Jump to content

Που πιστεύετε πως υστερούν γενικά τα σύγχρονα κινητά;


 Κοινοποίηση

Σε τι πρέπει να βελτιωθούν τα σημερινά κινητά ΓΕΝΙΚΑ;  

66 members have voted

  1. 1. Σε τι πρέπει να βελτιωθούν τα σημερινά κινητά ΓΕΝΙΚΑ;

    • Διαστάσεις... με ενοχλεί που πολλά μοντέλα σήμερα είναι «παντόφλες»
      3
    • Σταθερότητα λειτουργικού... έχω κουραστεί από τα bugs!
      3
    • Η αυτονομία τους! Έχω βαρεθεί να ψάχνω για πρίζα!
      50
    • Κάμερες... θέλω καλύτερες φωτογραφίες!
      5
    • Η αξιοπιστία των μηχανικών μερών τους... παλιά τα έφτιαχναν πιο γερά...
      3
    • Πρέπει να κυκλοφορήσουν περισσότερα και καλύτερα προγράμματα... παιχνίδια και εφαρμογές!
      0
    • Άλλο... (προσδιορίστε)
      2


Recommended Posts

Το ερώτημα σαφές: τα σημερινά κινητά, σε ποιον τομέα πιστεύετε πως έχουν μείνει πίσω, συγκριτικά με τους υπόλοιπους;
Link to comment
Share on other sites

Se genikes grammes,ta shmerina kinhta pisteyo pos ysteroyn kapos sthn anthektikothta ths kataskeyhs.Den einai arketa gera.

Fysika yparxoyn kai montela opos to M65 poy den katalavainoyn tipota.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Mόνο στη μπαταρία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το μελανό σημείο των σύγχρονων κινητών είναι η μπαταρία τους για ολα τα άλλα μπορώ να βρω κάτι που να με καλύπτει :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Mόνο στη μπαταρία.

Ακριβως το ιδιο πιστευω πιστευω και εγω.

Εαν ειναι ενα σημειο στο οποιο πραγματικα υστερουν ειναι η αυτονομια.Γι'αυτο και οι "μαχες" για νεα ειδη μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα η μπαταρια...

Μετα ακολουθει το μεγεθος που δυστυχως δεν συμβαδιζει με τις δυνατοτητες... π.χ. τα Series 60 που επιεικως χαρακτηριζονται μεγαλα. Αν και βλεπω οτι αυτο βελτιωνεται.

Στο τελος η καμερα που ομως και αυτη βελτιωνεται αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Mpataria,eyxrhstia,aksiopistia kai panw ap ola prokaloun arrwsthmenh eksarthsh kathws epapsan pleon na apoteloun ergaleia alla syskeves psyxagwgias me apotelesma na mh mas kalyptoyyn meta apo merikous mhnes xrhshs.......
Link to comment
Share on other sites

Στη μπαταρία βέβαια. Κατί που ελπίζω να βελτιωθεί στο μέλλον και να μπορούμε να έχουμε , ας πούμε φόρτιση σε ένα λεπτό και αυτονομία καμιά βδομάδα και χρόνο ομιλίας 1-2 μέρες...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν υστερούν σε σχέση με το παρελθόν πάντα.

Παντόφλες είναι μόνο ορισμένα smartphones αλλά προσφέρουν και πολύ μεγαλύτερες οθόνες. Και η μπαταρίες ανάλογα με την κατανάλωση είναι πολύ καλύτερες. Και κάμερες παλαιά δεν υπήρχαν καθόλου.

Συνέχεια θα υπάρχει εξέλιξη, αλλά όσο καλομαθαίνουμε θα συνεχίζουμε να παραπονιόμαστε όλο και περισσότερο....

Και για την ανθεκτικότητα, είναι τελείως λάθος να πούμε οτι παλαιά ήταν ποιο ανθεκτικά. Είναι λογικό να σπάει στο πέσιμο μια οθόνη αφής που καλύπτει ολόκληρη την επιφάνεια να σπάσει ποιο ευκολα από αυτήν της μιας γραμμής ίδια με αυτές των πρώτων ρολογιών....Μην τα ισοπεδόνουμε όλα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν υστερούν σε σχέση με το παρελθόν πάντα.

Παντόφλες είναι μόνο ορισμένα smartphones αλλά προσφέρουν και πολύ μεγαλύτερες οθόνες. Και η μπαταρίες ανάλογα με την κατανάλωση είναι πολύ καλύτερες. Και κάμερες παλαιά δεν υπήρχαν καθόλου.

Συνέχεια θα υπάρχει εξέλιξη, αλλά όσο καλομαθαίνουμε θα συνεχίζουμε να παραπονιόμαστε όλο και περισσότερο....

Και για την ανθεκτικότητα, είναι τελείως λάθος να πούμε οτι παλαιά ήταν ποιο ανθεκτικά. Είναι λογικό να σπάει στο πέσιμο μια οθόνη αφής που καλύπτει ολόκληρη την επιφάνεια να σπάσει ποιο ευκολα από αυτήν της μιας γραμμής ίδια με αυτές των πρώτων ρολογιών....Μην τα ισοπεδόνουμε όλα.

 

Χμ, είσαι λίγο εκτός θέματος, και εξηγούμαι:

 

Σκοπός του θέματος δεν είναι να συκγρίνουμε τα σύγχρονα κινητά με τα παλαιότερα, αλλά να πει ο καθένας σε ποιον, κατά την γνώμη του, τομέα τα κινητά έχουν μείνει πίσω συγκριτικά, πάντα, με τους υπόλοιπους.

