Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια και καλα χριστουγεννα. Εχω την εξης απορια, προσπαθω να δημιουργησω αντιγραφο ασφαλειας στο Mi Cloud κι ενω δειχνει να κανει κατι ( γυρναει κυκλικα μια ενδειξη ) δειχνωντας πως κατι κανει, περναει πολυ ωρα χωρις να τελειωνει η διαδικασια, δλδ κανα μισαωρο, Οντως τοσο πολυ κραταει και σε σας η δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας ?
Αν σκεφτείς ότι το κάθε αντίγραφο ασφαλείας είναι (τουλάχιστον σε εμένα) γύρω στα 3gb, είναι λογικό να θέλει αρκετή ώρα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι το κάθε αντίγραφο ασφαλείας είναι (τουλάχιστον σε εμένα) γύρω στα 3gb, είναι λογικό να θέλει αρκετή ώρα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ευχαριστω για την απαντηση σου. Ολη αυτη την ωρα που δημιουργει το αντιγραφο θα πρεπει η οθονη να μενει ανοιχτη ? το ρωταω αυτο γιατι εχω διαπιστωσει πως οταν η οθονη κλεινει και την ανοιγω μετα ο συγχρονισμος εχει σταματησει

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, καινούργιος στην παρέα, δύο ημερών τηλέφωνο, έχω δύο απορίες:

 

Σε MIUI 9.0.5.0

 

πως εμφανίζει το ποσοστό της μπαταρία στην μπάρα?

ποιό είναι το αρχικό θέμα στη 9.0 γιατί έχω μπλέξει με διάφορα θέματα που δεν μου αρέσουν και δεν θυμάμαι το αρχικό που ήταν καλούτσικο?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να διαγραψω ενα δικτυο wifi γιατι δε θελω να μπαινει αυτοματα οταν βρισκομαι εντος καλυψης.πως το κανω ?

επισης οταν γραφω πολυ ωρα στο messenger αρχιζει και κρασαρει το messenger η το πληκτρολογιο και μετα και η συσκευη

να του κανω μια επαναφορα ?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να διαγραψω ενα δικτυο wifi γιατι δε θελω να μπαινει αυτοματα οταν βρισκομαι εντος καλυψης.πως το κανω ?

επισης οταν γραφω πολυ ωρα στο messenger αρχιζει και κρασαρει το messenger η το πληκτρολογιο και μετα και η συσκευη

να του κανω μια επαναφορα ?

 

Εισαι συνδεδεμενος στο δυκτιο που δεν θες οκ; πας ρυθμισεις wifi στο ονομα του δικτύου εχει ενα βελακι δεξιά το πατας και σου βγαζει επιλογες να συνδεεται αυτοματα η οχι η να το διαγραψεις κατω κατω η επιλογη.

Το μεσεντζερ ευθύνεται για το κρασαρισμα οχι το τηλεφωνο. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εισαι συνδεδεμενος στο δυκτιο που δεν θες οκ; πας ρυθμισεις wifi στο ονομα του δικτύου εχει ενα βελακι δεξιά το πατας και σου βγαζει επιλογες να συνδεεται αυτοματα η οχι η να το διαγραψεις κατω κατω η επιλογη.

Το μεσεντζερ ευθύνεται για το κρασαρισμα οχι το τηλεφωνο. :)

Στην παρακάτω επιλογή έχει όλα τα δίκτυα που έχει συνδεθεί το κινητό. Είμαι με custom miui αλλά το θυμάμαι και στην stable.a00fb48ec3a449b60926872acc4b68a5.jpg
•••
Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω επιλογή έχει όλα τα δίκτυα που έχει συνδεθεί το κινητό. Είμαι με custom miui αλλά το θυμάμαι και στην stable.a00fb48ec3a449b60926872acc4b68a5.jpg

 

Τι παει να πει ρε φιλε μου custom miui;

Εγω σου μιλαω για κινητο οπως το βγαζεις απο το κουτι τέλος ολα τα αλλα στους ανυσηχους πειραχτηριδες :lol::lol:.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να γίνει μετά το τέλος της κλήσης να μην ανάβει η οθόνη αλλά να παραμένει σβηστή και κλειδωμένη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, καινούργιος στην παρέα, δύο ημερών τηλέφωνο, έχω δύο απορίες:

 

Σε MIUI 9.0.5.0

 

πως εμφανίζει το ποσοστό της μπαταρία στην μπάρα?

