Jump to content

Alcatel One Touch S853


tabulini
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 307
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kalispera...

Epiteloys an kai me arketi peripeteia kai katastaseis pou thymisan katoxi toy

'40, katafera afoy prwta ekana til. kratisi sti vodafone p. faliroy na to apoktisw.

Paidia einai apekto!!!

Kai omologw pws fia prwti fora den isxyei ayto poy lene : "oti plirwseis pairneis", giati edw i timi einai xeftila mpros ayto poy pragmatika pairneis!

 

Den eimai akoma se thesi na milisw gia aytonomia, an kai einai kati poy me apasxolei idiaitera. Dil. egw tha imoyn poly eyxaristimenos an me evgaze to kalokairaiki gia ena 10wro taxidi me to ploio akoygwntas synexeia moysiki .

Tha deixei...

I kamera ontws einai apla synithismeni, omws ola ta lefta einai o ixos..

Nomizw oti stin anoixti akroasi, mporoyme aneta na akoysoyme mia parea 3-4 atomwn kanontas mas syntrofia.

Othoni kai design einai apaixta. Ta minimata eykola, idiws an exei proigithei to LG.

 

Zitaw omws ti voitheia sas stin egkatastasi toy PC Suite. Exw megalo provlima.Den mporw na to perasw. To diavazei to CD. Epilegw glwssa, kanei tin prwti anagnwrisi toy kinitoy. Epilegw katopin to tropo, dil mesw USB Cable kai meta poy moy leei oti i anagnwrisi kai to setup tha parei "several minutes" , menei ekei.

To afisa ws kai 45 lepta kai tipota. Edeixne oti etrexe to programma alla den diavaze to kinito.

Voithiste me an thelete.

Tha kanw pantws kai mia prospatheia na katevasw to programma mesw toy site. Elpizw apo ekei na eimai pio tyxeros.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Παρακολουθώ τι ντόρο κάνει αυτό το κινητάκι και μόνο ένα πράγμα με κρατάει από το να το αγοράσω.Ας μου πει κάποιος που το έχει:

1)Πόσα μηνύματα σώζει ,κυρίως πού τα σώζει(στο gsmarena λέει ότι τα σώζει στη sim κάτι που ακούγεται κουλό)

2)Με ελληνικούς χαρακτήρες το sms είναι 70 χαρακτήρες ή 160;Ρωτάω γιατί έχω κακή προιστορία με το θέμα(t68i ακόμη με αυτό είμαι,και τυχερός είμαι που αγγλικά και ελληνικά είναι μαζί και γράφω σαν σίφουνας,όχι όμως t9 με 70 chars έλεος) και γράφω πάρα πολλα συνεχόμενα και μεγάλα μηνύματα

3)Υποστηρίζει long sms?

4)Και το άσχετο,τα βίντεο είναι 30 secs το κάθένα max ή περιορίζονται από τη μνήμη?

 

Κατά τα άλλα το κινητάκι για τα techs του είναι τέλειο για τέτοια τιμή, δεν γνωρίζω με την camera πώς 8α πάει αν και δεν περιμένω πολλά 1,3 mpx είναι για όνομα,2 mpx και δεν είναι εκτυπώσιμες .Αλλά από την άλλη κινητό είναι όχι μηχανή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Paidia kai pali SOS.

Eimai apo tis 3 to mesimeri kai akoma tipota.

Palevw me ayto to PC Suite. An mporei kapoios as voithisei.

meta to prwto "next" soy vgazei 3 katigories:

 

"USB Data Cable",

"infrared" (h opoia omws den einai diathesimi)

"No infrared or USB Cable"

 

kai otan epilegw to prwto moy leei na syndesw to mobile me to pc kai na perimenw ligo mexri na to diavasei... ayto to ligo omws eftase kai ti 1 wra kai tipota...

 

Etsi meta dokimasa kai den epelexa egkatastasi to "USB Data Cable", alla to "No infrared or USB Cable" kai tote ekane egkatastasi toy programmatos aytoy gia na metafereis ta arxeia mesa apo to internet kai to wap.

