Jump to content

iPhone se 64 gb ή 6plus 64gb;


goodlife
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σε αναζήτησή κινητού το οποίο θα είναι iPhone προσανατολίζομαι σε αυτά τα δυο μοντέλα λόγω τιμής και χωρητικότητας. Οποία ιδέα, άποψη, γνώση μπορεί να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτησή κινητού το οποίο θα είναι iPhone προσανατολίζομαι σε αυτά τα δυο μοντέλα λόγω τιμής και χωρητικότητας. Οποία ιδέα, άποψη, γνώση μπορεί να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη.

 

Επειδη εχω 5s 16αρι με iOS 10.Τα 5/5c σερνονται,το 5s και τα 6αρια με 1GB ram τους σωζει ο A7 και A8 αντιστοιχα που ειναι 64bit cpu.

Γενικως απο 6s/6s Plus και SE κοιταξε αμα θες να το κρατησεις σε βαθος χρονου.Δες εδω βιντεο πως ειναι το iphone 6 vs SE.

Το Plus εχει διαφορα στην οθονη και στην καμερα οπου εχει OIS απο το 6.

Ειναι θεμα μεγεθους για εμενα,αλλα στο βαρυ multitasking θα κρεμασει το 6 plus(αμα τα εχεις ολα ανοιχτα).

Επισης αμα δουλευεις cloud services το 16αρι θα σου φτασει,αρκει να μη βγαζεις 4k video.Εγω με 5s με οτι εχω μεσα(2-3 μικρα βιντεακια 1080p),300 φωτογραφιες,γυρω στα 140 τραγουδια και 10apps πανω κατω,τα πιο βασικα εχω δεσμευμενα 3,5GB

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον μια 3τια κι έχω πολλές, πολλές όμως εφαρμογές.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι διατεθειμένος να παίξεις στο 500αρικο γιατί δεν κοιτάς s7 edge?

 

Αν το θες για 3 χρόνια μπροστά θεωρώ δεν αξίζει ούτε να πας σε κινητό του 2014 με 1gb ram ούτε σε 4" που είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα note 3 neo και iPad air και έχω αποφασίσει ότι θα πάω σε μήλο.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι, αλλά είναι σαν παντόφλα, ούτε το δικό μου σε αυτές τις διαστάσεις βολεύομαι, κι όσο σκέφτομαι ότι έχασα το 6s στην προσφορά γερμανού-κοσμοτέ...
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι, αλλά είναι σαν παντόφλα, ούτε το δικό μου σε αυτές τις διαστάσεις βολεύομαι, κι όσο σκέφτομαι ότι έχασα το 6s στην προσφορά γερμανού-κοσμοτέ...

 

Εφοσον εχεις ipad,πανε στο SE.Αλλιως δωσε το ipad και παρε το 6s.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν, αλλά δεν ξέρω 1ον αν αξίζει από άποψη hardware και φωτογραφικών ικανοτήτων και 2ον αν το μέγεθος της οθόνης είναι πολύ μικρό για (πολύ) χρήση ως smartphone και διάβασμα σε αυτή την οθόνη.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτησή κινητού το οποίο θα είναι iPhone προσανατολίζομαι σε αυτά τα δυο μοντέλα λόγω τιμής και χωρητικότητας. Οποία ιδέα, άποψη, γνώση μπορεί να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη.

 

Θα πρότεινα να πάρεις το απλό 6s

Θα έχεις ενδιάμεσα διαστάσεις οθόνης και αρκετή ισχύ για αυτά που ζητάς

Το se είναι καλό αλλά νομίζω μικρό για δεδομένα 2017

Τα plus μοντέλα είναι αρκετά μεγάλα για 5,5" και δεν είναι για όλους

Νομίζω ότι ένα 6s 32/64gb θα σου βγάλει με αξιοπρέπεια 2-3 χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτο σκεφτόμουν αλλά αρχίζει και ξεφεύγει η τιμή για αυτο σκεφτόμουν αν αξίζει κυρίως το se και τραβηγμένα το plus, καθότι 100 ευρώ παραπάνω.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν, αλλά δεν ξέρω 1ον αν αξίζει από άποψη hardware και φωτογραφικών ικανοτήτων και 2ον αν το μέγεθος της οθόνης είναι πολύ μικρό για (πολύ) χρήση ως smartphone και διάβασμα σε αυτή την οθόνη.

 

Καταρχας,αμα θες να πας στο Plus,δωσε για μενα το iPad και παρε ενα 6s plus αμα μπορεις να κανεις υπερβαση.Αλλιως πανε στο 6s.Το SE παρολο που μου αρεσει και μενα ειναι πολυ μικρο.Προσωπικα αμα ειχα αυτη τη στιγμη τα χρηματα,θα πηγαινα σε 6s.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτο σκεφτόμουν αλλά αρχίζει και ξεφεύγει η τιμή για αυτο σκεφτόμουν αν αξίζει κυρίως το se και τραβηγμένα το plus, καθότι 100 ευρώ παραπάνω.

 

Ένα 6s με 400+ ελαφρώς μεταχειρισμένο και είσαι εντάξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ένα 6s με 400+ ελαφρώς μεταχειρισμένο και είσαι εντάξει

 

Σε αυτα τα λεφτα ομως παιζουν 16αρια κυριως,ελαχιστα 32 και 64.

