Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς το GPS test? Τι ακρίβεια σας βγάζει;

εμένα από 6 έως 20 μέτρα τώρα. αυτή τη στιγμή Πειραιά βλέπω 10 - 11 δορυφόρους άλλες ώρες βλέπω και 23-24 δορυφόρους! είναι αναλόγως την ώρα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι off το έχω. Γενικότερα προσπαθώ να αφαιρέσω όσο γίνεται διαχείριση του MIUI. Το κακό είναι ότι τώρα στην beta και το battery saver mode(το βάζω off) που έχει απενεργοποιείται αλλά δεν μένει η ρύθμιση μετά από reboot.

 

Γιατί δεν βάζεις LOS ή AOSP extended?

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

εμένα από 6 έως 20 μέτρα τώρα. αυτή τη στιγμή Πειραιά βλέπω 10 - 11 δορυφόρους άλλες ώρες βλέπω και 23-24 δορυφόρους! είναι αναλόγως την ώρα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Οκ περίπου στα ίδια είμαστε. Εγώ Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις LOS ή AOSP extended?
Αν είναι να βάλω θα μπει slim. Είμαι του pure android. Το θέμα είναι ότι ακόμα από αυτά που διαβάζω σε όλες τις custom υπάρχουν θεματάκια. Για παράδειγμα yellow flash. Σε κάποιους παρουσιάζει θέμα ο fingerprint sensor κλπ.

Γενικότερα περιμένω λίγο ακόμα να ωριμάσει πιο πολύ το dev της συσκευής.

 

Επίσης συνήθως ακούω ότι η μπαταρία πάει χειρότερα από ότι με MIUI.

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόταση για θήκη με kickstand; Από Ελλάδα για πιο γρήγορα ή έστω Ευρώπη αν είναι από eBay. Κάτι δοκιμασμένο ψάχνω. Ευχαριστώ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλω θα μπει slim. Είμαι του pure android. Το θέμα είναι ότι ακόμα από αυτά που διαβάζω σε όλες τις custom υπάρχουν θεματάκια. Για παράδειγμα yellow flash. Σε κάποιους παρουσιάζει θέμα ο fingerprint sensor κλπ.

Γενικότερα περιμένω λίγο ακόμα να ωριμάσει πιο πολύ το dev της συσκευής.

 

Επίσης συνήθως ακούω ότι η μπαταρία πάει χειρότερα από ότι με MIUI.

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Με τη LOS το μονο πρόβλημα που είχα ήταν ότι δεν ανεβαζε αυτόματα φωτεινότητα στα σκοτάδια το βιντεο και έβγαινε σκοτεινό (χειροκίνητα ήταν οκ). Όλα τα άλλα ήταν αψογα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια version της Bacon camera ειναι πολυ βελτιωμένη για το κινητο μας και σε φωτογραφια αλλα στο ποιο σημαντικο στο βιντεο.Πολυ ευχαριστημενος πλεον:)
Να σε ρωτησω φιλε μου,την εχεις δοκιμασει σε χαμηλο φωτισμο να τσεκαρεις αν το βιντεο ειναι smooth;επειδη στη μαμα εφαρμογη για βιντεο χρησιμοποιουμε την open camera με ρυθμισεις του Αντρεα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τη LOS το μονο πρόβλημα που είχα ήταν ότι δεν ανεβαζε αυτόματα φωτεινότητα στα σκοτάδια το βιντεο και έβγαινε σκοτεινό (χειροκίνητα ήταν οκ). Όλα τα άλλα ήταν αψογα.

 

Από AOSP προτείνετε LOS δλδ? Έχουμε κάπου λίστα με features? Πχ θέλω double tap to wake, έχει? Σκέφτομαι να δοκιμάσω να φύγω από MIUI γιατί με κούρασαν τα χαζά, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάω AOSP Extended, LOS, Resurection Remix ή Mokee που είχα δοκιμάσει στο Nexus 4 κάτι φεγγάρια. ..

Link to comment
Share on other sites

Για την τελευταία έκδοση της bacon camera σε χαμηλό φωτισμό.

Μετά από γρήγορο τεστ, μόνο με αυτόματες ρυθμίσεις, κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη από την stock και το ίδιο με την open camera.

Link to comment
Share on other sites

Σε οθόνη υπολογιστή τις τεστάρατε;

 

Υποψιν, έχει ενα μικρό shutter lag που ίσως απλά σας σώζει απο τυχόν camera shake που είχατε από το τράνταγμα του πατήματος για την λήψη της φωτογραφίας ;)

 

Όλα αυτά τα apps χρησιμοποιούν τα ίδια libraries, οπότε δύσκολο να είναι πραγματικά καλύτερο. Αν τελικά δεν σας βγαίναν κουνημένες, ίσως τότε να προτιμάτε με περισσότερο θόρυβο τις φωτογραφίες που δίνουν μια ψευδαίσθηση λεπτομέριας. Δοκιμάστε στη στοκ να τραβηξετε με απενεργοποιημένη την αυτόματη ενισχυση χαμηλού φωτισμού και δείτε πως σας φαίνονται. Επιπλέον σιγουρευτείτε μην τυχόν έχει πχ παραπανω contrast ή sharpness στις ρυθμίσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε οθόνη υπολογιστή τις τεστάρατε;

