Jump to content

[MOTO] Υamaha Ζ 125


pilotos_18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi den exo xanakousei gia ayto to modelo.se diastaseis tha prepei na einai omos arketa megalo gia 125ari. exeis akousei tipota gia ta diplomata os 125cc sta 17?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oxi den exo xanakousei gia ayto to modelo.se diastaseis tha prepei na einai omos arketa megalo gia 125ari. exeis akousei tipota gia ta diplomata os 125cc sta 17?

 

 

ναι ειναι ογκωδες σε διαστασεις και απ'οτι εμαθα απο ενα παιδι που ρωτησα την τριτη παει μεχρι 120 στο κοντερ,ανεβηκα πανω,δεν το οδηγησα αλλα μου φανηκε αρκετα βαρυ.

 

οχι δεν εχω ακουσει τιποτα αλλα οτι ακουγεται απο τα περιοδικα ειναι μουφα.

οταν ημουν δευτερα λυκειου το ειχα διαβασει σε περιοδικο και το καλοκαιρι πηρα το kaze-r μιας και θα μπορουσα να βγαλω διπλωμα για 125 σε λιγους μηνες ,,τελικα απο τοτε(2000) μεχρι τωρα τιποτα δεν εχει αλλαξει!το μονο που αλλαξε ειναι οτι μπορω να παρω διπλωμα για Α κατηγορια αν εχω το Α1 για 2 χρονια .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

loipon exo xorisei ta pragmata se 2 katigories , ta exoterika meroi kai ta mixanologika. an boreis pes mou se parakalo poso paei ena kalo nikel pou na kratisei se olo to papi.mia aerografia episis? epeita tha ithela na xero poso na pao ton kybismo kai ti tha xreisastei na allaxo sto moter.psaxno kati to axipisto pou tha mou kratisei.gia karbirater keihin i mikouni ti les?
Link to comment
Share on other sites

Agapite kirie pilote, exo na sas doso kapies simvoules oso afora to thema papia!!

Katarxas ksexna to papi pou exis, diladi oute allages oute nikel oute tipota,den zontaneuoun oi nekroi, oti kai na tou kaneis mixanologika me ta idia leuta perneis kati kalitero!pes oti tha to poulisis peripou sta 250 me 500 euro stin kaliteri periptosi!

Tora pisteuo oti sosta skeutikes to Kaze R mia pou to exi kai o kolitos mou (Entaraxos), apo prosopiki empiria mproro na po pos einai arketa aksiopisto kai me to mprostino diskofrenaki akoma pio asfales.BeBea esi thes kai gazia, pragma pou tha se apogoiteuso giati den paei vima, gia paradigma exo ena Gilera 65cc kai exo vali kontra me to Kaze, to afisa arketa piso! :) To kalo einai oti piani ta 117 se teliki mias pou ine molis 115cc an den apatome.

Tora gia Z ksexnato:

1on: anagastika metaxirismeno

2on: dixrono keei pola (vezini kai ladia) :w00t:

 

Lipon apo dixrona protino to dynamic 125cc dixrono 18 alogakia se sxesi me 17 pou exi to Z!!! mias kai ine kai kenourgio montelo den nomizo na sou vgali kanena provlima, den to exo odigisi alla pisteuo ine kalitero se thema aksiopistias apo to z,simfonis?

 

Tora an thes na ksefigis apo simpektes kai dixrona kai mias pou sou aresi to Z giati den skeutese to Lifan Z 125cc? to exi enas filos kai apo epitaxinsi gamai gia 125, arketa isoropimeno papi xoris simplekti kai istories, to mono elatoma ine oti ine Lifan(mia oxi kai toso katoxiromeni kataskeuastria eteria stin agora) allo ena elatoma ine oti den exi kali teliki, mias kai tou filou mou piani mono 120 praga asximo gia ena 125 vevea to palikari exi kani kai xalia strosimo, fantasou diladi ti teliki tha vgasi me ena kalooo!! :D

 

Auta eixa na po pisteuo na se voithisa gia na dialeksis to katalilotero papi...

AN KAPOU IXA LATHOS PARAKALO DIORTHOSTEME.. :X

Link to comment
Share on other sites

agapite kyrie shitcurious,

thelo na sou zitiso eyxaristo gia tis plirofories sou alla ta exo akousei idei. oso gia to kazer tou filou mas tou edaraxou mias pou to exoume odogisei kai oi 2 ena leo,sproxne! kala ta kazer alla tou gianni de paei vima. oso gia to lifan borei na exei kali epitaxinsi alla.... exei teliki 100 xa xa xa xa xa..ax re taki ti sou leme. oso gia ti bourouxia to gillera sou prepei na me eyxaristeis giati sto exo kanei diasimo edo mesa ,ollo gia ayto leo. kalo mixanaki , grogoro alla re filarako de nomizeis oti merikes fores molynei ligo parapano???????kai ftanontas sti bourouxia to diko mou ena exo na po.... an kai einai strogyllofanaro tou '80 modelo, an kai einai 72 cc , pige me 2 atoma apo petralona parnitha xoris staseis.......ayto ta leei ola.

elpizo ayrio sto sxoleio sou na diavaseis ayto to gramma kai na valeis epitelous myalo kai na katalaveis oti de paizoun me ton kinslayer........

y.g. filakia stin eleni apo mena ( xereis esy )!

