Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω αυτό ηθελα και ψαχνόμουν και κανενα στοκ κομπιουτεράκι δεν το ειχε

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρηκα αυτο που κανεις για ΦΠΑ 50€*23%+ και βγάζει το αποτέλεσμα χωρις το =

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό ηθελα και ψαχνόμουν και κανενα στοκ κομπιουτεράκι δεν το ειχε

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρηκα αυτο που κανεις για ΦΠΑ 50€*23%+ και βγάζει το αποτέλεσμα χωρις το =

Sorry για την offtopic παρέμβαση, αλλά γιατί δεν κάνετε με το απλό κομπιουτεράκι 50€*0,23 ή 50*1,23?

Link to comment
Share on other sites

Κυριως ειναι αυτο που ειπε ο φιλος, αμα το κανεις 30 χρονια ετσι, μονο ετσι παει το χερι σου. Εκτος αυτου ειναι το πιο γρήγορο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σίγουρα είμαι off topic αλλά θέλω να ρωτήσω;;. Πως λειτουργεί το greenify;;. Μόλις το αγόρασα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λειτουργία του.. Δεν είμαι root..

 

Όλο μου γράφει δεν υπάρχουν εφαρμογές προς αδρανοποιηση

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Όλο μου γράφει δεν υπάρχουν εφαρμογές προς αδρανοποιηση

 

Εκτος απο αυτες που βγαζει για να κανεις αδρανοποιηση....πατας επανω δεξια το συμβολο +

και επειτα διαλεγεις την προβολη περισσοτερων εφαρμογων...εκει διαλεγεις οποια θελεις και την αδρανοποιεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω βρήκα μια άκρη... Κάτι άλλο είναι μερικές με το ανθρωπακι του Android που δεν ξέρω ακριβώς τι κάνουν;; να τις ανδρανοποιω και αυτές;; μήπως ξέρεις λεπτομέρειες;; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια εφαρμογή, δεν μου άρεσε και μετά την απεγκατέστησα. Ο φάκελος της εφαρμογής όμως υπάρχει. Είναι ασφαλές να τον διαγράψω; Δεν ξέρω πως λειτουργεί το android και φοβάμαι μη κάνω καμιά χαζομάρα. Το android λειτουργεί όπως τα windows; Δηλαδή αν εγκαταστήω μια εφαρμογή και μετά την απεγκαταστήσω, αφήνει πίσω φακέλους, αρχεία κ.α. ή μένει μόνο ο φάκελος που δημιουργήθηκε κατα την εγκατάσταση και δεν αφήνει άλλα ίχνη δεξιά και αριστερά;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια εφαρμογή, δεν μου άρεσε και μετά την απεγκατέστησα. Ο φάκελος της εφαρμογής όμως υπάρχει. Είναι ασφαλές να τον διαγράψω; Δεν ξέρω πως λειτουργεί το android και φοβάμαι μη κάνω καμιά χαζομάρα. Το android λειτουργεί όπως τα windows; Δηλαδή αν εγκαταστήω μια εφαρμογή και μετά την απεγκαταστήσω, αφήνει πίσω φακέλους, αρχεία κ.α. ή μένει μόνο ο φάκελος που δημιουργήθηκε κατα την εγκατάσταση και δεν αφήνει άλλα ίχνη δεξιά και αριστερά;

Αφού έκανες απεγκατάσταση την εφαρμογή μπορείς να σβήσεις άφοβα τον φάκελο που απέμεινε. Πολλές εφαρμογές όταν τις εγκαταστήσεις αφηνουν πίσω διάφορα "κατάλοιπα" που είναι άχρηστα και πολλές φορές πιάνουν και χώρο στο κινητό.

Οι πιο πολλές εφαρμογές που σβήνεις αφηνουν πίσω τους φακέλους, εικόνες και άλλα διαφορα. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές στο google play που καθαρίζουν το κινητό από άχρηστα αρχεία εφαρμογών που έχεις απεγκαταστισει Και μένουν πισω.

Μπορείς κ χειροκίνητα να δεις αν έμεινε κάτι και να το σβήσεις πηγαίνοντας στο μενου και "Διαχείριση αρχειων".

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε, εφαρμογή για καθάρισμα έβαλα το sdmaid αλλά το άτιμο δεν σβήνει φακέλους, εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος, που δεν νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε, εφαρμογή για καθάρισμα έβαλα το sdmaid αλλά το άτιμο δεν σβήνει φακέλους, εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος, που δεν νομίζω.

Είναι φορές που δεν τους σβήνει. Κανε το χειροκίνητα. Όταν κανείς απεγκατάσταση ένα πρόγραμμα ριχνε καλού κακού και μια ματιά στο "Διαχείριση αρχειων" Κ "όλα τα αρχεια" (λογικά το έχεις αυτο) Και ότι κατάλοιπο βρεις από το app που απεγκατεστησες σβηστό.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω απενεργοποιησει καμια εφαρμογη !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καινουριο προβλημα

Κατεστραμμενη καρτα SD μου βγαζει

Η μοναδικη λυση που βρηκα ειναι να τη βαλω στον sd adaptor του laptop και να δωσω..chkdsk /h /x <driver letter>:

Ενω πιανει οπως λενε σε μενα βγαζει απλα ...

The type of the file system is RAW.

CHKDSK is not available for RAW drives.

και με εχει αφησει παγωτο..και δε ξερω τι να κανω !

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω απενεργοποιησει καμια εφαρμογη !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καινουριο προβλημα

Κατεστραμμενη καρτα SD μου βγαζει

Η μοναδικη λυση που βρηκα ειναι να τη βαλω στον sd adaptor του laptop και να δωσω..chkdsk /h /x <driver letter>:

Ενω πιανει οπως λενε σε μενα βγαζει απλα ...