 

Υποψιν, έχει ενα μικρό shutter lag που ίσως απλά σας σώζει απο τυχόν camera shake που είχατε από το τράνταγμα του πατήματος για την λήψη της φωτογραφίας ;)

 

Όλα αυτά τα apps χρησιμοποιούν τα ίδια libraries, οπότε δύσκολο να είναι πραγματικά καλύτερο. Αν τελικά δεν σας βγαίναν κουνημένες, ίσως τότε να προτιμάτε με περισσότερο θόρυβο τις φωτογραφίες που δίνουν μια ψευδαίσθηση λεπτομέριας. Δοκιμάστε στη στοκ να τραβηξετε με απενεργοποιημένη την αυτόματη ενισχυση χαμηλού φωτισμού και δείτε πως σας φαίνονται. Επιπλέον σιγουρευτείτε μην τυχόν έχει πχ παραπανω contrast ή sharpness στις ρυθμίσεις. ;)

Αντρέα την νεα εκδοση της bacon με αυτοματες επιλογες την εχεις δουλεψει σε βίντεο με χαμηλο φωτισμο να μας πεις αν ειναι το ιδιο smooth οπως στην open camera με τις ρυθμισεις σου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit:Το δουλεψα το βιντεο με bacon σε χαμηλο φωτισμο και τελικα πιο smooth τραβαει της open με τις ρυθμισεις σου.

Edited by leuteris23
Link to comment
Share on other sites

@Antretng ή όποιος έχει δοκιμάσει να πάει σε custom rom μη MIUI. Είτε AOSP είτε Lineage. Παρατήρησε signal loses? Στα τελευταία ποστ της Lineage14.1 δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνουν "πλάκα" ή όχι αλλά έγινε αναφορά ότι υπάρχουν και μάλιστα ως θέμα όλων των rom.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@djkostas στις 2 εβδομάδες που την δούλεψα δεν είχα καταλάβει κάτι. Αυτοί που κάναν αναφορές τι post count εχουν; Μήπως ήταν noobs?

 

Βέβαια εγώ είμαι και Αθήνα που όσο να πεις έχω και καλό σήμα.

 

Πάντως από τη στιγμή που έχει δώσει τους οδηγούς η xiaomi, δύσκολο να έχει διαφορά στο σήμα. Αν ήταν παλαιότερα (πριν να τους έκανε public) να το καταλάβαινα. Αλλά τώρα δεν μου φαίνεται πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα την νεα εκδοση της bacon με αυτοματες επιλογες την εχεις δουλεψει σε βίντεο με χαμηλο φωτισμο να μας πεις αν ειναι το ιδιο smooth οπως στην open camera με τις ρυθμισεις σου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit:Το δουλεψα το βιντεο με bacon σε χαμηλο φωτισμο και τελικα πιο smooth τραβαει της open με τις ρυθμισεις σου.

 

Αν δεν βάλεις καρφωτά ανώτερο iso, επειδή χρησιμοποιεί τα ίδια libraries, δεν γίνεται να έχει διαφορά. Στην Open camera επειδή κουμπώνουμε ανώτερο iso το αναγκάζουμε να βάλει και υψήλοτερο shutter speed.

 

Αν το shutter speed ειναι πιο αργό από 1/30 ή 1/25 (πχ είναι 1/13) τότε ότι frame rate και να χεις κουμπώσει δεν θα κάνει διαφορα αφού τα καρέ που θα χει τραβηξει ανα δευτερόλεπτο θα παραμείνουν τα ίδια. Με υψηλότερο όμως iso μπορούμε να πετύχουμε shutter γρηγορότερη από 1/30 και τελικά να έχουμε τα αναγκαία καρέ. ;)

 

Προσωπικά υπό τον ηλιο τράβαγα με stock camera και σε μέτριο ή χαμηλό φωτισμό με την Open όπου έιχα μόνιμα iso 1600 και 25 fps.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Από AOSP προτείνετε LOS δλδ? Έχουμε κάπου λίστα με features? Πχ θέλω double tap to wake, έχει? Σκέφτομαι να δοκιμάσω να φύγω από MIUI γιατί με κούρασαν τα χαζά, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάω AOSP Extended, LOS, Resurection Remix ή Mokee που είχα δοκιμάσει στο Nexus 4 κάτι φεγγάρια. ..

 

Άπό όσο θυμάμαι έχει. Τώρα το ποια rom είναι η καλύτερη είναι υποκειμενικό.

 

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με LOS. Οι aosp είναι για πιο "hardcore" custom χρήστες ;)

Link to comment
Share on other sites

@djkostas στις 2 εβδομάδες που την δούλεψα δεν είχα καταλάβει κάτι. Αυτοί που κάναν αναφορές τι post count εχουν; Μήπως ήταν noobs?

