Jump to content

[MOTO] Υamaha Ζ 125


pilotos_18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ετσι μου εχουν πει και εμενα οτι αν βαλεις μεγαλη ζαντα χανει εκτος αν ειναι πολλα mm πχ wr που πρεπει να βαλεις για να βγαλει την δυναμη του...:)

 

απο ποτε πρεπει??? ποιος το λεει αυτο??? lol:lol: ο καθενας βαζει οτι γουσταρει ρε..

 

Αμα μπορω να στριβω μ αυτη την ζαντα ναι θα την βαλω...

 

αμα μπορεις να το στριβεις γενικοτερα τοτε θα μπορεις οτι ζαντα και να βαλεις πανω.. αλλα τσαμπα € ειναι αν θες την γνωμη μου.. μονο μοστρα ειναι,,:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο ποτε πρεπει??? ποιος το λεει αυτο??? lol:lol: ο καθενας βαζει οτι γουσταρει ρε..

 

 

 

υπαρχει ρε συ διαφορα...αναλογα ποσο μεγαλη μικρη ειναι η ζαντα αλλαζει και η σχεση των γραναζιων...οποτε πανε ολα τζαμπα..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ρε συ διαφορα...αναλογα ποσο μεγαλη μικρη ειναι η ζαντα αλλαζει και η σχεση των γραναζιων...οποτε πανε ολα τζαμπα..

 

θα μας τρελανετε ρε? με πιο φαρδια ζαντα αλλαζει η σχεση των γραναζιων?:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Προς τους μαστορες των Z...

 

Παιδια εχω προβλημα με την καμπανα κ πιο συγκεκριμενα με τον συμπλεκτη... Μπορει καποιος να μου πει αν πανω στο ρουλεμαν της καμπανας εκτος απ αυτον τον πυρο με την πατουρα που σπρωχνει τους δισκους υπαρχει και καποιο αλλο εξαρτημα? Γιατι βαζω το καπακι του καρτερ και το πυρακι που σπρωχνει τους δισκους πεφτει ή δεν σπρωχνει τους δισκους... Σαν να μην φτανει... Δεν συμπλεκτωνει το μηχανακι δηλαδη... μηπως πρεπει να ξεσφιξω λιγο τα ελατηρια ή εχω χασει κατι και γι αυτο δεν μπορω να το φτιαξω;;;;

 

ΑΚΥΡΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥ. ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ Ζ!

 

Γνωριζει κανεις αν με το νικελωμα-χρωμιωμα αλλαζει το βαρος του αντικειμενου; Γινεται πιο βαρυ δηλαδη; Λεω να νικελωσω ψαλιδι και μπουκαλες για να μην καθομαι να τα βαφω και για να γλυτωσω απο τα ξενερωματα που θα τρωω οταν θα βλεπω χτυπηματα αλλα αμα ειναι να γινουν πιο βαρια καλυτερα να τα βαψω...

 

Και κατι αλλο ρε παιδια! Τα παταρακια μου (του οδηγου) ειναι σχεδον κατεστραμενα... Τι μπορω να κανω; Μπαινουν απο καποια αλλη μηχανη η πρεπει να κανω πατεντα;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν με το νικελωμα-χρωμιωμα αλλαζει το βαρος του αντικειμενου; Γινεται πιο βαρυ δηλαδη; Λεω να νικελωσω ψαλιδι και μπουκαλες για να μην καθομαι να τα βαφω και για να γλυτωσω απο τα ξενερωματα που θα τρωω οταν θα βλεπω χτυπηματα αλλα αμα ειναι να γινουν πιο βαρια καλυτερα να τα βαψω...

 

Και κατι αλλο ρε παιδια! Τα παταρακια μου (του οδηγου) ειναι σχεδον κατεστραμενα... Τι μπορω να κανω; Μπαινουν απο καποια αλλη μηχανη η πρεπει να κανω πατεντα;

 

 

 

Οχι δεν γινεται πιο βαρυ.

