Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα μου παρουσιάστηκε πριν από ενα χρόνο περίπου. Αγορασμένο από κατάστημά Ελλάδας με ενα χρόνο εγγύηση. Την αλλάξαν κανονικά στην εγγύηση και μάλιστα δεν είχαν βάλει καλή οθόνη δεν δούλευε το led και ηταν αργό στην αφή. Το εστειλα την αλλάξαν πάλι και όλα καλά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!

 

Την πέρασες εν τέλη την pixel?

Εντυπώσεις?

Μέχρι στιγμής μόνο θετικά μπορώ να πω για την ρομ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές, με ένα μικρό "αλλά". Είναι ένα κλικ πιο αργό από την Los 15.1, χωρίς όμως να δημιουργεί θέματα, αλλά η Los ήταν λίγο πιο smooth. Μπορεί σε μερικές μέρες, μόλις κάτσει η rom, να φτιάξει και αυτό. Το κακό είναι ότι δεν κατάφερα να το ρουτάρω με το magisk, οπότε θα πρέπει προς το παρόν να ζήσω χωρίς κάποια πράγματα που μου είχαν λύσει τα χέρια, αλλά μόλις βρω πάλι λίγο χρόνο θα το κάνω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπόρεσες?

Γω μια χαρά το ρουταρα με mafisk

 

Επίσης φοράω wolfkernel απ' την αρχή, πάει σφαίρα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπόρεσες?

Γω μια χαρά το ρουταρα με mafisk

 

Επίσης φοράω wolfkernel απ' την αρχή, πάει σφαίρα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πήγα να το ρουτάρω, μου έβγαλε θέμα με το Internal storage, οπότε ξαναέκανα από την αρχή όλη τη διαδικασία fastboot rom -> pixel. Κουράστηκα με τόσα προβλήματα που μου έβγαλε και είπα να το αφήσω για λίγο, δεν είχα άλλες δυνάμεις. Εγώ έβαλα την francokernel, από μπαταρία φαίνεται εντάξει. Η wolf είναι καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι oc@3ghz και πάει σφαίρα.

Βέβαια μπορείς να παίξεις με kernel auditor και αλλάζεις τα mhz ;)

Από μπαταρία είμαι ~8 ώρες οθόνης με όλα μέσα (παιχνίδια, ταπαταλκ, chrome, fb-fb messenger, youtube, κλπ)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα πάρουμε άλλη Global Stable ή τελείωσαν οι ενημερώσεις;

Όχι, τελείωσαν για εμάς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το note 4 θα πάρει και miui 11.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολιζομαι και γω για custom και μάλλον θα βάλω την pixel experience. Όμως εχει 2 εκδοσεις aosp και caf. Τις έχει δοκιμάσει κανείς;; Ποια προτείνετε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει aosip 9 pie εδω και 10 μερες.νομιζω η καλύτερη 9αρα που εχω δοκιμάσει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολιζομαι και γω για custom και μάλλον θα βάλω την pixel experience. Όμως εχει 2 εκδοσεις aosp και caf. Τις έχει δοκιμάσει κανείς;; Ποια προτείνετε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Caf φοράω μέρες τώρα.

Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε pie.

Δε κατάλαβα τι διαφορές έχουν και αν μπορούμε να τις καταλάβουμε οι απλοί χρήστες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ, θα βάλω και γω την caf

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Μετα απο αλλαγη ρομ το wifi καθως και το bluetooth δεν ενεργοποιουνται.Εκανα επαναφορα στην τελευταια global stable αλλα και παλι συμβαινει το ιδιο...ειμαι με ξεκλειδωτο bootloader...υπαρχει καποιος τροπος να το ξανακανω να δουλεψει?

 

Απ οτι ειδα εχει χαθει η mac adress....

Edited by ane1989
update
Link to comment
Share on other sites

πιο firmware προτεινεις να βαλω?παντως με τις τελευταιες stable και developer δεν επανηλθε...

 

Τελικα φλασαρα την RR pie και η mac adress επανηλθε κανονικα...ετσι για την ιστορια...

 

Το ζητημα ειναι γιατι συμβαινουν αυτα τα περιεργα...εχω αλλαξει πολλες ρομ,πρωτη φορα το συναντω...

Edited by ane1989
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόταση, καθώς δε θυμάμαι να το άλλαξα ποτέ.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ψαξιμο αρκετο καταλαβα οτι κατι επαθε το διαμερισμα persist που εχει πληροφοριες σχετικα με wifi,bluetooth,γυροσκοπιο και αλλους σενσορες.Κατεβασα την τελευταια global stable fastboot rom για την συσκευη μας την εκανα αποσυμπιεση και μεσα απο τον φακελο images που προκυπτει πηρα το αρχειο persist.img.Το φλασαρα με το τελευταιο twrp απο xiaomi miui.gr και το προβλημα λυθηκε κατευθειαν!

Τελος καλο ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ψαξιμο αρκετο καταλαβα οτι κατι επαθε το διαμερισμα persist που εχει πληροφοριες σχετικα με wifi,bluetooth,γυροσκοπιο και αλλους σενσορες.Κατεβασα την τελευταια global stable fastboot rom για την συσκευη μας την εκανα αποσυμπιεση και μεσα απο τον φακελο images που προκυπτει πηρα το αρχειο persist.img.Το φλασαρα με το τελευταιο twrp απο xiaomi miui.gr και το προβλημα λυθηκε κατευθειαν!

Τελος καλο ολα καλα!

 

Σε γενικές γραμμές, έχω καταλάβει ότι η fastboot rom λυνει τα χέρια σε αρκετά προβλήματα. Στο πρόβλημα που είχα με το δικό μου όταν ήθελα να περάσω την pixel experience, όπου έμοιαζε ότι το κινητό αχρηστεύτηκε, η fastboot rom με έσωσε.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, έχω καταλάβει ότι η fastboot rom λυνει τα χέρια σε αρκετά προβλήματα. Στο πρόβλημα που είχα με το δικό μου όταν ήθελα να περάσω την pixel experience, όπου έμοιαζε ότι το κινητό αχρηστεύτηκε, η fastboot rom με έσωσε.

 

Αυτο καταλαβαινω και γω με το προσφατο ψαξιμο.Ειναι μεγαλο εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 εβδομάδα περίπου με την Pixel Experience 9.0 [AOSP]:

1) Πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας

2) Πολύ καλή λειτουργία, χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις.

3) Πολύ λίγα και μικρά bugs (πχ ενώ πατάω να διαγράψω ένα fingerprint που δεν χρειάζομαι, αυτό δεν διαγράφεται, το έκανα μέσω recovery αναγκαστικά)

4) Το μόνο κακό είναι πως το σήμα και το 4g είναι χειρότερο από την Los 15.1 που είχα.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, το facτoρy reset Που είναι και δεν το βλέπω?

 

Πρόσθετες ρυθμίσεις,- αντίγραφο ασφαλείας και επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 εβδομάδα περίπου με την Pixel Experience 9.0 [AOSP]:

1) Πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας

2) Πολύ καλή λειτουργία, χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις.

3) Πολύ λίγα και μικρά bugs (πχ ενώ πατάω να διαγράψω ένα fingerprint που δεν χρειάζομαι, αυτό δεν διαγράφεται, το έκανα μέσω recovery αναγκαστικά)

4) Το μόνο κακό είναι πως το σήμα και το 4g είναι χειρότερο από την Los 15.1 που είχα.

 

Πώς και δεν έβαλες την caf?

 

Πάντως για το 4g δε παρατήρησα κάτι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...