Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μένα πάντως η xiaomi έχει αφήσει το πρόγραμμα να κάνει σωστά αυτό που πρέπει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μάλλον δεν εννοείς αυτό που θα πω, αλλά έχω εντοπίσει ένα bug. Έχω προγραμματίσει κάθε βράδυ να μπαίνει DND. Δυο φορές που το ενεργοποίησα χειροκίνητα και αργότερα το έβγαλα, επίσης χειροκίνητα, δεν επανέρχονται οι ήχοι κλήσης και ειδοποίησης. Μόνο με restart.

ποια ρομ έχεις; ρωτάω για το TeamViewer πρόβλημα. εμένα όταν "βλέπω" την οθόνη του κινητού μου δείχνει μόνο ένα χεράκι. δεν μπορώ να κάνω τίποτα. απλά μάλλον να δείξω στον κάτοχο του κινητού εάν θέλω κάτι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ έχεις; ρωτάω για το TeamViewer πρόβλημα. εμένα όταν "βλέπω" την οθόνη του κινητού μου δείχνει μόνο ένα χεράκι. δεν μπορώ να κάνω τίποτα. απλά μάλλον να δείξω στον κάτοχο του κινητού εάν θέλω κάτι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δοκίμασε το AnyDesk.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ έχεις; ρωτάω για το TeamViewer πρόβλημα. εμένα όταν "βλέπω" την οθόνη του κινητού μου δείχνει μόνο ένα χεράκι. δεν μπορώ να κάνω τίποτα. απλά μάλλον να δείξω στον κάτοχο του κινητού εάν θέλω κάτι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τελευταία stable 9.0.5.0 και μου δείχνει κανονικά την επιφάνεια εργασίας μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία stable 9.0.5.0 και μου δείχνει κανονικά την επιφάνεια εργασίας μου.
μπορείς δηλαδή από το πισι πχ να κουνήσεις εικονίδιο στην αρχική οθόνη του xiaomi? όχι μόνο να δεις

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...μολις το παρήγγειλα και ειμαι έτοιμος να παραλαβω εφοσον ειναι αμεσα διαθεσιμο σε καμια ώρα. Το 4gb/64gb. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω. Μετά όταν το ανοίξω τι θα πρέπει να δω ωστε να σιγουρευτώ ότι θα έχω μέσα την rom που θα ειναι official και θα κατεβάζει updates κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη δεν έχω χάσει καμία κλήση τελευταία αλλά παίζει και να είμαι από τους ελάχιστους που χρησιμοποιούν VoLTE με το Redmi Note 4.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Οσοι χάνεται κλήσεις, αλλάξτε το σε 2g για μια-δυο μερες για να δείτε αν είναι απο το δίκτυο

Εγω παντως την δευτερη σιμ προσπαθω να την βαλω 2g αλλα γυριζει μονη της σε 3g.Την εχω τωρα,στο αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη δεν έχω χάσει καμία κλήση τελευταία αλλά παίζει και να είμαι από τους ελάχιστους που χρησιμοποιούν VoLTE με το Redmi Note 4.

Φαντάζομαι από cote.

Τελικά δουλεύει το volte?

Link to comment
Share on other sites

Το Miui κάποια στιγμή μου είχε πετάξει μία ειδοποίηση αν θέλω να μένει ξεκλείδωτο το κινητό όταν βρίσκομαι σπίτι; Που μπορώ να ξαναβρώ αυτή την ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι από cote.

Τελικά δουλεύει το volte?

Ναι, αλλά θέλει ενεργοποίηση με πλάγιο τρόπο. Για λεπτομέρειες ψάξε παλιότερο μήνυμά μου σε αυτό εδώ το νήμα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά μουσικής από PC στο RN4.

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος μεταφοράς μουσικης έτσι που να φαίνοντα τα τραγούδια στο app Μουσική και να κάνω λίστες αναπαραγωγής;

Εγώ δοκίμασα τα εξής:

α) Συνέδεσα το τηλέφωνο μέσω usb. Εμφανίσθηκε αλλά δεν υπήρχε φάκελος μουσική. Έφτιαξα ένα φάκελο και έβαλα μέσα τα τραγούδια. Στο app Μουσική δεν τα εμφάνιζε. Είχα πρόσβαση μέσω της Εξερεύνησης Αρχείων και μπορούσα να κάνω αναπαραγωγή τραγουδιού αλλά δεν συνέχιζε στο επόμενο. Έπρεπε να επιλέγω ένα-ένα κομάτι.

β) Στο φάκελο MIUI υπήρχε υποφάκελος music Έριξα ένα φάκελο με τραγούδια μέσα και το έδειξε στο app, αλλά ως άλμπουμ χωρίς όνομα. Έβαλα και δεύτερο φάκελο, αλλά αυτόν δεν το είδε το app.

