Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν όμως έχει κρυπτογραφηθει το τηλέφωνο με κωδικό τότε το backup που θα τραβήξει θα είναι και αυτό κρυπτογραφημένο, σωστά? Ανεξάρτητα από το τι room έχει. Διορθώσετε με αν κάνω κάπου λάθος.
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχει κρυπτογραφηθει το τηλέφωνο με κωδικό τότε το backup που θα τραβήξει θα είναι και αυτό κρυπτογραφημένο, σωστά? Ανεξάρτητα από το τι room έχει. Διορθώσετε με αν κάνω κάπου λάθος.

 

Σωστα. ;) (10 χαρακτηρες)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι ενα ρισκο. Αλλα πιστευεις πραγματικα οτι αυτος που θα κλεψει το κινητο σου να προσπαθησει μεσω twrp να κλεψει πχ φωτογραφιες σου;

 

 

Επειδη την επαθα προσφατα και το εψαξα πολυ,ειναι πολυ επικινδυνο αν πεσει σε λαθος χερια.

Ειχα μεσα απειρα logins καταρχην,ειχα σκαναρισμενα προσωπικα εγγραφα,διευθυνσεις τηλεφωνα..πλεον το κινητο μπορει να εχει ολη τη ζωη σου μεσα..!Εμενα την ειχε και απο τοτε εχω γινει πολυ προσεκτικος.

 

Δεν ειχα κατσει να σκεφτω καν τι μπορει να κανει καποιος σε ενα τηλεφωνο με ξεκλειδωτο bootloader αν θελει.Βασικα οτι θελει.Μπαινοντας απλα στον android/data και στον data/data μολις ξεζιπαρει το αρχειο του twrp μπορει να ξαναστησει οτι εφαρμογη ειχες,με τα log in της και ολα..

 

Kαι ολα αυτα ενω ειχες το τηλ εσυ κλειδωμενο με δακτυλικα,πινς,πατερνς,ολα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την επαθα προσφατα και το εψαξα πολυ,ειναι πολυ επικινδυνο αν πεσει σε λαθος χερια.

Ειχα μεσα απειρα logins καταρχην,ειχα σκαναρισμενα προσωπικα εγγραφα,διευθυνσεις τηλεφωνα..πλεον το κινητο μπορει να εχει ολη τη ζωη σου μεσα..!Εμενα την ειχε και απο τοτε εχω γινει πολυ προσεκτικος.

 

Δεν ειχα κατσει να σκεφτω καν τι μπορει να κανει καποιος σε ενα τηλεφωνο με ξεκλειδωτο bootloader αν θελει.Βασικα οτι θελει.Μπαινοντας απλα στον android/data και στον data/data μολις ξεζιπαρει το αρχειο του twrp μπορει να ξαναστησει οτι εφαρμογη ειχες,με τα log in της και ολα..

 

Kαι ολα αυτα ενω ειχες το τηλ εσυ κλειδωμενο με δακτυλικα,πινς,πατερνς,ολα..

 

Σωστα. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το twrp αλλα αν γενικα εχεις ξεκλειδωτο bootloader. Δηλαδη αν ο αλλος ξερει, στην ελλειψη twrp θα κολλησει; ;)

Μην σου πω οτι ουτε στο bootloader δεν κολλανε (πχ σε xiaomi μπορεις να ξεκλειδωσεις με καλωδιο).

 

Βεβαια οι περισσοτεροι που κλεβουν συσκευες δεν γνωριζουν και απλα τις πουλανε. Μεχρι τωρα να φτασει στα χερια καποιου γνωστη, θεωρω πως θα χεις προλαβει να διευθετισεις θεματα οπως mobile banking ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το twrp αλλα αν γενικα εχεις ξεκλειδωτο bootloader. Δηλαδη αν ο αλλος ξερει, στην ελλειψη twrp θα κολλησει; ;)

 

Βεβαια οι περισσοτεροι που κλεβουν συσκευες δεν γνωριζουν και απλα τις πουλανε. Μεχρι τωρα να φτασει στα χερια καποιου γνωστη, θεωρω πως θα χεις προλαβει να διευθετισεις θεματα οπως mobile banking ;)

 

Ναι,twrp βαζει και μονος του!

