Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, εκανα μια διαδικασια για root.

Αφου κατα την διαδικασια αυτη, καποια στιγμη εκανε reboot, μετα κολησε.

Αναγκαστικά, αφου περιμενα αρκετη ωρα, αναγκάστηκα να βγαλω την μπαταρια.

Κατοπιν, πηγα αμεσως και κατεβασα την εφαρμογη superuser οπως μου ειπατε! Εγκατασταθηκε κανονικα! Και έτρεξε!

Χαρά εγω, πανω που ελεγα οτι λογω του 'κοληματος' κατα την εγκατασταση παλι δεν τα καταφερα το root, ειχα αρχισει να ανεβαινω.

 

Αμ δε! Πηγα να τρεξω μια αλλη 'ειδικη' εφαρμογη και μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν μπορει να τρεξει, γιατι δεν ειναι root το τηλεφωνο.

Τελικα τι εχει γινει, μου λετε;

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου, όπου θα σου παρέχουν πληροφορίες για την όλη διαδικασία...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εκανα μια διαδικασια για root.

Αφου κατα την διαδικασια αυτη, καποια στιγμη εκανε reboot, μετα κολησε.

 

Όταν είχα κάνει root το SE x10 mini μου... Μου πήρε μισή ωρίτσα... και εγώ νόμιζα ότι κόλλησε... αλλά μέχρι να γίνει το βραδινό μου ήμουν Ok τελικά!

 

Δεν ξέρω αν απλά καθυστερούσε και σε σένα ή αν όντως κόλλησε. Αν όντως κόλλησε ξαναδοκίμασε την διαδικασία... απλά προτείνω...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω το backtrack, το χρησιμοποιούσα(live) ένα διαστημα στο pc ;) για το γνωστό λόγο :D

 

θα κοιτάξω τον οδηγό και μακάρι να βρω άκρη. έχω απελπιστεί.

μια φορά κατάφερα μεσω τερμιναλ να μπω στο ubuntu. έτσι έλεγε τουλάχιστον. ακομη στο τερμιναλ ημουν* :p

τελικα το τερμάτισα με την εντολή exit(?)

 

*θα ποστάρω screenshot αν το ξανακάνω

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που είχα πάντως παλιότερα προσπαθόντας (αν θυμάμαι καλά) να τρέξω ubuntu στο κινητό, ήταν πως κάποιες εφαρμογές κάνανε Mount κάποια συγκεκριμένα blocks που χρειαζόταν το ubuntu/vnc/κτλ.

 

Οπότε, μπορείς και να δοκιμάσεις σε φρεσκοπερασμένη ρομ στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

zxr ωραια η τοποθετηση σου.

Σιγουρα σε ενα τεχνολογικο κοσμο που ολα αλλαζουν, ειναι δυσκολες και οι προβλεψεις, ωστοσο η εμπειρια καποιων σε αυτα τα θεματα (τι εγινε στο παρελθον κλπ) και οι εκτιμησεις για διαφορα 'σημαδια', μπορουν να μας δωσουν καποιες σχετικα 'ασφαλεις' προβλεψεις περι του θεματος.

Οποτε, ας κατατεθουν εδω οι τεκμηριωμενες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ποιά ακριβώς είναι η ερώτηση σου.. πάντως σχετικά με το πρώτο ποστ σου, δεν εξαρτάται μόνο από το hardware και ούτε μόνο από το software αλλά από συνδιασμό και των δύο.

 

Παράδειγμα το Galaxy Ace που ενώ τρέχει το τελευταίο λογισμικό (2.3), παρόλα αυτά λόγω arm6 δεν υποστηρίζει (official flash).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα (εκτος κι αν ειναι θεμα ρυθμισης εντος android-πειτε) να μη με ρωτα καθε φορα που στελνω αρχειο bluetooth απο υπολογιστη στο κινητο, αν θελω να το δεχτει?

Υποτιθεται οτι εχει γινει matching, και δεν θελω καθε φορα να με ρωτα αν θελω να δεχτει το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα (εκτος κι αν ειναι θεμα ρυθμισης εντος android-πειτε) να μη με ρωτα καθε φορα που στελνω αρχειο bluetooth απο υπολογιστη στο κινητο, αν θελω να το δεχτει?

Υποτιθεται οτι εχει γινει matching, και δεν θελω καθε φορα να με ρωτα αν θελω να δεχτει το αρχειο.

 

Απ'οσο θυμαμαι οταν κανω μια συσκευη αξιοπιστη, την πρωτη φορα που θελω να στειλω κατι προς το κινητο μου βγαζει μνμ αν θελω να γινεται αυτοματα η αποστολη.το παταω και δεν με ξαναρωταει.δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο θυμαμαι οταν κανω μια συσκευη αξιοπιστη, την πρωτη φορα που θελω να στειλω κατι προς το κινητο μου βγαζει μνμ αν θελω να γινεται αυτοματα η αποστολη.το παταω και δεν με ξαναρωταει.δοκιμασε το

 

Εμενα με ρωτα μονο για το συγκεκριμενο αρχειο. Δεν βλεπω καποια επιλογη, καποιο τσεκαρισμα 'για ολα' ή 'αυτοματα'. Μονο για το εν λογω αρχειο καθε φορα.

