Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα λίγη βοήθεια. Αγόρασα χτες το redmi note 4x με τον snapdragon 625 και όταν το άνοιξα να το ρυθμίσω είδα ότι για cpu λέει deca core max 2,11ghz. Εγκατεστησα το cpu-z και μου δείχνει τον xelio x20. Πήρα το μαγαζί και η απάντηση τους ήταν ότι επειδή δεν είναι global για Ελληνικα, στή συσκευή έχουν περάσει λειτουργικο την έκδοση από μοντέλο με τον xelio γιαυτο μου το εμφανίζει αλλά λειτουργεί κανονικά. Ισχύει ή με δουλεύουν κανονικά; Και πως ελέγχεις ότι είναι το σωστό μοντελο; Ευχαριστώ για οποία βοηθεια

 

Χοντρό δούλεμα, στείλτο πίσω όπως είσαι, αν αρνηθούν κάνε τους καταγγελία για απάτη.

 

EDIT: για να δεις ποιο μοντέλο πήρες δες και στο κουτί του. Γράφει κωδικό μοντέλου. Διάβασε και την πρώτη σελίδα αυτού του θέματος εδώ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια αυτοκολητη ετικέτα στο κουτί που γράφει τα στοιχεία, εχει ένα 625 δίπλα σε κάτι κινέζικα και πάνω σαυτό στηρίχτηκαν ότι είναι ο snapdragon!
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα οθόνη και απο τότε ο ήχος στο ηχείο στις κλήσεις είναι παραμόρφωμενος. Τι μπορεί να έχει κάνει ο τεχνικός και έγινε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια αυτοκολητη ετικέτα στο κουτί που γράφει τα στοιχεία, εχει ένα 625 δίπλα σε κάτι κινέζικα και πάνω σαυτό στηρίχτηκαν ότι είναι ο snapdragon!
Το πας πίσω χθες και παίρνεις το global version με 800άρα, μεγάλο δούλεμα έπεσε.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Από mediamarkt παλιότερα που είχε βαλει προσφορά ειναι δυνατόν να μην έχει 800?

θυμάται κανείς?

 

Δε νομίζω να είναι χωρίς 800αρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λίγη βοήθεια. Αγόρασα χτες το redmi note 4x με τον snapdragon 625 και όταν το άνοιξα να το ρυθμίσω είδα ότι για cpu λέει deca core max 2,11ghz. Εγκατεστησα το cpu-z και μου δείχνει τον xelio x20. Πήρα το μαγαζί και η απάντηση τους ήταν ότι επειδή δεν είναι global για Ελληνικα, στή συσκευή έχουν περάσει λειτουργικο την έκδοση από μοντέλο με τον xelio γιαυτο μου το εμφανίζει αλλά λειτουργεί κανονικά. Ισχύει ή με δουλεύουν κανονικά; Και πως ελέγχεις ότι είναι το σωστό μοντελο; Ευχαριστώ για οποία βοηθεια
Αυτά που λένε δεν ισχύουν λένε μ@@@κιες δεν μπορείς να περάσεις Rom από το nikel(mtk) σε mido (snapdragon) το τηλέφωνο θα μπρικαρει. Εκτός αυτού σε κουτί από το mido σε βάλανε άλλο κινητό αν όπως λες γράφει 625 κοίτα πίσω στο κουτί τι model number γράφει 2016101 2016102. Όπως είναι το στέλνεις πίσω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες θα το πάω αύριο κιόλας. Θέλει τσαμπουκα κ καταγγελία έτσι κι αλλιώς γιατί μπορεί να κοροϊδέψουν πολύ κοσμο! Να αναφέρω καταστημα για να μην την πατήσει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι χωρίς 800αρα

mediamarkt, 10 πυρήνες 2.11ghz, android 6.

mediatek δεν είναι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν γράφει decacore ειναι με mediatek το πας πισω και με τσαμπουκά κιόλας.

Είναι πάρα πολύς καιρός.

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ οτι μετά την τελευταία dev το τηλέφωνο "κυλάει" υπερβολικά ωραία.

Ξαναβρήκε τον "εαυτό του" και μάλλον πάει και καλύτερα.

Η ελεύθερη ram ειναι στα 690-930 από τα 1,6-2,1 των τελευταίων miui 9 dev.

Παρατηρώ ότι επανήλθαν και οι natural sounds με αυτή την dev χωρίς να τους εχω βάλει..

 

Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα όμως είναι οτι το κινητό σέρνεται πάλι πάρα πολύ αν ανοιξω μια πολύ λιτή εφαρμογή που δουλεύω πολύ.

Λέω "ανοίξω" γιατί ενώ πάντα ήταν startup πολλές φορές δεν συγκινείται.

Αυτό συμβαίνει μετα από λίγη ώρα που θα την ανοίξω.