Ευτυχως που δεν γνωριζουν αλλα ποτε δεν ξερεις.

Πχ:Οι συσκευες που κλεβονται στο κεντρο της Αθηνας πανε συνηθως για ψιχουλα σε Πακιστανικα μαγαζια κινητων,που ειναι γεματο εκει στην περιοχη και πωλουνται για μεταχειρισμενα.Τα ειχα μαθει αυτα σε πιο παλιο τηλεφωνο που μου ειχαν φαει παλι.

 

Οι πακιστανοι εκει εχουν τρελες γνωσεις και σε hardware και σε software.Αν ο αλλος ειναι λαμογιο μεγαλο και εκτος απο την συσκευη που θα πουλησει θελει να δει και τι ειχες μεσα στο τηλ,απο περιεργεια,ψαχνωντας τιποτα γυμνες φωτο η καθαρα για απατη,το κανει πολυ γρηγορα αν θελει..

Link to comment
Share on other sites

Οι πακιστανοι εκει εχουν τρελες γνωσεις και σε hardware και σε software.Αν ο αλλος ειναι λαμογιο μεγαλο και εκτος απο την συσκευη που θα πουλησει θελει να δει και τι ειχες μεσα στο τηλ,απο περιεργεια,ψαχνωντας τιποτα γυμνες φωτο η καθαρα για απατη,το κανει πολυ γρηγορα αν θελει..

 

Ναι ισχύει. Εδώ και imei αλλάζουν αν είναι κλειδωμένο από τους παρόχους (πχ το δήλωσες στην αστυνομία και το κλείδωσαν).

 

Οπότε αν ο άλλος ξέρει και κλειδωμένο να είναι το bootloader δεν γλυτώνεις. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει περιληπτικά?

παιδιά καλησπέρα,για να μην διαβάσω προς το παρόν τις 110 σελίδες,γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει

1)Το συγκεκριμένο https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1148122.html?utm_campaign=Kimo30&utm_content=Rosalia&p=QV2409786796201409DB έχει την ευρωπαική ROM,να δουλέυει 4g σε WIND κτλ?

2)υπάρχει ασφαλής αγορά χωρίς να πληρώσω τελωνεία και πως γίνεται?αλλιώς θα αγοράσω από σκρουτζομάγαζο το 32gb

3)Να επιλέξω το συγκεκριμένο η' το LeTV LeEco Le Pro 3 Elite X722 Smartphone 4GB RAM 32GB ?

:wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει περιληπτικά?

 

Κοίταξες το πρώτο Post? ;)

 

Τα θέμα περι τελωνείου ή συγκριση με άλλο κινητό είναι offtopic.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,για να μην διαβάσω προς το παρόν τις 110 σελίδες,γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει

1)Το συγκεκριμένο https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1148122.html?utm_campaign=Kimo30&utm_content=Rosalia&p=QV2409786796201409DB έχει την ευρωπαική ROM,να δουλέυει 4g σε WIND κτλ?

2)υπάρχει ασφαλής αγορά χωρίς να πληρώσω τελωνεία και πως γίνεται?αλλιώς θα αγοράσω από σκρουτζομάγαζο το 32gb

3)Να επιλέξω το συγκεκριμένο η' το LeTV LeEco Le Pro 3 Elite X722 Smartphone 4GB RAM 32GB ?

:wacko::wacko::wacko:

 

1)ναι

2)priority direct mail

3)στο leeco μην περιμενεις αναβαθμιση,η εταιρια ειναι σχεδον για φουντο και το τηλ ειναι παλιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπότε αν ο άλλος ξέρει και κλειδωμένο να είναι το bootloader δεν γλυτώνεις. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να αγχώνεσαι.