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθησω και εγω...??????????????Λοιπον οπως καταλαβατε και απο το ψευδονυμο μου εχω ενα Modenas Dinamic 125!Εχω οδηγηση παρα πολλα zετια αλλα φιλοι μου αυτο το μηχανημα γιατι για μηχανημα προκειται τραβαει τοσο πολυ σε σημειο που δεν ξερεις να σταθεροποιησεις το γκαζι εκει που θες...!Δεν μιλαω για τα 18 αλόγατα που τρεχουν και δεν φτανουν...!!!Στις χαμηλες στροφες μπορεις να δωσεις οσο θες δεν εχει κανενα προβλημα,σκυλι μαυρο! Τελικη με καλο στρωσιμο γυρω στα 170-175(κοντερισια παντα μιλαω ε!) απο οσο εχω δει απο φιλους...!!!Ελαφρυ(98kg,καλο για την δυναμη που εχει),Πιρουνι αψογο και δεν εχω απο αποψη μηχανης κανενα προβλημα!Ολα ρολοι...!!!

 

Φιλε Pilote αποφασιζεις και παιρνεις...Οχι οτι τα ζετια δεν ειναι δυνατα μηχανακια αλλα τωρα δεν θα επαιρνα Ζ με το Dinamic στην κατηγορια αυτη!2295 euros

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://img191.echo.cx/img191/6046/yamahaz12503bikepics1490516lv.jpg

Yamaha Z 125cc supersport 2t motobike...

Καλως ηρθατε στο forum που ολοι περιμεναμε...

Ο τοπος συζητησης για το θρυλικο παπι που εγραψε ιστορια,απο την πρωτη στιγμη που ηρθε στην Ελλαδα εως σημερα.

Πιστευω ολοι γνωριζουμε εστω και λιγο ποσο επήρρεασε των κοσμο του παπιου αυτο το μηχανακι-σταθμος.

Ηρθε το 1999 στην Ελλαδα για πρωτη φορα,ομως το 2000 αρχισε η επισημη εμπορικη του διαθεση.Θυμαμαι εκεινο τον καιρο ηταν το πρωτο 125 παπι με τοσες καινοτομιες.

Με τον διχρονο επαναστατικο του κινητηρα των 17,5 ιππων,με την εκρηκτικη ροπη που εφτανε σχεδον τα 17 Nm για επιταχυνσεις που εκοβαν την ανασα και με τελικη που αγγιζε τα 140 km/h εκλεψε αμεσως τις καρδιες ολων των πορωμενων και ψαγμενων riders.Επισης διεθετε μηχανικο κιβωτιο με εξι κοντινων σχεσεων,καρμπιρατερ 22 χιλιωστων,και εξατμιση για ισορροπια μεταξυ χαμηλων και υψηλων στροφων του κινητηρα,μονη πισω αναρτηση να αντεχει τις αγριες επιταχυνσεις,αεροδυναμικο σχημα και ολα αυτα σε εναν στιβαρο σκελετο,που...ειχε πολλα να τραβηξει.Αυτο πιστευω ηταν και το πιο σημαντικο σ'αυτο το μηχανακι.Οτι μπορουσε να αντεξει πολλα,και οταν λεμε πολλα θα καταλαβετε στην συνεχεια...

Οσον αφορα την εμφανιση,ηταν το πιο ομορφο παπι,με αεροδυναμικο σχημα,πλαινα αποσπωμενα φτερα,μικρη αεροτομη,στιβαρο τιμονι,μπροστινο μασκα με επιθετικο βλεμμα και το σημα κατατεθεν του Z,τα πτερυγια του καρχαρια στα πλαινα για να ξεχωριζει απο το πληθος.

Ολα αυτα καλα,ομως οσον αφορα τα γκαζια πολλοι ισως να μην χορτεναν,και ισως να απαιτουσαν να γινει "φτιαξιμο" δηλαδη αυξησης ιπποδυναμης του κινητηρα κλπ.

Και εδω ειναι το πιο σημαντικο στο Z. Ειναι γεννημενο για φτιαξιμο χωρις ορια...

Αυτο διαπιστωθηκε αρκετα γρηγορα απο τους απαιτητικους οδηγους που ζηταγαν το κατι παραπανω απο το μηχανακι τους...

