Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όπου δώσεις δεδομένα ή άλλη σιμ είναι ΠΆΝΤΑ ΜΌΝΟ 2G

 

Πόσο σίγουρος είσαι γι'αυτό; Εγώ έχω στην 1 Cosmote με δεδομένα και στη 2 vodafone. Έχει τύχει στη δύο να έχω μια γραμμή σήμα, σε σημείο να μην μπορώ να μιλήσω και να το αλλάξω σε 2g only και να έχει full σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σεταρει κανένας το remote σε αποκωδικοποιητές νόβα και ΟΤΕ? Τις εταιρείες των μηχανημάτων δεν τις έχει άλλα μήπως έχει δοκιμάσει κανείς καμιά άλλη

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Δοκίμασε το galaxy universal remote το otetv το έχει σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το galaxy universal remote το otetv το έχει σίγουρα

 

Καλά είπα για το μαμά για να τα έχω όλα σε ένα που έχει και για το κλιματιστικό μου της xiaomi που δεν έχω βρει σε άλλη εφαρμογή.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι γι'αυτό; Εγώ έχω στην 1 Cosmote με δεδομένα και στη 2 vodafone. Έχει τύχει στη δύο να έχω μια γραμμή σήμα, σε σημείο να μην μπορώ να μιλήσω και να το αλλάξω σε 2g only και να έχει full σήμα.

μα όταν έχεις στην 2 μόνο κλήσεις ΔΕΝ μπορείς να επιλέξεις για αυτήν την σιμ μεταξύ Prefer LTE, prefer 3g, και use 2g only (saves battery) αυτή η επιλογή είναι ενεργή ΜΌΝΟ στην σιμ με τα δεδομένα....

εσύ πως τα κατάφερες;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

d38bf810fc9bfdc8bf3906ee6dda7e9f.jpg961bf0893b836a996e4a228e6124f139.jpgbd5f2e8037ef411976b2553c762f194d.jpg

 

στην 2 έχω εγώ wind για κλήσεις και στην 1 κοσμοτε για δεδομένα

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

μα όταν έχεις στην 2 μόνο κλήσεις ΔΕΝ μπορείς να επιλέξεις για αυτήν την σιμ μεταξύ Prefer LTE, prefer 3g, και use 2g only (saves battery) αυτή η επιλογή είναι ενεργή ΜΌΝΟ στην σιμ με τα δεδομένα....

εσύ πως τα κατάφερες;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

d38bf810fc9bfdc8bf3906ee6dda7e9f.jpg961bf0893b836a996e4a228e6124f139.jpgbd5f2e8037ef411976b2553c762f194d.jpg

 

στην 2 έχω εγώ wind για κλήσεις και στην 1 κοσμοτε για δεδομένα

Ποιο θέμα είναι αυτό στα screenshots?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει προσέξει και άλλος από όσους πήραν την αναβάθμιση σε nougat την ένταση του ηχείου (σε multimedia) να είναι αρκετά χαμηλότερη ή μονο εγω εχω τετοιο θεμα;

Το πρόσεξα σε αρκετές εφαρμογές. Και σε παιχνίδια και στο youtube και στο Here (GPS). Στο youtube πχ. αν ο ηχος δεν ανεβει στο 25-30% δεν ακουγεται σχεδον τιποτα. Στο here για να εχω την ενταση ηχου πλοηγησης που ειχα με 25% ενταση ηχειου πλεον πρεπει να ανεβασω την ενταση στο 60%.

Καμια αποψη ή/και λυση επι του θεματος;

Link to comment
Share on other sites

μα όταν έχεις στην 2 μόνο κλήσεις ΔΕΝ μπορείς να επιλέξεις για αυτήν την σιμ μεταξύ Prefer LTE, prefer 3g, και use 2g only (saves battery) αυτή η επιλογή είναι ενεργή ΜΌΝΟ στην σιμ με τα δεδομένα....

εσύ πως τα κατάφερες;;

 

στην 2 έχω εγώ wind για κλήσεις και στην 1 κοσμοτε για δεδομένα

 

Πληκτρολογώντας *#*#4636#*#* στις "Πληροφορίες τηλεφώνου 1 και 2" μπορείς να αλλάξεις μεμονωμένα την κάθε sim. Έτσι όταν στο κανονικό μενού βάζεις LTE Prefer στο κρυφό φαίνεται ότι μπαίνει και στις δύο sim. Στη 2η εγώ βάζω GSM Only. Βέβαια μετά από επανεκκίνηση, επανέρχεται στην αρχική ρύθμιση. Screenshot_2017-08-12-22-55-41-248_com.android.settings.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα θελω να την αγορασω απο Κινα. Δεν ειναι καλυτερα με τα 4gb; Τι antutu δινει;