 

Σωστο κι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά,με καλυψατε..το ψαχνω καιρό και τώρα μπήκα ξανά στο forum και τα ξεκαθαρίζω.Είχα μπερδευτει με αυτούς που λέγανε αν εχει την ευρωπαικη ROM ή όχι και το πρώτο ποστ ήταν μισό χρόνο πριν,δεν ήθερα τι μεσολάβησε.το παραγγελνω από bangood
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά,με καλυψατε..το ψαχνω καιρό και τώρα μπήκα ξανά στο forum και τα ξεκαθαρίζω.Είχα μπερδευτει με αυτούς που λέγανε αν εχει την ευρωπαικη ROM ή όχι και το πρώτο ποστ ήταν μισό χρόνο πριν,δεν ήθερα τι μεσολάβησε.το παραγγελνω από bangood

 

θα χει στοκ ξανα σε 3 βδομαδες το λιγοτερο να ξερεις,τους ρωτησα χθες..!Εχουν ολα ελλειψη,το τηλεφωνο πουλαει σα να μην υπαρχει αυριο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν θέλουμε να ασφαλεισουμε τα δεδομένα μας σε περίπτωση κλοπής, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να κρυπτογράφησουμε τη συσκευή με κωδικό. Αφού όπως λέτε οι bootloader κλπ ξεκλειδώνουν εύκολα. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν θέλουμε να ασφαλεισουμε τα δεδομένα μας σε περίπτωση κλοπής, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να κρυπτογράφησουμε τη συσκευή με κωδικό. Αφού όπως λέτε οι bootloader κλπ ξεκλειδώνουν εύκολα. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

 

Μαλλον,εγω δεν το εψαξα πολυ εκει γιατι σε αλλα τηλεφωνα δημιουργουσε προβλημα με την ευχρηστια της εξωτερικης sd.Nα μην κρατας προσωπικα δεδομενα στο κινητο (οπως εκανα εγω) συμπεραινω οτι ειναι η μεγιστη ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα ακόμη αν τελικά με κλειδωμένο bootloader μπορώ να φλασάρω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ μέσω του updater global dev επάνω σε global stable, χωρίς άλλο προαπαιτούμενο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα ακόμη αν τελικά με κλειδωμένο bootloader μπορώ να φλασάρω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ μέσω του updater global dev επάνω σε global stable, χωρίς άλλο προαπαιτούμενο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δες λιγα μηνυματα παραπανω. Μπορεις κανονικα. Απλα για το αναποδο θελει φλασαρισμα.

 

Υποψιν θα κανει factory reset στο κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έκανε θα έκανα εγώ. Είχα μείνει με την εντύπωση ότι το κινητό θα brickαρε αν έκανα κάτι τέτοιο. Θενκς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα είδα τον οδηγό για αφαίρεση google apps. Υπάρχει μήνυμα που προειδοποιεί για κίνδυνο brickαρίσματος. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι συμβαίνει αυτό? Τι σχέση έχουν τα google apps με το brickάρισμα και με το λειτουργικό σύστημα? Αφού αν δεν κάνω λάθος σε πολλές rom είναι προαιρετικά.
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα ακόμη αν τελικά με κλειδωμένο bootloader μπορώ να φλασάρω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ μέσω του updater global dev επάνω σε global stable, χωρίς άλλο προαπαιτούμενο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Φυσικά και μπορείς.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα είδα τον οδηγό για αφαίρεση google apps. Υπάρχει μήνυμα που προειδοποιεί για κίνδυνο brickαρίσματος. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι συμβαίνει αυτό? Τι σχέση έχουν τα google apps με το brickάρισμα και με το λειτουργικό σύστημα? Αφού αν δεν κάνω λάθος σε πολλές rom είναι προαιρετικά.