 

Μπορες να αλλαξεις τα μασπιε:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με το καρμπυρατερακι που φοραω... Το μηχανακι ενω δουλευει αψογα ρελαντι και μεχρι τις 6-6,5 απο κει και περα σαν να κανει διακοπες ή μπερδευει. Τωρα ή χαλασμενο ειναι ή θελει μεγαλυτερο ζιγκλερ. Τα ηλεκρικα τα εχω αλλαξει ολα οποτε δεν φταιει κατι απο κει. Το μηχανακι ειναι 56χιλιοστα. Για προτεινετε κανα καρμπυρατερακι και τιμες για καινουριο αν ξερετε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με το καρμπυρατερακι που φοραω... Το μηχανακι ενω δουλευει αψογα ρελαντι και μεχρι τις 6-6,5 απο κει και περα σαν να κανει διακοπες ή μπερδευει. Τωρα ή χαλασμενο ειναι ή θελει μεγαλυτερο ζιγκλερ. Τα ηλεκρικα τα εχω αλλαξει ολα οποτε δεν φταιει κατι απο κει. Το μηχανακι ειναι 56χιλιοστα. Για προτεινετε κανα καρμπυρατερακι και τιμες για καινουριο αν ξερετε...

 

απο μαρκα keihin pwk απο mm δεν ξερω αλλα απο 30 και πανω

Link to comment
Share on other sites

οχι απαρετιτα 30 κ πανω.κ μ 28αρι φτιαχνεισ πολυ καλο ζ.

 

ναι το ξερω οτι κανει και το 28αρι αλλα οταν ειναι μαμα mm το ζ βαζουν 28αρι και εξατμιση σαν πρωτη ας πουμε βελτιωση γι΄αυτο ειπα απο 30 και πανω;);)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που βρηκα ενα 33mm και το ερωτευτηκα να το παρω η θα φαω το μουτρα μου και δεν θα το σηκωνει το μηχανακι; οι θυριδες του ειναι ελαχιστα ανοιγμενες... Μα οταν λεμε ελαχιστα εννουμε ελαχιστα... Με τρωει ο κωλος μου να το παρω αυριο το πρωι και μαλλον θα φαω τα μουρα μου!!! Αλλα μετα το 28 μου φενεται λιγο...
Link to comment
Share on other sites

η αποψη μ ειναι πως μ ελαφρι θυριδομα ενα καλα ριθμιζμενο 28αρι θ σ κανει 1χαρα δουλεια.αν βαλεις 33 ανοιξε κ αλλο τσ θηριδες κ φσκ βαλε κ reediera μολισ μπορεσεις(v-force3 κατα προτιμηση).παντως μν νομιζεις πως οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα γτ ειναι λαθος.ας σ πουν κ αλλοι τν αποψη τς π ξερουν πιο πολλα απ μενα
Link to comment
Share on other sites

παντως μν νομιζεις πως οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα γτ ειναι λαθος.

 

 

Γιατι ειναι λαθος??Αμα ενα μηχανακι ειναι πολλα mm δεν μπορει να δουλευει με μικρο καρμπυρατερ.Αμα ειχα Ζ 56 θα εβαζα 33mm,αλλα δεν ξερω πολλα απο Ζ και πως δουλευουνε,οποτε η γνωμη μου δεν παιζει:ninja:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω που βρηκα ενα 33mm και το ερωτευτηκα να το παρω η θα φαω το μουτρα μου και δεν θα το σηκωνει το μηχανακι; οι θυριδες του ειναι ελαχιστα ανοιγμενες... Μα οταν λεμε ελαχιστα εννουμε ελαχιστα... Με τρωει ο κωλος μου να το παρω αυριο το πρωι και μαλλον θα φαω τα μουρα μου!!! Αλλα μετα το 28 μου φενεται λιγο...

 

καλυτερα ρωτα τον μηχανικο σου μη σε παρει κανεις απο εδω στο λαιμο του:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω το φτιαχνω. Ποιον μηχανικο; Ενα καπακι ειναι και ενας κυλινδρος με ενα πιστονι. Τεσπα. Αν γνωριζει κανεις σιγουρα ας απαντησει... Παντως και γω τα μεγαλα καρμπυρατερ δεν τα προτιμω ...
Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα τσ απετισεις σ.μπορεισ ν βαλεις κ kehin 41mm pwk αλλα μετα στσ χαμιλομεσσαιεσ θ ειναι ψοφιο κ θ ξεσπα στ ψιλα.επισισ γ 1μεγαλο καρμπιρατερ χρειαζονται κ οι αναλογεσ σ μεγεθοσ θιριδεσ γτ μετα ιτε 28 ιτε 41 τ ιδιο θ ειναι.επισησ παιζει ρολο τ ρηθμισμα κ θελει εμπειρια κ γνωση γ ν ρηθμισεισ σωστα 1καρμπιρατερ(αν δν πιστευεισ ρωτα μηχανικο ν σ πει).η αποψη ενοσ μηχανικου θ ητν πολυ πιο χρησιμη απ τν δικη μ οποτε ρωτα καποιον.
Link to comment
Share on other sites