γ) Από το google βρήκα μια εφαρμογή για pc, το syncios. Zητάει καποια ρύθμιση usb debagging μέσω της ενεργοποίησης developer option. Δεν το προχώρησα. Ξέρει κανείς το πρόγραμμα και αν δουλεύει; Η ενεργοποίηση developer option έχει σχέση με root; (Σόρρυ, είμαι νεότατος στο android...)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα...μολις το παρήγγειλα και ειμαι έτοιμος να παραλαβω εφοσον ειναι αμεσα διαθεσιμο σε καμια ώρα. Το 4gb/64gb. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω. Μετά όταν το ανοίξω τι θα πρέπει να δω ωστε να σιγουρευτώ ότι θα έχω μέσα την rom που θα ειναι official και θα κατεβάζει updates κτλ?

Το κουτί έχει μια κόκκινη ετικεττούλα που γράφει Global Version. Επίσης, στις ρυθμίσεις, στο «σχετικά με το τηλέφωνο» αναφέρει την έκδοση της miui και το ότι είναι global.

Λογικά θα έχει marshmallow, οπότε θα σου παρουσιάσει μόνο του ενημερώσεις σε android nougat και MIUI 9. Eμένα έτσι έκανe από την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το εβαλα να φορτισει κ θα ασχοληθω μαζι του αυριο. Τι θα πρεπει να κοιταξω στις ρυθμισεις ωστε να δω οτι ολα ειναι ενταξει??? Συγκεκριμενη εκδοση λογισμικου,rom,κτλ? Απο που τα βλεπω αυτα? Και κατι αλλο...η sim μου ειναι micro και οχι nano...θα πρεπει να την αλλαξω? Παιζει να χω προβλημα με το δικτυ κ το ιντερνετ 4g?
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά μουσικής από PC στο RN4.

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος μεταφοράς μουσικης έτσι που να φαίνοντα τα τραγούδια στο app Μουσική και να κάνω λίστες αναπαραγωγής;

Εγώ δοκίμασα τα εξής:

α) Συνέδεσα το τηλέφωνο μέσω usb. Εμφανίσθηκε αλλά δεν υπήρχε φάκελος μουσική. Έφτιαξα ένα φάκελο και έβαλα μέσα τα τραγούδια. Στο app Μουσική δεν τα εμφάνιζε. Είχα πρόσβαση μέσω της Εξερεύνησης Αρχείων και μπορούσα να κάνω αναπαραγωγή τραγουδιού αλλά δεν συνέχιζε στο επόμενο. Έπρεπε να επιλέγω ένα-ένα κομάτι.

β) Στο φάκελο MIUI υπήρχε υποφάκελος music Έριξα ένα φάκελο με τραγούδια μέσα και το έδειξε στο app, αλλά ως άλμπουμ χωρίς όνομα. Έβαλα και δεύτερο φάκελο, αλλά αυτόν δεν το είδε το app.

γ) Από το google βρήκα μια εφαρμογή για pc, το syncios. Zητάει καποια ρύθμιση usb debagging μέσω της ενεργοποίησης developer option. Δεν το προχώρησα. Ξέρει κανείς το πρόγραμμα και αν δουλεύει; Η ενεργοποίηση developer option έχει σχέση με root; (Σόρρυ, είμαι νεότατος στο android...)[color="#bbc

 

Οταν συνεδεσες το κινητό στο pc επελεξες την επιλογη μεταφορα αρχειων mtp από την "κουρτινα" που κατεβαζεις απο πανω;

Αν δεν κανω τρομερο λαθος υπαρχει εξ'αρχης φακελος music. Βαζεις εκεί μεσα τα τραγουδια σου και μετα απο την εφαρμογη μουσικής πατας το κουμπάκι που είναι λιγο πιο πανω απο την μεση και δεξια της οθονης (αυτο με τα 4 τετραγωνακια) και διαλέγεις τροπο προβολής της μουσικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το εβαλα να φορτισει κ θα ασχοληθω μαζι του αυριο. Τι θα πρεπει να κοιταξω στις ρυθμισεις ωστε να δω οτι ολα ειναι ενταξει??? Συγκεκριμενη εκδοση λογισμικου,rom,κτλ? Απο που τα βλεπω αυτα? Και κατι αλλο...η sim μου ειναι micro και οχι nano...θα πρεπει να την αλλαξω? Παιζει να χω προβλημα με το δικτυ κ το ιντερνετ 4g?
Άστο να φορτίσει μέχρι να πάει 100% και βγάλτω δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο τις αναβαθμίσεις θα τις πάρει μόνο του.

Ελπίζω να πήρες το global version με την 800αρα μπάντα στο 4g.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 μερες τρέχω https://lineageos.org και είμαι ενθουσιασμένος! Το τηλέφωνό ήταν καλο με miui αλλά τώρα ειναι απλά ΤΈΛΕΙΟ. Μέχρι τώρα δεν πρόσεξα κατι να μη λειτουργεί και η αυτονομία παραμένει μνημειώδης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

lineageos ελληνικά πλήρως

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_20180109-024218.png

Screenshot_20180109-024150.png

Screenshot_20180109-023901.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Υπάρχει τρόπος να αυξήσω είτε μέσω εφαρμογής είτε από τις ρυθμίσεις την ένταση του ηχείου; Το έχω στο τέρμα και δεν ακούω καλά τον ήχο κλήσης που είναι ένα τραγούδι σε μορφή mp3.