 

Επισης, υπαρχει το note 4x με τον mediatek ή βγαινει μονο με snapdragon; **EDIT** Το βρηκα εδω : https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Fingerprint-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-MTK-Helio-X20-Deca-core-4G-Smartphone-p-1139835.html?rmmds=search

 

Αλλα δεν εχει την B20. Μικρο το κακο. Δεν ειναι η καλυτερη εκδοση του 4x που υπαρχει;

 

Για την γρηγορη φορτιση, εχετε αγορασει δικο σας φορτιστη; Ο φορτιστης που υπαρχει στο κουτι δε δινει αυτη την δυνατοτητα.

 

Το clash royale το παιζει smooth;

Μικρό το κακό που δεν εχει b20?

Μικρό σίγουρα δεν ειναι..

Καλύτερα να το πάρεις με b20.

..αν και συνεχώς ορκίζομαι ότι οταν βλέπω κάποιον να θέλει να "πηδήξει στον γκρεμό" θα του λέω πήδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πληκτρολογώντας *#*#4636#*#* στις "Πληροφορίες τηλεφώνου 1 και 2" μπορείς να αλλάξεις μεμονωμένα την κάθε sim. Έτσι όταν στο κανονικό μενού βάζεις LTE Prefer στο κρυφό φαίνεται ότι μπαίνει και στις δύο sim. Στη 2η εγώ βάζω GSM Only. Βέβαια μετά από επανεκκίνηση, επανέρχεται στην αρχική ρύθμιση. Screenshot_2017-08-12-22-55-41-248_com.android.settings.png?dl=0

Συνέχεια το κάνω μου εχει σπάσει τα νεύρα..

 

EDIT; και κλασικά τώρα δοκίμασα αν με την σκατοmiui 9 διόρθωσαν το σφάλμα που δεν μπορούν οι εφαρμογές του τύπου "4g only" να δείξουν και τις 2 sim αντί να πληκτρολογούμε κάθε φορά το 4636..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορουμε από stable να πάμε σε Dev χωρίς να χρειαστεί να ξεκλειδώσουμε bootloader;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μα όταν έχεις στην 2 μόνο κλήσεις ΔΕΝ μπορείς να επιλέξεις για αυτήν την σιμ μεταξύ Prefer LTE, prefer 3g, και use 2g only (saves battery) αυτή η επιλογή είναι ενεργή ΜΌΝΟ στην σιμ με τα δεδομένα....

εσύ πως τα κατάφερες;;

 

Και εγώ τυχαία το ανακάλυψα από το μενού και έχει μπει και στη πρώτη σελιδα στα βασικά για το κινητό

http://www.myphone.gr/foru...39#post7234239

Όχι στα πιο παλιά τηλέφωνα είχες αναγκαστικά 3g σε μια κάρτα γιατί άλλαζες από το μενού το 3G. Τώρα το κάνεις για το 4g οπότε πιάνουν και οι δύο σιμ μια χαρά 3G

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα πως μπορώ να καταλάβω αν το κινητό που πήρα είναι το 4χ και όχι το απλό? συγνώμη αν έχει ξαναρωτηθεί
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τυχαία το ανακάλυψα από το μενού και έχει μπει και στη πρώτη σελιδα στα βασικά για το κινητό

http://www.myphone.gr/foru...39#post7234239

Όχι στα πιο παλιά τηλέφωνα είχες αναγκαστικά 3g σε μια κάρτα γιατί άλλαζες από το μενού το 3G. Τώρα το κάνεις για το 4g οπότε πιάνουν και οι δύο σιμ μια χαρά 3G

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εάν την κάρτα των δεδομένων την βάλω σε 3g,όχι 4g,η άλλη θα μπορει να πάει σε 2g αντί για 3g?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση χαζη μεν αλλα με τοσες εκδοσεις .. περιμενω να μου ερθει το redmi note 4x αλλα χωρις την 800ρα (B20) ειναι το ιδιο ακριβως κινητο με αυτο εδω με την 800ρα ετσι? δεν αλλαζει κατι αλλο εκτος της συχνοτητας β20?:confused:
Link to comment
Share on other sites

το κακό με τα διάφορα themes είναι ότι σε πολλά δεν φαίνονται στην οθόνη κλειδώματος οι ειδοποιήσεις γμτ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το απλούστερο ειναι να βάλεις πχ το weather underground , το φέρνω σαν παράδειγμα .

Η εφαρμογή αυτή αριστερά τέρμα επάνω στην μπάρα εμφανίζει την τρέχουσα θερμοκρασία ανάλογα με το πού βρίσκεσαι.