ποιό είναι το αρχικό θέμα στη 9.0 γιατί έχω μπλέξει με διάφορα θέματα που δεν μου αρέσουν και δεν θυμάμαι το αρχικό που ήταν καλούτσικο?

 

Για μπάρα μπαταρίας. Πας Ρυθμίσεις - Ειδοποιήσεις και γραμμή κατάστασης - Δείκτης μπαταρίας ..εκεί επιλέγεις πως θες να φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Εισαι συνδεδεμενος στο δυκτιο που δεν θες οκ; πας ρυθμισεις wifi στο ονομα του δικτύου εχει ενα βελακι δεξιά το πατας και σου βγαζει επιλογες να συνδεεται αυτοματα η οχι η να το διαγραψεις κατω κατω η επιλογη.

Το μεσεντζερ ευθύνεται για το κρασαρισμα οχι το τηλεφωνο. :)

ρε τι τραβαμε με το messenger
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και υγεία σε όλους... Βρήκα αυτό στο Miui φόρουμ

http://en.miui.com/thread-1199471-1-1.html

 

Αφορά φωτογραφική μηχανή με manual ρυθμίσεις χωρίς να απαιτείται TWRP ή ρουτ. Το έχει δοκιμάσει κανείς εδώ που να το κατέχει το άθλημα της φωτογραφίας και να μας πει τη γνώμη του αν αξίζει το κόπο; Εγώ έκανα κάτι δοκιμές αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι τις κάνω σωστά... Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και υγεία σε όλους... Βρήκα αυτό στο Miui φόρουμ

http://en.miui.com/thread-1199471-1-1.html

 

Αφορά φωτογραφική μηχανή με manual ρυθμίσεις χωρίς να απαιτείται TWRP ή ρουτ. Το έχει δοκιμάσει κανείς εδώ που να το κατέχει το άθλημα της φωτογραφίας και να μας πει τη γνώμη του αν αξίζει το κόπο; Εγώ έκανα κάτι δοκιμές αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι τις κάνω σωστά... Ευχαριστώ πολύ....

 

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ, συγκεκριμένα δουλεύω με 2 διαφορετικές εφαρμογές φωτογραφικής στη συσκευή μου, αυτή που παραθέτεις και google camera, οπότε μπορώ να σου πω τη γνώμη μου.

Όσον αφορά αυτή που ρωτάς, οι μόνες διάφορες είναι στην φωτεινότητα στις νυκτερινές, και γενικότερα σε θέμα ISO. Στο θόρυβο μην περιμένεις καμία διαφορά.

Για το θόρυβο google camera.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει ρε φιλε μου custom miui;

Εγω σου μιλαω για κινητο οπως το βγαζεις απο το κουτι τέλος ολα τα αλλα στους ανυσηχους πειραχτηριδες :lol::lol:.

Οπότε εσύ με "μαμά" δεν έχεις αυτή την επιλογή;
•••
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ, συγκεκριμένα δουλεύω με 2 διαφορετικές εφαρμογές φωτογραφικής στη συσκευή μου, αυτή που παραθέτεις και google camera, οπότε μπορώ να σου πω τη γνώμη μου.

Όσον αφορά αυτή που ρωτάς, οι μόνες διάφορες είναι στην φωτεινότητα στις νυκτερινές, και γενικότερα σε θέμα ISO. Στο θόρυβο μην περιμένεις καμία διαφορά.