Καλως ρε παιδια! Οσον αφορα το ρυθμισμα δεν θα ναι το πρωτο... Δεν ειναι το πρωτο μηχανακι που φτιαχνω απλα ειναι το πρωτο διχρονο. Απ οτι διαβασα σε αλλο φορουμ θα δουλευει γιατι διαβασα για z με λιγοτερα χιλιοστα με πολυ μεγαλυτερο καρμπυρατερ(41) απλα θα αλλαζει το σημειο ξεσπασματος το οποιο δεν με πειραζει εμενα... κατα 90% θα το παρω αυριο. Ευχαριστω παντως!
Link to comment
Share on other sites

Καλως ρε παιδια! Οσον αφορα το ρυθμισμα δεν θα ναι το πρωτο... Δεν ειναι το πρωτο μηχανακι που φτιαχνω απλα ειναι το πρωτο διχρονο. Απ οτι διαβασα σε αλλο φορουμ θα δουλευει γιατι διαβασα για z με λιγοτερα χιλιοστα με πολυ μεγαλυτερο καρμπυρατερ(41) απλα θα αλλαζει το σημειο ξεσπασματος το οποιο δεν με πειραζει εμενα... κατα 90% θα το παρω αυριο. Ευχαριστω παντως!

 

Ναι ρε μα και εγω 57 dinamic που σιγουρα εχει μικροτερες θυριδες απο εσενα αποδιδει περισσοτερα αλογα 39 παρα με 28,αλλα καιει πολυ παραπανω.Στα κατω κατω πιστευω το 33 ειναι το καλυτερο,δεν ειναι ουτε μεγαλο ουτε το μπουκωνει.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μα και εγω 57 dinamic που σιγουρα εχει μικροτερες θυριδες απο εσενα αποδιδει περισσοτερα αλογα 39 παρα με 28,αλλα καιει πολυ παραπανω.Στα κατω κατω πιστευω το 33 ειναι το καλυτερο,δεν ειναι ουτε μεγαλο ουτε το μπουκωνει.

 

και εγω το ιδιο πιστευω συν οτι θα θελει φτιαξιμο και ο λαιμος

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο πιστευω συν οτι θα θελει φτιαξιμο και ο λαιμος

 

Δεν θα χωραει λετε ε; Τι φτιαξιμο δηλαδη; Για βαλτε με στο κλιμα...

 

Εδιτ: Λοιπον το πηρα το τερας, το βαλα επανω διορθωθηκε το προβλημα που ειχα αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα! Αυτο που φοβομουν δηλαδη. Το μηχανακι πνιγεται σε καποιο σημειο. Του πεφτει μεγαλο φενεται αλλα και εκτος αυτου προσπαθοντας να ρυθμισω βιδα αερα και ρελαντι δεν υπαρχει καμια διαφορα στο δουλεμα(ρελαντι δεν κραταει καθολου δεν ξερω γιατι) Θα το ξανατσεκαρω τ απογευμα γιατι τωρα μεσημεριασε και δεν μπορω να μαρσαρω πανω κατω με το πριονι και ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χωραει λετε ε; Τι φτιαξιμο δηλαδη; Για βαλτε με στο κλιμα...

 

Εδιτ: Λοιπον το πηρα το τερας, το βαλα επανω διορθωθηκε το προβλημα που ειχα αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα! Αυτο που φοβομουν δηλαδη. Το μηχανακι πνιγεται σε καποιο σημειο. Του πεφτει μεγαλο φενεται αλλα και εκτος αυτου προσπαθοντας να ρυθμισω βιδα αερα και ρελαντι δεν υπαρχει καμια διαφορα στο δουλεμα(ρελαντι δεν κραταει καθολου δεν ξερω γιατι) Θα το ξανατσεκαρω τ απογευμα γιατι τωρα μεσημεριασε και δεν μπορω να μαρσαρω πανω κατω με το πριονι και ειδωμεν...