To allo dil. to na metafereis mesw USB cable de mporei na egkatastathei. Epsaxa kai sto internet kai tipota. Mono 1-2 typoi sto "gmarena" poy anaferoyn to idio provlima, entopizoyn katoi lathoi alla de dinoyn ti lysi.

De nomizw pantws na exei na kanei me ta XP 1 & 2, giati alliws de tha egkathistoyse oyte to allo dil to programma gia metafora mesw web.

 

PARAKALW VOITHISTE AN XERETE PWS THA KATAFERW NA METAFERW ARXEIA MESW USB. Einai krima giati an mi ti allo, aytos itan enas apo toys vasikoteroys logoys poy agorasame oloi ayto to kinito.

Link to comment
Share on other sites

Paidia kai pali SOS.

...

 

Προφανώς δεν έχεις βάλει τους drivers γιατί πολύ απλά το τηλέφωνο ο υπολογιστής το βλέπει σαν USB disk....

 

Κοίτα αν υπάρχει στο σύστημα η συσκευή με θαυμαστικό.

Κάνε κατάργηση του υλικού με το θαυμαστικό και μετά κάνε αναζήτηση νέου υλικού, μόλις βρεί το τηλέφωνο κάνε αυτόματη αναζήτηση από το CD εκεί υπάρχει μία μ@λ@κία του προγράμματος ενώ βρίσκει τους driver και προχωρά λίγο, ξαφνικά σου ζητά ένα αρχείο alcaxxxx κάπως έτσι του λές νατο βρεί στο C:\windows\system32\drivers... καθώς και κάθε φορά που σου ζητά το αρχείο αυτό.

κατόπιν είσαι ΟΚ κάνεις restart και κάθε φορά που θες να μεταφέρεις κάτι κάνεις copy στον αφαιρούμενο δίσκο (τηλέφωνο).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

pros engelo

 

file moy eisai exairetikos!!!

toso aplo itan ki egw imoyn sto kosmo moy.

To eixa dei ayto, alla kollaga ekei poy evgaze to provlima oti kai kala den exei adeia apo ta Windows.

Se eyxaristw poly.

Na sai kala

 

 

U R Welcome ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι ισχύει το ότι αν επιλεγούν Ελληνικοί χαρακτήρες στην σύνταξη μηνύματος, το μέγεθος του μηνύματος φτάνει τους 70 χαρακτήρες, νομίζω ότι αυτό χαλάει την εικόνα μιας παρα πολύ καλής (κατα τα υπόλοιπα της χαρακτηριστικά) συσκευής. ΚΡΙΜΑ.
Η υπόθεση είναι τζουτζουμπρούτζου
Link to comment
Share on other sites

μα δε μας λέει και κανεις

 

ΕΧΕΙ οντως unicode πρόβλημα??

 

Μπορείς να μας πείς τι είναι το unicode πρόβλημα, προφανώς για τους χαρακτήρες...

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όπου κι αν έχω στέλει μήνυμα. (motorola, nokia, sharp, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πείς τι είναι το unicode πρόβλημα, προφανώς για τους χαρακτήρες...

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όπου κι αν έχω στέλει μήνυμα. (motorola, nokia, sharp, κλπ)

 

 

Να χρεώνει διπλό μηνυμα όταν ξεπερασει τους 70 χαρακτηρες (ενω το κανονικο ειναι 160 χαρακτηρες το μηνυμα)

:X
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχουμε μπερδευτεί λίγο. Αν κάποιος από τους φίλους που το έχουν αποκτήσει μπορεί να ξεκαθαρίσει λίγο την κατάσταση, θα ηταν καλό για όλους μας. Και επανέρχομαι, χρησιμοποιόντας Ελληνικούς χαρακτήρες για να γράψεις ένα μήνυμα, πόσους χαρακτήρες γράφεις ανα μήνυμα. 70; ή 160; Thanks!:shifty:
Η υπόθεση είναι τζουτζουμπρούτζου
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχουμε μπερδευτεί λίγο. Αν κάποιος από τους φίλους που το έχουν αποκτήσει μπορεί να ξεκαθαρίσει λίγο την κατάσταση, θα ηταν καλό για όλους μας. Και επανέρχομαι, χρησιμοποιόντας Ελληνικούς χαρακτήρες για να γράψεις ένα μήνυμα, πόσους χαρακτήρες γράφεις ανα μήνυμα. 70; ή 160; Thanks!:shifty:

