Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω όποτε και να το έκανα, χάνεται με επανεκκίνηση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο :confused: με Android 4.4 και τελευταία εκδοση play store

Και 'γω με lollipop 5.0.2, δυστυχώς μετά από επανεκκίνηση ξαναεμφανίζονται:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω smartphone leagoo alfa 5 (android 5.1)

Εχω κανει root σε αυτο το smartphone (χωρις να ξερω και πολλα πολλα) με το kingroot 3.1

Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως να κανω unroot;

Να συμπληρωσω οτι το fastmenu ειναι ολο στα κινεζικα .(μπορει να γινει στα αγγλικα; )

Ευχαριστω

Edited by xstefanosx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω smartphone leagoo alfa 5 (android 5.1)

Εχω κανει root σε αυτο το smartphone (χωρις να ξερω και πολλα πολλα) με το kingroot 3.1

Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως να κανω unroot;

Να συμπληρωσω οτι το fastmenu ειναι ολο στα κινεζικα .(μπορει να γινει στα αγγλικα;)

Ευχαριστω

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν εφαρμογές στο μάρκετ που το κάνουν αυτό, οπως αυτό

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160126/92cd467eda122cc04f5c42b6c1632914.jpg

Edited by antrenik
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Πας στο νήμα της συσκευής σου και βρίσκεις πως να περάσεις το official firmware
Link to comment
Share on other sites

Πας στο νήμα της συσκευής σου και βρίσκεις πως να περάσεις το official firmware

 

Πηγα ουτε κι εκει καταφεραν κατι..... ελεγα μηπως ηξερε καποιος απο εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Με το ροοτ χανετε η εγγύηση; σε Sony κινητο συγκεκριμένα

 

Ευχαριστω

Ναι χάνεται

....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα ουτε κι εκει καταφεραν κατι..... ελεγα μηπως ηξερε καποιος απο εδω

Αν εχεις το superSU μπορεις μεσα απ' αυτο να κανεις unroot!

Το πιο "σωστο" unroot ομως ειναι περαστει ξανα το official firmware, κατι ομως το οποιο διαφερει απο συσκευη σε συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια...λοιπον μεχρι προσφατα ειχα ενα lg g3 το οποιο επειδη ηταν να πουλησω εκανα backup ολα τα αρχεια σε μια καρτα microsd,με ενα προγραμμα που ειχε το κινητο...τωρα πηρα ενα samsung note 4 κ θελω να κανω restore ολα τα δεδομενο στο νεο κινητο...πως γινεται αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Edited by noe
Link to comment
Share on other sites

Ναι χάνεται

....

Στα Sony με root δεν χάνεται η εγγύηση. Μονο αν ξεκλειδώσεις τον bootloader την χάνεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια...λοιπον μεχρι προσφατα ειχα ενα lg g3 το οποιο επειδη ηταν να πουλησω εκανα backup ολα τα αρχεια σε μια καρτα microsd,με ενα προγραμμα που ειχε το κινητο...τωρα πηρα ενα samsung note 4 κ θελω να κανω restore ολα τα δεδομενο στο νεο κινητο...πως γινεται αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Πως τα έκανες backup?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

 

Για contacts, mail, cloud, calendar, notes χρησιμοποιώ τις αντίστοιχες της Microsoft.

 

Έχω κατεβάσει το Outlook app, από το Play Store και το έχω σετάρει σωστά.

 

Δεν είχα επιλέξει από την αρχή το συγχρονισμό των επαφών μου, με τη συσκευή που τις θέλω διαθέσιμες.

 

Επέλεξα το συγχρονισμό τους πριν από λίγη ώρα, αλλά δε βλέπω πάρα μόνο 6 ή 7.

 

Έχω δοκιμάσει να κλείσω και να ανοίξω το συγχρονισμό, όπως και τη συσκευή μου. Και συνεχίζω να βλέπω μόνο τις 6-7 επαφές.

 

Κάνω κάτι λάθος;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

 

Για contacts, mail, cloud, calendar, notes χρησιμοποιώ τις αντίστοιχες της Microsoft.

 

Έχω κατεβάσει το Outlook app, από το Play Store και το έχω σετάρει σωστά.

 

Δεν είχα επιλέξει από την αρχή το συγχρονισμό των επαφών μου, με τη συσκευή που τις θέλω διαθέσιμες.

 

Επέλεξα το συγχρονισμό τους πριν από λίγη ώρα, αλλά δε βλέπω πάρα μόνο 6 ή 7.

 

Έχω δοκιμάσει να κλείσω και να ανοίξω το συγχρονισμό, όπως και τη συσκευή μου. Και συνεχίζω να βλέπω μόνο τις 6-7 επαφές.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

μηπως στην συσκευη σου εχεις ορισει να φαινονται μονο συγκεκριμενες επαφες?(google ,τηλεφωνο ,outlook κλπ.)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

μηπως στην συσκευη σου εχεις ορισει να φαινονται μονο συγκεκριμενες επαφες?(google ,τηλεφωνο ,outlook κλπ.)