Για το θόρυβο google camera.

 

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θέλω να μπλέκω με twrp... Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και υγεία σε όλους... Βρήκα αυτό στο Miui φόρουμ

http://en.miui.com/thread-1199471-1-1.html

 

Αφορά φωτογραφική μηχανή με manual ρυθμίσεις χωρίς να απαιτείται TWRP ή ρουτ. Το έχει δοκιμάσει κανείς εδώ που να το κατέχει το άθλημα της φωτογραφίας και να μας πει τη γνώμη του αν αξίζει το κόπο; Εγώ έκανα κάτι δοκιμές αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι τις κάνω σωστά... Ευχαριστώ πολύ....

 

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ, συγκεκριμένα δουλεύω με 2 διαφορετικές εφαρμογές φωτογραφικής στη συσκευή μου, αυτή που παραθέτεις και google camera, οπότε μπορώ να σου πω τη γνώμη μου.

Όσον αφορά αυτή που ρωτάς, οι μόνες διάφορες είναι στην φωτεινότητα στις νυκτερινές, και γενικότερα σε θέμα ISO. Στο θόρυβο μην περιμένεις καμία διαφορά.

Για το θόρυβο google camera.

 

Ίδιο μου φαίνεται με camera MOD που κι αυτό δεν θέλει root.

http://en.miui.com/thread-577441-1-1.html

 

Απορία, στο πρώτο λινκ που παρατέθηκε η εφαρμογή κάθεται πάνω στην στοκ εφαρμογή όπως στο δεύτερο;

 

Πάντως για συγκρίσεις το camera MOD έχει καλύτερη διαχείριση στο HDR, σου δίνει επιλογές να εξασκηθείς σε όλες τις συνθήκες για να βρεις ποια σου ταιριάζει κατάλληλα. Χρησιμοποιώ πλέον κυρίως αυτό με δεύτερο την Goggle Camera κυρίως για νυχτερινές που δεν θέλω πολύ θόρυβο αλλά σε βάρος της ευκρίνειας αν υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία, με δύσκολες ρυθμίσεις και μια συχνή τάση να προσθέτει "βιολετί" χρώμα όπως στα παλιά φιλμ.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο μου φαίνεται με camera MOD που κι αυτό δεν θέλει root.

http://en.miui.com/thread-577441-1-1.html

 

Απορία, στο πρώτο λινκ που παρατέθηκε η εφαρμογή κάθεται πάνω στην στοκ εφαρμογή όπως στο δεύτερο;

 

Πάντως για συγκρίσεις το camera MOD έχει καλύτερη διαχείριση στο HDR, σου δίνει επιλογές να εξασκηθείς σε όλες τις συνθήκες για να βρεις ποια σου ταιριάζει κατάλληλα. Χρησιμοποιώ πλέον κυρίως αυτό με δεύτερο την Goggle Camera κυρίως για νυχτερινές που δεν θέλω πολύ θόρυβο αλλά σε βάρος της ευκρίνειας αν υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία, με δύσκολες ρυθμίσεις και μια συχνή τάση να προσθέτει "βιολετί" χρώμα όπως στα παλιά φιλμ.

 

Καλησπέρα. Όταν λες ίδιο; δεν πολυκατάλαβα πως το γράφεις φίλε μου.

Εάν κατάλαβα καλά (με επιφύλαξη) , στη διαχείριση του φλας (άρα και της φωτεινότητας) δεν είναι καθόλου ίδιο. Στο λέω υπεύθυνα. Έχω και τις δύο εφαρμογές και χειρίζομαι και είναι μεγάλη η διαφορά στο τρόπο που η stock εφαρμογή (αυτή του link) φωτίζει με το φλας (σαφώς καλύτερα, πολύ δυνατό φλας), σε σχέση με την google camera που είναι κιτρινωπό και πιο ατονισμένο το φλάς, αλλά με πολύ καλύτερη διαχείριση στο θόρυβο.