Αυτο σημαινει οτι θα περιοριστει πολυ με το χωρο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

SE 64gb είναι λουκούμι μόλις το συνηθίσεις στο χέρι.

Διάβασμα δεν θα κανεις σε 4 ίντσες , αλλα ούτε και σε 4,7 ούτε καν 5,5.

Το iPad που έχεις είναι υπέροχο για διάβασμα.

Το smartphone είναι για notifications και chat on the go.

Για όλα τα αλλα το iPad.

Για μένα δλδ ο συνδυασμος SE+ipad είναι ιδανικός.

Link to comment
Share on other sites

SE 64gb είναι λουκούμι μόλις το συνηθίσεις στο χέρι.

Διάβασμα δεν θα κανεις σε 4 ίντσες , αλλα ούτε και σε 4,7 ούτε καν 5,5.

Το iPad που έχεις είναι υπέροχο για διάβασμα.

Το smartphone είναι για notifications και chat on the go.

Για όλα τα αλλα το iPad.

Για μένα δλδ ο συνδυασμος SE+ipad είναι ιδανικός.

 

Συμφωνω,εχω 5s και κανω browsing αλλα και 10-15 λεπτα Youtube Video βλεπω.Παραπανω νιωθω οτι θελω Pc,οποτε τα βλεπω αμα τον ανοιξω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

iphone SE με κλειστά μάτια. Πάρα πολύ γρήγορο εφόσον υπάρχει ipad απλά χρειάζεσαι τηλέφωνο

 

Ακριβως,εκτος αμα δωσει το iPad και κανει υπερβαση για να παρει ενα 6s plus.Αλλα απο την στιγμη που εχει tablet,το SE ειναι vfm.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτόμουν κι εγώ πολυ σοβαρά. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσον είναι καλό στον τομέα της φωτογραφίας και του βίντεο και κατα πόσον θα είναι ευανάγνωστη η οθόνη για μια γρήγορη ανάγνωση σε κάποιες περιλήψεις άρθρων ενίοτε.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Σε φωτογραφίες και βίντεο είναι όπως το 6s. Γενικά διαβάζεις ότι θες στην οθόνη απλά όχι για ώρες
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι υπερβολικά μικρό για τα σημερινά δεδομένα το SE. Άκου να δεις τι θα κανεις μιας και από δυνατότητες είναι κοντά το θέμα είναι κατα ποσό θα σε βολέψει... Πήγαινε και κρατά στο χέρι σου και τα δυο, παίξε οσο μπορείς πάρε το χρόνο σου. Διάβασε κανα άρθρο. Αν κάτι δεν σου κάτσει κάποιο καλά δεν θα σου κάτσει ποτέ...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι υπερβολικά μικρό για τα σημερινά δεδομένα το SE. Άκου να δεις τι θα κανεις μιας και από δυνατότητες είναι κοντά το θέμα είναι κατα ποσό θα σε βολέψει... Πήγαινε και κρατά στο χέρι σου και τα δυο, παίξε οσο μπορείς πάρε το χρόνο σου. Διάβασε κανα άρθρο. Αν κάτι δεν σου κάτσει κάποιο καλά δεν θα σου κάτσει ποτέ...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Μπα δεν υπάρχουν "σημερινά δεδομένα". Μόνον η μόδα των phablets.

Αν έχεις σοβαρό ταμπλετ (πόσω μάλλον iPad), σε συμφέρει να έχεις ultraportable smartphone.

Εγώ είχα 6s, SE και τώρα 7. Ο μόνος λόγος που δεν κράτησα το SE είναι η έλλειψη force touch, στην οποία ομολογώ έχω εθιστεί και τη λειτουργώ παντού. Αν το SE είχε force touch, θα το κρατούσα μέχρι να διαλυθεί. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκέφτομαι κι εγώ, έχω iPad, iMac για να κάνω τις πιο "βαριές" δουλειές. Θα ήθελα κάτι φορητό με δυνατότητες για να αντέξει σε βάθος χρόνου, με μεγάλη μνήμη γιατί έχω περίπου 300 εφαρμογές όλες επαγγελματικές-ιατρικές και να μπορώ να το χρησιμοποιώ για τις ιατρικές εφαρμογές, υπολογιστές και περιλήψεις άρθρων. Το 5s που υπήρχε στην οικογένεια μου φαινόταν αρκετά ευανάγνωστο για το μέγεθος της οθόνης του.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκέφτομαι κι εγώ, έχω iPad, iMac για να κάνω τις πιο "βαριές" δουλειές. Θα ήθελα κάτι φορητό με δυνατότητες για να αντέξει σε βάθος χρόνου, με μεγάλη μνήμη γιατί έχω περίπου 300 εφαρμογές όλες επαγγελματικές-ιατρικές και να μπορώ να το χρησιμοποιώ για τις ιατρικές εφαρμογές, υπολογιστές και περιλήψεις άρθρων. Το 5s που υπήρχε στην οικογένεια μου φαινόταν αρκετά ευανάγνωστο για το μέγεθος της οθόνης του.

 

Μη σε φοβίζει τπτ. Ο safari και το ίδιο το iOS έχουν πολύ καλό scaling και αναδίπλωση κειμένου. Επιπλέον πολύ βοηθητικό είναι και το reading mode του safari.

Δεν υπάρχει πουθενά άλλου τόσο καλή διαχείρηση εμβαδού οθόνης και scaling ιστοσελίδων σαν τον safari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...