 

Έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές.. Να εμφανίζονται μερικές, μόνο του Outlook, όλες, καμία. Δεν ξέρω τι φταίει... :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος για το betterbatterystats; Τι ακριβως κοιταω για να δω που υπαρχει προβλημα με την μπαταρια;
Link to comment
Share on other sites

Στα Sony με root δεν χάνεται η εγγύηση. Μονο αν ξεκλειδώσεις τον bootloader την χάνεις

Το root αφαιρει την εγγυηση απο οποιοδηποτε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος android κινητού και προσπαθώ να το στήσω στα μέτρα μου...

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα: φτιάχνω λογαριασμό Hotmail χρησιμοποιώντας την δυνατότητα που δίνει το κινητό και όχι κάποια τρίτη εφαρμογή. Μέσα από τις ρυθμίσεις ζητάω να ενημερώνεται κάθε 30 λεπτά όσον αφορά στα emails, να κατεβάσει όλα τα emails που έχω (και όχι μόνο τα τελευταία), και τέλος, να κάνει συγχρονισμό στο ημερολόγιο έτσι ώστε να "κατέβει" στο κινητό.

Όσον αφορά στα emails, λειτουργεί μια χαρά, δεν έχω πρόβλημα. Αναφορικά όμως με το ημερολόγιο, μου συγχρονίζει μόνο τις καταχωρήσεις των τελευταίων δύο εβδομάδων. Μεγάλη απογοήτευση!!! :(

Δοκίμασα και με εξωτερική εφαρμογή ημερολογίου και είδα ότι κι εκεί συνέβη το ίδιο!

Μήπως είναι περιορισμός του android αυτό; Πώς θα μπορέσω να έχω στο ημερολόγιο του κινητού και τις υπόλοιπες καταχωρήσεις; Και είναι πολλές, δεν γίνεται να τις εισαγάγω χειροκίνητα...

Καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

Το root αφαιρει την εγγυηση απο οποιοδηποτε τηλεφωνο.

Στην Arvato μου άλλαξαν το ηχείο μέσα στην εγγύηση στο SP μου και δεν μου είπαν τίποτα που ήταν rootαρισμένο.

Αλλά και έτσι να είναι, πριν το πάει κάποιος για επισκευή μπορεί να περάσει από την αρχή το firmware ή με το flashtool ή με το companion και δεν υπάρχει τρόπος να δουν αν είχε ρουταριστει πριν το κινητό (σε αντίθεση με την Samsung)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

 

Για contacts, mail, cloud, calendar, notes χρησιμοποιώ τις αντίστοιχες της Microsoft.

 

Έχω κατεβάσει το Outlook app, από το Play Store και το έχω σετάρει σωστά.

 

Δεν είχα επιλέξει από την αρχή το συγχρονισμό των επαφών μου, με τη συσκευή που τις θέλω διαθέσιμες.

 

Επέλεξα το συγχρονισμό τους πριν από λίγη ώρα, αλλά δε βλέπω πάρα μόνο 6 ή 7.

 

Έχω δοκιμάσει να κλείσω και να ανοίξω το συγχρονισμό, όπως και τη συσκευή μου. Και συνεχίζω να βλέπω μόνο τις 6-7 επαφές.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Λοιπόν φίλε, επειδή και γω από WP προέρχομαι, είχα το ίδιο πρόβλημα, όχι τόσο με τις επαφές αλλά με το calendar. Το έλυσα ξεχνώντας μια και καλή το outlook app, και ουσιαστικά σέταρα το outlook mail μου μέσω της ''μαμάς'' εφαρμογής e-mail της νέας μου συσκευής (συγκεκριμένα lg g3). Από τις ρυθμίσεις της συσκευής---> λογαριασμοί+συγχρονισμός κλπ ενεργοποίησα ό,τι συγχρονισμούς ήθελα να μου κάνει πάνω στο outlook mail μου και voila! Συγχρονίστηκαν όλα (επαφές, ημερολόγια κλπ). Προυπόθεση ήταν να μην ασχοληθώ καν με outlook app. Μετά για τα mails, απλά έβαλα να μην έρχονται ειδοποιήσεις από το ''μαμά'' app, αλλά σέταρα το outlook μου μέσα στην εφαρμογή gmail (και ναι, δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό). Σε πληροφορώ το gmail app διαχειρίζεται μια χαρά και το outlook.

 

Sorry αν σε μπέρδεψα κάπου, ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, επειδή και γω από WP προέρχομαι, είχα το ίδιο πρόβλημα, όχι τόσο με τις επαφές αλλά με το calendar. Το έλυσα ξεχνώντας μια και καλή το outlook app, και ουσιαστικά σέταρα το outlook mail μου μέσω της ''μαμάς'' εφαρμογής e-mail της νέας μου συσκευής (συγκεκριμένα lg g3). Από τις ρυθμίσεις της συσκευής---> λογαριασμοί+συγχρονισμός κλπ ενεργοποίησα ό,τι συγχρονισμούς ήθελα να μου κάνει πάνω στο outlook mail μου και voila! Συγχρονίστηκαν όλα (επαφές, ημερολόγια κλπ). Προυπόθεση ήταν να μην ασχοληθώ καν με outlook app. Μετά για τα mails, απλά έβαλα να μην έρχονται ειδοποιήσεις από το ''μαμά'' app, αλλά σέταρα το outlook μου μέσα στην εφαρμογή gmail (και ναι, δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό). Σε πληροφορώ το gmail app διαχειρίζεται μια χαρά και το outlook.

