Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο αδερφός μου έχει πετάξει κινητό στον τοίχο για τον ίδιο λόγο, έχανε κλήσεις. Νόμιζε πως έφταιγε το κινητό. (όχι xiaomi). Cosmote παροχος.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το 4g δεν υποστηρίζει κλησεις αλλα είναι μονο για ίντερνετ οποτε κατα την κληση θα πρέπει το τηλέφωνο αυτοματως να γυρναει σε 2 ή 3g.

 

Προφανως αν καποιος έχει επιλεξει σε custom rom ή και στην στοκ να χρησιμοποιει μονο το 4g τότε θα είναι και λογικό να χάνει τις κλήσεις

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω σε διαφορα σημεια ,αλλα το θεμα ειναι γιατι να χάνονται κλήσεις με το 4g ανεξαρτητου μαρκας τηλεφωνου

 

Aν γυρισουμε την σιμ1 μονο σε αυτην δινει η μαμα ρομ την δυνατοτητα επιλογης 4g η 3g επειρεαζει και την σιμ2;

 

Το ρωταω γιατι στην 2 εχω καρτα με μόνο Ίντερνετ

Edited by P270
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει ρομ pie δοκιμασμένη αψογη ας δοκιμασει RevengeOS για το mido μας.

 

 

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-revengeos-t3841178/amp/

Link to comment
Share on other sites

Λεγε ινφο.

Μπαταρία?

Υπέρυθρες?

Κάμερα? Gcam παίζει?

Φμ ράδιο?

 

Περιμενω νέα σου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ AOSP Extended. Πλέον το μόνο πρόβλημα που έχει μείνει, αν δεν κάνω λάθος, είναι κάποια αργοπορία στο ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα και τουλάχιστον μία τραπεζική εφαρμογή στην οποία δεν δουλεύει το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα. Κατά τα άλλα όλα δουλεύουν πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω σε διαφορα σημεια ,αλλα το θεμα ειναι γιατι να χάνονται κλήσεις με το 4g ανεξαρτητου μαρκας τηλεφωνου

 

Γιατί οι πάροχοι δεν ενδιαφέρονται να επενδύσουν σοβαρά στα δίκτυά τους, αφού τα παίρνουν από τον κόσμο ακόμα κι έτσι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχε καποια custom rom με την δυνατοτητα να αλλαχθει το background στα quick settings οπως ειναι για παραδειγμα στην εικονα;

Αν ναι προτεινετε μερικες ρομ χωρις κανενα προβλημα και με οσο το δυνατο καλυτερη διαρκεια μπαταριας. Δεν με απασχολει και αν ειναι Nougat αρκει ουσιαστικα να δουλευει χωρις κανενα προβλημα και να μην εχει αναλογο θεμα με το Multitasking οπως η Miui

 

https://dl.xda-developers.com/4/0/8/3/7/4/2/Screenshot_20170322-020112.jpg?key=9su4AonZMqI9jXu4AwuVtQ&ts=1555794068

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Λεγε ινφο.

Μπαταρία?

Υπέρυθρες?

Κάμερα? Gcam παίζει?

Φμ ράδιο?

 

Περιμενω νέα σου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Έχει τη καλύτερη διαχείριση μπαταρίας απο ολες τις καστομ που δοκιμασα

Ολα λειτουργούν. Δεν ξερω για gcam δεν δοκίμασα και δεν με ενδιαφέρει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ η τελευταία ρομ (18/4/2019) εχει ενα θεμα δεν μπορεσα να την εγκαταστήσει (update) προτείνω αυτη της 4/4/2019.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει τη καλύτερη διαχείριση μπαταρίας απο ολες τις καστομ που δοκιμασα

Ολα λειτουργούν. Δεν ξερω για gcam δεν δοκίμασα και δεν με ενδιαφέρει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ η τελευταία ρομ (18/4/2019) εχει ενα θεμα δεν μπορεσα να την εγκαταστήσει (update) προτείνω αυτη της 4/4/2019.

 

Download

 

https://osdn.net/projects/revengeos/storage/mido/RevengeOS-2.2-Pasta-OFFICIAL-mido-20190404-1322.zip

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με έπεισες.

Μένει να βρω χρόνο(που δε το κόβω) ώστε να την φλασαρω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την havoc (oreo) καθως είναι η μόνη που αισθητικα διαφέρει από τις αλλες ομως εχω ενα θεματακι αρκετα σοβαρό.

Χρησιμοποιω nova launcher (αλλα το ιδιο συμβαινει τελικα και με τον στοκ) αλλά είναι αδύνατο να φορτωσει τα widget. Υπάρχει καποια αδεια που χρειάζεται;

.

 

Ακυρη η ερωτηση. Εχει bug και στην φραγή κλησεων οπότε θα την αλλαξω

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα παίζω με revenge os 2.3

Καθαρή εγκατάσταση. Στο στήσιμο ειμαι.

Έβαλα magisk, gcam.

Εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα παίζω με revenge os 2.3

Καθαρή εγκατάσταση. Στο στήσιμο ειμαι.

Έβαλα magisk, gcam.

Εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα. Πως την βλέπεις;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά.