Σ εσάς ακούγεται δυνατά; Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by timkos40
Link to comment
Share on other sites

Το Miui κάποια στιγμή μου είχε πετάξει μία ειδοποίηση αν θέλω να μένει ξεκλείδωτο το κινητό όταν βρίσκομαι σπίτι; Που μπορώ να ξαναβρώ αυτή την ρύθμιση;

 

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς MIUI; Αν ναι, δεν μπορείς να την ξαναβρείς! Είναι από την Google, η οποία κάποια στιγμή προσπαθεί να λειτουργήσει το "Smart Lock" (ξεκλείδωμα σε τοποθεσίες ή με σύνδεση συσκευών κ.λπ.), αλλά επειδή δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου στην πράξη δεν υποστηρίζεται από το MIUI.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3 μερες τρέχω https://lineageos.org και είμαι ενθουσιασμένος! Το τηλέφωνό ήταν καλο με miui αλλά τώρα ειναι απλά ΤΈΛΕΙΟ. Μέχρι τώρα δεν πρόσεξα κατι να μη λειτουργεί και η αυτονομία παραμένει μνημειώδης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

lineageos ελληνικά πλήρως

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πράγματι, οι ROM που είναι βασισμένες σε Nougat (LineageOS ή AOSP) τρέχουν εντελώς απροβλημάτιστα, με πολλές παραμετροποιήσεις (ανάλογα με την ROM), και καλή διάρκεια μπαταρίας. Για όποιον δεν θέλει MIUI, οι επιλογές είναι πολλές και καλές.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά μουσικής από PC στο RN4.

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος μεταφοράς μουσικης έτσι που να φαίνοντα τα τραγούδια στο app Μουσική και να κάνω λίστες αναπαραγωγής;

Εγώ δοκίμασα τα εξής:

α) Συνέδεσα το τηλέφωνο μέσω usb. Εμφανίσθηκε αλλά δεν υπήρχε φάκελος μουσική. Έφτιαξα ένα φάκελο και έβαλα μέσα τα τραγούδια. Στο app Μουσική δεν τα εμφάνιζε. Είχα πρόσβαση μέσω της Εξερεύνησης Αρχείων και μπορούσα να κάνω αναπαραγωγή τραγουδιού αλλά δεν συνέχιζε στο επόμενο. Έπρεπε να επιλέγω ένα-ένα κομάτι.

β) Στο φάκελο MIUI υπήρχε υποφάκελος music Έριξα ένα φάκελο με τραγούδια μέσα και το έδειξε στο app, αλλά ως άλμπουμ χωρίς όνομα. Έβαλα και δεύτερο φάκελο, αλλά αυτόν δεν το είδε το app.

γ) Από το google βρήκα μια εφαρμογή για pc, το syncios. Zητάει καποια ρύθμιση usb debagging μέσω της ενεργοποίησης developer option. Δεν το προχώρησα. Ξέρει κανείς το πρόγραμμα και αν δουλεύει; Η ενεργοποίηση developer option έχει σχέση με root; (Σόρρυ, είμαι νεότατος στο android...)

 

.

 

Εγώ έκανα το (α) όπως το λες και υπάρχουν κανονικά τα τραγούδια εκεί και τα βλέπει από το "Μουσική"

εναλλακτικά μήπως να δοκιμάσεις άλλο player?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά θέλει ενεργοποίηση με πλάγιο τρόπο. Για λεπτομέρειες ψάξε παλιότερο μήνυμά μου σε αυτό εδώ το νήμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7434862#post7434862

εδώ εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, αυτό είναι.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς MIUI; Αν ναι, δεν μπορείς να την ξαναβρείς! Είναι από την Google, η οποία κάποια στιγμή προσπαθεί να λειτουργήσει το "Smart Lock" (ξεκλείδωμα σε τοποθεσίες ή με σύνδεση συσκευών κ.λπ.), αλλά επειδή δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου στην πράξη δεν υποστηρίζεται από το MIUI.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πράγματι, οι ROM που είναι βασισμένες σε Nougat (LineageOS ή AOSP) τρέχουν εντελώς απροβλημάτιστα, με πολλές παραμετροποιήσεις (ανάλογα με την ROM), και καλή διάρκεια μπαταρίας. Για όποιον δεν θέλει MIUI, οι επιλογές είναι πολλές και καλές.

για οποιον κατεχει το αθλημα,για μας που δε ξερουμε να τις βαλουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετε! Το κινητο το εχει ενας φιλος και εχει ενα προβλημα τελευταια με τις ειδοποιησεις. Δεν του ερχονται, μονο αν ανοιξει την εφαρμογη(whatsapp,viber,facebook). Το παραδοξο ειναι οτι τα μεηλ του ερχονται κανονικα.

Ξερουμε τι μπορει να φταιει?

 

(δεν κανει φλασαρισματα κ τετοια)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...