποια είναι η λύση; Απλά να πάρω τηλέφωνο και να παραπονεθώ; Θα βγάλω άκρη ή θα ακούσω τρελές δικαιολογίες;

Σε άλλες εταιρείες το κάνει;

κλασσικά προβλήματα της κοσμοτέ αυτές τις μερες

Link to comment
Share on other sites

κλασσικά προβλήματα της κοσμοτέ αυτές τις μερες

 

Δεν μου το κάνει μόνο αυτές τις ημέρες, αλλά αρκετό καιρό (ειδικά σε έναν γνωστό μου, δεν παίρνει μηνύματά μου για πάνω από ένα μήνα, ίσως και δύο)

 

Λες να περιμένω-ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα από τον νέο χρόνο;

 

 

ΥΓ: Ξέχασα να πω "ευχαριστώ" Sorry :O

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το κάνει μόνο αυτές τις ημέρες, αλλά αρκετό καιρό (ειδικά σε έναν γνωστό μου, δεν παίρνει μηνύματά μου για πάνω από ένα μήνα, ίσως και δύο)

 

Λες να περιμένω-ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα από τον νέο χρόνο;

δοκίμασε με άλλη sim, καθώς και τη sim σε άλλο τηλέφωνο, ωστε να σαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα του τηλεφωνου
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε με άλλη sim, καθώς και τη sim σε άλλο τηλέφωνο, ωστε να σαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα του τηλεφωνου

 

Θα δοκιμάσω μέσα στα Χριστούγεννα, που θα έχω περισσότερο χρόνο

Και πάλι ευχαριστώ

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω μέσα στα Χριστούγεννα, που θα έχω περισσότερο χρόνο

Και πάλι ευχαριστώ

τίποτα:)

.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στο android και έχω ένα πρόβλημα. Έχω το galaxy s duos και έχει 2gb sd card και έχει λειτουργικό android 4.0.4. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές απευθείας στην κάρτα μνήμης ή μετά την εγκατάσταση των εφαρμογών στο τηλέφωνο να τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης?

Έκανα εγκατάσταση την εφαρμογή app2sd αλλά οι οδηγίες που λέει για την μεταφορά δεν υπάρχουν στο μενού της έκδοσης 4.0.4. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Έχε υπόψη σου ότι κάποιες εφαρμογές όταν εγκατασταθούν στην sd ενδέχεται να μην δουλεύουν σωστά. Θα συμβούλευα λοιπόν να τις όλες στην μνήμη του κινητού ώστε να γίνεται η διαδικασία σωστά και να αποφύγεις εκπλήξεις και στη συνέχεια να τις μεταφέρεις στην sd, αφού φυσικά το επιτρέπει η εφαρμογή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στο android και έχω ένα πρόβλημα. Έχω το galaxy s duos και έχει 2gb sd card και έχει λειτουργικό android 4.0.4. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές απευθείας στην κάρτα μνήμης ή μετά την εγκατάσταση των εφαρμογών στο τηλέφωνο να τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης?

Έκανα εγκατάσταση την εφαρμογή app2sd αλλά οι οδηγίες που λέει για την μεταφορά δεν υπάρχουν στο μενού της έκδοσης 4.0.4. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

δεν χρειάζεσαι το app2sd. Απ τις ρυθμίσεις->εφαρμογές->κάρτα μνήμης επιλέγεις ποιες να ειναι στην κάρτα μνήμης. αλλά όπως κ πάνω ο zxr, καλύτερα οι εφαρμογές να είναι στην εσωτερική μνήμη. Αν δεν επαρκεί ο χώρος, φρόντισε να έχεις μια ταχύτατη κατα μνήμης, πχ class10

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο τη στιγμη που εχεις τη νεα εκδοση android 4.x.x τοτε μπορεις πηγαινωντας απλα στο μενου

 

Ρυθμησεις -> εφαρμογες

και αφου πατησεις πανω στην εφαρμογη που θελεις να μεταφερεις στην καρτα sd τοτε σου βγαζει εκτος των αλλων και την επιλογη "Μετακ. στην καρτα sd" απλα πατας αυτο και αυτο ητανε.

 

EDIT: Τωρα οτι σου εχει απαντησει ηδη ο gerstavros2

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα κινητο με ics android.για να του βαλω hd ταινια περνω το mkv αρχειο κ το μεταφερω οπως ειναι σπτο pc στο κινητο ή πρεπει να το μετατρεψω σε αλλη μορφη πρωτα πουθαναι και μικροτερο σε μεγεθος?
Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα κινητο με ics android.για να του βαλω hd ταινια περνω το mkv αρχειο κ το μεταφερω οπως ειναι σπτο pc στο κινητο ή πρεπει να το μετατρεψω σε αλλη μορφη πρωτα πουθαναι και μικροτερο σε μεγεθος?
όπως θες, δεν υπάρχει περιορισμος. Αρκεί να έχεις γρήγορη κάρτα μνήμης, τουλάχιστον class6
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα μνημης υπαρχει ο περιορισμος των 4gb ανα αρχειο λογω fat32

google exFAT

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν αποθηκευω μια νεα επαφη και γραφω και ημερομηνια γενεθλιων,οταν ερθει η μερα των γενεθλιων θα με ειδοποιιησει καπως?

Αν οχι, υπαρχει καποιο προγραμμα προεγκατεστημενο που να το κανει?

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν αποθηκευω μια νεα επαφη και γραφω και ημερομηνια γενεθλιων,οταν ερθει η μερα των γενεθλιων θα με ειδοποιιησει καπως?

Αν οχι, υπαρχει καποιο προγραμμα προεγκατεστημενο που να το κανει?

 

Νομίζω δεν χτυπάει, δες για το my calendar.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν χτυπάει, δες για το my calendar.

 

Mηπως το ημερολογιο πουχει μεσα προεγκατεαστημενοτ ο λειτουργικο κανει την ιδια δουλεια? ωστε να μη γεμιζω με εφαρμογες.

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Κανεις εδω παιδια?:(

1) Αν εισαι Root μπορεις να διαγραψεις τη μαμισια εφαρμογη, δεν θυμαμαι το ονομα της γιατι τη εχω διαγραψει. Αν τη διαγραψεις η οθονη ξεκλειδωματος θα ειναι της μαμας google ics, ενας κυκλος χαμηλα στη μεση της οθονης.

2) Μενου>ρυθμισεις>ασφαλεια>κλειδωμα οθονης = κανενα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω το ιστορικο κλησεων να σβηνει μετα απο χ μερες?Ics εχω

ουδεις?

 

και κατι αλλο...

με ποια εφαρμογη μπορω να δω που καταναλωνεται η ραμ?να δειχνει και ποσα τρωει το sense ομως.

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα πηρα ενα γκαλαχυ ς3 32αρι!!και θελω να σβησω κατι αχρηστες προγκατεστημενες εφαρμογες τις βονταφον που ειναι μεσα περασμενες.Κατεβασα εναν ανισταλερερ!!αλλα δυστυχως δεν μου εμφανιζει και τις υπολοιπες για να της σβησω.Υπαρχει κατι καλυτερο που να μπορει να σβηνει οτι εφαρμογη προεγκατεστημενη η μη μεσα απο το κινητο σου?Χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολλους.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...