Ε λοιπόν στην σκατοmiui εμφανίζεται μόνο ένα ξερό σύμβολο της εφαρμογής και όχι η θερμοκρασία.

 

Αντίστοιχα σε άλλες εφαρμογές εμφανίζετε άλλη πληροφορία.... σε όλα τα άλλα κινητά βέβαια που δεν βασίζονται σε miui.

 

Για να φτάσουμε να δούμε την πληροφορία αυτή πρέπει να ανοίξουμε το κινητό να το ξεκλειδωσουμε να κατεβάσουμε την μπάρα και να σκρολαρουμε ανάλογα το που βρίσκεται η καθε ειδοποίηση.

 

Τα πράγματα ηταν απλά.

Έκανες tap tap η πατούσες το power button ΑΠΛΑ να ανοίξει η οθόνη του κινητού.

Η αν ήσουν σε συνομιλία ΑΠΛΑ κοίταζες για ενα δευτερόλεπτο την οθόνη του κινητού χωρίς να σταματήσεις η να πεις "περίμενε.." στην συνομιλία.

 

Πολλές φορές η πληροφορία αυτή πρέπει να έρθει ακαριαία πχ ping, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Ακόμα και ξεκλείδωτος να είσαι έχει διαδικασία..

 

Με άλλα λόγια το ξεχνάμε η βρίζουμε κάθε φορά τον κοπανο που δεν το διορθώνει μετα από τόσα χρόνια.

 

Καταλαβα τι λες.Οφειλεται στο custom framework της miuι,το οποιο ειναι αρκετα μακρια απο το aosp framework που χρησιμοποιει το app για να στειλει live πληροφοριες στο status bar.Aλλα επειδη οι περισσοτερες εφαρμογες φτιαχνονται για aosp μαλλον δεν εχει γινει η δουλεια που χρειαζεται για να υποστηριζει και miui (Η δεν το αφηνει η miui βαζοντας τα δικα της icons)

 

Παρολ'αυτα λυση παιζει να υπαρχει αν εισαι ξεκλειδωτος,με root,xposed και φυσικα android marsmallow για να εχεις xposed.Τα modules xMiui και Miui 8 tweaks (οπως εχω ξαναπει κανουν παπαδες,σου δινουν αλλα τοσα settings απ οσα εχει ηδη η miui ) εχουν επιλογη και τα 2 που λεγεται aosp status bar icons η οποια επαναφερει το status bar σε κλασσικο aosp (οτι εμφανιζεται στην αριστερη πλευρα,δηλαδη τα notifications των apps).Φευγουν τα χρωματιστα εικονιδια της miui και ερχονται τα αυθεντικα ασπρα εικονιδια των εφαρμογων οπως στο καθαρο android. Οποτε (χωρις να ειναι 100% σιγουρο) υπαρχει περιπτωση να επανερχεται και η λειτουργια αυτη που θες με τα live icons.

 

Να το κανεις με αλλο τροπο (και χωρις να εισαι developer!) εκτος απο xposed δεν παιζει,η αλλαγη πρεπει να γινει στο framework της miui και με απλο app δε μπορει να γινει.Τετοιες μοντες μονο με xposed

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εμένα όταν ΔΕΝ είμαι σε wifi δείχνει αναλόγως 3g,4g, E και εάν συνδεθεί με WiFi δεν δείχνει κανένα σύμβολο. μόνο της ένταση του σήματος κινητής

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

το οποιο ειναι και το λογικο!Οταν ειναι συνδεδεμενο το wifi τα data κλεινουν,τα συμβολα g,3g,h,h+,4g δεν εχουν λογο να εμφανιζονται,οι sim λειτουργουν για κλησεις μονο εκεινη τη στιγμη και δεν εχει σημασια σε τι network παιζει,το τηλεφωνο θα διαλεξει μονο του το καλυτερο σημα για κλησεις,που φυσικα ειναι το g (2g) τις περισσοτερες φορες.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες.Οφειλεται στο custom framework της miuι,το οποιο ειναι αρκετα μακρια απο το aosp framework που χρησιμοποιει το app για να στειλει live πληροφοριες στο status bar.Aλλα επειδη οι περισσοτερες εφαρμογες φτιαχνονται για aosp μαλλον δεν εχει γινει η δουλεια που χρειαζεται για να υποστηριζει και miui (Η δεν το αφηνει η miui βαζοντας τα δικα της icons)

 

Παρολ'αυτα λυση παιζει να υπαρχει αν εισαι ξεκλειδωτος,με root,xposed και φυσικα android marsmallow για να εχεις xposed.Τα modules xMiui και Miui 8 tweaks (οπως εχω ξαναπει κανουν παπαδες,σου δινουν αλλα τοσα settings απ οσα εχει ηδη η miui ) εχουν επιλογη και τα 2 που λεγεται aosp status bar icons η οποια επαναφερει το status bar σε κλασσικο aosp (οτι εμφανιζεται στην αριστερη πλευρα,δηλαδη τα notifications των apps).Φευγουν τα χρωματιστα εικονιδια της miui και ερχονται τα αυθεντικα ασπρα εικονιδια των εφαρμογων οπως στο καθαρο android. Οποτε (χωρις να ειναι 100% σιγουρο) υπαρχει περιπτωση να επανερχεται και η λειτουργια αυτη που θες με τα live icons.