Επίσης: ρουτ χρειάζεται μόνο για πολυ λίγο, μετά ξε-ρουτάρεις και σου μένει η εφαρμογή.

Επίσης ούτε μόνιμο TWRP χρειάζεται (ως απάντηση στο φίλο παραπάνω που δε θέλει να μπλέξει όπως λέει με αυτό μόνιμα).

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λες ίδιο; δεν πολυκατάλαβα πως το γράφεις φίλε μου.

Εάν κατάλαβα καλά (με επιφύλαξη) , στη διαχείριση του φλας (άρα και της φωτεινότητας) δεν είναι καθόλου ίδιο. Στο λέω υπεύθυνα. Έχω και τις δύο εφαρμογές και χειρίζομαι και είναι μεγάλη η διαφορά στο τρόπο που η stock εφαρμογή (αυτή του link) φωτίζει με το φλας (σαφώς καλύτερα, πολύ δυνατό φλας), σε σχέση με την google camera που είναι κιτρινωπό και πιο ατονισμένο το φλάς, αλλά με πολύ καλύτερη διαχείριση στο θόρυβο.

Επίσης: ρουτ χρειάζεται μόνο για πολυ λίγο, μετά ξε-ρουτάρεις και σου μένει η εφαρμογή.

Επίσης ούτε μόνιμο TWRP χρειάζεται (ως απάντηση στο φίλο παραπάνω που δε θέλει να μπλέξει όπως λέει με αυτό μόνιμα).

 

Κάτι έχεις μπερδέψει Βασίλη. Το camera MOD έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές και σε άλλα νήματα όπως στο γνωστό φωτοκαβγατζίδικο, αυτό που αναφέρθηκες τώρα πρώτη φορά το βλέπω. Αν είναι υπεύθυνη η γνώμη σου - κατά τα λόγια σου - γιατί δεν μας το είχες αναφέρει πιο πριν;

 

Δεν απαντήθηκε η βασική απορία μου, αν το άγνωστο αυτό δεύτερο μόντα κάθεται και εφαρμόζεται πάνω στην στοκ εφαρμογή. Εκεί δεν είδα απάντηση. Κάτι που λέει ότι απαντάτε ό,τι νάναι χωρίς να ξέρετε και να εφαρμόζετε δοκιμές.

 

«Επίσης: ρουτ χρειάζεται μόνο για πολυ λίγο, μετά ξε-ρουτάρεις και σου μένει η εφαρμογή.»

Παραδίνομαι, αν όποιος άλλος κατάλαβε τι ενοοεί εγώ είμαι η βασίλισσα της Αγγλίας. Και μιλάμε για εφαρμογές που δεν χρειάζονται ρουτ γλυτώνοντας το μπελά της gcam με τα κάπως αμφίβολα αποτελέσματα. Κι εγώ μόνο για "πολύ λίγο" χρειάζομαι να τραβηχτώ σε γνωστή καθημερινή πράξη. Εδώ περίμενα πιο σωστή συμπεριφορά και τεκμηριωμένη απάντηση γιατί αυτή η παρούσα απάντηση είναι παντελώς ακατανόητη. Τί θα πει "πολύ λίγο στο ρουτ" και τραβηχτήκαμε εγκαίρως; Ήμαρτον.

 

Ή βοηθάμε τον κόσμο ή δεν τον βοηθάμε όταν έχουμε και ξέρουμε τι λέμε για τι μιλάμε.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Οπότε εσύ με "μαμά" δεν έχεις αυτή την επιλογή;

 

Την επιλογη που εχεις μαρκαρει δηλαδη.