Πως μπορω να το ορισω να μην με ρωτα, απαξ και στελνει αρχειο μια 'πιστοποιημενη' συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

τρέχω την εντολή bootubuntu και βλέπω το εξης:

http://img217.imageshack.us/img217/8094/shot000004.png

δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο, δε βλέπω γραφικό περιβάλλον ubuntu

 

έπειτα δίνω την εντολή exit και βλέπω αυτό

http://img849.imageshack.us/img849/4393/shot000005.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ρωτα μονο για το συγκεκριμενο αρχειο. Δεν βλεπω καποια επιλογη, καποιο τσεκαρισμα 'για ολα' ή 'αυτοματα'. Μονο για το εν λογω αρχειο καθε φορα.

Πως μπορω να το ορισω να μην με ρωτα, απαξ και στελνει αρχειο μια 'πιστοποιημενη' συσκευη?

 

Επειδη το εψαχνα και γω στο S2 δεν βρηκα κατι εχεις δικιο.Παρ'ολα αυτα δεν εχω τετοιο θεμα.Θα σου προτεινα να καταργησεις τη συσκευη σου απο τις αξιοπιστες,να την ξαναπροσθεσεις και την πρωτη φορα που θα κανεις καποια αποστολη αρχειου προσεξε μηπως σου βγαλει καποια ειδοποιηση για να γινεται αυτοματα η μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εψαχνα και γω στο S2 δεν βρηκα κατι εχεις δικιο.Παρ'ολα αυτα δεν εχω τετοιο θεμα.Θα σου προτεινα να καταργησεις τη συσκευη σου απο τις αξιοπιστες,να την ξαναπροσθεσεις και την πρωτη φορα που θα κανεις καποια αποστολη αρχειου προσεξε μηπως σου βγαλει καποια ειδοποιηση για να γινεται αυτοματα η μεταφορα.

Ισως εχει να κανει με τον τυπο του αρχειου.

 

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

To ερωτημα κατα βάση ειναι, αν μπορουμε να προβλεψουμε, αν γενικα ο arm6 θα εχει την υποστηριξη για νεες εκδοσεις προγραμματων σε android ή οχι.

Καταλαβαινω οτι καποιες εφαρμογες, λιγες προς το παρον, χρησιμοποιουν κατι απο το σετ εντολων του arm7, οποτε, δεν παιζουν σε arm6.

Θα παραμεινουν μειοψηφια ομως στην πληθωρα των εφαρμογων που τρεχουν σε κινητα android, συμπεριλαμβανωμενων και αυτων με arm6, ή θα γινουν κυριαρχο ρευμα υποστηριξης προς arm7 με αποτελεσμα οι εχοντες κινητο με arm6 να παψουν να εχουν νεες εκδοσεις προγραμματων στα κινητά τους;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και στην αρχή, το ubuntu δεν το "τρέχεις". Συνδέεσαι σε αυτό.

 

Ξέρεις τι είναι ο nvc server. Έστω το PC1 στην δουλειά σου. Τρέχεις έναν vnc server.

Πας σπίτι στο PC2, τρέχεις έναν VNC Server και συνδέεσαι στο PC1. Έχεις πλήρη έλεγχο του PC1 αλλά το κάνεις μέσα από το PC2.

 

Με τον ίδιο τρόπο βάζεις ubuntu στο κινητό. Μόνο που το PC1 και το PC2 είναι στην ίδια συσκευή.

 

Αν ακολουθείς τον οδηγό του Backtrack, τότε εκεί που σου λέει ready to rock n roll δεν πατάς exit. Σε αυτό το σημείο, έχεις καταφέρει να τρέξεις τον vnc server και το ubuntu τρέχει. Τώρα χρειάζεται να πατήσεις home, να ανοίξεις τον VNC client όπως λέει ο οδηγός και να συνδεθείς στο ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

To ερωτημα κατα βάση ειναι, αν μπορουμε να προβλεψουμε, αν γενικα ο arm6 θα εχει την υποστηριξη για νεες εκδοσεις προγραμματων σε android ή οχι.

Καταλαβαινω οτι καποιες εφαρμογες, λιγες προς το παρον, χρησιμοποιουν κατι απο το σετ εντολων του arm7, οποτε, δεν παιζουν σε arm6.