 

Sorry αν σε μπέρδεψα κάπου, ελπίζω να βοήθησα.

 

Μας δουλεύει μου φαίνεται η Microsoft... Άκου δε λειτουργεί σωστά το Outlook app της, για τα Outlook accounts! :lol:

 

Δε με μπέρδεψες καθόλου. Μια χαρά κατάλαβα και σ' ευχαριστώ! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, επειδή και γω από WP προέρχομαι, είχα το ίδιο πρόβλημα, όχι τόσο με τις επαφές αλλά με το calendar. Το έλυσα ξεχνώντας μια και καλή το outlook app, και ουσιαστικά σέταρα το outlook mail μου μέσω της ''μαμάς'' εφαρμογής e-mail της νέας μου συσκευής (συγκεκριμένα lg g3). Από τις ρυθμίσεις της συσκευής---> λογαριασμοί+συγχρονισμός κλπ ενεργοποίησα ό,τι συγχρονισμούς ήθελα να μου κάνει πάνω στο outlook mail μου και voila! Συγχρονίστηκαν όλα (επαφές, ημερολόγια κλπ). Προυπόθεση ήταν να μην ασχοληθώ καν με outlook app. Μετά για τα mails, απλά έβαλα να μην έρχονται ειδοποιήσεις από το ''μαμά'' app, αλλά σέταρα το outlook μου μέσα στην εφαρμογή gmail (και ναι, δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό). Σε πληροφορώ το gmail app διαχειρίζεται μια χαρά και το outlook.

 

Γράφω λίγο παραπάνω ότι έκανα ακριβώς το ίδιο που έκανες κι εσύ, σέταρα δηλαδή τον hotmail λογαριασμό μου μέσω της "μαμάς" εφαρμογής, αλλά αναφορικά με τον συγχρονισμό του ημερολογίου έχω πρόβλημα καθώς μου συγχρόνισε μόνο τις καταχωρήσεις των τελευταίων δύο εβδομάδων. Εσύ δεν αντιμετώπισες το ίδιο πρόβλημα; Και αν όχι, πώς το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Στην Arvato μου άλλαξαν το ηχείο μέσα στην εγγύηση στο SP μου και δεν μου είπαν τίποτα που ήταν rootαρισμένο.

Αλλά και έτσι να είναι, πριν το πάει κάποιος για επισκευή μπορεί να περάσει από την αρχή το firmware ή με το flashtool ή με το companion και δεν υπάρχει τρόπος να δουν αν είχε ρουταριστει πριν το κινητό (σε αντίθεση με την Samsung)

Παιδιά για να τελειώσει αυτή η κουβέντα με το root. Στην ΕΕ ΔΕΝ χάνεις την εγγύηση με το root αλλά ούτε καν με φλασαρισμα εργοστασιακής rom! Υπάρχει οδηγία που έχει βγει εδώ και 3-4 χρόνια που λέει ότι μόνο αν αποδείξει ο κατασκευαστής ότι το root είναι υπεύθυνο για τα προβλήματα της συσκευής, μόνο και μόνο τότε, μπορεί να αρνηθεί να σου διορθώσει το πρόβλημα μέσα στην εγγύηση. Πρακτικά δηλαδή δεν τίθεται θέμα.

 

Ακόμα και στις συσκευές Samsung με knox διαφορετικό του 0x0 κανονικά πρέπει να σας εξυπηρετησουν..

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος android κινητού και προσπαθώ να το στήσω στα μέτρα μου...

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα: φτιάχνω λογαριασμό Hotmail χρησιμοποιώντας την δυνατότητα που δίνει το κινητό και όχι κάποια τρίτη εφαρμογή. Μέσα από τις ρυθμίσεις ζητάω να ενημερώνεται κάθε 30 λεπτά όσον αφορά στα emails, να κατεβάσει όλα τα emails που έχω (και όχι μόνο τα τελευταία), και τέλος, να κάνει συγχρονισμό στο ημερολόγιο έτσι ώστε να "κατέβει" στο κινητό.

Όσον αφορά στα emails, λειτουργεί μια χαρά, δεν έχω πρόβλημα. Αναφορικά όμως με το ημερολόγιο, μου συγχρονίζει μόνο τις καταχωρήσεις των τελευταίων δύο εβδομάδων. Μεγάλη απογοήτευση!!! :(

Δοκίμασα και με εξωτερική εφαρμογή ημερολογίου και είδα ότι κι εκεί συνέβη το ίδιο!

Μήπως είναι περιορισμός του android αυτό; Πώς θα μπορέσω να έχω στο ημερολόγιο του κινητού και τις υπόλοιπες καταχωρήσεις; Και είναι πολλές, δεν γίνεται να τις εισαγάγω χειροκίνητα...

Καμία λύση;

 

Υπάρχει λύση, διάβασε εδώ (2η παράγραφος).

Edited by petaloudas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...