Έχει όλα αυτά που θέλω.

Βέβαια από αυτονομία δε μπορώ να ξέρω, είναι νωρίς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά.

Έχει όλα αυτά που θέλω.

Βέβαια από αυτονομία δε μπορώ να ξέρω, είναι νωρίς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ είμαι με havoc και λέω να δοκιμάσω aex pie. Εχεις καθολου εικόνα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την είχα περάσει παλιότερα. Αλλά δε με κάλυψε, καθως τότε είχε αρκετές ελλείψεις.

Στις τελευταίες εκδόσεις δε ξέρω πως είναι.

 

 

Πάντως σε oreo ολα είναι μια χαρά. Αυτήν είχα σκοπό να βάλω αρχικά, μετά σκεφτόμουν ressurection remix (oreo) και τελικά κατέληξα στην revenge os (pie).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η μπαταρία με αφήνει σιγά σιγά

 

Χτες με 2 ώρες sot και μέτα από 12+ ώρες εκτός πρίζας αποφάσισε να κλείσει. Σαν αντίστροφη μέτρηση κατέβαινε το ποσοστό της μπαταρίας :lol:

 

Mi Globe rom φοράω.

Δεν έχω αλλάξει κάτι στη χρήση ή νέες εφαρμογές το τελευταίο διάστημα.

 

Σίγουρα θα δοκιμάσω άλλη ρομ μήπως και έφαγε κάποιο σκάλωμα.

 

Αν όντως έχει πρόβλημα η μπαταρία, κάποια πρόταση για αγορά?????

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια από τα ίδια....Ξαφνικά από χτες-προχθές αρχίζει να μου κάνει κάτι τρελά η μπαταρία είτε κατά την διάρκεια της φόρτισης...είτε μετά που κατεβαίνει σαν αντίστροφη μέτρηση όπως λέει ο mol.

Εχω δοκιμάσει διαφορετικά καλώδια,φορτιστές....ΤΊΠΟΤΑ....άντε πάλι τα ίδια....εποχές redminote2.

 

Και εγώ νόμιζα ότι αυτό μας έτυχε μόνο στο redmi note 2.....άρα πρόβλημα των xiaomi γενικό είναι αυτό ? στον 1-1,5 χρόνο πάπαλα ?

Και να φανταστώ ότι θα ισχύει μια από τα ίδια ε? μην μπω σε διαδικασία να ψάξω για καινούργια μπαταρία γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα ε?

4 είχα πάρει για το redmi note 2....τι genius...τι official....τι 100% new....τι νόχον πως την έλεγαν...τίποτα - καμία....σαν είπε το κινητό τέλος....ΤΕΛΟΣ.

 

Τώρα όπως λέει και ο mol και εγώ ακριβώς στον 1,5 χρόνο είμαι....τι γίνεται ? χρονοδιακόπτη τα βάζουν και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί τα φτύνει η μπαταρία?

Εχει τύχει και σε άλλους ? τι κάνατε ? Αξιζει ο κόπος να αλλάξουμε μπαταρία ή πάμε για άλλο τηλέφωνο ?

Edited by pontokeras
δεν φαίνετε ολόκληρο το κείμενο μου
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε reset. Ή άλλη ρομ.

 

Δεν είδα τεράστια διαφορά, αλλά όντως είναι καλύτερα.

 

 

Δεν είναι φάση redmi note 2 πάντως.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κοντεύει 2 χρόνια και η μπαταρία του είναι σκυλί μαύρο. Και δεν προσέχω ιδιαίτερα τις φορτίσεις. Τις περισσότερες φορές το αφήνω όλο το βράδυ πάνω. Επίσης δεν χρησιμοποιώ το μαμά φορτιστή, αλλά ένα τις Lenovo που το φορτίζει και πιο γρήγορα. Ίσως τελικά να είναι κάποιες συσκευές προβληματικες. Τι να πω;;
Link to comment
Share on other sites

99% φταίνε οι εφαρμογες.

Και γω δε κανω σωστές φορτίσεις. Κυρίως όλη τη νύχτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας τσεκαρει παρα πολλες oreo rom απο οτι καταλαβα υπαρχουν πολλοι που κανουν port rom αλλα ελαχιστοι αληθινοι developers και τα bugs παραμενουν.

 

Υπαρχει κανεις που να χρησιμοποιει oreo και να υπαρχει η δυνατοτητα για μπλοκαρισμα αγνωστων αριθμων; Δεν θελω να βαλω εξτρα εφαρμογη και οι μονες rom που βρηκα να εχουν αυτη την δυνατοτητα ειναι η crdroid (με τα δικα της προβληματα) οπως και η havoc η οποια ομως εχει την ρυθμιση αλλα δυστυχως δεν λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει bug στις pie roms όταν είναι ταυτόχρονα ενεργά wifi+bluetooth?

Αν ναι, έχει βρεθεί λύση?

Γιατί κόβει πολυ ταχύτητα όταν έχω ενεργό το bt.....

 

Αν είναι έτσι, με βλέπω να πηγαίνω σε oreo(που νομίζω δεν έχει τέτοιο θέμα)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...