 

Να το κανεις με αλλο τροπο (και χωρις να εισαι developer!) εκτος απο xposed δεν παιζει,η αλλαγη πρεπει να γινει στο framework της miui και με απλο app δε μπορει να γινει.Τετοιες μοντες μονο με xposed

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το οποιο ειναι και το λογικο!Οταν ειναι συνδεδεμενο το wifi τα data κλεινουν,τα συμβολα g,3g,h,h+,4g δεν εχουν λογο να εμφανιζονται,οι sim λειτουργουν για κλησεις μονο εκεινη τη στιγμη και δεν εχει σημασια σε τι network παιζει,το τηλεφωνο θα διαλεξει μονο του το καλυτερο σημα για κλησεις,που φυσικα ειναι το g (2g) τις περισσοτερες φορες.

 

Μια χαρά εμφανιζονται τα 4g 3g h+ κλπ και με ενεργο συνδεδεμενο wifi.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εμφανιζονται τα 4g 3g h+ κλπ και με ενεργο συνδεδεμενο wifi.

βγάλε μια φώτο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με και χωρίς wifi όπως φαινόταν σε όλα μου τα κινητά. e90d64dad0f8cd1625bee76ab4016de5.jpgee172e7622394fa4a19d9e9f66ddc4e0.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι με wifi τα σύμβολα 2g 3g 4g εξαφανίζονται. Με την τελευταία stable είμαι με nougat αλλά και πριν θυμάμαι το ίδιο έκανε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βγάλε μια φώτο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με και χωρίς wifi όπως φαινόταν σε όλα μου τα κινητά. e90d64dad0f8cd1625bee76ab4016de5.jpgee172e7622394fa4a19d9e9f66ddc4e0.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Καταρχας εχω μέσα μια κάρτα κατά δευτερον ειμαι διακοπές και έφυγα απο το wifi του καφε, κατα τριτον ειμαι ελληνικό οφισιαλ γκλομπαλ ουτε ντεβ ούτε τίποτα 4ον δεν εχω λογο να γράψω ανακριβειες η ψευδη. Το μονο που χάνετε ειναι τα 2 βελάκια ασανσέρ που στην θέση τους ανάβει το wifi ενω στη δεξια πλευρά των γραμμων του σηματος ανάβουν κανονικά τα συμβολα συνδεσης.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχω μέσα μια κάρτα κατά δευτερον ειμαι διακοπές και έφυγα απο το wifi του καφε, κατα τριτον ειμαι ελληνικό οφισιαλ γκλομπαλ ουτε ντεβ ούτε τίποτα 4ον δεν εχω λογο να γράψω ανακριβειες η ψευδη. Το μονο που χάνετε ειναι τα 2 βελάκια ασανσέρ που στην θέση τους ανάβει το wifi ενω στη δεξια πλευρά των γραμμων του σηματος ανάβουν κανονικά τα συμβολα συνδεσης.

και εγώ την ίδια ρομ έχω. όταν ξανά βρεις wifi βγάλε ένα screenshot

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΚΤΌΣ εάν έχεις ενεργοποιησει την επιλογή να είναι ενεργά ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ και τα δεδομένα και το WiFi 97b1e11f84a65505df8fb26022ee5956.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγώ την ίδια ρομ έχω. όταν ξανά βρεις wifi βγάλε ένα screenshot

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΚΤΌΣ εάν έχεις ενεργοποιησει την επιλογή να είναι ενεργά ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ και τα δεδομένα και το WiFi 97b1e11f84a65505df8fb26022ee5956.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

μπα δεν αλλάζει κάτι ή επιλογή που ανέφερα πιο πάνω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την ίδια ρομ έχω. όταν ξανά βρεις wifi βγάλε ένα screenshot

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ευχαριστως να βαλω αλλα δεν με αφήνει να ανεβασω εχω δοκιμάσει επανειλημενως μπορείς να μου εξηγησεις ακριβώς πως αν δεν ειναι κοπος; μηπως κανω κατι λαθος;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...