 

Εγω το ειχα κανει κανονικα και δεν ειχα θεμα. Ομως καποιος ειχε αναφερει οτι του brickare. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο, αλλα καλου κακου εβαλα μια προειδοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα είδα τον οδηγό για αφαίρεση google apps. Υπάρχει μήνυμα που προειδοποιεί για κίνδυνο brickαρίσματος. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι συμβαίνει αυτό? Τι σχέση έχουν τα google apps με το brickάρισμα και με το λειτουργικό σύστημα? Αφού αν δεν κάνω λάθος σε πολλές rom είναι προαιρετικά.

 

στο google app συγκεκριμενα,οχι τα υπολοιπα gapps.Και γω δε ρισκαρα να το απενεργοποιησω,δεν αξιζει το bootloop.Το διαβασα σε διαφορα φορουμ,ισως δεν ισχυει πια,αλλαζουν αυτα με τα update.

 

H miui γενικα ειναι πολυ ευαισθητη σε διαγραφες system apps,καμια αλλη rom τοσο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

στο google app συγκεκριμενα,οχι τα υπολοιπα gapps.Και γω δε ρισκαρα να το απενεργοποιησω,δεν αξιζει το bootloop.Το διαβασα σε διαφορα φορουμ,ισως δεν ισχυει πια,αλλαζουν αυτα με τα update.

 

H miui γενικα ειναι πολυ ευαισθητη σε διαγραφες system apps,καμια αλλη rom τοσο.

Εγώ πάντως έκανα disable όσα gapps δεν ήθελα

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα disable όσα gapps δεν ήθελα

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Το λενε και απενεργοποιηση ακου disable. :lol::lol:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το λενε και απενεργοποιηση ακου disable. :lol::lol:
Είναι που δεν χρησιμοποιώ ποτέ ελληνικό μενού. :p :p

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο κωλυμα; Αυτο συνηθως αρκει.

 

Δοκιμασε να το συρεις προς το κατω και πατα το λουκετακι. Με αυτο δεν θα καθαριζεται ποτε απο την Ram. Ελπιζω να πιασει.

 

Με τι προγραμμα δουλευεις; Στοκ ρολοι/αφυπνιση ή καποιο αλλο;

 

Αυτό που λες με το λουκετάκι, πώς ακριβώς γίνεται; Δεν μπορώ να το βρω.

 

Και εγώ που πρέπει να αποφασίσω να πάρω για δώρο ή το Xiaomi ή το Samsung J5(2017) στη γυναίκα μου, οι υπενθυμίσεις με ενδιαφέρει να έρχονται όλες απροβληματιστα. Στα samsung δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Η miui έχει, καθώς και εγώ στο Coolpad F1 δεν έχω καταφέρει να μου έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις σωστά.

Μπορεί λοιπόν τα τηλέφωνα που διάλεξα για δώρο να μην έχουν μέτρο σύγκρισης (καθώς το J5 υπερτερεί μόνο στη κάμερα και στην οθόνη amoled) όμως και εμένα οι ειδοποιήσεις-υπενθυμίσεις με ενδιαφέρουν πρωτίστως.

Ελπίζω να βγει κάποια άκρη σύντομα γιατί έχω μόνο 15 μέρες για να αποφασίσω

 

Δεν ξέρω φίλε μου, εγώ το τηλέφωνο το έχω κατευχαριστηθεί, αλλά σ' αυτόν τον τομέα (δεν ξέρω τι φταίει) με έχει ξενερώσει τελείως.

Να, τώρα, έβαλα το Google Keep πάλι, το έχω βάλει να δουλεύει συνέχεια στο background, και όταν έχω κλειστό το τηλέφωνο δεν μου βγάζει τις υπενθυμίσεις, όταν το ανοίγω σκάνε όλες μαζί, αλλά κατόπιν εορτής.

Δεν λέω ότι φταίει το τηλέφωνο, λέω ότι αυτό κάνει το δικό μου το τηλέφωνο.

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...