The type of the file system is RAW.

CHKDSK is not available for RAW drives.

και με εχει αφησει παγωτο..και δε ξερω τι να κανω !

 

Βρες κανά recovery software (πχ Recuve κτλπ) σώσε ότι θες από την sd και μετά Format σε FAT32.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτηκα και εγω ...recuva..και οτι σωθει

ομως ..το recuva φυσικα δεν αποκτα προσβαση..γιατι απλα ΔΕΝ διαβαζεται το drive !

αρα δεν μπορει να ανακτηθει τιποτα απολυτως (το μονο πραμα που ζηταει επιτακτικα ειναι format)

Edited by The X
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό ηθελα και ψαχνόμουν και κανενα στοκ κομπιουτεράκι δεν το ειχε

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρηκα αυτο που κανεις για ΦΠΑ 50€*23%+ και βγάζει το αποτέλεσμα χωρις το =

 

Να'σαι καλα, φιλος. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα εγκατεστησα/απεγκατεστησα .

Αποριας αξιο παντως το γεγονος οτι ολα τα hardware κομπιουτερακια δουλευουν με τον ενα τροπο και τα software με τον αλλο. Δεν μπορω να το χωνεψω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση με την ελπιδα σε μια γρηγορη απαντηση.

Αντιγραφω αυτη τη στιγμη ολα τα περιεχομενα που εχει η καρτα μνημης του κινητου μου στον υπολογιστη. Μολις τελειωσει η αντιγραφη μετα θα κανω format την καρτα μνημης μεσα απο τις ρυθμισεις του κινητου. Τελος,θα ξανασυνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη και θα αντιγραψω ολα τα αρχεια απο τον υπολογιστη στην καρτα μνημης.

Μετα απο ολα τα παραπανω , τα αρχεια μου οι φωτογραφιες μου οι εφαρμογες και ολα τα υπολοιπα θα υπαρχουν κανονικα οπως τωρα?

 

Ολο αυτο γινεται γιατι αρκετα συχνα μου βγαζει ειδοποιηση στο κινητο οτι η καρτα μνημης ειναι κατεστραμμενη. Συνηθως με ενα restart στρωνει η κατασταση για λιγες ωρες μεχρι να κομπλαρει παλι και να μην την ξαναβλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ολα εντάξει θα ειναι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Ωστοσο χτυπησε ο δαιμων του τυπογραφειου. Δεν ολοκληρωνεται η αντιγραφη επειδη ειναι ενα αρχειο με μια περιεργη ονομασια που η συνταξη του ειναι εσφαλμενη λεει. Εβαλα την αναζητηση και το ψαχνει. Για να δουμε.

Σε ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση παρακαλώ:

Σε περίπτωση κλοπής,ποιό αντικλεπτικό πρόγραμμα συνιστάτε??Επίσης υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω στη ROM,ώστε ο επιτήδειος κλέφτης,ακόμα και αν κάνει factory reset,να τον εντοπίσω πάλι??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση παρακαλώ:

Σε περίπτωση κλοπής,ποιό αντικλεπτικό πρόγραμμα συνιστάτε??Επίσης υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω στη ROM,ώστε ο επιτήδειος κλέφτης,ακόμα και αν κάνει factory reset,να τον εντοπίσω πάλι??

Ευχαριστώ.

Το Cerberus είναι το πιο αξιόπιστο, υπάρχουν πολλές αναφορές για αυτό, στο τοπικ εδώ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση παρακαλώ:

Σε περίπτωση κλοπής,ποιό αντικλεπτικό πρόγραμμα συνιστάτε??Επίσης υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω στη ROM,ώστε ο επιτήδειος κλέφτης,ακόμα και αν κάνει factory reset,να τον εντοπίσω πάλι??

Ευχαριστώ.

 

Αν είσαι root μπορείς να το κάνεις εφαρμογή συστήματος, με αποτέλεσμα να χρειάζεται αλλαγή Rom για να το σβήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με ποιόν τρόπο γίνεται να βάλω μία φωτογραφία από τις δικές μου ως wallpaper στην αρχική οθόνη χωρίς να περικοπεί όπως ζητάει όταν προσπαθώ να το κάνω;;;
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μετατρέψεις τη φώτο που θες στην ανάλυση που υποστηρίζει το κινητό , πράγμα δύσκολο στο να εμφανιστεί σωστά μετά στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

π.χ αν έχεις μιά φωτογραφία τραβηγμένη οριζόντια όπως καταλαβαίνεις αν την κάνεις resize κάθετα θα γίνεταί όσοι είστε στη φώτο ''τιραμόλα'' τουλάχιστον... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μετατρέψεις τη φώτο που θες στην ανάλυση που υποστηρίζει το κινητό , πράγμα δύσκολο στο να εμφανιστεί σωστά μετά στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

π.χ αν έχεις μιά φωτογραφία τραβηγμένη οριζόντια όπως καταλαβαίνεις αν την κάνεις resize κάθετα θα γίνεταί όσοι είστε στη φώτο ''τιραμόλα'' τουλάχιστον... :lol:

Τελικώς κατά τις 03:30 "κατάφερα να βρώ στο playstore το "Image 2 Wallpaper" και κάνει πολύ καλή δουλειά ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ερχεται μια φωτογραφια στο gmail παταω αποθηκευση και λεει οτι αποθηκευτικε αλλα δεν ξερω που την αποθηκευει ...:(:(Μπορω να ορισω που θα αποθηκευεται στην εξωτερικη μνημη ?

 

Ευχαριστω

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρετε κάποιο widget που να ανοίγει τις πρόσφατες εργασίες. Όπως είναι το δεξί κουμπί αφής του galaxy s5 note 4.
TCe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...