 

Βέβαια εγώ είμαι και Αθήνα που όσο να πεις έχω και καλό σήμα.

 

Πάντως από τη στιγμή που έχει δώσει τους οδηγούς η xiaomi, δύσκολο να έχει διαφορά στο σήμα. Αν ήταν παλαιότερα (πριν να τους έκανε public) να το καταλάβαινα. Αλλά τώρα δεν μου φαίνεται πιθανό.

 

Έχει 1000+ με 300+ thanks. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να καταλάβω αν ειρωνεύεται χρήστη που έκανε ερώτηση ή όχι. Μάλλον θα πάω για δοκιμή και βλέπουμε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά αυτό όντως ισχύει ή είναι καλύτερα να το απενεργοποιούμε ? Γιατί εδώ: https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/how-to/guide-redmi-note-3-sd-mtk-multi-tasking-t3358433 , προτείνουν απενεργοποίηση...

 

Μπορεις να το δοκιμασεις.Εγω οταν το κανα αλλαξαν κατι menu και λοιπα και ξενερωσα και το ξαναανοιξα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις καρφωτά ανώτερο iso, επειδή χρησιμοποιεί τα ίδια libraries, δεν γίνεται να έχει διαφορά. Στην Open camera επειδή κουμπώνουμε ανώτερο iso το αναγκάζουμε να βάλει και υψήλοτερο shutter speed.

 

Αν το shutter speed ειναι πιο αργό από 1/30 ή 1/25 (πχ είναι 1/13) τότε ότι frame rate και να χεις κουμπώσει δεν θα κάνει διαφορα αφού τα καρέ που θα χει τραβηξει ανα δευτερόλεπτο θα παραμείνουν τα ίδια. Με υψηλότερο όμως iso μπορούμε να πετύχουμε shutter γρηγορότερη από 1/30 και τελικά να έχουμε τα αναγκαία καρέ. ;)

 

Προσωπικά υπό τον ηλιο τράβαγα με stock camera και σε μέτριο ή χαμηλό φωτισμό με την Open όπου έιχα μόνιμα iso 1600 και 25 fps.

Αναλυτικοτατος και κατανοητοτατος ησουν @Antretng.Κι εγω το ιδιο κανω τοσο καιρο απλα ελεγα μηπως ειχε αλλαξει κατι.Μακαρι στο miui 9 να το διορθωσουν!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά το τζάμι απ το σκρουτζομαγαζο στην Σωκράτους το full screen της πλάκας εντελώς. μόλις έγινε ξαφνικά θολό το έβγαλα και δεν ειναι ότι είχε πάρει πχ αέρα από κάτω. πλέον έμεινε μόνιμα θολό. τώρα έχω ένα ανταλλακτικό όχι full screen αλλά ενώ δεν πιάνει δακτυλιες κλπ δυστυχώς αφήνει αρκετα χιλιοστά γύρω γύρω με αέρα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το είχα ξαναρωτήσει στο παρελθον αλλά δεν πήρα απάντηση.

Έχει βρεθεί τρόπος να γίνεται πλήρης expand στα notifications? Εννοώ να μπορώ να διαβάζω ή να διαγράψω κάποιο μήνυμα απο το notification.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το είχα ξαναρωτήσει στο παρελθον αλλά δεν πήρα απάντηση.

Έχει βρεθεί τρόπος να γίνεται πλήρης expand στα notifications? Εννοώ να μπορώ να διαβάζω ή να διαγράψω κάποιο μήνυμα απο το notification.

Για να διαβάζεις μνμ πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις του viber πχ και της notification bar. Σε dev9 που είμαι με swipe προς τα κάτω με τα δύο δάχτυλα μου εμφανίζει κανονικά το reply και απαντώ, μόλις το δοκίμασα με viber.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Για να διαβάζεις μνμ πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις του viber πχ και της notification bar. Σε dev9 που είμαι με swipe προς τα κάτω με τα δύο δάχτυλα μου εμφανίζει κανονικά το reply και απαντώ, μόλις το δοκίμασα με viber.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μπορείς σε παρακαλώ να τσεκαρεις αν το ίδιο ισχύει και στα emails απο π.χ. από Gmail? Δηλαδή, σου δίνει την δυνατότητα να το διαγράψεις ή να το θέσεις σαν διαβασμενο?

Και αν ναι, μπορείς να με βοηθήσεις που μπορώ να βρω την dev9?

Link to comment
Share on other sites

OK, ξέρω θα με πείτε υπερβολικό, αλλά υπάρχει κάποια ζελατίνα για προστασία στην κάμερα;
Link to comment
Share on other sites

OK, ξέρω θα με πείτε υπερβολικό, αλλά υπάρχει κάποια ζελατίνα για προστασία στην κάμερα;

 

Συνηθως ή nillkin στα τζαμακια της έχει και τζαμακι και για τη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...