Αυτό είναι θέμα της 10 και μόνο της 10.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ οτι μετά την τελευταία dev το τηλέφωνο "κυλάει" υπερβολικά ωραία.

Ξαναβρήκε τον "εαυτό του" και μάλλον πάει και καλύτερα.

Η ελεύθερη ram ειναι στα 690-930 από τα 1,6-2,1 των τελευταίων miui 9 dev.

Παρατηρώ ότι επανήλθαν και οι natural sounds με αυτή την dev χωρίς να τους εχω βάλει..

 

Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα όμως είναι οτι το κινητό σέρνεται πάλι πάρα πολύ αν ανοιξω μια πολύ λιτή εφαρμογή που δουλεύω πολύ.

Λέω "ανοίξω" γιατί ενώ πάντα ήταν startup πολλές φορές δεν συγκινείται.

Αυτό συμβαίνει μετα από λίγη ώρα που θα την ανοίξω.

Αυτό είναι θέμα της 10 και μόνο της 10.

 

Ελεύθερη ράμ σε εμένα 1.5-1.7 με την χθεσινή dev

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idleminds.pingit

δεν υπάρχει και αντίστοιχη...

βαλε το ping ανα δευτερόλεπτο να βλέπεις live την ποιότητα του δικτύου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηρθε στα χερια μου το xiaomi redmi note 4 4gb Ram 64gb Rom φιλου με snapdragon 625,εχει ενα θεμα μολις αναβει φορτιζει το MI ανοιγει κανονικα αλλα πεταει μηνυμα gboard has stopped working,του εμφανιζει μαυρη οθονη που βλεπει μονο ωρα,μπαταρια και ενα ορθογώνιο επιλογη για RESET PHONE το οποιο κανει restart τη συσκευη και φαινεται οντως να κανει reset,αφου αργει λιγο παραπανω για να ανοιξει,αλλα εν τελη δεν ανοιγει κανονικα η συσκευη και εμφανιζει παλι οτι περιεγραψα παραπανω.

Με volume up και power μπαινει στο mi-recovery 3.0 και εχω επιλογη για wipe data αλλα και παλι τζίφος,δεν αλλαζει κατι αφου κανω wipe data.

Με volume down και power μπανει σε FASTBOOT MODE,

Εχω κατεβασει το XiaoMiFlash και τωρα κατεβαζω και αυτη τη ROM

Σωστα ειμαι μεχρι εδω;Aν οχι.

Τι πρεπει να κανω;

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει οδηγίες στο miui gr ;)

Μέσω miflash γίνεται η διαδικασία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει οδηγίες στο miui gr ;)

Μέσω miflash γίνεται η διαδικασία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μηπως μπορεις να βοηθήσεις με link της FASTBOOT ROM γιατι εχω χαθει με τα παρομοια μοντελα και τις διαφορετικες ρομ,ωστε να μην BRICKαρω τη συσκευη;

(xiaomi redmi note 4 4gb Ram 64gb Rom φιλου με snapdragon 625,δεν το πηρε απο Ελλαδα,κατα 99% η ιντερνασιοναλ εκδοση με b20)

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εντόπισα ένα σοβαρό, κατ εμέ, bug. Δεν μπορείς να βγάλεις φώτο με το δαχτυλικο αποτύπωμα. Ειδικά στις σελφι ήταν βολικό.

Ας το επιβεβαίωση και κάποιος άλλος.

Χθεσινή dev φοράω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εντόπισα ένα σοβαρό, κατ εμέ, bug. Δεν μπορείς να βγάλεις φώτο με το δαχτυλικο αποτύπωμα. Ειδικά στις σελφι ήταν βολικό.

Ας το επιβεβαίωση και κάποιος άλλος.

Χθεσινή dev φοράω

Πήγαινε ρυθμίσεις της κάμερας και ενεργοποίησε λήψη κλείστρου με δακτυλικό αποτύπωμα.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Φίλε, μόλις μου έδωσες τα φώτα σου. Δεν το ήξερα πως βγάζει φωτογραφία με το δαχτυλικό αποτύπωμα.

Να είσαι καλά.

Μόλις εντόπισα ένα σοβαρό, κατ εμέ, bug. Δεν μπορείς να βγάλεις φώτο με το δαχτυλικο αποτύπωμα. Ειδικά στις σελφι ήταν βολικό.

Ας το επιβεβαίωση και κάποιος άλλος.

Χθεσινή dev φοράω

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις της κάμερας και ενεργοποίησε λήψη κλείστρου με δακτυλικό αποτύπωμα.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραίος, πολύ ωραίος

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου απάντησαν από τον nova launcher ότι τα unread counts που δεν ανανεώνονται φταίει η xiaomi που σταματάει την εφαρμογή στο background. παρότι έχω απενεργοποιήσει το miui optimization! τελευταία beta έχω

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...