 

Δεν υπαρχουν λαιμοι στα διχρονα,εισαγωγη λεγεται για να τα λεμε σωστα.Εννοει οτι ισως χρειαστει να ανοιξεις την εισαγωγη η να φτιαξεις χειροποιητη μεγαλυτερη.

 

Οσο για το νεο προβλημα βαλε μικροτερα ζιγλερ.Το ζιγλερ απο το 28 θα δουλευει σωστα το μηχανακι.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χωραει λετε ε; Τι φτιαξιμο δηλαδη; Για βαλτε με στο κλιμα...

 

Εδιτ: Λοιπον το πηρα το τερας, το βαλα επανω διορθωθηκε το προβλημα που ειχα αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα! Αυτο που φοβομουν δηλαδη. Το μηχανακι πνιγεται σε καποιο σημειο. Του πεφτει μεγαλο φενεται αλλα και εκτος αυτου προσπαθοντας να ρυθμισω βιδα αερα και ρελαντι δεν υπαρχει καμια διαφορα στο δουλεμα(ρελαντι δεν κραταει καθολου δεν ξερω γιατι) Θα το ξανατσεκαρω τ απογευμα γιατι τωρα μεσημεριασε και δεν μπορω να μαρσαρω πανω κατω με το πριονι και ειδωμεν...

 

φιλε μου αν το ζ το φτιαχνεις εσυ.... καλα κρασια..:!::!::!:

αντε πηγαινε σε ενα μαστορα που ειναι η δουλεια του αυτη και ασε τα πειραματα πανω στο ζ..

αν το ζ σου ειναι 56μμ με ενα keihin pwk 35 εισαι μια χαρα.. με σωστο ρυθμισμα και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ...:!:

Αν παλι επιμενεις στο να το φτιαχνεις εσυ.. μεχρι να το πουλησεις θα εχεις προβληματα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια ποιο z θα ειναι πιο γρηγορο απο αυτα που θα πω ? ενα με το δικο του μοτερ με πραγματα wr 200 η ενα με ολοκληρο μοτερ wr 200. αλλα να ειναι τα ιδια χιλιοστα. α και κατι αλλο . ενα z με wr 200 πραγματα υδροψυχτο τι αποδοση μπορει να βγαλει ? πειτε μου αλογα ,τελικη ,ποσο στα 400 μετρα. πειτε ομως πραγματικα χμ. οχι κοντερισια .
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποιο z θα ειναι πιο γρηγορο απο αυτα που θα πω ? ενα με το δικο του μοτερ με πραγματα wr 200 η ενα με ολοκληρο μοτερ wr 200. αλλα να ειναι τα ιδια χιλιοστα. α και κατι αλλο . ενα z με wr 200 πραγματα υδροψυχτο τι αποδοση μπορει να βγαλει ? πειτε μου αλογα ,τελικη ,ποσο στα 400 μετρα. πειτε ομως πραγματικα χμ. οχι κοντερισια .

 

40+κατι αλογα βγαζουν τα dragsterαδικα,απ οτι καταλαβα,εχει καποιος ενα Ζ με wr 200 μοτερ κ θες να τον τρεξεις,τρεξ τον,οτι και να πουμε δεν μπορουμε να ξερουμε το αποτελεσμα..(sorry για την αναφορα σε κοντρες:))

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποιο z θα ειναι πιο γρηγορο απο αυτα που θα πω ? ενα με το δικο του μοτερ με πραγματα wr 200 η ενα με ολοκληρο μοτερ wr 200. αλλα να ειναι τα ιδια χιλιοστα. α και κατι αλλο . ενα z με wr 200 πραγματα υδροψυχτο τι αποδοση μπορει να βγαλει ? πειτε μου αλογα ,τελικη ,ποσο στα 400 μετρα. πειτε ομως πραγματικα χμ. οχι κοντερισια .

 

αποδιδει καλυτερα με το δικο του μοτερ πανω παρα με ολοκληρο wr... και οσο για το τι αποδοση μπορει να βγαλει αυτο ποικιλει απο ζ σε ζ καθως παιζουν μεγαλο ρολο τι πραγματα φοραει το μηχανακι και το πως ειναι ρυθμισμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...