 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα την αυτονομία αλλά στην πραγματικότητα το πρόβλημα είναι αλλού και εμμέσως πλήττει και την αυτονομία.

 

Για μένα τα κινητά έχουν ξεφύγει τελείως και ΔΕΝ μπορώ να βρώ αυτό που θέλω. ΔΕΝ θέλω κάμερες και λοιπά συμπράγκαλα (που σκοτώνουν και την μπαταρία), δεν θέλω να πληρώνω 100 δυνατότητες από τις οποίες χρησιμοποιώ τις 2-3-4. Το έλεγε και ο Νεγρεπόντε το περασμένο ΣΚ στην εκπομπή του Καφετζόπουλου. Εχουν ξεφύγει όλοι και μας αναγκάζουν να αγοράζουμε υπηρεσίες-τεχνολογία που στην πραγματικότητα μας είναι άχρηστη. ΑΚόμη και η διάδοση των ίδιων των κινητών στην Ελλάδα είναι υπερβολική και πέρα από κάθε λογική.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο όρος "κινητό τηλέφωνο" πρέπει κατά την γνώμη μου να καταργηθεί γιατι όπως έχουν φτάσει οι συσκευές σήμερα (πόσο μάλλον στο μέλλον) οι φωνητικές κλήσεις είναι μία από τις μικρές δυνατότητες των συσκευών. Κινητό τηλέφωνο λέγεται όταν ενσωματώνει κάμερα, Mp3 player, Ραδιόφωνο, organizer, παιχνιδομηχανή, και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος;
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπαταρία/αυτονομία. Ως δεύτερο "πρόβλημα" θα έλεγα η ανθεκτικότητα (όχι η ποιότητα κατασκευής) η οποία έχει πέσει αρκετά...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Sigoura aytonomia,alla re paidia ama lene oti mas poulane kinita me kameres,as tis kanoun pio poiotikes,egw genika pisteyw oti olo ayto to paixnidi me tis kameres einai teleios moufa,akoume Mpix kai Mpix den blepoume (pou leei o logos) ti na thn kanw thn kamera otan prepei olo to sympan na shnomotish stis synthikes fwtismou ,gia na exw anektikh poiothta?Ama theloun na lene oti poulane kinita me camera as ftiaxsoun tis kameres!!!
:)
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα στην αυτονομια υστερουν,παλιοτερα που ηταν οι απλες οθονες δεν υπηρχε προβλημα τωρα ομως με τα εγχρωμα κανουν γλουπ τη μπαταρια του κινητου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ti thn kanoun thn mpataria taksidioth??? :p

ego pali 8a dusanasxethso sxetika em thnaytonomia (e ti allo?) kai me thn antoxh tous :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που συζητούσα χτες με μια παρέα και θα ήθελα να υπάρχει στα κινητά πέρα από αυτονομία είναι καλύτερες δυνατότητες αναζήτησης στον τηλεφωνικό κατάλογο. π.χ. να μπορείς να δίνεις αριθμό και να σου γυρίζει το όνομα ή (μια και ήταν 25 Μαρτίου) να βρίσκεις όσους λέγονται Βαγγέληδες στον κατάλογό σου για να πάρεις τηλέφωνο. Στοιχειώδη query δηλαδή με λίγα λόγια.
KCB
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που συζητούσα χτες με μια παρέα και θα ήθελα να υπάρχει στα κινητά πέρα από αυτονομία είναι καλύτερες δυνατότητες αναζήτησης στον τηλεφωνικό κατάλογο. π.χ. να μπορείς να δίνεις αριθμό και να σου γυρίζει το όνομα ή (μια και ήταν 25 Μαρτίου) να βρίσκεις όσους λέγονται Βαγγέληδες στον κατάλογό σου για να πάρεις τηλέφωνο. Στοιχειώδη query δηλαδή με λίγα λόγια.

Σίγουρα αυτή θα ήταν μια πολύ χρήσιμη δυνατότητα, όμως πιστεύω οι περισσότεροι χρήστες δεν την χρησιμοποιούσαν γιατί θα ήθελε μια πολύ καλή οργάνωση του τηλεφωνικού καταλόγου με πολλά πεδία κτλ. Οι περισσότεροι χρήστες απλώς έχουν όνομα-τηλέφωνο(και ακόμα το όνομα μερικές φορές μπορεί να είναι και nickname)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτή θα ήταν μια πολύ χρήσιμη δυνατότητα, όμως πιστεύω οι περισσότεροι χρήστες δεν την χρησιμοποιούσαν γιατί θα ήθελε μια πολύ καλή οργάνωση του τηλεφωνικού καταλόγου με πολλά πεδία κτλ. Οι περισσότεροι χρήστες απλώς έχουν όνομα-τηλέφωνο(και ακόμα το όνομα μερικές φορές μπορεί να είναι και nickname)

 

Τα είχα σκεφτεί αυτά για τα πολλά πεδία αλλά είπα να μην το αναλύσω πολύ εδώ και έγραψα μόνο την κεντρική ιδέα :D Πάντως έχουν τόσα και τόσα άλλα άχρηστα που νομίζω ότι αυτή θα ήταν μια ουσιώδης προσθήκη.

KCB
Link to comment
Share on other sites

φίλε KCB κι εγώ θεωρώ πως ο κατάλογος είναι σημαντικός μια και ο βασικός σκοπός ενός τηλεφώνου είναι η επικοινωνία...σε όλους μας αρέσουν τα gadgets και τα καλούδια, αλλά το κινητό έχει συγκεκριμένο σκοπό.

 

επίσης η αυτονομία είναι βασικό θέμα, για τους ίδιους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...