Jump to content

Alcatel One Touch S853


tabulini
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 307
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα του καλά, μόνο να μην χρειαζόταν κάθε μέρα φόρτιση και ενώ μάλιστα είναι ακόμα με δυο γραμμές μπαταρία!!!

 

 

νομιζω οτι δεν εχει ξανα ααφερθει προβλημα τη μπαταρία ως τωρα...

:X
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αν ακούς πολλά mp3s δεν τα καταφέρνει καλά στην αυτονομία, αλλά ποιο κινητό τα καταφέρνει;

Δοκίμασα να μην ακούσω mp3s σε έναν κύκλο φόρτισης και κράτησε 6 μέρες. Not bad, πιστεύω.Το ότι χρειάζεται φόρτιση ενώ είναι με δύο γραμμές μπαταρία, δεν το κατάλαβα, δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, τι εννοεί o φίλος μας;

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

...Ένα πράγμα με έχει προβληματίσει. Ενώ η ώρα είναι ρυθμισμένη, όταν έρχεται η αναφορά στα μηνύματα η ώρα αποστολής και παράδοσης είναι τρεις ώρες πίσω :confused:

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό?

 

Να υποθέσω ότι μόνο εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα?!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μόνο εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα?!

Έχεις δίκιο, μου το έκανε και εμένα στην αρχή. Κάποια στιγμή όμως και αφού του είχα τοποθετήσει μια κάρτα Vodafone παρατήρησα ότι το πρόβλημα είχε διορθωθεί (η ώρα αποστολής και παράδοσης δεν είχε διαφορά). Όταν ξανατοποθέτησα την κανονική μου SIM ξανά (Cosmote) συνέχισε να μην έχει το πρόβλημα. Δοκίμασέ το. Όσον αφορά το πρόβλημα της μπαταρίας για το οποίο έγραψα λίγα post πίσω, ενώ η ένδειξη της μπαταρίας είναι στις δυο γραμμές την στιγμή που πάω να καλέσω ή να δεχθώ κλήση, μου γράφει στην οθόνη ''αδύνατη μπαταρία, το τηλέφωνο θα κλείσει σε λίγα δευτερόλεπτα'' και πραγματικά σβήνει. Και βέβαια θέλει φόρτιση.

Η υπόθεση είναι τζουτζουμπρούτζου
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις να μου πει που θα βρω θηκη για το s853?

 

Για οποιοδήποτε αξεσουάρ για τα κινητά Alcatel κάλεσε στην Omnitech στο 210 3304550 (είναι το εξουσιοδοτήμένο σέρβις αλλά και πάροχος αξεσουάρ για Alcatel).

Αν δεν βρείς και εκεί, τότε μάλλον δεν θα βρεις πουθενά....

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί σε διάφορα sites, κάποια προβλήματα σχετικά με το setup της εφαρμογής που συνοδεύει το κινητό s853, στον υπολογιστή μέσω του USB καλωδίου.

Ειδικότερα σε κάποια στιγμή της εγκατάστασης εμφανίζεται ένα μήνυμα που λέει πως λείπει ή δεν μπορεί να εντοπιστεί το αρχείο "Alcabus.sis" και δεν υπάρχει η δυνατότητα να συνεχιστεί το setup.

 

Για να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα, αν το αντιμετώπισε κάποιος, είναι, να επισκευθεί το επισημο site της Alcatel: www.my-onetouch.com και από εκεί ή να κατεβάσει την αναβαθμισμένη έκδοση 4.18 ή να κατεβάσει το patch 4.17.

To patch 4.17 είναι zipαρισμένο αρχείο που περιέχει τoν driver και τις οδηγίες για την εγκατάσταση. Το τρέξιμο του αρχείου θα πρέπει να γίνει πριν την εγκατάσταση του PCsuite 4.17.

To 4.18 το τρέχουμε κανονικά, καθώς όπως ανέφερα είναι ήδη αναβαθμισμένο.

----

Update: Όλο το site είναι γραμμένο με Flash, επομένως, είναι απαραίτητος για την πλοήγηση ο Flash Player.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μια επιδότηση από τη σύνδεση μου (Vodafone) και θα ήθελα πολύ το επόμενο κινητό μου να είναι το s853 αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά !

Μα πουθενά όμως... :cry:

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιο κάταστημα της vodafone που το έχει, στην Αθήνα κατά προτίμηση, ας με ενημερώσει! Thnx :O

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μια επιδότηση από τη σύνδεση μου (Vodafone) και θα ήθελα πολύ το επόμενο κινητό μου να είναι το s853 αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά !

Μα πουθενά όμως... :cry:

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιο κάταστημα της vodafone που το έχει, στην Αθήνα κατά προτίμηση, ας με ενημερώσει! Thnx :O

 

 

νομιζω το ειδα στη γλυφαδα

και καπου αλλου το ειδα στη βιτρινα και δε θυμαμαι που.... :confused:

:X
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ 145 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ TOY http://www.fleamarket.gr ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ SONY ERICCSON W300i ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΥΠΕΡ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ 40 ΕΥΡΩ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ S853.ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ κ750ι ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ GLAMSHELL.ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΑΚΟΥΩ-ΑΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΒΕΒΑΙΑ-ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ALCATEL ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΥΓΩ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ. ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ "ΠΑΤΑΤΑ" ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙ
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ 145 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ TOY http://www.fleamarket.gr ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ SONY ERICCSON W300i ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΥΠΕΡ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ 40 ΕΥΡΩ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ S853.ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ κ750ι ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ GLAMSHELL.ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΑΚΟΥΩ-ΑΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΒΕΒΑΙΑ-ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ALCATEL ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΥΓΩ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ. ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ "ΠΑΤΑΤΑ" ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙ

 

Γιατί μου φαίνεται εντελώς ατεκμηρίωτο το post αυτό; :X

Kαι σε τι ακριβώς είναι καλύτερο το W300 από το S853;

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρά κάποια μικρά προβληματάκια, εξακολουθώ να το θεωρώ καταπληκτικό τηλέφωνο.

Έχω παρατηρήσει αρκετές φορές κάποια κολήματα. Αργεί να ανταποκριθεί στις επιλογές, ειδικά όταν έρχεται μήνυμα. Ίσως μία να αναβάθμιση να το βοηθούσε.

Πως θα δω τι έκδοση software έχει για να επικοινωνήσω με την omnitech?

 

Και ένα άλλο παράδοξο...

Εδώ και μερικές μέρες το παιχνίδι δεν κρατάει το σκορ ούτε αποθηκεύει το παιχνίδι για συνέχεια αργότερα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη εχω επιδοτηση για νεα συσκευη τελικα το τηλ. ειναι καλο η εχει αξεπεραστα προβληματα? Δεν βλεπω να γραφετε εδω και μερες .

Η ολοι πηγατε διακοπες η τα πουλησατε.

Παντως το εχω βρει και εχω πει να μου το κρατησουν μεχρι τη Παρασκευη.

Το αν θα το παρω εξαρταται απο εσας που το εχετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε το πούλησα, ούτε θα το πουλήσω.

Έχει κάποια προβληματάκια, αλλά εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ.

Ειδικά η απόδοσή του σε MP3 και ράδιο είναι τέλεια!

Τη φωτογραφική δεν τη χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Νομίζω ότι για τα λεφτά του είναι τέλειο.

Μην ξεχνάμε ότι για τα ίδια χαρακτηριστικά άλλες συσκευές έχουν την διπλάσια τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω επιδοτηση για νεα συσκευη τελικα το τηλ. ειναι καλο η εχει αξεπεραστα προβληματα? Δεν βλεπω να γραφετε εδω και μερες .

Η ολοι πηγατε διακοπες η τα πουλησατε.

Παντως το εχω βρει και εχω πει να μου το κρατησουν μεχρι τη Παρασκευη.

Το αν θα το παρω εξαρταται απο εσας που το εχετε.

 

Φίλε μου

1) Αν χρησιμοποιείς Τ9 έχε υπόψη σου ότι στέλνει 2 μηνύματα πάνω από τους 70 χαρακτήρες.

2) Αν βάλεις κάρτα πάνω από 512ΜΒ θα έχεις πρόβλημα ένδειξης χωρητικότητας, αλλά εγώ πχ που έχω 1GB miniSD το μόνο πρόβλημα είναι η ένδειξη, και κανένα άλλο, λειτουργεί απροβληματιστά και στην πλήρη χωρητικότητα της.

3) Το bluetooth είναι μόνο για handsfree, με υπέρυθρες κάνεις ότι κάνεις.

4) Το μενού έχει πρόχειρα εικονίδια σε πίνακα, και όμορφα εικονίδια σε σειρά, στην οποία το προτιμώ για αισθητικούς λόγους. Είναι αρκετά καλό και πλήρες στο μενού, όμως τρώει (όχι αξεπέραστα) κολλήματα κατά την πλοήγηση σε αυτό, καμμιά φορά δλδ αργεί.

5) Η μπαταρία πάνω από 2 1/2 μήνες τώρα σε μένα, δεν έχει παρουσιάσει κανένα από κάποια προβλήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, έχει φυσιολογικότατη λειτουργία, ποτέ δεν έπεσε απότομα ενώ κρατάει από μια 1-2 μέρες αν ακούς πολύ μουσική (και ειδικά ανοιχτή ακρόαση), έως 5-6 μέρες αν δεν ακούς.

 

Συνοψίζοντας τα 1 και 3, ίσως να είναι λόγοι που θα σε αποτρέψουν από την αγορά του (τα άλλα όχι), ειδικά αν γράφεις αποκλειστικά με Τ9 καλύτερα να κοιτάξεις για κάτι άλλο, αν και τόσο πλήρες σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις.