Θα παραμεινουν μειοψηφια ομως στην πληθωρα των εφαρμογων που τρεχουν σε κινητα android, συμπεριλαμβανωμενων και αυτων με arm6, ή θα γινουν κυριαρχο ρευμα υποστηριξης προς arm7 με αποτελεσμα οι εχοντες κινητο με arm6 να παψουν να εχουν νεες εκδοσεις προγραμματων στα κινητά τους;

 

Δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά μου φαίνεται λίγο ανούσιο να σε απασχολεί τόσο αυτό το θέμα. Αν έχεις κάποιο κινητό με ARM6, τότε λογικά έδωσες λίγα λεφτά, άρα το να μην υπάρχει υποστήριξη είναι αρκετά λογικά. Ακόμα και ο Firefox δεν τρέχει σε ARM6.

 

Πλέον μπορείς να βρεις αξιόλογες συσκευές με ARM7 σε πολύ προσιτές τιμές (οκ, αυτό ίσως είναι σχετικό και υποκειμενικό).

 

Τελικά, έχεις κάποια ARM6 συσκευή και σε απασχολεί ή ετσι από περιέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω συσκευη με arm6.

Μπορει εσενα να σου φαινεται αμελητεο θεμα, αλλα για μενα εχει τη σημαντικοτητα του. Ειναι θεμα 'διαρκειας' χρηστικοτητας μιας συσκευης στον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συσκευη με arm6.

Μπορει εσενα να σου φαινεται αμελητεο θεμα, αλλα για μενα εχει τη σημαντικοτητα του. Ειναι θεμα 'διαρκειας' χρηστικοτητας μιας συσκευης στον χρονο.

 

Ποιά συσκευή έχεις; Και τι προσδοκίες έχεις από την συγκεκριμένη συσκευή;

Θέλω να πω.. τι σε ανησυχεί; Μέχρι τώρα έχεις ήδη πρόσβαση σε ένα μεγάλο μέρος εφαρμογών οι οποίες θα δουλεύουν και μελλοντικά στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί κάτι δεν έπιασα καλα :p

για να παίξει το ubuntu πρεπει το κινητό να είναι συνδεμένο στο νετ δηλαδή;

έχω το vnc στο κινητό αλλά δε βρήκα τι ρυθμίσεις να περάσω

πολύ χάσιμο το θεματάκι.... :(

Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί κάτι δεν έπιασα καλα :p

για να παίξει το ubuntu πρεπει το κινητό να είναι συνδεμένο στο νετ δηλαδή;

έχω το vnc στο κινητό αλλά δε βρήκα τι ρυθμίσεις να περάσω

πολύ χάσιμο το θεματάκι.... :(

 

Όχι.. γιατί δεν συνδέεσαι από το PC1, στο PC2 μέσω wifi.. αλλά μέσω local host...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας το blade ένιωσα για πρώτη φορά το πρόβλημα με τους ARM6 όταν συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον firefox. Σκέφτομαι μήπως στο μέλλον κι άλλες σημαντικές εφαρμογές δεν υποστηρίζονται απ το κινητό μου.

Το ότι έδωσα λίγα χρήματα δεν σημαίνει πως δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω όσα περισσότερα χρόνια γίνεται.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας το blade ένιωσα για πρώτη φορά το πρόβλημα με τους ARM6 όταν συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον firefox. Σκέφτομαι μήπως στο μέλλον κι άλλες σημαντικές εφαρμογές δεν υποστηρίζονται απ το κινητό μου.

Το ότι έδωσα λίγα χρήματα δεν σημαίνει πως δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω όσα περισσότερα χρόνια γίνεται.

 

Δυστυχώς, αυτό σημαίνει. Είναι ο κανόνας του ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μακάρι να ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά ο κανόνας των προϊόντων που εξελίσσονται είναι ακριβώς αυτός. Δίνεις πολλά και ξέρεις ότι θα σου κρατήσει. Δίνεις λίγα και δεν έχεις τέτοιες απαιτήσεις.

Μην ξεχνάς πως πρέπει να ζυγίζεις τις καταστάσεις. Άλλοι δίνουν 500άρια και κάνουν άλλα πράγματα, εσύ με 150 κάνεις πάρα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αυτό σημαίνει. Είναι ο κανόνας του ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μακάρι να ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά ο κανόνας των προϊόντων που εξελίσσονται είναι ακριβώς αυτός. Δίνεις πολλά και ξέρεις ότι θα σου κρατήσει. Δίνεις λίγα και δεν έχεις τέτοιες απαιτήσεις.

Μην ξεχνάς πως πρέπει να ζυγίζεις τις καταστάσεις. Άλλοι δίνουν 500άρια και κάνουν άλλα πράγματα, εσύ με 150 κάνεις πάρα πολλά!

 

Ναι δεν λέω, συμφωνώ απόλυτα, έτσι ακριβώς είναι και για την ακρίβεια νιώθω πως κάνω πάρα πολλά με τα 150 και υστερώ πολύ λίγο από τα 500, τόσο που δεν αξίζει.

Το ότι θα κρατήσει λιγότερο πάντως είναι σίγουρο όμως εγώ από την πλευρά μου θα το τραβήξω όσο μπορώ.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...