Εκτος απο τα βασικα ειδη φτιαξιματος, οπως αλλαγη εξαρτηματων, αυξηση τροφοδοσιας κινητηρα,βελτιωσεις στη μεταδοση, το Z αντεχει και αυξηση χιλιοστων, πολλων χιλιωστων, και γιατι οχι αλλαγη μοτερ, ολικη η μερικη,βεβαια δεν ειναι αναγκαιο να φτασουμε και στα ακρα...

Κατι λιγο δυσαρεστο ηταν η διακοπη εμπορικης του διαθεσης λογω πολλων ρυπων που δεν πληρουσαν τους κανονισμους που εθεσε η Ε.Ε το 2002 με το λεγομενο Euro II.Πολλα λεγονται βεβαια για την επανεμφανιση του Z, το ηδη διαθεσιμο στην Ασια ZR.

Σ'αυτο εδω το Forum θα μαζευτουμε για να ανταλλαξουμε ιδεες,σκεψεις,προβληματισμους,να κανουμε ερωτησεις,συναντησεις για κοντρες και οτι αλλο τραβαει η ορεξη μας,σχετικα με το θρυλικο Z που ζει και βασιλευει...

Τελος πολλοι προσπαθησαν να κλεψουν απο το Ζ, ειτε να μοιασουν στην εμφανιση,ειτε στα μηχανικα του μερη αλλα ποτε δεν το καταφεραν, και αυτο γιατι το Z ειναι μοναδικο,και τιποτε δεν μπορει να συκριθει μαζι του.

Γι'αυτο Yamaha Z for ever !!!

http://img79.echo.cx/img79/4660/125zicon7gh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχω μια με Z 200αρι Wiseco απο Ζακυνθο.

Αερογραφια,διπλα δισκοφρενα μπροστα,χειροποιητη εξατμιση κλπ...

http://img252.echo.cx/img252/8343/zakynthosyamahaz1ni.jpg

Link to comment
Share on other sites

απ' ολα εχω για το Z.μολις εγκριθουν θα στις φερω.αλλα πες μου κατι,τι εγινε ρε συ το dinamic δεν σου αρεσει πια;δεν λεω οτι το Z δεν γαμαει,αλλα ενταξει και το dinamic θα γαμαει,αν και δεν ειναι ουτε yamaha(Ζ),ουτε honda(dash).εδω στη χιο εχει ενα παιδι,21 ειναι,ενα κωλοφτιαγμενο με το δικο του μοτερ.φιλε το μηχανακι παει.με πηγε μια μερα βολτα ως το συνεργειο-μεσα στην πολη,απογευμα,με κινηση.βεβαια αυτος ειναι λιγο τρελος αλλα ξερει να το παει.τελοσπαντων καποια στιγμη σηκωνει σουζα,με μενα πισω να τον εχω παρει αγκαλια,για περιπου 20-30 μετρα.μετα το κατεβαζει και σε δευτερα το κοντερ γραφει 140!οτι πιο γαματω εχω ζησει.γι' αυτο μονο διχρονα,για τον προσδιορισμο της ταυλας και του γκαζιου!

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

To Z otan kikloforise eixe kataliti?

 

Asxeto alla 16hp den einai? Idioktitis mou to exei pei...

 

Kai kati teleuteo. Ti teliki taxitita bgazei sto KONTER ? An ginete na apantisoun katoxoi h' osoi einai sigouroi kai den exoun akousei apo allous ktlp...

 

Oreo mixanima re gmt kai 8a mporousan na to ekseliksoun ligo parapanw oste na teirei prodiagrafes euro-2...

Link to comment
Share on other sites

http://img217.echo.cx/img217/3268/picture1528ls.jpg

poli gamato

Sto 0-300 an thimamai to eixe... apla TELEIO>>>

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Tι κανετε ρε μαγκες?ΡΕ nmk πες μασ σε παρακαλω γιατι τελικα διαλεξες το ζεττακι και οχι το dinamic..Τι καλυτερο παρουσιαζει?Πιστευω μας ενδιαφερει ολουσ να μαθουμε !

DINAMIC FUN

:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες plz εσεις που εχεται κανα βιντεακι μπορειτε να μου το στειλετε?plz plz plz plz plz plz καιγομαι σας εικετευω!!!Saki ευχαριστω για το βιντεο με το ζεττακι ηταν πολυ ωραιο το e-mail μου ειναι:nect89@msn.com thank you

--------------------

DINAMIC FUN

:D

Link to comment
Share on other sites

exo vrei ena z pou poulane 1700 euro mamato k skeytomai z h modenas k thelo na mou peite k na sygrinete ta yper k ta kata. alla m mou peite to z epeidi einai yamaha.fx ovie thanks gia ta videakia.k kati akoma pos mporo na valo mia foto
http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...