 

70 μπορεις να γραψεις:X

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

70 μπορεις να γραψεις:X

Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να ξανασχοληθούμε με το θέμα ''μηνύματα''. Stevie με δυο κουβέντες ξεκαθάρισες την κατάσταση. Thanks.

Η υπόθεση είναι τζουτζουμπρούτζου
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σημαντικό μειονέκτημα νομίζω ότι με διευκολύνει στην επίλυση του διλήμματός μου για απόκτηση του συγκεκριμένου κινητού ή του Sharp 550SH.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σημαντικό μειονέκτημα νομίζω ότι με διευκολύνει στην επίλυση του διλήμματός μου για απόκτηση του συγκεκριμένου κινητού ή του Sharp 550SH.

 

Θα μου επιτρεψεις φιλε μου να σου πω οτι θα δωσεις 55 ευρα παραπανω για το sharp και θα παρεις 80 χαρακτηρες παραπανω στα μηνυματα και ισως λιγο καλυτερη οθονη και θα χασεις τοσα αλλα(ραδιο,mp3player,εξ.μνημη,πολυ καλα εξωτερικα ηχεια) και φυσικα δεν θα εχεις και το κωλοvoda μενου:mad:

Βεβαια η αποφαση ειναι δικη σου γιατι εσυ πληρωνεις;)

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κάποιος από τους "διαχρονικούς" Alcatel users, μπορεί να μας πει αν έχει εντοπιστεί το ίδιο πρόβλημα σε άλλα alcatel κινητά, και αν μπορεί να λυθεί με μια μελλοντική, ίσως, αναβάθμιση; :confused:

 

Δηλώνω έρωτα με το καινούριο κινητάκι μου, και δεν έχω σκοπό να το αλλάξω για αυτό το λόγο, άλλωστε στέλνω λίγα μηνύματα, και μπορώ να περιμένω να αλλάξει κάτι, μέχρι πότε δεν ξέρω όμως :X

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάτι μήνες είχε πέσει στα χέρια μου ένα Alcatel 256 το οποίο επίσης είχε αυτό το μείονέκτημα στην αποστολή μηνυμάτων. Είχα ομως ανακαλύψει οτι αν γράφοντας το SMS, χωρίς Τ9, χρησιμοποιούσες στους κοινούς χαρακτήρες Λατινικού και Ελληνικού αλφάβητου, αυτούς του Λατινικού, δηλαδή πχ για να γράψεις το 'Α' πατούσες τέσσερις φορές το πλήκτρο 2 και όχι μια (τα λατινικά στο Ε-256 ηταν μετά τα ελληνικά) το μήνυμα έφτανε κανονικά τους 160 χαρακτήρες. Αν έγράφες έστω και ένα 'ελληνικό' Α σε ένα μήνυμα 71 χαρακτήρων το μήνυμα έφευγε διπλό. Μήπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το 853; :ninja:
Η υπόθεση είναι τζουτζουμπρούτζου
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάτι μήνες είχε πέσει στα χέρια μου ένα Alcatel 256 το οποίο επίσης είχε αυτό το μείονέκτημα στην αποστολή μηνυμάτων. Είχα ομως ανακαλύψει οτι αν γράφοντας το SMS, χωρίς Τ9, χρησιμοποιούσες στους κοινούς χαρακτήρες Λατινικού και Ελληνικού αλφάβητου, αυτούς του Λατινικού, δηλαδή πχ για να γράψεις το 'Α' πατούσες τέσσερις φορές το πλήκτρο 2 και όχι μια (τα λατινικά στο Ε-256 ηταν μετά τα ελληνικά) το μήνυμα έφτανε κανονικά τους 160 χαρακτήρες. Αν έγράφες έστω και ένα 'ελληνικό' Α σε ένα μήνυμα 71 χαρακτήρων το μήνυμα έφευγε διπλό. Μήπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το 853; :ninja:

 

Όντως με αυτόν τον τρόπο έφυγε ένα μήνυμα στους 112 χαρακτήρες που έγραψα. Είναι μια καλή αρχή, αν εξαιρέσεις ότι μου πήρε πάνω από 2 λεπτά να το γράψω :lol: Αλλάζεις δλδ μόνο τους κοινούς χαρακτήρες, τα υπόλοιπα κανονικά ελληνικά. Τhx man :)

 

Aλλά δηλαδή να μην περιμένουμε να διορθωθεί το πρόβλημα του στην ρίζα του, από την Alcatel; Α ρε Alcatel. Δυο-τρία πράγματα να είχαν προσέξει σε αυτό το κινητό, θα μιλούσαμε για το best seller ανεξαρτήτως κατηγορίας, τώρα.

Ως και πόσο χρόνο μίλησες με τον καθένα στην λίστα εξερχομένων κι εισερχομένων κλήσεων βγάζει, κι έχει κάτι ελλείψεις αστείες, κατά την γνώμη μου, που θα μπορούσαν πολύ εύκολα να διορθωθούν (βλέπε unicode, bluetooth κολοβό, αδιάφορα εικονίδια στο μενού οταν είναι σε πλέγμα, ενώ οτάν είναι στην - λιγότερο πρακτική - σειρά είναι πάρα πολύ ωραία σχεδιασμένα κλπ) :confused:

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις φιλε μου να σου πω οτι θα δωσεις 55 ευρα παραπανω για το sharp και θα παρεις 80 χαρακτηρες παραπανω στα μηνυματα και ισως λιγο καλυτερη οθονη και θα χασεις τοσα αλλα(ραδιο,mp3player,εξ.μνημη,πολυ καλα εξωτερικα ηχεια) και φυσικα δεν θα εχεις και το κωλοvoda μενου:mad:

Βεβαια η αποφαση ειναι δικη σου γιατι εσυ πληρωνεις;)

 

Mp3 player και εξωτερική μνήμη έχει και το Sharp. Αυτό που με απασχολεί είναι αν αξίζει να χάσω τα ηχεία και το ράδιο χάριν του 3G, δίνοντας και 55E παραπάνω βέβαια... Πάντως, Θεσ/νίκη ακόμα δεν το έχουν φέρει το Αλκατελάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα προγράμματα που εγκαθιστά στον υπολογιστή υπάρει και ένα automatic updates... μόνο που δεν δουλεύει ακόμη...

πιστεύω ότι αν μπούν αναβαθμίσεις θα γίνει ακόμη πιο καλό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όμως αν γράψεις όλο το μήνυμα σε κεφαλαία, δεν υπάρχει πρόβλημα unicode :worry:

 

Μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει; Έστειλα ένα μήνυμα όλο κεφαλαία ελληνικά (95 xαρακτήρες) και δεν μου έγραψε ότι είναι 2 SMS στην επιβεβαίωση, ούτε με χρέωσε διπλά! :O

 

Edit: Δεν υπάρχει κατα 99%, ξαναέστειλα, και πάλι τα ίδια :D Και μάλιστα είναι πιο γρήγορος ο τρόπος γραφής γιατί επιλέγεις μια και καλή κεφαλαία στην αρχή του μηνύματος, και δεν χρειάζεται σε κάθε λέξη, όπως στα nokia.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Οτι πηγαινα να ρωτησω, εαν εχετε δοκιμασει να το στειλετε με κεφαλαια το sms στα Ελληνικα μιας αυτο το εχουν κι αλλα κινητα απ' οτι θυμαμαι.

Εαν με κεφαλαια το στελνει κανονικα το sms (απ' οτι λεει ο MobileMan) τοτε για εμεναδεν θα υπηρχε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...