 

Ξέρουμε και τα δυνατά του στοιχεία, αλλά ας τα ξαναπούμε, είναι η εκπληκτική απόδοση μουσικής μέ η χωρίς ακουστικά, η επαρκέστατη (ειδικά σε αυτά τα λεφτά) κάμερα + η πολύ καλή οθόνη, η πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευή, το όμορφο design και άλλες λεπτομέρειες που προδίδουν ότι είναι ένα πολύ καλό κινητό, το 5ο (εν κυκλοφορία) κινητό σε βαθμολόγηση από users του ή μη, στο GSMArena, σε πολύ μεγάλο δείγμα ψήφων, από όλα τα κινητά (πίσω μόνο από τα N80, N91, Motorola A1200 και Siemens SXG75).

 

Σε αυτά τα λεφτά (185 ευρώ) τίποτα απολύτως καλύτερο, αν θέλεις να ανέβεις στα 300+ όλο και κάτι θα βρεις από τις μεγαλύτερες μάρκες.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

Φιλε MobileMan το μονο που δεν με νοιαζει ειναι τα sms.

Σαν μεγαλο αρνητικο στοιχειο για μενα ειναι το bluetooth.

Το κακο ειναι οτι το εχει μονο η voda με αποτελεσμα να μην μπορω

να το ακουσω ζωντανα.

Βλεπεις πιο πολυ με ενδιαφερει ο ηχος του.

Παντως πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο και θα ''ψησω'' το παιδι στο vodafone

shop να το βαλει να παιξει λιγο.

Οτι και να γινει ευχαριστω πολυ και θα σας ενημερωσω απο βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ PC ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΛΕΦΩΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥς ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΗΝΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΔΕΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ PC ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΛΕΦΩΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥς ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΗΝΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΔΕΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

 

Αν βάλεις κάρτα μνήμης θα την βλέπει κανονικά το PcSync και θα μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από και πρός αυτή.

 

Μην γράφεις κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και βρήκα το κινητάκι!

 

Παιδια, υπάρχει τπτ update για το κινητό μήπως φτιάχτηκε το πρόβλημα με το unicode η ακόμα καλύτερα αν το bluetooth δουλεύει και για επικοινωνία ανάμεσα σε κινητά ?

 

Δλδ είναι χαζό αυτό που συμβαίνει. Και τα 2 σοβαρά μειονεκτήματα της συσκευής

είναι θέμα software! Είναι κρίμα να μείνει έτσι...

Δεν κυκλοφορεί τπτ κρακαρισμένο firmware μήπως... ?

 

Αν μάθει κάποιος κάτι, please let us know ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει να έχει βγει καινούριο firmware, αν και χρειάζεται.

Για το unicode θα έχεις διαβάσει ότι γράφοντας με κεφαλαία ελληνικά στέλνει κανονικά μηνύματα των 160 χαρακτήρων (με Τ9 δεν πιάνει γιατί σε μερικές λέξεις "πετάει" ξεκάρφωτους τόνους :X ).

Για το bluetooth θα ήταν πολύ καλά να το ξεκλειδώσουν, αλλά δύσκολο μου φαίνεται, θα το είχαν κάνει από την αρχή, ήταν ένα χαρακτηριστικό που έκοψε πολλές πωλήσεις από το κινητό.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

paidia i mpataria einai kali?me 2 giga mnimi pos tha ta pigainei?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

kalispera paides.paraxeneyomai poy lete oti de dimiourgei provlima to kata ta alla teleio kinito me karta 1gb sti megisti xoritikotita tis.ego exo 1gb sandisk tin apli kai otan to gemizo tragoudia pano apo 600 peripou mb de mporei na diavasei tin karta kai kathe 5lepto peripou kanei restart.kano tipota lathos?mipos prepei na apothikeyso ta tragoydia me sigekrimeno tropo,px xoris fakelous,i se sygekrimeno meros mesa stin karta?opoios gnorizei please help!eyxaristo!
Link to comment
Share on other sites

kalispera paides.paraxeneyomai poy lete oti de dimiourgei provlima to kata ta alla teleio kinito me karta 1gb sti megisti xoritikotita tis.ego exo 1gb sandisk tin apli kai otan to gemizo tragoudia pano apo 600 peripou mb de mporei na diavasei tin karta kai kathe 5lepto peripou kanei restart.kano tipota lathos?mipos prepei na apothikeyso ta tragoydia me sigekrimeno tropo,px xoris fakelous,i se sygekrimeno meros mesa stin karta?opoios gnorizei please help!eyxaristo!

 

Ρε παιδιά στο manual του κινητού στη σελίδα 73 γράφει "το κινητό σας είναι συμβατό με στανταρ κάρτες MiniSD ως 512MB".

Αρά, λογικό να εμφανίζει προβλήματα με κάρτες μεγαλύτερης χωριτηκότητας.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...