Δεν ξερω φιλε μου εχω ελληνικο μενου ειμαι Έλληνας μιλαω ελληνικα οποτε δε ξερω. Αν ομως ειναι διαχειριση αποθηκευμενων δυκτιων το τικαρισμενο σου, φυσικα και εχω την επιλογη στο μαμά και αφαιρειται και απο κει το δίκτυο που δεν θέλουμε εκτος του προαναφερομενου τροπου. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μπερδέψει Βασίλη. Το camera MOD έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές και σε άλλα νήματα όπως στο γνωστό φωτοκαβγατζίδικο, αυτό που αναφέρθηκες τώρα πρώτη φορά το βλέπω. Αν είναι υπεύθυνη η γνώμη σου - κατά τα λόγια σου - γιατί δεν μας το είχες αναφέρει πιο πριν;

 

Δεν απαντήθηκε η βασική απορία μου, αν το άγνωστο αυτό δεύτερο μόντα κάθεται και εφαρμόζεται πάνω στην στοκ εφαρμογή. Εκεί δεν είδα απάντηση. Κάτι που λέει ότι απαντάτε ό,τι νάναι χωρίς να ξέρετε και να εφαρμόζετε δοκιμές.

 

«Επίσης: ρουτ χρειάζεται μόνο για πολυ λίγο, μετά ξε-ρουτάρεις και σου μένει η εφαρμογή.»

Παραδίνομαι, αν όποιος άλλος κατάλαβε τι ενοοεί εγώ είμαι η βασίλισσα της Αγγλίας. Και μιλάμε για εφαρμογές που δεν χρειάζονται ρουτ γλυτώνοντας το μπελά της gcam με τα κάπως αμφίβολα αποτελέσματα. Κι εγώ μόνο για "πολύ λίγο" χρειάζομαι να τραβηχτώ σε γνωστή καθημερινή πράξη. Εδώ περίμενα πιο σωστή συμπεριφορά και τεκμηριωμένη απάντηση γιατί αυτή η παρούσα απάντηση είναι παντελώς ακατανόητη. Τί θα πει "πολύ λίγο στο ρουτ" και τραβηχτήκαμε εγκαίρως; Ήμαρτον.

 

Ή βοηθάμε τον κόσμο ή δεν τον βοηθάμε όταν έχουμε και ξέρουμε τι λέμε για τι μιλάμε.

 

Ναι δεν αναφέρομαι στο Camera MOD, αναφέρομαι σε αυτό εδώ , που είναι η στόκ camera με manual ρυθμίσεις. Φάνηκε μπερδεμένο όπως το έγραψα, είναι δικό μου λάθος όπως το συνεταξα. Σε κάθε περίπτωση, τώρα που το διευκρίνισα, ισχύει 100% ως προς την υπευθυνότητα που αναφέρω στο θέμα του φλάς. (Ελπίζω να είναι τώρα κατανοητό σε ποιές εφαρμογές κάμερας αναφέρομαι).

Στο βασικό σου ερώτημα δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί την εφαρμογή camera MOD δεν την έχω, όμως να κάνω μια υπόθεση ,πως αν κρίνω από το ότι δουλεύω εγώ ταυτόχρονα 2 διαφορετικές εφαρμογές κάμερας, (google camera και stock) απροβληματιστα, τότε ίσως με camera MOD και stock καμερα δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε παράλληλη χρήση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχει κανείς πρόταση για αγορά οθόνης; εγγυημένα με άριστο touch σε όλο το μέγεθος της. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο ebay με 25$ και διαφορα με την οριτζιναλ ΔΕΝ υπαρχει. Δεν νομιζω οτι υπαρχει "Οριτζιναλ" χιαομι γιατι και αυτη σε 3ους τα δινει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχει κανείς πρόταση για αγορά οθόνης; εγγυημένα με άριστο touch σε όλο το μέγεθος της. Ευχαριστώ

Έχει αναφερθεί κι άλλες φορές.. εδώ έχει γνήσιες οθόνες -> http://www.dragon-tt.com/Products.aspx?sid=369

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...